sa—1 5 tutgd. De brief zelf zegt het dat de onderwijze ressen sedert drie jaren hare volle wedden •eischen, dus waren die wedden vroeger niet geheel betaald. M. Sobry.En de school bestaat slechts sedert drie jaren. M. Vandamme. - Dit is voorzeker reeds de vierde maal dat ons de begrooting dier school ter goedkeuring wordt voorgelegd, dus moet zij ten minste reeds 4 jaren bestaan.' M. Missiaen. Wat beteekent dus den brief dien gij gelezen hebt Daarin staat toch wel vermeld dat de betaling der geheele wedde sedert 3 jaren geëischt wordt. Ik steun het gedacht van den heer Vermeulen om .gansch de schoolkwestie in een bijzondere zitting te bespreken. M. Vermeulen. - De raad zou in geheime zitting kunnen bijeengeroepen worden. M. Missiaen. Neen, neen, dat moet in openbare zitting besproken worden. M. Sobry. Het ware toch best dat wij eerst die vragen in geheime zitting onderzoch ten en dan later in een openbare zitting daar over stemmen. M. Missiaen. Dit vraagstuk mag wel in 't openbaar behandeld worden, want gij weet wel dat ik in de openbare zitting evengoed mijn gedacht zeg als in de geheime zitting, en ik draag de volle verantwoordelijkheid over hetgeen ik zeg. M. Sobry. Te beter, dit bewijst dat gij nooit iets zegt dat niet mag gezegd worden. Wij zullen dus eerst die zaak volledig onder zoeken in geheime zitting. De raadsleden zullen in 't kort bijeen geroepen worden en wij kunnen alsdan alle zaken van intiem belang onderzoeken. De raadsleden sluiten zich bij dit voorstel aan. 7. - Plaatsen van markiezen op den open baren weg Taksverordening Voorstel. De heer schepen van den burgerlijken stand heeft een voorstel ingediend om de markiezen, die ter gelegenheid van huwelijksplechtig heden of andere aan het stadhuis of aan den gevel der private huizen van personen ge plaatst worden, te belasten met een taks van 5ofr. voor ieder opgestelde markies, daar dit uit louter praal geschiedt, den openbaren weg tijdelijk in beslag neemt en tot op heden nog niet belast was. Alwie voortaan begeert dergelijke markies te plaatsen, zal daarvoor voorafgaandelijk en schriftelijk de toelating aan den heer burgemeester moeten vragen en een taks van 5o fr. in handen van den heer Stadsontvanger storten. M. Vermeulen. Is die taks verschuldigd zelfs voor de markiezen aan het stadhuis ge plaatst M. Lemahieu. Ja. M. Vermeulen. En voor de rouw die bij een begrafenis aan de gevels gehangen wordt? M. Lemahieu. Ik ging daar juist een woord over zeggen. Die taks is niet verschul digd alswanneer alleen de gevel behangen wordt, doch wel wanneer de geplaatste mar kies op den openbaren weg komt omdat dit, alhoewel het een gansch andere omstandig heid is, toch uit louter praal gedaan wordt.- Dus voor ïedeie plechtigheid die van privaten aard is, zou de taks verschuldigd zijn. Het zelfde geldt niet voor de markiezen opgesteld bvb. ter gelegenheid der installatie van een nieuwen pastor of van het bezoek van een Anglicaanschen bisschop aan de kerk op den hoek der Elverdinghestraat, omdat dit een feest of plechtigheid betreft van meer alge meen belang en waarbij verscheidene per sonen betrokken zijn. De voorgestelde taks word hierop eenparig gestemd. 8. Nijverheidsschool Begrooiing voor het jaar iq3i. Deze begrooting sluit in ontvangsten en uit gaven met een som van ongeveer 86.000 fr. M. Missiaen. Naar het schijnt is daar iemand in die school aangeduid als lesgever met wedde en die nooit geen les geeft. M. Sobry. Wij zullen daarover inlichtin gen vragen. M. Missiaen. - Gij hebt reeds de gelegen heid gehad die inlichtingen te vragen, gezien het de eerste maql niet is dat zulks gezeg wordt. M. Sobry. Over twee dagen werd er daarover in den beheerraad dier school ge sproken en besloten de noodige inlichtingen in te winnen. M. Missiaen. Ik vraag dus die zaak uit te stellen, want het is nietnoodig dat het be drag voor dien leeraar in de begrooting voor zien blijve zoo hij werkelijk geen les geeft. De raadsleden verklaren zich t' akkoord om de goedkeuring dier begrooting tot een vol gende zitting te verdagen. 