Le Last Post Tentoonstelling van Radio en Electriciteit 1 Ce n'est pas admissible On croit rêver Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper Verslag der Vergadering Tan 14 September 1930 Lijst der deelnemende Firma's Ingangsprijs 1 fr. Ypsr - In St-Haartens£(ring Qu'a Bruxelles, il n'y ait plus de besogne pour le Tribunal des dommages de guerre de ]A-bas, cela n'a rien d'étonnant. Mais qu'on supprime alors le nötre afin de donner du travail a celui de Bruxelles, voila qui est déraisonnable et choquant. Se figure-t-on bien li-bas que toute démar che qu'un sinistré aura a faire, auprès d'un commissaire de l'Etat ou du Tribunal, entrai- nera cent a deux cents francs de dépenses et au moins un jour de perte de travail Et tout cela pourquoi Pas pour motif d'économie, pour sur. Le personnel de Bruxelles coütera au moins autant que celui d'Ypres. Ici ou la, la besogne doit être faite. II y a les justiciables a servir, avant tout, et non pas a mal traiter. Les autorités législatives, administratives, communales de l'arrondissement doivent faire bloc et obtenir le retrait de cette mesure inique de suppression. La Fédération des sinistrés ne peut mal- heureusement pas encore se reposer, et il est heureux qu'elle ait continué a subsister. De vergadering wordt te 3 uur geopend onder het voorzitterschap van den Heer L. Geuten, bestuurder der Samenwerkende Ven nootschap voor Oorlogsschade Het Leie dal te Wervick. De Heer Advokaat A. Butaye, voorzitter der Federatie, belet zijnde, liet zich verontschuldigen de vergadering niet te kunnen bijwonen. Nemen nog plaats aan het bureel de Heer Dr H. Brutsaert, volks vertegenwoordiger, en de Heer B.Vermeulen, burgemeester van St-Jan. Verscheidene ge meenten van het arrondissement zijn door een afgevaardigde op de vergadering vertegen woordigd. De Heer Geuten geeft een kort overzicht over den tegenwoordigen toestand en zegt o. m., voor wat de kwestie der onderstanden betreft, dat de Heer Verhaeghe, Algemeen Bestuurder bij het Ministerie, van oordeel is dat de Staat 111 die kwestie niet meer moet lusschenkomen gezien al de eigenaars, 't zij bii middel yan et 11 landbouwhetsrellingscon- tract, 't zit bij fr.i iel van ren vonnis door de R.chtbank -o-jr o 1 gsschaie uitgesproken, hiervoor reeds Z 'Uden vergoed zijn geweest. Nochtans er werden vroeger ieciiterli ke ver volgb gen ingc spannen tegen verscheidene landbouwers die het betonalval van hunne landerijen haddtn weggehaald, en dat is toch wel het bewijs dat de onderstanden ene dom zijn van den Staat. En wat meer is, 25 °/0 der geteisterde eigenaars werden vanwege de Rechtbank voor Oorlogsschade hoegenaamd geen vergoeding toegekend voor de onder standen, die zich op hunne landen bevonden, om de goede reden dat men hen opwierp dat de Staat zelf deze onderstanden ging afbreken en wegnemen. Zooals iedereen weet heelt dit werk, ten andere, het voorwerp uitgemaakt van twee naeenvolgende aanbestedingen maar, eens dat ue onderstanden die het meest ijzer bevuilen, waren afgebroken, lieten de aanne mers het werk telkens in den steek. Nu dat het ijzer van zeer geringe waarde is en dat men met het betonafval geen uitweg weet, zou de Staat de onderstanden voor rekening der eigenaars willen laten of len minste de landerijen ermede belemmerd laten. De Heer volksvertegenwoordiger Brutsaert herinnert dat de Heer Minister Houtart, op een vraag die hij hem vroeger stelde, eens gezegd heeft dat er nochtans mogelijkheid zou zijn het noodige krediet voor het weg nemen van al de onderstanden te vinden. De Heer Geuten bedankt den Heer volks vertegenwoordiger voor zijne welwillende tusscher.kömst tea voordeele der geteisterden. Doch, voegt hij eraan toe, er is thans een moeilijkheid van een gansch anderen aard op te lossen. De Heer Bestuurder Verhaeghe zegt namelijk in zijn verslag dat de landeige naars door de Rechtbanken voor Oorlogs schade vergoed werden voor de onderstan den <n dat bijgevolg de kwestie der oorlogs schade gansch vereffend en geëindigd is. Doch de Heer Bestuurder vergist zich en de vergoeding van o 5o of i frdie per vierkan ten meter werd toegestaan, is hoegenaamd geen vergoeding voor een blijvende bezetting van den grond. Hjervan hebben wij verschei dene bewijzen die de afgevaardigden der Federatie, tijdens het aanstaande ministerieel verhoor, aan den Heer Minister zullen voor leggen ten einde de stelling van den Heer Bestuurder Verhaeghe te weerleggen. Op het voorstel van den Heer Geuten wordt hierop de volgende dagorde, die aan den Heer Minister Houtart zal overgemaakt worden, met eenparigheid gestemd De Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper, vergaderd in alge- meene maandelijksche vergadering den 14° September ig3o, teekent eenparig protest aan tegen de vertraging welke het vernielen der onderstanden en het wegnemen van het afval ervan voortskomende ondergaan, en drukt den wensch uit dat hare aigevaardig- den zonder verwijl door den Heer Minister van Financiën zouden ontvangen worden, ten einde hem den waren toestand voor oogen te leggen Vervolgens wordt er besloten de twee vol gende punten op de dagorde der aanstaande vergadering te plaatsen 1) Alle oorlogsschade in het arrondissement Yper geleden moet voorts te Yper gevonnisd worden, maar niet te Brussel. 