Gemeenteraad van Yper Verslag der Zitting van 13 October 1930 De zitting wordt te 17 u. i5 geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Sobry, burge xneester-voorzitter Declercq, Lemahieu en D'Huvettere, schepenen Capoen, Leuridan, Missiaen, Bonnet, Vergracht en Vandamme| raadsleden Versailles, sec etaris. r. Proces- vet baal der zitting van 16 Sep tember ig3o. De heer Secretaris geeft lezing van dit proces verbaal dat zonder opmerkingen wordt goedgekeurd. M. Ver gr acht. De heer Vermeulen heeft mij gelast hem te willen verontschuldigen de zitting van heden niet te kunnen bijwonen, .daar hij niet al te wel is. De heer D'Huvettere, schepen van finan ciën, geef den toestand der stadskas op 3o September 11. te kennen. Uit zijn verslag blijkt dat er op dien datum nog 42.693 fr. 3g in kas was. 2. Financiën Stadsbegrooting voor ig3i Ned er legging. M. Sobry. Wij hebben de eer de stads begrooting voor q3i ter onderzoek der ge meenteraadsleden op het bureel neer te leggen. Weldra zal eenieder van u er een exemplaar van ontvangen, men is bezig met ze te drukken, en ik verhoop dat de raads leden die begrooting zoohaast mogelijk zullen willen onderzoeken, opdat deze ten gepaste tijde zou kunnen gestemd en goedgekeurd worden. 3. Openbare Onderstand Bouwen van het Moederhuis en een Lazaret te Yper Open bare aanbesteding Proces verbaal. De heer Voorzitter zegt dat, volgens artikel 54 der wet van 10 Maart 1925, de gemeente raad geioepen is zijn advies uit te brengen over de aanbestedingen door den Openbaren Onderstand uitgeschreven, en letst vervolde is den brief der Commissie van Openbaren On derstand waarbij een gunstig advies gevraagd wordt voor de aanbesteding van het Moeder huis en een Lazaret, die den 12 september 11. plaats had. Uit het proces verbaal der aanbesteding blijkt dat er 10 aannemers ingeschreven heb ben, maar dat het aanbod van een inschrijver niet kon aanvaard worden daar het te laat in de post besteld werd. Deze aanbesteding gaf volgenden uitslag 1) Delhem Henri, Vper, 1.078.217 lr. 2) Gebr. Muylle, Gits, 1.166 643 fr. 3) Ma- hieu Joseph, Yper, 1.194.000 fr. 4) Vande- kerekhove Joseph, Ingelmunster, 1.260.000 fr. 5) Maddelein S., boesinghe, 1.279.400 fr. 6) Planckaert en Zonen, Passchendaele, 1.372.065 fr. 7) Soete Jules, Yper, 1.386.000 fr. 8) Gobain Maurice, Oos.ende, 1.408.000 fr., en 9) Pauwels Th. en Vereecke, Middel- kerke, X 663.000 fr. Na beraadslaging heeft het Bestuur van den Openbaren Onderstand deze aanbesteding goedgekeurd en den heer Delhem Henri, van Yper, laagste aanbieder, als aannemer aange wezen. M. Missiaen. Volgens de wet moeten plans, bestek en lastenkohier aan den gemeen teraad ter advies voorgelegd worden voor aleer de aanbesteding plaats heeft. Wanneer werd zulks gedaan M. Sobry. Artikel 54 der wet zegt uit- sluitelijk dat alleen de opoouwingen aan het advies van den gemeenteraad en dei besten dige afvaardiging moeten voorgelegd worden, 't Is hetgeen de Commissie van Openbaren Onderstand gedaan heeft. M. Missiaen. Ge vergist u. De wet zegt duidelijk dat plans en lastenkohier ter advies moeten voorgelegd worden. M. Sobry. Toon mij eens dit artikel van de wet. M. Missiaen Meent ge misschien dat ik de wet op zak heb Maar als gij de gemeen tewet of de wet op den Openbaren Onder stand wilt halen, zal ik u dit artikel blinde lings toonen. De heer Voorzitter gelast hierop den stads bode met het halen dier wet. De heer Delahaye komt de raadszaal binnen om 17 u. 3o. M. Missiaen. - Het proces verbaal der aanbesteding zegt zelf dat plans en es e door de hoogere overheid den. Welke is die hoogere overheid. Gij moet de wet niet meer doen zoeken, gezien het_ reeds in het proces-verbaal vermeld staa*.. M. Declercq. Misschien is dit de hoogere Commissie van het Ministerie. M. Mtssiaen. Neen, de hoogere overheid die hier alleen bevoegd is, is de gemeenteraad