HET YPERSCHE- LA RÉQION D'YPF *ES Zondagmst - Repos dominical f Bijvoegsel Supplement Wekelijksch Overzicht 11' Jaargang, N' 26 4 .October 1930 IIs Année, N' 26 - 4 Octobre 1930 Cimetière Francais St-Charles A YPRES Allerhande Nieuws Priesterlijke Benoemingen Théophile-Théodule HERREMAN f ZIELMISSEN Wit Kaaspapier ten bureele van dit blad. De toestand in Polen wordt heel beden kelijk. En als wij hem in verband stellen met de jongste gebeurtenissen in naburige landen en met de algemeene strekking die heerscht in andere landen, dan blijkt het dat vandaar ook ongunstige beroering kan voortspruiten. Polen werd een onafhankelijke staat uit de oorlogswoelingen en het kende op korten tijd een zeer invloedrijken welstand. Dit alles was grootendeels, zooniet uitsluitelijk, te danken aan zijn grooten staatsman Pilsudsky. De man heeft met wonderbare bedrevenheid de gebeurtenissen en weldoende veranderingen met meesterlijke hand geleid. Maar, is het waanzin of geestesverbijstering, thans werkt hij als 't ware öm zijn land weer in de monster- lijkste moeilijkheden te wikkelen. Alle poli tieke partijen, en daarin zoowel de invloed rijkste mannen als de meest zachtzinnige lieden, worden door hem te keer gegaan en de gevangenissen worden zonder reden vol gestoken. Maar de toestand is zoozeer aan 't veranderen dat Pilsudski, die tot heden enkel op 't schild verheven werd, thans den kreet hoort weergalmen weg met Pilsudski Wordt het daar dan ook een burgeroorlog en zal Duitschland de kans niet schoon vinden om er tusschen te springen Van een anderen kant was, sedert geruimen tijd, de bitsigheid van Italië eenigszins stil gevallen. Maar al met eens en dit is ken schetsend na de zegepraal der Nationalisten in Duitschland en na het uitbreken der hooger vermelde poolsche moeilijkheden verschijnt er weer een zeer verbitterd artikel in het Popoio d'Italia tegen Frankrijk. En wat meer is het verschijnt op eerste blad en in den trant der eigenhandige artikels van Mussolini. De nijd en verbittering die erin uitschijnen, zouden weldoen denken dat de Duce er slechts eene gelegenheid in zoekt om Frankrijk in 't harnas te jagen. En dan... ja dan zou hij wel met Duitschland kunnen meespannen. Intusschen schijnt het in Duitschland, voor 't oogenblik althans heel kalm toe te gaan. Er zijn geen buitengewone noch onrustwek kende betoogingc n geweest n men regelt er met koelbloedigheid het nieuw financieel program ma dat het Reich zich zal voorschrijven. Men bepaalt reeds dat al de ministerieele en verte genwoordigers wedden met 20 p. c. zullen verminderd worden en de loonen der Staats bedienden met 6 p. c. Dit alles kan alleen den Staat ten goede komen om zijn algemeenen toestand te versterken. Men heeft ten andere altijd ondervonden dat groote stormen door gaans worden voorafgegaan door eene groote kalmte. Maar dadelijk vraagt men zich af hoe zal het onweder losbreken en zal zijne verwoesting inwendig of uitwendig geschie den Uit Rusland verneemt men thans dat de kiesstrijd door Hitier en zijne nationalisten in 't Reich gevoerd, den vollen steun bekwam van Moscou Het sovjetstelsel, zooals wij de vorige weken genoeg hebben laten uitschij nen, wendt alle middelen aan om geld te beko men en zou zelfs zijn eigen bevolking aan den hongersnood overleveren om,door den verkoop van 't koren in 't buitenland, zijne eigen schat kist te voorzien En het aldus aangeworven geld dient niet alleen om zijn eigen stellingen te verdedigen, maar ook om in 't buitenland alle kans op revolutie vooruit te helpen. De Europeesche gezichteinder is zwaar bewolkt. RIK. De Apotheek van I La Pharmacie de Mr S N O E C K Groote Markt o— Grand'Place is ALLEEN OPEN op Zondag 5 Oct. reste seule ouverte le Dixnanche 5 Oct. La cérémonie d'inauguration du Cimetière Francais St Charles i la Potyze, qui devait avoir lieu demain, Dimanche 5 Octo bre, a l'occasion du remplacement des croix de bois par des croix en ciment, est remise a une date ultérieure, par suite du décès de M. le Baron Lemonnier, échevin de la ville de Bruxelles. Madame la Baronne Lemonnier, a qui nous présentons nos bien respectueuses condo léances, étant une membre dévouée et active des Comités de 1' CEuvre Nationale de Nos Tombes et de 1' Idéé Frangaise ces groupements ont décidé d'ajourner la céré monie. Yper. Sierlijke daad. Zondag laatst heeft Georges Huyghebaert, parketlegger te Yper, een porte-monnaie gevonden die een nog al redelijke som geld bevatte. Hij ver haastte zich het gevondene naar het politie- bureel te dragen, waar de verliezer gelukkig was terug in 't bezit van zijn eigendom te mogen komen. Proficiat, Georges I Kerkdieven. Zaterdag in den namiddag bestatigde de E. H. pastor van S1 Niklaas kerk dat een offer! lok was opengebroken geweest. Bij nader toezicht bleek het dat de dieven ook nog at dere offerblokken hadden geschonden en ze van hunnen inhoud hadden beroofd. Zelfs hadden zij een offerblok in een bewaarplaatsje geborgen. Men vermoedt dat de opbrengst van dezen diefstal niet belang rijk kan zijn en ongetwijfeld hebben de ge meene dieven meer