Rubans pour Machines U écrire Aanspraak van den Heer Henri Duthoo Aanspraak van den Heer Julien Tahon Aanspraak van den heer Aimé Gruwez Ypriana, samen met de leden der Handels kamer, van het Beenhouwerssyndicaat, van de Biljartclub van het Zilveren Hoofd van het Inrichtingscomiteitvan onzen jaarlijkschen Carnavalstoet, en van nog meer andere maat schappijen, Statiewaarts om den heer Gustave Gillis, die hier om 7 u. i5 met den trein uit Brussel moest toekomen, triomfantelijk in te halen. Dat er voor een betooging, die om zeggens op het onverwachts en op zoo een korten tijd werd beslist, zooveel volk ging opkomen, had wel niemand durven verwachten. In de stra ten, waar de stoet moest doortrekken, heerschte er een ongemeene drukte en bij den uitgang der statie zag het zwart van 't volk. Die overgroote opkomst is wel het schoonste bewijs dat de gedecoreerden, en inzonder den Heer Gustave Gillis, een welbekend oud Ypersch figuur, de algemeene achting genieten. Een afvaardiging van de tegenwoordig zijn de maatschappijen ging op de kaai der statie om den Heer Gillis bij 't uitstappen van den trein te ontvangen en te verwelkomen. Aan Staf die niet weinig verwonderd opkeek zei Aimé Gruwez je moe nie verschieten Staf, maa 't muziek is daa en ne stik of acht men- schen om joen te feliciteeren voó joen deco ratie Maar als Staf al dat volk daar bijeen zag, en al die vrienden en kennissen die zich dapper weerden om tot bij hem te geraken, hém de handen te vatten en hunne gelukwen- schen aan te bieden, als hij die geestdriftige kreten van Leve Staf uit honderde monden te gelijk hoorde weerklinkenr en daar bovenal die dreunende «Brabangonne die de Harmonie Ypriana te zijner eer aan hief, was het niet een klein beetje dat Staf verschoot. Hij was zoodanig ontroerd en aan gedaan dat hij op 't oogenblik zelf geen woord kon vinden om al die huldeblijken te be antwoorden. Vandaar trok de stoet, onder het spelen der lustigste stapmarschenen immer gevolgd door een geestdriftige massa volk, naar de Neer- markt waar er, voor zijn vyoning. aan Staf en zijne gade een serenade gegeven werd. De Heeren Duthoo, namens het Beenhou werssyndicaat, Tahon, namens de Handels kamer, Planqueel, namens de Club van den Engelschen Biljart, Gruwez, namens Ypriana en Decoster, namens het Comïteit van den Carnavalstoet, brachten een warme hulde aan den Keer Gustave Gillis, den verdienste lijken, sympathieken Yperling en bekwamen en ervaren stielman, en boden aan Mevrouw Gillis Tanghe pwchtige bloemtuilen aan. Wij zouden al de verdiensten van den grooten volksvriend Staf Gillis de zoo wel geslaagde betooging van Maandag heeft bewe zen dat hij dien naam ten volle verdient niet beter kunnen opsommen dan de voor noemde Heeren dit in hun korte maar schoone toespraken hebben gedaan. Het is dus met een waar genoegen dat wij hier, in groote trekken, enkele dier aanspraken weergeven Beste Vriend. Gustave, In naam der Beenhouwers en V arkenslach ters heb it het groot genoegen U, Heer Schatbewaarder, onze beste gelukwenschen aan te bieden. In den Wedstrijd tusschen al de speksla gers van gansch het land werd gij laureaat van tweede klas uitgeroepen en bekomt gij, om uw kunstig en ervaren werk, een mooi zilveren eereteeken. Dit is een groote eer voor U en ook voor ons allen. Gij hebt immers getoond dat de Beenhou wers van Yper voor deze der grootste steden niet moeten onderdoen. Wij zijn fier over U, want het is de eerste maal dat, bij een algemeenen wedstrijd, zoo een luisterlijken uitslag door een onzer star - genooten bekomen werd. Ik bedank den Heer Voorzitter Aime Gru .vez, den Heer Bestuurder en al de ledc-n van onze prachtige Ypriana voor de welver diende eer die zij aan onzen geliefden makker bewijzen. Zij vereeren in U een ervaren sti- man en een goeden, trouwen