- HBT YPERSCHE- fioed Nieuws voor ooze Vaart LA RÉGION D'YPRES Zondagmst - Repos dotnioicai Wekelijksch Overzicht Le Last Post 1le Année, N° 28 - -18 Octobre 1930 Sint Amitiés Francaises NOMINATION Maatschappij voor het Boawen van fioedkoope Woningen Ons Onderdak te Yper. Un Mémorial Britannique a Ypres Talbot House de Poperinghe (Zuvre des Dames de la Miséricorde Sermon de Charité Bedankingen 11 u&arg&ng, N 28 >j q October 1930 m ii ii i 3ljvoegsel Bij het ter pers leggen vernemen wij dat een krediet van 5. ido.ooo fr. voorzien blijft voor het voltooien der Vaart Yper-Yzer. Aanstaande week meer daarover. De toestand in Brazilië is in de laatste week geenszins verbeterd en blijft, over 't al gemeen, zeer beroerd alhoewel men uit de menigvuldige berichten die van verschillende zijden toekomen niet juist kan uitmaken aan welke zijde de overhand zal blijven. Zonder dat er uitdrukkelijk op aangeduid wordt van waar de berichten uitgaan valt het echter niet moeilijk dadelijk tot het besluit te komen dat een deel ervan opgesteld is door de partij der opstandelingen en het andere deel door de Regeering. Deze strijd zou lang kuunen duren indien er bij de eerste regelmatige botsing geen afdoen- den uitslag verkregen wordt door een der beide strijdvoerders. Men moet zich namelijk eerst en vooral niet laten misleiden door een valsch denkbeeld over Brazilië zijne uitge strektheid bereikt immers 16 maal de opper vlakte van Frankrijk. Aldus kan men zich beter voorstellen wat tijd en moeite het kost om legers te been te brengen, om de noo- dige schikkingen te nemen en vervolgens om ze te brengen op de bepaalde plaats waar ze zijn moeten. Een ander feit dat men niet moet uit het oog verliezen, is dat de seizoenen ginds niet overeenstemmen met de onze terwijl wij hier den herfst hebben, is 't ginder lente, en 't wordt er zomer als 't hier winter is. Dus ligt het gunstig seizoen voor hen. En terwijl men aldus de oogen gericht houdt op die verafgelegen natie, hadden wij deze week veel korter bij ook bijna 't schouw spel van eene andere, omwenteling. Spanje was op 't punt in volle vlam te slaan, hadde men niet op tijd alle maatregelen getroffen om de ramp te voorkomen. Maar daarmede is toch niet alles gedaan, want in de Spaansche universiteiten wordt er veel rumoer gemaakt en overgegaan tot werkstakingen op hoo- geschoolgebied. 't Is echter een feit dat zulke bewegingen meestal uitgaan, in Spanje ten minste, van de Universiteiten en dat men daar met dat wispelturig volkje ernstig af te rekenen heeft. En denkt men eraan dat, veel nader bij ons nog. ook vuur onder de asschen smeult. Ja, 't ware niet te verwonderen moest er binnen korten tijd in Duitschland een revolutie kreet opgaan, die gansch het land overhoop zou zetten. En terwijl de dagbladen van ver schillende strekkingen aan 't kibbelen gaan komt men, bij brokken, wat meer de waar heid gewaar over de bewapening en de mili taire uitrusting'van 't ontwapende Reich. Zoo verneemt men dat de Hitier partij 3oo ooo leden telt en over aanzienlijke kapitalen beschikt, door de rijke bijdragen die zij be komt. Daarenboven beschikt zij nog over eene wel afgerichte massa van 5o.ooo man, die den wapenhandel beoefent. En overal zijn er geheime wapenstapels te vinden. Er zijn reeds geweldige opstootjes geweest gedurende de heele week bij het openen der Reichstagver- gadering, na de jongste verkiezingen samen gesteld. Binnen en buiten het Parlement heb ben de Nationaal-Socialisten allerhande inci denten verwekt, die aanleiding gaven tot ge wapende tusschenkomst vanwege de politie. Zoo roert de omwentelingsgezindheid de wereld rond en binst dien tijd bereidt men zich om te Geneve in 't begin van November de besprekingen te hervatten ten einde ertoe te komen de bewapening te beperken. Schoone zaak, inderdaad, maar. wie zal beginnen en hoeverre zal men gaan. De kwestie is al zoo stoppelig uit haar zelve, en als men bedenkt dat oorlog, revolutie, burgerkrijg overal in 't ronde dreigen, hoe zal men er de landen toe brengen de bewapening te verflauwen ot stil te leggen. Dit alles zonder rekening te houden van den naijver die 't eene land belet van toe gevingen te doen aan 't andere. De laatste vergadering bleef steken omdat Italië zulke sterke vloot wilde als Frankrijk en wat toen eene overeenkomst onmogelijk miekïsnunog een sterkere tegenstand geworden. KIK. Supplément Zooals we het verleden week reeds meldden is de 40 meter hooge torennaald van St Maar- tens Kathedraal volledig opgebouwd. Giste ren namiddag was men bezig met het kruis, van 4 m. 35 hoogte en 2 m. 25 breedte, te plaatsen en de vergulden haan, van o m. 85 breed op o m. 63 hoog en van een gewicht van 25 kg., deed, naar een aloud gebruik dat nog in eere is gebleven, een klein toertje bij de parochianen vooraleer zijn plaats op den hoogen toren voor goed in te nemen. Heden morgen. Zaterdag 18 