UITSLAGEN Gewestelijk Verbond der Geitenkweeksyndicatei» van bet Arrondissement Yper Grooten Prijskamp voor Bokken en Geiten te Yper gehouden den 9 October 1930 A) zorgd en moederlijk behandeld. Wij zullen dus de Commissie van Openbaren Onderstand kennis geven van de gemaakte opmerkingen. 6. Aangenomene St-Michielsschool Aan neming eener 6' klas. M. Sobry. Volgens een reglement den i3 September 1924 gestemd, mag geen enkele klas eener aangenome school afgeschaft wor den zonder de toestemming van den gemeen teraad, en moet ook elke nieuwe klas, die naderhand ingericht wordt, aangenomen wor den aan dezelfde voorwaarden der andere klassen. M. Missiaen. Zoudt gij artikel 3 van het contract ook niet eens willen lezen, want dit is van bijzonder belang. De heer voorzitter voldoet aan dit verzoek. M. Missiaen. Ik houd eraan de aandacht der heeren nationalisten speciaal te vestigen op dat artikel waarbij de leden van het school- comiteit de onderwijzers mogen afzetten wan neer ze willen. M. Leuridan. Wij wisten dit al. M. Sobry. Laat mij toch eerst voorstel len wat er gevraagd wordt. Sedert het nieuw schooljaar in St-Michielsschool herbegonnen is werd er, met toestemming der hoogere over heid, een zesde klas met 25 leerlingen geopend. De stad is dus gehouden deze nieuwe klas aan dezelfde voorwaarden der vroeger bestaande klassen aan te nemen. De aanneming dezer nieuwe klas zal terzelfdertijd als de hoofdaan neming een einde nemen. M. Missiaen. De raad zal verstandig handelen met die vraag van aanneming eener zesde klas in St-Michielsschool te verwerpen, daar die nieuwe klas er heel nutteloos is. In deze laatste tijden werd ons de schoolstrijd door de katholieken opgedrongen en hebben zij ons verplicht ons te verweren. Het is totaal nutteloos, zeg ik, daar een zesde klas in te richten om reden dat de leerlingen daar niet zullen blijven. Zij werden immers op een niet aannemelijke wijze uit de gemeenteschool weggetrokken door een persoon die om zijne manier van handelen spekonderwijzer ge noemd wordt. Elk?n dag ging hij daar staan om de kinders, bij middel van lekkernijen, uit de Looye te trekken. Hij had trouwens de belofte dat, zoo hij erin kon lukken 20 nieuwe leerlingen aan te winnen, hij een plaats van onderwijzer in de St-Michielsschool bekomen zou. Een groot deel dezer kinderen werd meegetrokken zonder dat de ouders het zelfs wisten en velen ervan zullen onmiddellijk, van zoodra de ouders zullen vernemen dat hun kinders naar de stadsschool niet meer gaan, uitgetrokken worden. Tusschen hier en enkele weken zal het getal leerlingen, dat nu 25 be draagt, sterk verminderd zijn en zal die nieuwe klas weer moeten afgeschaft worden. Ik bedank de katholieken voor hetgeen ze in deze laatste tijden tegen het officieel onder wijs gedaan hebben, wij hebben daar gezien tot wat ze in staat zijn. Wij zijn dan ook vast besloten alles te doen wat we kunnen om het officieel onderwijs zooveel mogelijk te doen bloeien en te maken dat het ver boven de vrije scholen der stad staat. Wij zullen zorgen dat er binnen kort, in plaats van een zesde klas in St-Michielsschool, een achtste of een negende klas in de Looye zal noodig zijn. M. Sobry. Den 20 September 11. werd er ons geschreven dat er in de St Michiels school, die nu i52 leerlingen telt, met toe stemming van den Heer kantonalen opziener en den Heer Minister van Kunstenen Weten schappen, een zesde klas geopend werd. Volgens ons contract zijn wij dus gehouden die nieuwe klas aan te nemen. Ik vraag den Heer Missiaen hier aan geen persoonlijkhe den te willen doen. M. Missiaen Ik heb niemand genoemd M. Sobry Maar iedereen weet wien gij bedoelt. M. Missiaen. Zoo het feit door iedereen gekend is, is het een bewijs