9- Nieuwe voorlanden Staat van on waarden. Over kort werd er een staat vastgesteld waarbij de eigenaars, als aandeel in de kosten van nieuw aangelegde voorlanden, 40 der gedane uitgaven moesten betalen. Sedertdien werden sommige dier staten gewijzigd omdat er nu met zekerheid uitgemaakt werd dat er in enkele straten en plaatsen reeds voor den oor log voorlanden bestonden. Zoo is er geen taks verschuldigd voor de aangelegde voor landen in de Lange Meerschstraat, de S' Jan straat en de S' Niklaasstraat. In de Korte Meerschstraat, Bukkerstraat, Studentenstraat, Doorgangstraat en Veemarkt zijn er slechts enkele deelen voorlanden die voor den oorlog niet bestonden en waarvoor er nu moet be taald worden. In de Slachthuisstraat moet, voor een deel van het voorland, de prijs der kantsteenen van 110 fr. den loopenden meter op 85 fr. verminderd worden. In de Semina riestraat is er insgelijks een deel voorland waarvoor geen taks verschuldigd is. De totale ontlasting bedraagt de som van 78.998 fr. 52. De heer Voorzitter zegt dat alles nu heel nauwkeurig onderzocht werd en hij verhoopt dat dit nu bepaald in regel is. M. D'Huvettere. Ik verneem dat wij die som dus niet zullen ontvangen. Wat zal er dan gedaan worden M. Sobry. Dit bedrag is af te trekken van de vroegere gestemde som. M. D'Huvettere. Hoeveel zult gij nu juist ontvangen M. Declercq. Wij kunnen dit nog niet heel juist zeggen, daar de nieuwe staat nog niet volledig opgemaakt is. M. D'Huvettere. Het zijn dus cijfers die uit de lucht gegrepen zijn. M. Decleriq. Neen, die cijfers waren vastgesteld op de staten die vroeger opge maakt werden. Doch nadien hebben wij van sommige eigenaars klachten ontvangen en daar wij hier de noodige bewijsstukken niet meer bezaten, hebben wij die naar Brugge moeten vragen. M. Vandamme. Wij hébben reeds meer malen kunnen bèstatigferiIidat de le'dën van het Schepencollege over sommige punten onder ling niet akkoord zijn. Waarom heeft de Heer Schepen D'Huvettere al die vragen Woensdag laatst aan zijn collega van Openbare werken niet gesteld Hij zou hem alsdan alle ge- wenschte inlichtingen kunnen gegeven hebben. M. D'Huvettere. Ik vraag ze nu en kan ze nog niet bekomen. Daarbij het is niet alleen ons recht maar ook onzen plicht de raads leden zooveel mogelijk over alles in te lichten. M. Missiaen. Die som is te voegen bij de andere sommen die voorzien waren en die gij niet zult ontvangen. Zooals wij het steeds be weerd hebben, zal uw tekort weldra een half millioen bereiken en om dit te dekken zult gij verplicht zijn nog eens een nieuwe leening aan te gaan en nieuwe schulden te maken. M. Sobry. Wij hebb(en vroeger die som van 300.000 fr., als aandeel der aanpalende eigenaars in de nieuwe voorlanden, te goeder trouw gestemd en in de begrooting gebracht. Nu moeten wij een gedeelte dier som aftrek ken omdat wij, na onderzoek der ingekomen klachten, bevonden hebben dat die som ons niet toekwam. Men kan steeds in zijn ver wachtingen bedrogen zijn en niemand zou toch willen dat de stad iets doet innen waarop ze niet gerechtigd is. Het gebeurt meermalen dat een deel der voorziene belas tingen niet kan geïnd worden en nadien als onwaarden moet ingeschreven worden. Ik stel dus voor die ontlasting te stemmen. Al de raadsleden stemmen ja. IO Financiën Overdracht van krediet. De Heer Voorzitter stelt voor een krediet van IÖI.325 fr. 29 in de begrooting voor ig3l in te schrijven in plaats van de som die in de begrooting voor 1929 vermeld stond. Op de leening van 1 millioen, die voor het uitvoeren van openbare werken was aangegaan en in de ontvangsten en uitgaven der begrooting voor 1929 was ingeschreven, blijft er een overschot van 102.825 fr. 29 dat nog niet verbruikt werd. Daarbij is er ook nog een mandaat van 58.5oo fr. dat nog niet betaald is. Dit maakt een ge zamenlijke som van 161.325 fr. 29, die, zoo wij ze voor de nog uit te( voeren werken wil len gebruiken, in de begrooting voor ig3i moet ingeschreven worden. M. Missiaen. Welk is het verschil tus- schen de som die ge, ontvangen hebt en deze die uitgegeven werd M. Sobry. De leening van een millioen is nog niet uitgeput. Er blijft nog een som van 102.000 fr. beschikbaar voor uit te voeren werken die in de leening voorzien