Stad Yper - Eeuwfeesten De Bloemenstoet Zondag laatst was onze stad, ter gelegen heid van den bloemenstoet die voor het vieren der Eeuwfeesten de bijzonderste straten moest doortrekken, bevlagd en versierd als eertijds op haar schoonste dagen. De Groote Markt vooral bood een verrukkelijken aanblik met die talrijke masten met wimpels, schilden en bloemen, en onze lieve driekleur, die aan een zoo groot getal gevels vroolijk hing te wapperen, hielp niet weinig mede om aan de stad een echt feestelijk uitzicht te geven. Na het opklaren van den dikken nevel, waarin de stad en 't omliggende 's morgens vroeg gehuld waren, brak weldra een lief herfstezonnetje door en zond mildelijk zijne weldoende en opwekkende stralen uit. Het weder beloofde prachtig te zijn, iedereen zag er opgeruimd en vroolijk uit, en het hoeft niet gezegd te worden dat de deelnemers aan den stoet, die er zoo op gevierd waren en se dert eenige dagen reeds naarstig wrochten om hun wagen of hun groep te versieren en te schikken, met verdubbelden ijver een laatste hand aan 't werk sloegen. Men mocht, helaasdie vreugde niet genie ten het van over lang voorbereid feest met het verhoopte goed weder begunstigd te zien. Immers, korts na den middag verduisterde opeens de lucht en af en toe vielen er koude motregen vlagen. Niettegenstaande dezen onverwachten te genslag waren al de deelnemers moedig op hun post en met een kleine verachtering op het vastgesteld uur, ten gevolge van het slecht weder, trok de lange en prachtige stoet voor uit, onder het spelen der opwekkendste stap- marschen door de deelnemende muziekmaat schappijen uitgevoerd. Op gansch den door tocht, die gezien den aanhoudenden regen op het einde een weinig ingekort werd, ontbrak het ook niet aan toeschouwers, en allen waren het eens om hunne groote verwondering en tevredenheid uit te drukken voor al het schoo- ne dat ze te zien kregen. Zelfs werden de tal rijke groepen en wagens meermalen hartelijk toegejuicht. En 't was verdiend ook. Wat een weelde van frissche, welriekende bloemen, wat een pracht van kleurenschakeeringen, en wat een oogstreelend schouwspel die bonte wemeling van lieve kindergroepen met vaantjes en bloe men, van zoo kunstig als smaakvol versierde rijtuigen, auto's, moto's, velo's, tot zelfs nen nederigen kruiwagen toe en een paar goed nagebootste vliegmachienen, waarvan deze van het huis La Floréale van Si. Fonteyne vooral, zoo door de sierlijkheid als de talrijk heid der bloemen, iedereens bewondering af dwong, en van heerlijk opgevatte en kunstig uitgevoerde allegorische wagens ter v :i heer- lijkiag vaa ons dierbaar laad en van onze be minde Vorsten. Het is niet mogelijk een beschrijving, al ware ze z lfs zeer bondig, te geven van ieder groep atzondei lijk uit vrees van al ware het maar een belangrijke bijzonderheid onopge merkt te laten voorbijgaan of zelfs slechts een van het groot getal deelnemers te vergeten. Immers allen heb >en evtnveel gewedijverd om iets puiks en iets nieuws op touw te Zetten, en allen zijn even verdienstelijk door de groote opofferingen en moeite die ze zich getroost heoben om zoo vele, zoo schoone en zoo kos telijke bloemen en planten bijeen te krijgen en zoo kunstvol en sierlijk te schikken, door den prachtigen bekomen uitslag die de stoutste verwachtingen ver heelt overtroffen, en ook en vooral door hunne onweerstaanbare geestdrift, hunne kranige houding en hunnen bewonde rer s vaardigen moed om, spijts regen en kou de, toch hunne plaats in den stoet in te nemen. Ei n guihartig en welgemeend bravo aan allen. Htt weze ons nochtans toegelaten hier een bijzondere melding te maken voor