te meer dat het waar is. M. Sobrv. Ik vraag u hier geen personen aan te vallen. Gij zoudt dit mogelijks nog op andere plaatsen moeten bewijzen. M. Missiaen. Ik zal dit altijd met veel plezier doen. M. Sobry De stad is gehouden die nieu we klas aan te nemen, ik vraag dus dat de raad een gunstige stemming zou willen uitbrengen. M. Leuridan. Ik houd eraan dat het, in deze delicate kwestie, wel begrepen worde welkeonze houdingzal zijn. De Heer Missiaen heeft het noodig geoordeeld smalend en op een bijzondere manier te wijzen op het eerste deel van artikel drie van het aannemingscon tract. Elders hebben wij reeds ondervonden hoe goede onderwijskrachten, die het ongeluk hebben nationalist te zijn, door de Bisschop pelijke Overheid mishandeld worden. In de Kamers heb ik daarover reeds woorden ge zegd die ik nog altijd zou herhalen wanneer ik daartoe de kans heb. Doch hier te Yper hebben wij tot op heden nog nooit te klagen gehad van het schoolco miteit en dit laatste ook niet van de onderwijs krachten. Ingevolge zal onze houding gunstig zijn voor het vrij onderwijs, omdat wij vooruit en vooral geloovigen zijn die met den vooruit gang van het vrij onderwijs bekommerd zijn. Doch dat men dit niet neme als een onvoor waardelijke goedkeuring. Het geldt slechts voor zoolang men ons hier met rust laat. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema- hieu, D'Huvettere, Leuridan, Vandamme, Delahaye en Sobry neen de heeren Mis siaen en Bonnet onthouden zich de heeren Capoen en Vergracht. 7. Gemeentegebouwen Plans en bestek voor een woonhuis. M. Sobry. Gevolg op de beraadslaging van den raad tijdens de laatste zitting geno men, werden de plans en een nieuw bestek opgemaakt van een woonhuis, bestemd voor den smid der stad en gelegen langs den Veurnesteenweg. Het bestek, in plaats van 63 000 fr., voorziet nu 48.512 fr. 99, en er is een aannemer die zich bereid verklaard heeft dit werk uit te voeren met 10 °'0 vermindering, 't zij voor de som van 43.661 fr. De heer Coutelle komt de raadszaal binnen om 18 uur. M. Bonnet. Is de aannemer bereid die vermindering van 10 toe te ttaan op de nieuwe som of op die van 60.000 fr. M. Sobry. Op het bedrag van het laatst opgemaakt bestek. M. Delahaye. Zal dit woonhuis gebouwd worden op rekening der schadevergoeding M. Declercq. Ja. M. Sobry. De stad bezit reeds een smis in de muziekschool, waarom moet er nu een nieuwe smis gebouwd worden Vroeger be sliste de raad dat er een plan moest gemaakt .worden voor dit woonhuis dat, volgens mij, in 't geheel niet noodig is. Vroeger reeds heb ik mij daartegen verzet, te meer dat het vorig bestek een uitgaaf van 63.000 fr. voorzag. Dit is veel te veel voor een werkmanswoning, gezien men er nu maakt voor 28 000 fr. M. Vandamme. Zoo gij thans van oordeel zijt dit huis niet te doen bouwen, dan was het ook nutteloos een plan te laten opmaken. Daarbij vindt ge niet dat de smis daar slecht gelegen is en dat de muzieknoten maar slecht moeten overeenkomen met die der smis M. Sobry. Iedereen van u weet waar de smis gelegen is en dat het gerucht van daar maar heel weinig of niet de lessen in de muziekschool kan hinderen. M. Eonnet. Ik kan aannemen dat er raadsleden zijn die zich tegen dit voorstel zouden verzetten, maar niet dat er daarvoor leden van het schepencollege kunnen gevon den worden. Immers, ik veronderstel dat de heer Schepen van Openbare Werken ziin voorstel en de noodzakelijkheid ervan in het schepencollege duidelijk heeft uitgelegd voor aleer het aan den raad werd onderworpen. De heer Voorzitter heeft alsdan al de ge- wenschte opmerkingen kunnen maken. Waar om nu nog al dien ouden brol oprakelen M. Sobry. Ik vraag niet dat de raad zijn gedacht zou afgaan, maar ik zeg