Nationale Arbeidstentoonstelling Begrafenis van M. Tiiésphile HERREMAN Wit Kaaspapier ten bureele van dit blad. De Nationale Arbeidstentoonstelling, door de. Regeering ingericht en onder de hooge bescherming van Z. M. den Koning geplaatst, zal morgen, Zondag 12 October, te Brussel in het Jubel parkpaleis geopend worden. Zij zal met grooten luister door Z. M. den Koning en de Koninklijke Familie ingehuldigd worden en tot den Maandag, 20 October a. s., open blijven. Deze tentoonstelling onderscheidt zich dui delijk van de grootsche internationale mani festaties die, ter gelegenheid van het Eeuw feest onzer Onafhankelijkheid, te Antwerpen en te Luik worden ingericht. Terwijl, inderdaad, deze Tentoonstellingen een schitterende synthese uitmaken van de bevoegdheid der nationale gemeenschap op gebied van kunst, nijverheid, landbouw, handel en kolonisatie, op een lijn gesteld met de gelijkaardige voortbrengst van het buiten land terwijl zij voor doel hebben onze zorg zaamst uitgelezen fabrikaten van allen aard aan de bewonderende menigte te vertoonen, is het allereerste doel der Nationale Arbtids- tentoonstelling de persoonlijke verdiensten te laten naar waarde schatten van de onder scheidene medewerkers, bijna allen onver- noemd.die zich, dag in dag uk,.inspannen om zooveel schoone voortbrengselen te verwezen lijken, en aldus de vaardigste onzer geschoolde werkers van allen aard naar het voorplan te rukken. Buiten deze onmiddellijke doeleinden, is de^e Nationale Arbeidstentoonstelling er ook op uit het werk in alle opzichten te veredelen, onder de werklieden den zin voor het am bacht, dat ze verkozen, te ontwikkelen, hun geest van initiatief te prikkelen, den tech nischen vooruitgang te bevorderen, overal de persoonlijke inspanning aan te moedigen, de ambachten beter te laten kennen en hun aan zien te verhoogen, roepingen op te wekken en het leerlingwezen te bevorderen, in een woord, eens te meer te bevestigen dat het Belgisch volk hoofdzakelijk bekommerd is om zich door zijn aanhoudend zwoegen te onder scheiden. Sïèt dit doel en ten einde aan de arbeiders toe dé laten hunne beroeps verdiensten te doen gelden, werden er wedstrijden ingericht waaraan de ambachtslieden, werklieden, be dienden, enz. van meest alle bedrijvigheden uitgenoodigd werden deel te nemen. Voor ieder vak afzonderlijk hebben de ver- schillige mededingers zekere opgelegde stuk ken moeten vervaardigen of een op voorhand bepaald werk moeten uitvoeren. Jury's, be staande uit de meest bekwame vakmannen en uit een werklieden vertegenwoordiging, wer den aangesteld om de verschillende werken, ter gelegenheid van deze wedstrijden uitge voerd, te beoordeelen en de laureaten te rangschikken. Het zijn de bekroonde werken of meester stukken die in de eigenlijke tentoonstelling, weike van 12 tot 20 October gehouden vvordt, zullen voorgesteld worden. Ongetwijfeld zul len zij een belangrijk geheel van een waarlijk en zeer groot belang daarstéllen. Aan de laureaten der Nationale Arbeids tentoonstelling zal er een eereteeken, zonder hut, overhandigd worden waarop Nijverheid en Landbouw verzinlijkt staan. Het dragen van dit eereteeken, in officieel model of vei- klèind, is uitsluitend aan de laureaten der Nationale Arbeidstentoonstelling voorbehou den en door de-wet beschermd. De laureaten van eerste klas ontvangen een gouden, dtze van tweede klas een zilveren en deze van derde