den praal wagen onzer ijverige Handelskamer, die gansch dien heerlijken bloemenstoet óp zoo waardige wijze sloot en die zoo schoon en zoo trouw onzen alomvermaarden Halletoren met zijn geprezen klokkenspel weergaf. Hoe heeft het hart van menig Ypeiling van innige aandoening en zoete vreugde getrild bij het zicht van ons prachtig Belfort en bij het hoo- ren dier welluidende en zoetgevooisde toonen van het Carillon, zoo meesterlijk door onzen stadgenoot, Heer Georges Van Egroo, be speeld Wat al deugddoende herinneringen uit het verleden heeft dit bij ons allen niet op gewekt. Deze prachtwagen, met ons belfort en de verbeelding van onzen vroegeren bloeien- den lakenhandel, heeft meer dan gelijk wat aan de Yperlingen plezier gedaan, en de ont werper en-uitvoerders van dit geniaal gedacht alsmede gansch het bestuur der Handelska mer verdienen hiervoor ons aller besten dank. Daarbij heefc de Handelskamer, in een schoon gebaar van volledige onbaatzuchtigheid, af stand gedaan van allen geldelijken prijs, en bekonu zn, in de reeks wagens, een welver dienden eereprijs. In een woord het was een stoet zooals we er hier te Yper nog nooit te zien kregen en zooals we er waarschijnlijk ook in langen tijd niet meer zullen zien. Hij overtrof zoo in be langtijkheid als in pracht alle voorgaande stoeten die hier ooit onze straten doortrokken. Ook zal de jury het voorzeker druk gehad heb ben om al die groep- n en wagens naar ver dienste en naar waarde te rangschikken en te beloonen. Spijtig dat het weder niet beter meewilde. Het inrichtingscomiteit en ook al de deelne mers halen eere van hun werk en dienen van harte geluk gewenscht te worden. Hieronder geven wij deu volledigen uitslag van dien prachtigen en niettegenstaande alles welgeslaagden bloemenstoet. Wij vernemen ook nog dat een milde inwo ner onzer stad er aan gehouden heelt, na de officieele prijsuitdeeling.de kaartersmaatschap pij De Ware Vrienden op een bijzondere manier te beloonen en aan den sympathieken Jéröme, den grappigen voerder van het klein gerij die zoo flink zijne lastige taak vervulde, een mooie, vooroorlogsche, zilve ren medaille met het wapen der stad Yper heeft overhandigd. Na den stoet vergaderden al de wagens, rijtuigen en groepen op de Groote Markt en daar werden, in de aanwezigheid van een overgroote massa toeschouwers, door de schoolkinderen de Brabani^onne en Naar Wijd en Zijd gezongen, met begeleiding der Harmonie Ypriana onder het bestuur van den Heer Lionel Blomme. Beide vaderlandsche liederen werden eerbiedig aanhoord en met daverend applaus begroet. Nadien trok de stoet, vooraleer zich op de Vandenpeereboomplaats te ontbinden,weêr- om in orde voor het Gedenkteeken der Yper- sche Gesneuvelden, waar in 't voorbijgaan een afgevaardigde van ieder groep bloemtuilen kwam neerleggen, zoodat ons prachtig monu ment in enkele oogenblikken als met bloemen was overladen. Alswanneer de wagen met het Belfort, op zijn beurt, voor het gedenkteeken kwam, speelde het Carillon, tot groote vol doening van al de aanwezigen, de Braban- cjonne het Ypersch Thuindaglied en Reusje. De onberispelijke uitvoering dier liederen be kwam den uitbundigsten bijval. Deze groot- sche en indrukwekkende heldenhulde werd besloten met den groet aan de vlag en ons Nationaal lied door de klaroenen der pom piers en de harmonie Ypriana uitgevoerd. Vervolgens gaf de muziekmaatschappij Ste Cecilia van Zonnebeke een puik Con cert op de Vandenpeereboomplaats en 's avonds had, voor 't eindigen, in een vleugel der Hallen een welgeslaagd volksbal plaats. Voorwaar, het was voor Yper een heerlijken dag üie nog lang in ieders geheugen zal be waard blijven. Uitslag van den Bloemenstoet J Koninklijke Hofbouwm. 