Het Vliegfeest A Het ongunstig weder dezer laatste dagen had doen vreezen dat, evenals het de vorige week te Rousselare het geval was, het aange kondigde vliegfeest hier eveneens geen plaats zou kunnen hebben. Gelukkiglijk is alles nog ten beste mogelijk uitgevallen en, niettegenstaande eenige drei gende wolken zich aan den gezichteinder ver toonden, werd gansch het vliegfeest, dat prachtig slaagde, door geen enkele regenvlaag gestoord. Reeds lang voor het bepaalde uur kwam het volk te voet, per velo en per autocar van t'allen kante te St Jan toegestroomd. Op sommige oogenblikken zag de steenweg zwart van 't volk, en de inwoners van St Jan waren het allen eens om te bekennen dat ze, bij menschengeheugen, nog nooit zooveel volk in hun gemeente bijeen hadden gezien. Zonder de ontelbare toeschouwers te rekenen, die van op de omliggende velden en van op den steen weg het feest van ver gadesloegen, mag men schatten dat er zich wel 6000 personen op en rond het vliegplein verdrongen. Die overgroote menigte, die met gespannen aandacht de verschillige oefeningen volgde, werd in hare verwachtingen niet teleurgesteld en vast en zeker zal niemand zijne verplaat sing beklaagd hebben. De parachutist en luchtacrobaat Maan heeft zijne schoone reeks indrukwekkende oefeningen op meesterlijke wijze uitgevoerd en werd meermalen door de toeschouwers van harte toegejuicht. Hij legde een onge hoorde stoutmoedigheid aan den dag en het was niet zonder eenig angstgevoel dat de menigte hem zag vertrekken, vrij en onge bonden, gezeten op het vliegtuig door den Heer Peetermans met vaste hand bestuurd, om daarna in volle vlucht allerhande acro bate toeren te verrichten, nu eens boven op het vliegtuig rechtstaande, dan op de vleugels klauterende en vervolgens langs Onder het vliegtuig hangende het hoofd omlaag. De nederdaling van Maan met valscherm, die zich tot ieders voldoening schoon opende, was ten gevolge van den hevigen wind toch iets bewogen en de landing een weinig hard, zoodat de valscherm in drie plaatsen ge scheurd was. Dit belette den tieer Maan deze koene daad te herbeginnen zooals hij het van zin was te doen. Het afrukken van het vaandel dat aan twee palen was vastgemaakt verwonde: de ten zeerste ai de toeschouwers. De Heer Maan en de bekwame piloot, rieer Peetermans, die zoo juist zijn vlucht had berekend om dit moeilijk en tevers gevaarlijk nummer uit te voeren, bekwamen hiermede den uitbundig- sten bijval. Het blauw vliegtuig van de groep Peeter mans heeft, door zijne acrobatiën, aan het publiek de groote handelbaarheid van het hedendaagsche vliegtuig bewezen. Werden o. m. ten zeerste opgemerkt de uiterst ge vaarlijke the looping the loop. het plotselings vallen met stilgelegden motor om dan, als- wanneer iedereen reeds dacht dat het vlieg tuig werkelijk viel, opeens voort te vliegen, en vooral het onbeweeglijk op dezelfde plaats blijven zweven. Een derde vliegtuig, een prachtige en lichte eendekker, deed vervolgens ook nog enkele vluchten. Cap' Gray was op zijn tocht naar Yper niet gelukkig en werd, tengevolge van een gebrek aan den motor, verplicht te Steenvoorde te landen. De ongelukkige Vadime, die eveneens het feest moest komen opluisteren, is denzel'den namiddag in de vliegmeeting te Evere ver ongelukt. Iets wat op het programma niet was voor zien, was het voorbijvliegen, juist boven het pleiu, van de autogyre La Cierva Dit eigenaardig vliegtuig, dat loodrecht opstijgt en nederdaalt, is thans nog het eenigste dat in dien aard bestaat. Naar het schijnt kan dit vliegtuig niet vallen, daar de wieken, die zich boven op het vliegtuig bevinden, gansch onafhankelijk draaien en, bij mogelijke hape ring aan den motor, het vliegtuig langzaam doen dalen. Het slecht weder had de vliegers belet den Zaterdag te komen zooals het voorzien was. Daardoor konden de luchtdoopen slechts 's Zondags plaats hebben en, daar de lief hebbers van een luchtreisje zeer talrijk waren, moesten er, bij gebrek aan tijd, verscheidene geweigerd worden. In een woord, het was een prachtig feest waarvoor we de inrichters, het stadsbestuur en de Handelskamer van Yper, alsmede de koene vliegers van harte bedanken. Dergelijk feest draagt machtig ertoe bij om al het belang van het vliegtuig, dit uitstekend vervoermid del dat, benevens een ongeëvenaarde snel heid, thans reeds evenveel, zoo niet meer, zekerheid biedt dan gelijk welk ander ver voermiddel, nog meer en beter te doen be grijpen en waardeeren. Het vliegfeest van Zondag heeft, door het overgroot getal nieuwsgierigen dat het aan lokte, bewezen dat de menigte voor den vooruitgang en de uitbreiding van het vlieg wezen niet meer onverschillig blijft en dat die ongegronde vrees van den beginne stilaan aan 't verdwijnen is. Maar het heeft ook nog en vooral bewezen dat we hier, dicht bij Yper, een uitstekend vliegveld bezitten waar de vliegtuigen in de beste voorwaarden kunnen landen en opstijgen. Zooals we het hier vroeger reeds schreven zal onze stad, wil ze door naburige steden of gemeenten niet in