2) De kwestie der terugbetaling van kleine geteisterden, en bijzondere gevallen. De vergadering wordt te i5 u. 5o opgeheven. Nous avons pu lire, ces jours derniers, dans les journaux que le Commandant de 1'American Legion en France, M. Stephen S. Sziapka, et le Colonel Francis Drake ont prononcé sur la tombe du Soldat Inconnu, a Paris, a 2 h. 25 du matin, correspondant a g h. 25 du soir en Amérique, une allocution qui, giace a la T. S. F., a été transmise en même temps a New Yoik et qu'ensuite un clairon Par pais a sonné le taps qui est le couvre-ffu des Sammies Ici a Ypres, le clairon sonne tous les soirs, auprès du monument de la Porte de Menin, le Last Post tn hommage aux milliers de Combattants Britanniques, nrorts pour la défense de r.otre ville. A différentes reprises déja, la prtuve r-ous a été donnée que ce beau gtste est apprécié a sa juste valtur et com breux sont Its Anglais qui,.apiès avoir eu le privilège d'assister a cette émouvante céré monie du souvenir, en ont exprimé bien haut toute leur reconnaissance. Mais il en est des milliers d'autres, auxquels cette satisfaction n'a pas encore été donnée d'entendre le Last Post qui ignorent peut être encore qu'a Ypres on salue respectueusement les êtres chers qu'ils pleurent, et auxquels cette touchante sonnerie, si elle pouvait parvenir jusqu'a eux, ferait énormément plaisir. Souhaitons que, a l'instar de ce qui s'est fait a Paris, le Last Post d'Ypres puisse bientöt être entendu par l'Angleterre toute eatière et que, a la même minute cü le clairon sonne ici sous la voute imposante du Mémo- rial Britannique de la Porte de Menin, cette sonnerie retentisse également dans des milliers de foyers mis en deuil par la grande gutrre, oü elle donnera la réconfortante assurance que leurs chers disparus ne sont pas oubliés par les habitants reconnaissants de la ville d'Ypres. Nous croyons savoir que notre actif Last Post Committee a mis le projet de radio- diffuser le Last Post a l'étude. Ce projet, s'il pouvait se réaliser, serait un attrait de plus pour notre ville et ne manquerait pas de nous amener un nombre toujours de plus en plus grand de visiteurs. Que nos hoteliers et commergants en par ticulier et tous les Vprois en fénéral contri- buent a réaliser ce projet m envoyant leur contribution généreuse pour ie ma.intien et l'extension du Last Post au compte chèques postaux n° 2885 27 Deze uiterst belangwekkende Tentoonstel ling, door de Ypersche Radio Club in den overdekten vleugel orzer Hallen ingericht, gaat morgen, Zondag 5 October, open en zal tot op Woensdag avond, 8 October a. s., voor het publiek toegankelijk blijven. De officietle opening ervan zal morgen voormiddag, om 11 u. l5, door het Schepen college gedaan worden Het bezoek dier tentoonstelling zal voor eenieder van het grootste belang zijn en onge twijfeld zullen alle Yperlingen en ook menig vreemdeling er aan houden deze eenige gele genheid te baat te nemen om de nieuwste uit vindingen en de verscheidene toepassingen van radio en electriciteit van naderbij te leeren kennen, 's Avonds vooral zal een sierlijke feê- rieke verlichting het bezoek ei van nog aantrek kelijker maken. Hieronder geven we de lijst der deelnemers en te oordeelen naar hun groot aantal mogen wij ervan overtuigd zijn dat deze tentoonstel ling het volledigste welslagen verzekerd is. 1 Zeiler, Biussel. 2 Mende Radio, Brussel. 3 The British Import Export, S. A. Brussel. 4 Lampe Tungsram, Brussel. 5 Mr L. Thielemans, id. 6 Electro Lux, id. 7 Philips Radio Beige, id. 8 Philips^Lampe Electrique, 9 Richard Hubert, id. 10 Lampe Mazda Beige, id. 11 Accumulateurs Tu ior, id. 12 Waschmachienen Electra, Charleroi. 13 A. C. E. C Electrische motoren, id. 14 Samenwerkende maatschappij van Elect:iciteitbewerkers van België, afdeeling Gent, Hoofdzetel Antwerpen. 15 Radio Lorenz, Wed. Brand - Grain- dorge, Antwerpen. 16 Mr Verbaeijs R., Kortrijk. 17 Mr Burgho, Yper. 18 Mr Houtman, id. 19 Mr Coussement, id. 20 Mr Van den Diiessche, id. 21 Mr Borreman, id. 22 Mr Van de Kerkhoven, id. 23 Mr W. Brouwers, id. Zondag aanstaande 5 October vieren de leden van St-Maartens congregatie het naam feest van hun verdienstelijken Bestuurder Eerw. Heer onderpastor Michel Deco- ninck. Te dier gelegenheid wordt een avondfeest belegd dat om 6 u. zeer stipt zal beginnen (deuren open om 5 1/2 u.) en om 9 u. zal eindi gen. De Tooneelgroep zal De verdraai de Sectie militaire grap in één bedrijf, en De Suikernonkel Blijspel in 2 bedrijven, opvoeren. Tusschen in zullen kluchtzangen voorge dragen worden. De beste waarborgen zijn er om het publiek een aangenamen avond te laten doorbrengen. De uitnoodigingskaart zal aan de deur geeischt worden. Onder het feest zal eene omhaling ten voordeele van dat voortreffelijk werk gedaan worden.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 2