en de bestendige afvaardiging. M. Sobry. Het is reeds sedert lange jaren dat de plans opgemaakt zijn en dat men hierover met de gezondheidscommissie in onderhandeling is. Eindelijk is men over het plan kunnen t'akkoord komen en thans zijn wij geroepen ons advies over de aanbesteding uit te brengen. j M. D'Huvettere. Binst dat men aan 't zoeken is om de wet te halen en om den tijd van den raad niet te verspillen, zou ik onder* tusschen een bemerking willen maken. M. Missiaen. Gij moogt er van doen wat ge wilt, maar ik zend een klacht in. M. D'Huvettere. Gij laat ons vrij te doen wat wij willen,.maar gij ook zijt vrij te han delen volgens uw goeddunken. De opbouw van het moederhuis sleept nu reeds zoo lang aan en, daar de aannemer 18 maanden tijd heeft, zal dit gebouw niet gedaan zijn tegen dat het moederhuis de lokalen, waar het tegenwoordig gevestigd is, moet verlaten. Het moederhuis moest er reeds lang gestaan heb ben M. Leuridan. De weezenschool ook. M. D'Huvettere. Ja, maar toch niet op de plaats waar het beslist werd. M. Leuridan. Ik verhoop wel 'tcontrarie. M. D'Huvettere. Het moederhuis moet den in Februari aanstaande verhuizen en ik stel voor bij de Commissie van Oüenbaren Onderstand aan te dringen opdat het bevel de werken te beginnen zoo spoedig mogelijk zou gegeven worden. M. Missiaen. Ik heb er niets tegen dat de werken onmiddellijk begonnen worden, maar ik houd eraan te wiizen op de handeling van den Openbaren Onderstand die reeds sedert jaren den gemeenteraad over het hoold ziet. Intusschen heeft men de gevraagde wet gebracht en de Heer Missiaen, na eenig zoe ken, geeft lezing van artikel 53 der wet op den Openbaren Onderstand, waarbij bepaald wordt dat plans en lastenkohier van alle wer ken die de 5.000 fr. te boven gaan aan het advies van den gemeenteraad moeten onder worpen worden. Dit artikel is klaar en duidelijk, zegt de heer Missiaen. M. Sobry. Wij zullen hier niet langer over spreken, gezien de Heer Missiaen zelf t' ak koord gaat dat er moet rap gebouwd worden. M. Missiaen. Als de aannemer 18 maan den tijd heeft, zal het gebouw toch niet gereed zijn tesren den in Februari aanstaande. M. Bonnet Ik denk dat de raad met een gunstig advies uit te brengen de zaak eerder nadeel dan voordeel zal herokkenen. Immers, de bestendige afvaardiging zal bemerken dat het niet gegaan heeft zooals de wet bepaalt, zij zal dus deze aanbesteding niet goedkeuren en terugzenden. Intusschen zal er reeds een heel en tijd verloopen zijn en het bouwen van zooveel vertraagd worden. M. Sobry. Ik ben van een gansch ander gedacht M. Missiaen. Gij meent dat de bestendi ge afvaardiging de wet onder de voeten zal treden. M. Sobry. Zulks is geen overtreding der wet. M. Missaen. Lepst de Commentaires van de wet, en gij zult wel duidelijk zien dat plans, bestekken en lastenkohieren vooraf gaandelijk aan het advies var. den gemeente raad moeten onderworpen worden. M. Sobry. Ik houd mij liever aan de wet zelf dan aan de Commentaires M. Missiaen. De Commentaires zijn anders niet dan een uitlegging van de wet, doch wij weten hoe gij, niettegenstaande gij advokaat zijt, de wetten kent en die op uwe manier zoekt uit te leggen. Het Hof van Ver breking heeft uwe bekwaamheid reeds beoor- Sobry.— Ik vraag aan den gemeenteraad een voordeelig advies te willen uitbrengen op de aanbesteding van het moederhuis en een lEZsrfit. Stemmen ja: de Heeren Declercq, Lema hieu D'Huvettere, Vergracht, Vandamme, Delahaye, en Sobry onthouden zich de Heeren Capoen, Leuridan, Missiaen, en Bonnet. M. Leuridan. Ik houd eraan te verkla ren waarom ik mij onthouden heb. Eenerzijds heb ik niet ja gestemd omdat dit de zooveelste slag is die we vanwege de Commissie van -s 5 Openbaren Onderstand in ons wezen gekregen hebben. Anderzijds heb ik niet neen gezegd omdat ik meen zooals de Heer Bonnet dat, wanneer de Bestendige Afvaardiging deze aanbesteding zal goedkeuren, het een misken ning zal zijn der wet die als eenige veront schuldiging kan hebben dat ze aan den voor uitgang der werken ten goede komt. M. Missiaen. En wij hebben ons juist om dezelfde redenen onthouden. 