klas een bronzen eeremttaal bij dit eereteeken is ook nog een diplo ra van Laureaat der Nationale Arbeidstentoon stelling gevoegd. Een diploma van eervolle melding of ook nog een certificaat van deelneming aan de Nationale Arbeidstentoonstelling kan door de Jury toegekend worden aan de arbeiders die geen laureaat uitgeroepen werden en die deze melding waardig zullen bevonden worden. De overhandiging dezer eereteekens en diploma's zal aanleiding geven tot bet groot nationaal feest van den Arbeid dat morgen, om 10 uur voormiddag, in het Jubelpark- paleis, te Brussel plaats heeft in tegenwoor digheid der Koninklijke Familie, en dat met de opening der Nationale Arbeidstentoon stelling gepaard gaat. Yperliogsn Bekroond Met veel genoegen vernemen wij dat ver scheidene Yperlingen in deze nationale wed strijden om hunne handigheid en beroeps bekwaamheid bekroond werden. Zoo, o. m., in den prijskamp van het pelswerk, behaalt de vermaarde Ypers he firma Fl. Vandevoorde, Boterstraat, 31, een schitterenden uitslag. Zij bekomt een gouden eereteeken, op de vijf die voor dien prijskamp te winnen waren, met een prach- tigen pelsmantel, daarbij nog zes zilveren en een bronzen. Het uit te voeren werk bestond uit een ciavate, sjerp, fantasieartikel of mantel, naar keus van den mededinger. De garnierster moest zich vergenoegen met de helft van het stuk af te werken, terwijl ze de andere helft bloot moest laten, om toe te laten dat over het werk van de stikster en de snit der vellen door den pHswerker een oordeel geveld worde. De bekroonde werkers der firma Vande voorde zijn Gouden Eereteeken Hr Emile Forster Zil veren Eereteeken Mej Madeleine Donche, Mevr,. Laura Joos, Mej. Léonie Griffon, Hr Roger Pannecoucke, Mej. Agnès De Hollan der, Mej. Albertine Dedulle Bronzen Eere teeken Hr Julien Michiels. In den prijskamp voor spekslagers behaalt o ize stadgenoot, Heer Gustave Gillis, Neevmarkt, 2, een zilveren eereteeken en diploma van tweede klas. De opgelegde stukken, die te Brussel in een lokaal door het Comiteit aangeduid moes ten vervaardigd worden, waren z een witte worst, le.verpastei, een saucisson gekookt nair keus van den mededinger, galantine, een lever saucissson en een speciaal stuk volgens wille keur van den mededinger. Deze prijskamp had plaats in de laatste week der Oogstmaand, gedurende die gewel dige warmte, en de mededingers zagen hier door hun werk uiterst vermoeilijkt. Het -Ypersche is verheugd aan al die bekroonden, die door hun ervaren en handig werk de naam en faam van onzen plaatselijken handel en nijverheid hoog houden, zijne welgemeendste en hartelijkste gelukwenschen aan te bieden. Maandag, laatst had alhier, om g 3/4 u in S* Niklaaskerk, de lijkplechtigheid plaats van Heer Thtophile Herreman.die den 2 October 11. zaeh-jes in den Heer,ontsliep, in den geze- gerden ouderdom van 83 jaar. De afgestorvene, rustend brievenbesteller en ervaren tuiabouwiiel heober, was van ieder een gekend engeacht om zijne groote eenvou digheid en rechtschapenheid. In 1887 stichtte hij, samen met eenige ande re verdiensteliike mannen, de thans zoo bloei ende Koninklijke Hofbouwmaatschappij waar van hij ondervoorzitter benoemd werd tot wanneer hij, na het afsterven van wijlen M. Nicolas Vanwinsen, met overgroote meerder heid van stemmen als voorzitter gekozen werd. Gedurende zijne lange loopbaan en niette genstaande zijne lastige en talrijke bezighe