alleen mijn gedacht. Voor wat mij betreft, ik vind dat 48.000 fr. te veel is te meer dat wij nog geen oorlogsschade ontvangen hebben. M. Declercq. Wij hebben reeds een som gekregen waarvan wij het herbeleg moeten bewijzen, en zoodra dit gedaan is zullen wij het overschot ontvangen. M. D'Huvettere. Vroeger werd er beslist een wachthuis te bouwen op het kerkhof. De winter is nu weer in aantocht en ik heb met spijt bestatigd dat deze zaak heel traag vooruitgaat. M. Missiaen. Zijt ge soms van oordeel de smis daar-in te richten (Gelach). M. Delahaye. Waren er daar op het kerkhof geen moeilijkheden opgerezen nopens den grond waarop het wachthuis moest ge bouwd worden M. Declercq.Die zaak is reeds volkomen geregeld. M. Sobry. Laat ons thans over het voor gestelde punt stemmen. Dit wordt dan ook door de tegenwoordige raadsleden goedgekeurd. Alleen de Heer Sobry onthoudt zich. ('t Vervolgt). mmmmmmm «r-yn caaw—n van den I Bokken AVolschoten dieren 1 prijs met eerediploma en 60 fr. Syndicaat Rousbrugge. 2 50 Elverdinghe. 3 40 Passchendaele. 4 30 Dickebusch. 5 25 Wervik. B) Dieren met 4 of 6 tanden 1 prijs met eerediploma en 50 fr. Syndicaat Poperinghe. aan Pieter Struye. 2 40 Syndicaat Locre. C) Dieren zonder of met 2 tanden 1 prijs met eerediploma en 40 fr. aan Mareco Jules, Syn dicaat Elverdinghe 2 prijs met eerediploma en 30 fr. daele. 3 25 4 20 aan Pieter Struye. D) Lammeren ig7o 1 prijs met eerediploma en 30 fr. Syndicaat Locre. Syndicaat Passctien- Rousbnigge. Poperingfe 20 15 15 15 15 II Geiten Volschoten dieren Rousbrugge. Dickebusch. Langemarck. Passchendaele. Locre. 1 prijs met eeredipl. en 40 fr. Maddelein Th., Boesinghe. 2 35 X> Cappoen Marie, Dickebusch. 3 30 Qryson Emiel, Locre. 4 25 Thieuw Jules, Boesinghe. 5 20 Degryse Arthur, Yper. 6 15 Clemme Abdon, Locre. 7 15 Beeus Gerard, Yper. 8 10 Mareco Jules, Elverdinghe. 9 10 BorryCyriel, Passchendaele. 10 10 Vernieuwe A Rousbrugge. 11 10 Mostaerdt Fir., Rousbrugge. 12 5 Notredaeme Henri, Yper. 13 5 Ledoux A., Passchendaele. 14 5 Taccoen Ch Yper. 15 5 We Duflou, Elverdinghe. 16 5 Buickaen Valere, Yper. B) Dieren met 4 of 6 tanden 1 P s met eeredipl. en 35 fr. Thieuw Jules, Boesinghe. 2 30 Decroix Theof., Yper. 3 25 Debergh Karei, Proven. 4 20 S> Delobel Juiien, Elverdinghe. 5 15 MiilevilleC., Passchendaele. 6 15 Ryon R., Rousbr-Haringhe. 7 15 Roelandt A., Rousbrugge. 8 15 Ooghe Jules, Dickebusch. 9 10 Vierstraete A., Langemarck. 10 10 Flamey H.,Rousbr.-Haringhe. 11 10 Vallaeys Ch., Passchendaele. 12 5 Vierstraete A., Langemarck. 13 5 Goethals Emiel, Locre. 14 5 Ghekiere P Passchendaele. 15 5 Grillet J., Passchendaele. 16 5 Delobeljulien, Elverdinghe. C) Dieren met 2 of zonder tanden 1 prijs met eeredipl. en 30 fr. Wullus Isid., Rousbrugge. 2 25 Homey Jan, Passchendaele. 3 20 Pieters Urb„ idem. 4 15 Clemme Abdon, Locre. 5 15 Grillet jules, Passchendaele. 6 10 Debrabander L"., idem. 7 10 Salomé Alfons, idem. 8 10 Six Henri, Rousbrugge. 9 10 Alexander Theof., idem. 10 5 Joye Camiel, Passchendaele. 11 5 Boudry Leo, Dickebusch. D) Lammeren iq3(j 1 P js met eeredipl. en 30 fr. Wybou A., Passchendaele. 2 20 Leroy Theof Dickebusch. 3 15 Barbez Benjamin, idem. 4 15 Schacht Alois, Langemarck. 5 15 Goethals we, Locre. 6 10 idem. 7 10 Reynaert A., Pa:schendaele. 8 10 Bonte August, Locre. 9 10 Depoorter L., Passchendaele. 10 10 Winne H., Langemarck 11 10 Mareco Jules, Elverdinghe. 12 10 Gryson Emiel, Locre. 13 10 idem. 14 10 Vernieuwe A., Rousbrugge. 15 10 Van Eeckhoutte we, Dranouter. 16 3 t> Vanden Bussche F.. Rousbr. 17 5 Bonduelie We, Dranouter. 18 5 Perdieu René, Locre. 19 5 idem. 20 5 Mareco Jules, Elverdinghe. 21 5 Delobel julien,. idem.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 6