October, om 11 uur, wordt hij door den heer Alberic Vandekerck- hove, aannemer van St Maartenskerk, op de torennaald geplaatst,vanwaar hij voortaan fier over onze goede stad Yper zal uitzien. Le manque de place nous oblige, k notre regret, de remettre a la semaine prochaine la publication du compte-rendu de la belle soirée du Mercredi i5 Octobre ig3o. Nous nous faisons un plaisir de faire con- naitre k nos concitoyens qui ont un poste de T. S. F., que le 11 Novembre prochain, notre Last Post d'Ypres sera diffusé par le monde entier par les soins dü Broad Casting de Londres. Nous pourrons donner sous peu des précisions afin qu'ils en prennent aussi l'audi- tion. Dès maintenant, marquons que ce fait prouve a quel point la soijnerie du Last Post d'Ypres plait a l'Angleterre. C'est tout a l'honneur des Yprois et de leurs braves clai- rons. A été nommé juge suppléant au Tribunal de i'e Instance d'Ypres, M. Henri Delobel, avocat a Ypres, en remplacement de M. Arthur Butaye, avocajt avoué a Ypres, démis sionnaire. Nos bien sincères félicitations. Wij vernemen met veel voldoening dat er, tot op heden, van de reeks van 20 werkmans woningen die de Maatschappij dezen Zomer te Yper heeft laten bouwen, reeds i3 huizen verkocht zijn. Dit is een prachtige uitslag die tot eer strekt van den Beheerraad dezer Maatschappij en voor hem de beste belooning is voor zijn edel moedig werken. Dit zal de Maatschappij toe laten weldra het bouwen van een nieuwe reeks huizen aan te vangen en alzoo hare weldoende werking tot leniging van den woningnood voort te zetten. Een hartelijk proficiat aan« Ons Onderdak UITSLAGEN Keuringen en Omschrij viagspri jskainpen voor Hengsten van het Belgisch trekras gehouden te Yper, den 16 October 1930 AKeuring en Prijskamp voor Hengsten die op hun 3' jaar gaan. 2 Aanvaard - 2 Verwezen. l® Premie van i3oo fr. met zilveren eereme taal aan Coene Marcel te Dickebusch voor Jacco De Beckerrouaan. B) Keuring en Prijskamp voor Hengsten op hun 4' jaar gaande en voor Hengsten van 4 jaar en meer. g Aanvaard 5 Verwezen. 1® Premie van 2000 fr. met zilveren eere metaal aan Coene Mai cel Xe Dickebusch voor Colosse De Leerbeek, baai, 5 jaar. 2' Premie van l5oo fr. met bronzen eere metaal, aan Pemmery Emiel te Staden voor Palmier De Deynze, vos, 6 jaar. C) Bewaringspremi'én of Jaar gedeelten van Bewaringspremiën ie van xooo fr. aan Remmery Emiel, te Staden voor Crésus De Cturnevos, 8 jaar. 2® van 1000 fr. aan Remmery Emiel, te Staden voor Dragon De Stalkille, vos, 12 jaar. Le 19 Octobre, un groupe de 40 hommes du régiment des Royal Scotch en uniforme inaugurera unetablette commémorative érigée en l-'église anglaise de Saint-Georges a Ypres. Le groupe aura a sa tête le lieutenant-géné- ral Sir E. A. Altham. Le Colonel en chef des Royal Scotch sera également présent. Association sans but lucratif Les membres de cette association sont con- voqués en assemb'.ée générale pour le Lundi 27 Octobre courant, a 11 heures, a Ypres, rue Courte de Thourout, 4. Le Secrétaire, Arth. Butaye. prèché par le R. P. DOHET S. J. en l'église St-Martin,, le Lundi 27 Octobre* 5 1/2 heures. Une quête sera7faite après le sermon au profit de l'ceuvre. Les personnes empêchées d'assister au sermon peuvent envoyer leur offrande chez la Présidente, M®11* Donck, rue de Menin, 44; BHBSBBMaglWliinMIIII1lllUIIIWm.!lL,llg»lll HUI Heer Edouard Willem, kinders en familie danken inniglijk de vrienden en kennissen voor de talrijke blijken van genegenheid die zij hun betuigd hebben tijdens het afsterven van hunne teerbeminde echtgenoote, moeder en bloedverwante Vrouw Pauline BAL Weduwe in 1' huwelijk van Hr Rcmi De Keyset en voor hunne aanwezigheid op de begrafe nisplechtigheden. De kinders, kleinkinders en familie van wijlen Heer Louis NEVEJANS danken inniglijk vrienden en kennissen voor de talrijke blijken van genegenheid die zij hen betuigd hebben tijdens het afsterven van hunnen teergeliefden vader, grootvader en bloedverwant f ZIELMISSEN Vrienden en kannissen wordm uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 19 Octobzr, om^Viu., in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Oscar HACKE-CASIf.R van wegens de familie Cam. Vanblselaere Casier. Vrienden en kennissen worden uitgeoqodigl de ZIELMIS bij te wonen die zal g 1 -zen worden op Zondag 19 October, om 8 u., in St Niklanskeik, lot zielelafenis van Heer Ju'ien DEH ENK zoon van Heer Camiel en Elisa Raelen. Vrienden en kennissen worden uitgenoodig J de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 19 October, om 8v»u., in St-Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Henri DEKNUDT en huisvrouw Eugenie CLAREBOUT De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAM WALLEGHEM Statiestraat o— Rue de la Station is ALLEEN OPEN op Zondag 19 Oct. reste seule ouverte le Dbnanche 19 Oct.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 9