den, wist hij nog iminer anderen behulpzaam te zijn en heeft hij aan menigeen groote diensten bewezen. in»», B—BB—BaBM-" 1 MBacgiaaEcic; 3 De plechtige lijkdienst van den overledene had plaats onder een overgrooten toeloop van volk. Een talrijke afvaardiging, met vaandel, der Koninklijke Hofböuwmahtschappij woon de den dienst bij en leidde haar verdienst- vollen voorzitter naar- zijn laatste rustplaats. Op het kerkhof sprak de heer Hector Casier, ondervoorzitter der Koninklijke Hofbouw maatschappij, volgende lijkrede uit r Geachte Familie Mijnheer en, In naam der Koninklijke Hofbouwmaat schappij van Yper, weze het mij een plicht een laatste hulde te betuigen aan de nagedachte nis van onzen diepbetreurden Voorzitter Mr Theophiel Herreman. Van in zijne jeugdige jaren koesterde hij een bijzondere genegenheid voor den tuinbouw. Alhoewel hij het ambt van brievenbesteller waarnam, was hij een ervaren vakman in dé groenlenteelt. Niet uit persoonlijk belang, beoogde hij té dien tijde reeds de noodzakelijkheid een Tuinbouwmaatschappij te Yper tot stand te brengen, maar de omwentelingen, de vooruit gang op maatschappelijk gebied en de leuze Eendracht maakt macht waren voor hem een overtuiging dewelke hij niet zou loslaten, vooraleer deze Tuinbouwmaatschappij op goedgebouwde vestingen zou berusten. Het was dan ook in het jaar i885 dat Mr Theophiel Herreman zijn eerste poging beproef de een Tuinbouwmaatschappij in te richten. Deze mislukte bij gebrek aan genoegzame en bekwame medewerkers. Zijn moed was daarom niet gezakt. Integen deel, want met een ontembaren iever werd de hedendaagsche Tuinbouwmaatschappij, onder zijn geleide en met de medewerking van eenj- ge andere gekende tuinbouwers der stad, gesticht in 1887. Het voorzitterschap werd toevertrouwd aan onzen vörigen en zeer ver dienstelijken voorzitter, wijlen Mr Nicolas Vanwinsen. Zelden of nooit miste M'Theopiel Herreman een vergadering en steeds, tot aan het over lijden van Mr Vanwinsen, vervulde hij mqt wijsheid en blijmoedigheid het ambt van i" ondervoorzitter der Tuinbouwmaatschap pij. In het jaar 1912 vierde de Tuinbouwmaat schappij hare 25" verjaring en werd zij met den titel van Koninklijke Tuinbouwmaatschap pij vereerd. Mr Herreman bekwam alsdan het Landbousv eereteeken van 2e klas. Na Hen oorlog was hij ook op zijn post om in ruhne mate aan den heropbouw enzer ge teisterde streek deel te nemen. In 1923 vereerd met hei bijzonder Land bouw eereteeken van ie klas. werd hem dan oak een paar jaren later de Zilveren Palmen der Kroonorde toegvk- nd. B i het afsterven van Mr Nicolas Van win'; sen werd het voorzitterschap zonder-aarzelen aan Mr Theophiel Herrem ui toevertrouwd Niettegenstaande zijn hoogen ouderdom; was Mf (ferreman nog steeds de onvermoei bare en- moedvolle Voorzitter. Voor 01 s a len zal hij een onvergetelijk toonbeeld zijn vap noesten-ar.'>t id en genegenhei Vvoor den tmim bou-v. *r- Diep ontroert] en met innig- droef hei i-èe- treureir a de leden hunnen Voorzitter»Stich ter en uit erkentelijkheid; bieden zij hem dqge k oon 111 t «le vaste overtuiging dat hij re_gds zijne verdiende Lauweren Kroon hierba^ii ontvangen heeft. Tot wederziens, diepbetreurde Voorziner, vaarwel I - r Het Ypersche bielt aan Mevrouw Fe - reman Devos en familie de verzekering zijner innige deelneming. aan 2 2 Frank SO de S Kilos

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 3