700 fr. 4® Prijs Koninklijke Handboogmaatschappij St Sébastien 55o fr. 5* Prijs Handboogmaatschappij Yper- Hoekje5oo fr. 6® Prijs Vereenigde Hofbouwliefhebbers (Belfort) 425 fr. 7® Prijs Katholieke Kring 375 fr. 8® Prijs Vereenigde Hofbouw-, Landbouw- en Bieënteelt 25o fr. ge Prijs: Ypersche Schotten 25o fr. 10® Prijs Vereenigde Hofbouw-, Landbouw- en Bieënteelt 175 fr. 11® Prijs Vereenigde Hofbouw-, Landbouw - en Bieënteelt i5o fr. i2e Prijs Vereenigde Hofbouw-, Landbouw- en Bieënteelt i5ofr. Buiten Prijskamp IP 1' Prijs 6® Prijs 7® Prijs 8® Prijs 9® Prijs medaille Baron Pierre de Vinck Schmidt Cyrille Demeere Roger Bentin André Cornette Werner Vandelanoitte J. Devps Jul s 1 Hoflack Francois Van Alleynnes Léonce r Desmedt Charles Wolley F. Rondelez R. Mottrie C. Garage National Vandamme Thomas Vandamme A. IIP Reeks - Bebloemde Rijtuigen Prijs Vandermeersch Cynüe 200 fr. 2® Prijs Bond der Burgerlijke oorlogs slachtoffers i5ofr. IV® Reeks Bebloemde Motos I® Prijs Baron Noël de Vinck i5o fr. Hoornaert G. 5o fr. Tïmmeiman Hector 25 fr. Reeks Bebloemde Velos Ypersche Wielrijdersclub 25ofr. Hoflack Francois VP Reeks Klein Gerij De Lustige Vrienden Jufvrouw Thérèse Demeere Kaarters maatschappij De Ware Vrienden Café Jerome 5o fr. VIP Reeks Afzonderlijken 1® 1® Prijs 2® Prijs I® Prijs 2® Prijs 3e Prijs i5o fr. 75 fr. x® Prijs 35o fr. 5ofr. 5o fr. 5o fr. Madame Fonteyne Tresy Gustave Derynck J. Santy Daniel VHP Reeks Groepen I® Prijs Gesticht der H. Familie 5oo fr. 2e Prijs Kristen Weikersverbond De Lentemeisjes 400 fr. 3® Prijs Cercle Sportif Yprois en suppor tersclub 35o fr. 4® Prijs Liberale Jonge Wacht 3oo fr. Stadsmeisjesschool Rijsselstraat 275 fr. Knechten Weezenschool 200 fr. De Lustige Vrienden 200 fr. De Ypersche Schotten 175 fr. De Liberale 1 urners De Onver- 5e Prijs 6® Prijs 7® Prijs 8' Prijs 9® Prijs moeibaren i5ofr. 10® Prijs Biljart Maatschappij De Ware Strijders» i5ofr. li® Prijs Handboogmaatschappij Willem 125 fr. Harmonie Ypriana 125 fr. Stadsmeisjesschool Sint Jan straat De Liberale Harmonie 100 fr. Katholieke Sint-Michiels Turners medaille Stads Jongensschool medaille N. B. Iedere maatschappij heeft daaren boven een prachtige herinneringsmedaille ont vangen. Nog de Bloemenstoet Teil 12® Prijs l3® Prijs De wagen, de verheerlijking van België ver beeldende en door het Nationaal Verbond der Oorlogsinvaliden voorgesteld, behaalde den eersten prijs met gelukwenschen van het Comiteit. Deze wagen, welke door eenieder om zijne grootsche opvatting, zijne fijne ineenzetting, zijne kostelijke versiering en zijne beste geschiktheid bewonderd werd, kwam uit het welgekend huis Marcel Lauwers, Zonnebeke- steenweg, te Yper, die heel kosteloos zijne schoonste potten en zijn meesterhand ter beschikking van het N. V. I. heeft gesteld. Voegen wij erbij dat het noodige plakhout door Mr John Blom gegeven werd en dat de paarden voor deze gelegenheid door de Brasserie Centrale Yproise aan het N. V. I. werden toevertrouwd. Het N. V. I. houdt eraan deze weldoeners openbaarlijk te bedanken. Namens het Bestuur. I® Reeks Wagens i® Prijs met algemeene gelukwenschen van het inrichtings comiteit, Nationale Invaliden Bond t.ooofr. e p. Amitiés Frangaises 700 fr. Eere Prijs Handels- en Nijverheidskamer. Reeks Bebloemde Autos 2® Prijs 4' Prijs 400 fr. 3oo fr, 3oo fr. 175 fr. 175 fr. 125 fr. 100 fr. 75 fr. 75 fr. 75 fr. 2® Prijs 3e Prijs V® 200 fr, 2' Prijs 100 fr. 14® Prijs i5® Prijs 16® Prijs De Secretaris, De Voorzitter, Oscar Molein. Isai Gruwez.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 4