4. Openbare Onderstand Begrooting voor het jaar ig3o Verhooging van sommige artikelen. Door ontoereikendheid der som voorzien in artikel 18 der gewone uitgaven van hare begrooting voor ig3o, namelijk voor onder stand aan de behoeftigen, vraagt de Commis sie van Openbaren Onderstand de toelating om het bedrag van dit artikel met 20.000 fr. te mogen verhoogen. Artikel 8 der gewone ontvangsten zou eveneens met dezelfde som verhoogd worden, zoodat het algemeen be drag der begroting met 20.000 fr. vermeer derd wordt, zonder dat zulks het overschot verandert. Al de raadsleden stemmen ja. 5. Openbare Onderstand Vaststelling van den prijs van den onderkoudsdag voor de behoeftigen gedurende 't jaar ig3i. De Commissie van Openbaren Onderstand, na becijfering van al de uitgaven, heeft den prijs van den onderhoudsdag voor de behoef tigen als volgt vastgesteld i5 fr. voor het hospitaal, 25 fr. voor het moederhuis en l3 fr. 5o voor het Godshuis, Nazareth, Sinte- Godelieve en de twee weezenscholen Die beslissing van den Openbaren Onder stand wordt eenparig goedgekeurd. M. Leuridan. Zou er vanwege den ge meenteraad geen wensch kunnen uitgaan opdat het huiselijk reglement van het ouder lingen gesticht een weinig breeder zou toege past worden, namelijk voor wat de uitgangs uren of liever de opsluitingsuren betreft. De menschen die in dit gesticht verblijven hebben toch allen hun verstand en dienen niet zoo kort gehouden te worden. M. Delahaye. Zoo ik mij goed herinner heeft de raad vroeger gestemd dat de ouder lingen 's avonds om 6 uur moesten binnen zijn. M. Missiaen. Wij zouden dus eenvoudig de toepassing van het reglement moeten vragen. M. Sobry. Ik denk dat men bepaalde feiten zou moeten aanhalen vooraleer te kun nen reclameeren. M. Missiaen. Donderdag over acht dagen heeft moeder-overste al de ouderlingen bij eengeroepen en hun gezegd dat zij voortaan om 4 1/2 uur 's namiddags moesten binnen zijn of anders dat de poorten gesloten waren. M. D'Huvettere. Ik meen te weten dat moeder-overste aan het Bestuur van den Openbaren Onderstand gevraagd heeft om de ouderlingen om 5 u. te doen binnen komen. M. Sobry. Het beste ware de aandacht van den Openbaren Onderstand daarop te vestigen. M. Leuridan. Ik had mij niet geoor loofd de zaak zoo naar te bepalen, maar ge zien de heer Burgemeester bepaalde feiten vroeg, heeft de heer Missiaen de zaak met man en paard aangehaald. Hetgeen hij gezegd heeft, is de waarheid. Moeder-overste heeft de ouderlingen de les gespeld juist als aan schoolkinderen. Daarbij komen nog andere kleine prikkelingen, zoo voor het al of niet rooken op een binnenplaats. Ik vraag dus eenvoudig de toepassing van het reglement. M. D'Huvettere. Vroeger heeft mij een be stuurlid van den Openbaren Onderstand het ouderlingengesticht van boven tot beneden laten bezichtigen. Dit gebouw is zeer practisch ingericht en het bevat o. m. een ruime speel zaal waar het heel den dag door toegelaten is te rooken. Het ware toch niet aannemelijk dat het rooken in al de plaatsen toegelaten worde. M. Missiaen. En op den koer, is het daar ook toegelaten M. D'Huvettere. Ja, daar mogen de ou derlingen ook rooken. M. Missiaen. Neen, het werd hun ver boden. M. Sobry. Ik zou straf twijfelen of al die kleine puntjes in het reglement voorzien zijn. Wij moeten de regeling van dit alles overlaten aan de wijsheid van de bestuurders. M. Leuridan. 't Is mogelijk, maar dit mag toch niet ontaarden in eene kleine tergerij voor die ongelukkige ouderlingen. M. Sobry. De ouderlingen worden daar hoegenaamd niet getergd, maar vaderlijk be-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 5