Yperling. Nog eens, beste vriend, onze vurigste gelukwenschen. Gelief dezen bloemtuil als bewijs van onze genegenheid en bijzondere achting te aan vaarden. Mevrouw, Mijnkeer, Waarom wappert onze driekleur aan de ge vels vandaag en waarom is hier zooveel volk vergaderd Het is omdat gij, Ypersch Kind, door uwen noesten arbeid erin gelukt zijt een plaats in de samenleving te bekleeden uwer waardig. Het is omdat gij de faam onzer moederstad hebt weten hoog te houden en in de Arbeids- tentoonstelling een der grootste onderschei dingen hebt bekomen. Wij zijn gelukkig U te huldigen, gij die zoo veel bewijzen hebt gegeven van liefde voor stad en land gij die, wanneer onze stad ziel toogde onder het moorddadig geschut, U dag en nacht hebt geofferd voor hare redding en ons aller heil, en die als een der eerste pio niers voor onze herlevende bakermat immer op de bres hebt gestaan voor hare herwording. Het is mij een waar genoegen U in naam der Handelskamer onze hulde en vurigste gelukwenschen aan te bieden. Ik bid U, Mevrouw, deze bloemen te aan vaarden als bewijs onzer hooge achting. Achtbare Dame, Beste Vriend Gustave, Het is met een waar genoegen dat ik U, in naam van het bestuur en in naam van de wer kende leden der Harmonie,ter gelegenheid van uwe bekroning, onze beste wenschen kom aanbieden. Uw talent is reeds sedert lang bekend, maar de groote. bijval, die gij in den wedstrijd te Brussel bekomen hebt, is een doorslaande bewijs dat gij een meester zijt in uw vak. Als voorzitter der Harmonie Ypriana, neem ik de gelegenheid te baat U onze innig ste gelukwenschen aan te bieden. Tien jaar bestaat de Harmonie en sedert 10 jaren zijt gij een onzer beste eereleden. Steeds zijt gij met raad en daad een onzer verkleefdste leden geweest en daarom, in naam van ons allen, hartelijken dank. Indien de menigte U is te gemoet gekomen, indien er een massa volk ter statie was om U hulde te brengen, dan is het niet alleen om uw talent, maar het Ypersche volk is toegeloopen om hulde te brengen aan een der beste en defiigste burgers der stad. Wanneer men de geschiedenis van Yper in de laatste jaren nagaat, ziet men niet den volksvriend Gustave overal op het eerste plan? Voor de vernieling, alwie in nood zat, wist hij met raad en daad te helpen. Binst de beschieting, noch bommen noch geschut mie ken hem bang, hij was ten dienste van ieder een en aarzelde niet zijn eigen leven in gevaar te stellen voor het welzijn van anderen. Men hoeft maar de photos te bezien van de laatste dagen van Yper's vernieling, en men ziet er, benevens den Kanunnik Delaere, benevens Arthur Stoffel, Albert Ligy, Vandenbraem- bussche, Vandenhende, dokter Van Robaeys, Castel en veel anderen, men ziet er, zeg ik Gustave Gillis ook altijd op de bres, bereid al het mogelijke te doen om Yper en hetgeen het bevat te redden En na den oorlog, wie is er een der eerste wroeters, een der eerste bewoners der puinen, die door zijn voorbeeld anderen tot den terug keer aanmoedigt 't Is weerom onzen vriend Gustave. Wie helpt er voor dén heropbouw, voor de herstichting van maatschappijen, voor het heiinrichten van feesten 't Is altijd Gus tave Gillis die men ziet staar, benevens de besten En daarom is het. beste vriend Gus tave, dat de gansche bevolking hier is komen toegestroomd om hulde te brengen én aan uw talent én aan uwe veik'eefdheid voor uwe geboortes ad. Ik eindig met den wensch uit te drukken dat gij nog lange jaren in volle gezondheid uw werk z'oudt mogen voortzetten ten bate der stad en hare bevolking. Mocht uw naam in gouden letters in de archieven van Yper geboekt staan. Aan u.ve beste Dame, bieden wij eerbiedig die bloemen uit genegenheid en vriendschap en ook om hulde te brengen aan uw talent mocht die welverdiende bijval tot eere strek ken der firma Gillis f