de schaduw gesteld worden, binnen afzienbaren tijd genoodzaakt zijn een vliegplein aan te leggen. Met Yper op die wijze zoo snel en zoo gemakkelijk mogelijk met andere steden en zelfs met het buitenland te verbinden, zal dit als onvermijdelijk gevolg hebben het vreemdelingenverkeer, waarvan onze stad grootendeels moet leven, hier nog in hooge mate te doen toenemen. Laat ons hopen dat deze logische gevolg trekking uit het feest van Zondag laatst aan de aandacht onzer stadsbeheerders niet zal ontsnappen. Belastingen op toevallige Bals en Danspartijen Te beginnen van I September laatstleden is de wijze van belasting veranderd voor de bals en danspartijen welke slechts toevallig worden ingericht. Welke bals en danspartijen vallen onder toepassing van de nieuwe regeling Het zijn de toevallig ingerichte bals of de gelegenheidsdanspartijen, t.t.z. diegene welke geen bestendig of regelmatig terugkeerend karakter hebben. Vallen daaronder r 1. De bals door herbergiers of andere per sonen ingericht tijdens de plaatselijke feesten of kermissen, op Kerst- of Nieuwjaarsnacht, op karnaval of in andere bijzondere omstan digheden (zooals nationale feesten, inhuldigin gen, enz.) 2. De bals gegeven door bonden, kringen of vereenigingen tijdens eene vergadering of een feest van de maatschappij (zooals de danspar tijen een of tweemaal per jaar ingericht door de muziekmaatschappijen, enz.) 3. De danspartijen ingericht om het even waar en wanneer in uiteenneembare instal laties welke van de eene gemeente of van de eene plaats naar de andere worden overge bracht. Blijven dus aan het vroeger stelsel onder worpen, de danszaalhouders die dagelijks of periodiek bals inrichten in hun eigen lokalen of in andere gebouwen. Welke taxe is er te betalen De taxe welke volgens de nieuwe regeling te betalen valt, wordt hierna aangeduid Die cijfers worden evenwel verhoogd met de gemeenteopcentiemen indien de gemeente er heft. Ook moet aangemerkt dat die cijfers met de helft worden verhoogd wanneer het gaat om bals die plaats hebben in uiteenneembare instal laties (danstenten, enz.). Wie is thans de taxe verschuldigd De taxe is solidair verschuldigd door de personen die bij het inrichten van de danspar tijen betrokken zijn. Zoodat al de formalitei ten en ook de betaling van de taxe mag ge schieden hetzij door den inrichter van het bal, hetzij door den bufifethouder. Welke zijnde te vervullen formaliteiten? Eerst de opsomming van de vroegere for maliteiten waarvan de nieuwe regeling ont slaat. Het nieuwe forfaitair stelsel maakt de aflevering van ingangsticketten facultatief. Dus voortaan geen verplichte aflevering meer van officieele ticketten en indien er toch ingangsticketten of -kaarten worden afgegeven (zooals het bijna steeds het geval is bij de bals door bonden en maatschappijen ingericht) mogen deze ticketten of kaarten besteld wor den bij om het even welken drukker mat om het even welk formaat en opschriften (ter uit zondering van den officieelen stempel van het belasting beheer). Ook moet geen aangifte meer geschieden van de gedane ontvangst noch voor de ingangsgelden, noch voor den verkoop van dranken ncch voor de opbrengst van dansgeld. Zoodat de te vervullen formaliteiten kunnen herleid worden tot tiet volgende Die voorafgaande aangifte mag door mid del van de post geschieden een eenvoudige brief of kaart met de noodige inlichtingen kan volstaan. Ook de betaling mag langs de post gebeuren een storting op de postcheckreke- ning van den belastingontvanger is voldoen de. Doch zoowel de aangifte als de betaling ter post geschieden dan best een vijftal dagen vóór den datum van het bal opdat zij uiterlijk bij den ontvanger zouden toekomen twee dagen vóór dien laatsten datum. Oproep tot Erfgenamen De erfgenamen van Vrouw Vanaldewei- reld Marie-Thérèse, in leven echtgenoote van Eeckhcut Benoni Pierre, huishoudster te Wytschaete, er overleden den 12 Februari 1914, worden dringend verzocht ten spoedig ste en ten laatste tegen 15 October aan staande zich kenbaar te maken, en hun adres op te geven bij Me Am. LOMMEZ, Advokaat, Maloulaan, n te Yper. Appel aux Héritiers Les héritiers de Vanaldeweireld Marie- Thérèse, de son vivant épouse de Eeckhout Bénoni-Pierre, ménagère domiciliée a Wyt schaete, y décédée le 12 Février 1914, sont priés de se faire connaitre et de donner leurs adresses, d'urgence et au plus tard avant le 15 Octobre prochain a Me LOMMEZ, Avocat-avoué, Baulevard Malou, N° II, a Ypres. Danspartijen in lokalen waar de inkomprijs die van andere verplichte vergeldingen en die van een gewone consumptie, een uitgave omvatten waarvan het bedrag 6 fr. niet 6 fr. maar boven de te boven geen I2fr. 12 fr. gaat overtreft gaat 5.000 inwoners en minder 50 100 200 5.001 tot 30 000 inwoners 100 200 400 meer dan 30.000inwoners 150 300 600 Aangifte van het bal en tevens betaling der forfaitaire taxe bij den belastingontvanger, ten minste twee dagen vóór den datum van het bal. Gemeenten van

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 4