schade aangericht dan zij er profijt zullen uitgetrokken hebben. Botsingen. Zaterdag namiddag, rond 4 uur, zijn twee autos op elkander gebotst op den hoek van het vleeschhuis. De eene kwam van de Groote Markt de Boterstraat inge reden terwijl de andere uit de Boomgaard straat kwam en insgelijks de Boterstraat in wilde. Niettegenstaande beide autos met geen overdreven snelheid reden en de gebruikelijke teekens hadden gedaan, kon een botsing niet vermeden worden. De voertuigen werden nog al erg beschadigd en een inzittend kind werd Ook wat door de glasscherven gekwetst. Een tweede botsing gebeurde Zondag namiddag, een weinig vóór 3 uur, aan den hoek der Neermarkt tusschen een auto die uit de Rijselstraat kwam gereden en een andere die van de Boterstraat kwam. Gelukkiglijk werd niemand gewond doch beide autos liepen nog al eenige schade op. Schurkenstreken. - De politie heeft een onderzoek geopend naar twee gemeene kerels die er behagen in gevonden hebben tegen de kronen, die onder het gedenkteeken der Meenenpoort liggen, te schoppen en ze alzoo te beschadigen. De daders diergemeenestreek zijn gekend. Moto verbrijzeld. De moto van M. Bontemps, die rechtover het hotel Regina tegen de borduur van het voorland geplaatst was, werd deze week door een wagen, geleid door een voerman van Rousselare, aangere den en gansch verbrijzeld. Niettegenstaande het geroep van de ooggetuigen, reed de voer- die een ^veinig bedronken scheen, maar door zonder zich om het gebeurde te stooren. Dronkaards. Twee jongelingen uit de Neerstraat die Zondag avond in bedronken toestand in de Boterstraat ronddwaalden, kwamen in opstand tegen de politie, omdat deze ze aangeraden h id naar huis te gaan. De politie had echter de bovenhand en 't en duur de niet lang eer de twee jonge gasten in 't droge zaten. Vondst. M. J. Ollivier, uit de Hond straat, heeft Dinsdagnamiddag, rond 3 1/2 u., in de Rijselstraat een nieuwe autoband gevon den die daar door een voorbijrijdende auto moet verloren geweest zijn. Hij heeft dien band aanstonds naar het politiebureel ge bracht waar de eigenaar voorzeker heel geluk kig zal zijn hem terug te vinden. Z. D. H. de Bisschop van Brugge heeft E. H. Alf. Beel, doctor in de Godheid en Wijsbegeerte, onderpastor op S* Niklaas- parochie te Yper, tot leeraar in de H. Schrift benoemd aan het Groot Seminarie te Brugge. E. H. Beel, de vriendelijke, gedienstige en ijverige onderpastor, wien wij met onzen spijt voor zijn vertrek onze beste gelukwenschen om zijne vereerende benoeming aanbieden, wordt hier in zijne bediening vervangen door E.H. Alf. Debusschere, leeraar aan de lagere afdeeling van S' Lodewijksgesticht te Brugge. Vrouw Théophile Herreman, geboren Octavie Devos Heer en Vrouw Cyrille Vandermeersch-Herreman Heer en Vrouw Camifle Dumortier Heer en Vrouw Louis Vandermeersch-Ooghe Heer en Vrouw Emile Mollet-Vandermeersch Heer Louis Dumortier; De familiën Herreman, Fauvart, Devos en Vandamme, melden met droefheid het afsterven van hunnen teerbeminden echtgenoot, vader, schoonvader, grootvader en bloedverwant MIJNHEER Voorzitter-Stichter der Koninklijke Hofbouwmaatschappij Vereerd met de Zilveren Palmen der Kroonorde met het Landbouw Eereteeken van le Klas en met de Burgerlijke Medaille van le Klas geboren te Yper, den 23 September 1847. en er godvruchtig overleden, den 2 October 1930 De lijkdienst, gevolgd van de teraardbestelling in den familiekelder, zal plaats hebben op MAANDAG 6 OCTOBER 1930, om 9 3/4 uur, in de Parochiale Kerk van St-Niklaas te Yper. Vergadering ten sterfhuize, de Stuersstraat, 29, om 9 1/4 u. De vrienden en kennissen die,- bij vergetelheid, geen rouw brief zouden ontvangen hebben, worden vriendelijk verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Vriendenen kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 5 October, om 8 uur, in 't Belle Godshuis, tot zielelafenis van Heer Frans VERPLANCKE Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd het Plechtig Jaargetijde bij te wonen dat zal gezongen worden op Woensdag 8 October, om gYt u., in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Karei Lodewijk HALLAERT Here Opziener van 't I rij Onderlijs oveileden dt n 6 Februari 1929 en zijne zonen Heeren Louis en Joseph HALLVF.RT beiden gesneuveld op 't Vei l van Eere, den 18 September en 1 October '918. Vrienden en k mms sen word ;n uitgeno Jdigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 12 October, oin 8 u., in St- Jacobskeik, tot zielela'enis van Jufvrouw Adrienne DETHOOR dochter van Leopold en Ma-ie LEUPiï. van den Zonnebekesteenweg. Vrienden en kennissen worden uitgeno -uiig 1 de JAARMIS bij le wonen die zal gezongen worden op Zondag 12 October, om 9 u., in de kerk der EE. tl HL Paters Carmelietcn, tot zielelafenis van Vrouw Bertha MDLFÏN Vrienden en kennissen worde 1 uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 12 October, om 9 u., in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Auguste P1AILLIARD gepen sicnneerde machinist aan 2 2 Frank SO de S Kilos

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 9