anghe. Tot slot voerde de Harmonie Ypriana nog het Ypersch Tuindaglied uit, dat luidruchtig werd toegejuicht, en vandaar ging de stoet, samen met den Heer Gustave Gillis, wien door het volk nogmaals een geestdriftige 3 ovatie werd gebracht, naar de woning van den Heer Florimond Vandevoorde, die in den wedstrijd voor het pelswerk een der schitte rendste uitslagen heeft bekomen en acht zijner werklieden, om hunne groote beroeps bekwaamheid, heeft zien bekronen. Daar voerde de Harmonie Ypriana insge lijks de Brabangonne en eenige andere stukken uit, waarna een afvaardiging bij den Heer Vandevoorde binnenging om hem en zijn handig personeel geluk te wenschen. Aan Mevrouw Vandevoorde - Demarez werden eveneens mooie bloemtuilen aangeboden, en de Heer Julien Tahon sprak er, namens de Handelskamer, volgende rede uit Mevrouw, Mejuffers, Mijnheeren, Wanneer in een familie een blijde gebeur tenis plaats grijpt, viert men feesten vrienden en magen komen hunne gelukwenschen aan bieden. Vandaag is de groote familie onzer stad in feest en viert de eer hare kinderen aan gedaan. Het is daarom dat ik u, in naam der Han delskamer, kom huldigen en geluk wenschen voor de prachtige eereteekens door u in de Arbeidstentoonstelling bekomen. Deze uitslag, aan uw noesten arbeid te danken, strekt u ter eere, hij doet tevens uwe firma in macht en aanzien stijgen en het is een geluk voor de gansche stad zulke ervaren stielmannen onder hare medeburgers te tellen. Ik bied aan u, Mevrouw en Mijnheer Van devoorde, in naam onzer Kamer, onze beste gelukwenschen aan zulke ervaren medewer kers gevormd te hebben en druk de hoop uit dat deze gebeurtenis de schakels der goede verstandhouding, welke u en uw personeel vereenigt, zal toehalen. Ik bid u, Mevrouw, deze bloemen te aanvaarden als bewijs onzer hooge achting. Vervolgens nam de Heer Aimé Gruwez het woord en drukte zich als volgt uit Mevrouw, Mejuffers, Mijnheeren, Na de rede uitgesproken door den Heer J. Tahon,onder-voorzitter der Handelskamer, valt het mij moeilijk iets bij te voegen. De uit slag door uw personeel bekomen is prachtig en strekt het ter eer. Ik wensch u dus, Mejuffers en Mijnheeren, in naam van Ypriana, van herte geluk en bied u, Mevrouw en Mijnheer Vandevoorde, mijne beste gelukwenschen aan. Ik bid een dezer bekroonde juffers dezen bloemtuil, alsook mijne beste gevoelens van eerbied aan Mevr. Vandevoorde aan te bieden. Dat er nog voort tot laat in den avond, op de gezondheid der gedecoreerden, gefeest en gevierd werd, hoeft niet gezegd te worden. Die spontane en geestdriftige huldebetoo ging van Maandag avond zal nog lang in ieders geheugen bewaard blijven. Leve Staf en Leve de Firma Vandevoorde Benevens de bekroonden die wij verleden week reeds noemden, komen wij ook nog te vernemen dat Mejuffer Lucie Huilaert, onder wijzeres der kantwerkklas van de Stadsmeis jesschool der Rijselstraat, laureaat van twee de klas uitjeroepen werd 111 den Nationalen wedstrijd voor kantwerk met de hand, en om haar prach'igen zakdoekhoek Valenciennes» het zilveren eereteeken met dipl rna bekomen heeft. Van de Ypersche Centrale Brouwerij wer den vier werklieden om hunne bekwaamheid en hunne lange en truuwe diensten bekroond, te weten M. Devos Henri, die het gouden eereteeken Pt komt en M. M. Despeghel Eva rist, Variholst Jules en Verleure Joseph, die met het zilveren eereteeken werden vereerd. De Heeren Chai les Lams en Philemon Van Becelaere, sedert meer dan 20 jaar brouwers knechten bij den Heer Hector Vermeulen, hebben insgelijks om hunne bijzondere toe wijding en .hun vlijt hij het werk een eervolle onderscheiding bekomen. Het Ypersche biedt aan al die vereere merkten zijne hartelijkste en welgemeenc ste geluk wensch' n au bureau de ce journal

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 3