waren. M. Missiaen. Ik vraag enkel maar te we ten hoeveel er ontvangen en hoeveel er uitge geven werd op de leening. Ik zou nog willen weten wat er met het ontvangen geld gedaan werd, want er is zelfs een werk dat in die leening voorzien was en waarvan er tot op heden nog geen steen is gelegd geweest. M. Sobry. Het is zeker reeds heel schoon een som van 897.000 fr. te hebben uitgegeven. M. Vermeulen. Hebben wij in een vorige zitting niet een nieuw krediet gestemd waar van een deel bestemd was om de ontoerei kendheid der vroegere leening te dekken M. Missiaen. Het is reeds sedert drie jaar dat er besloten werd stortbaden in de Justiceschool in te richten, en niettegen staande al de raadsleden daarmee t'akkoord waren is er nog niets gedaan geweest. M. Sobry. Dit werk zal heel in 't kort gedaan worden. Wij hebben daarvoor den tijd nog niet gehad en wij kunnen alle werken niet in eens doen. M. Missiaen. Gij zult dit zeker doen uit voeren wanneer er geen geld meer is. M. Declercq. De nieuwe leening werd slechts over een veertiental dagen goedge keurd, zoodat wij dit werk niet vroeger kon den beginnen. M. Sobry. Wij zijn dan t' akkoord om die som van 161.325 fr. 29 in de stadsbegroo- ting voor ig3i in te schrijven. Dit voorstel wordt eenparig goedgekeurd. 11. Mededeelingen. 1) Als gevolg aan den brief dien de stad aan de gasmaatschappij heeft geschreven, heeft de maatschappij geantwoord dat zij ter be schikking is van den gemeenteraad om samen alle gewenschte veranderingen aan het be staande contract te onderzoeken. Over eenige maanden heeft de maatschappij met de stad Rousselare een akkoord gesloten die aan beide partijen volledige voldoening heeft ge schonken. De maatschappij laat echter van nu reeds weten dat de prijzen voorzien in artikel 21 van het contract onmogelijk nog kunnen verminderd worden, daar de prijzen, die aan de stad Yper voor het gebruik van electriciteit in de stadsgebouwen en voor de openbare verlichting gerekend zijn, nu reeds voordeeliger zijn dan overal elders. De maat schappij vraagt ook nog de goedkeuring van het door haar voorgelegd bijvoeglijk contract niet meer te willen uitstellen, en hare aan vraag niette binden met de voorgestelde wij zigingen, daar de verandering van benaming slechts een eenvoudige formaliteit is en de nieuwe maatschappij aan de stad grootere waarborgen zal bieden voor de stipte uitvoe ring van het contract. De heer Voorzitter is van meening dat het nuttig ware dat de commissie, die vroeger de voorgestelde wijzigingen zoo goed onder zocht, opnieuw over die zaak beraadslage en beslisse over het piinciep om te weten of de stad dezelfde rechten zal geven aan de Cen trale Gaz et Electricité als vroeger aan de Société Beige de Distribution Electrique 2) De heer Voorzitter geeft lezing van een schrijven van het raadslid Vandamme, waar in gezegd wordt dat de huishuurwet op 3in December a. s. ten einde loopt, en gevraagd wordt dat de raad den wensch zou uitdruk ken die wet gedurende het jaar ig3l hier te Yper nog in voege te zien blijven. M. Sobry. De gedachten der overheden, voor wat de verlenging der huishuurwet be treft, zijn verschillend. Hier te Yper namelijk, hebben wij twee vrederechters en hun gedacht daarover is heel verschillig. Zelfs heb ik vroe ger reeds aan den Heer Gouverneur geant woord dat die wet een gunst was, maar tevens ook een verwittiging voor de huurders van huizen om gedurende het jaar ig3o hunne voorzorgen te nemen. Hier te Yper is er mo gelijkheid huizen te koopen of te bouwen of er te betrekken in de Cité Kalfvaart of de Cité Ligy. Wij hebben hier ook een leenmaat- schappij Eigen Heerd», die aan geringe voor waarden geld verschiet aan dezen die willen bouwen. Zoo er thans gezinnen zijn die door het intrekken der voordeelen van de bestaan de huishuurwet zullen getroffen zijn, dan is het min of meer hun eigen schuld omdat ze niets gedaan hebben om dit te voorkomen. Ik denk dat het recht van beschikking van den eigenaar moet geëerbiedigd worden en dat er geen verlenging van het Koninklijk Besluit moet gevraagd worden, ten ware de Heer

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 5