- HET YPERSCHE- LA RÉGION D'YPRES Zondagrust - Repos dominical Supplément W ekelij ksch Overzich t Een belooning van 10 fr. 11 November 1930 Bijvoegsel zz 11' Année, N" 30 A Novembre 1930 B E R 1 G H T Au Cercle Yprois de Bruxelles Bedankingen t ZIELMISSEN De Burgemeester der stad Yper heeft de eer aan zijne ^^;^lrgers kenbaar te maken dat, op ALL^KtiEILIGEN aanstaande de gebruikelijke Vaderlandsche Plechtig- heid zal plaats hebben ter eere der Belgische soldaten en deze der Bondgenpoten gesneu veld op het Eereveld. Al de Maatschappijen der stad worden uit genoodigd te willen deel nemen aan den stoet, die zal gevormd worden op Zaterdag 1 November 1930, om xo u. 45, Groote Markt. De familieleden der Gesneuvelden worden uitgenoodigd te vergaderen rechtover het Stadhuis, om 10 u. 45. Wegwijzer van den Stoet Groote Markt, Dixmudestraat, Janseniusstraat, Vandenpee- reboom plaats, Neermarkt, Groote Markt, Meenenstraat, Meenenpoort, Maarschalk Frenchlaan, Kerkhof. Yper, den i5 October ig3o. De Burgemeester, H. SOBRY. Buiten alle verwachting is er aan de Revo lutie in Brazilië een spoedig einde gekomen door de overwinning der opstandelingen en de nederlaag der oude regeering. Er zijn echter dadelijk weer nieuwe moeilijkheden opgedaagd, die dreigen over te slaan tot bur geroorlog. De thans afgestelde Voorzitter, moest nog aanblijven tot i5 November, en dan moest de nieuwverkozen Voorzitter zijn ambt waarnemen Maar deze, M. Prestes, was immers een gekozene van de vorige regee ring en de opstandelingen hebben, natuurlijk, zelf een nieuwen Voorzitter aangesteld, de heer Vargas. Daaruit volgt dat er dadelijk na de revolutie weer twee strekkingen te voor schijn komen de eene partij houdt het met den gekozen Voorzitter en de andere met den aangestelden Voorzitter. Men denkt echter dat de nieuwe regeering, door de omwente laars aangesteld, en die reeds het volledig bestuur heeft samengesteld, de overhand zal halen, daar zij over 't algemeen gunstig aange nomen wordt. De heer Mussolini heeft deze week nog maals aller oogen op Italië getrokken door eene in zijne gewoonte liggende ophef makende redevoering. Hij heeft zijn eigen betrachtingen als Europeesche inzichten wil len uitbreiden en voorziet reeds dat gansch Europa er zal toe komen zijn fascistische stel lingen in te voeren. Maar wat erger is, hij drijft de uitdaging zoover dat hij het sctiijnt volkomen eens te zijn met de Duitsche voor uitstrevende partijen die het om niets anders hebben dan om eene herziening der Verdra gen van Versailles en andere nopens het vast stellen der grenzen. Het is echter niet te be twijfelen dat de heer Mussolini alleenlijk zoo spreekt om het Reich en Oostenrijk op zijne zijde te halen, maar dat hij van dezelfde mee ning niet meer zou zijn moest men hem spre ken van weder Tyrol af te staan. Het is immers eene uitgemaakte zaak dat de heer Mussolini door grootspraak en roekelooze woorden moet trachten zijn stand goed te houden, die anders spoedig zou aan 't wanke len gaan. In Duitschland is de toestand kalmer ge worden, maar hier en daar vindt men thans te beknibbelen op deze kalmte. Terwijl de regee ring hare plannen doordrijtt om besparingen te doen, om de dagloonen te doen dalen en om de orde in vrede te handhaven, zijn er af- deelingen die een uitval doen op Hitier zeil, en hem ten laste leggen dat hij den strijd ver laat, dat hij afziet van tegenstand en bewape ning, en dat hij dit enkel doet... uit gehoor zaamheid aan Moskou. Zij komen daar heftig tegen op, want zeggen zij wij willen, als voorheen, dat onze politiek gesteund ga op eene werkelijke macht En inderdaad het budjet van't leger blijft 600 millioen mar voor 100.000 man. Daar zou men beter bespa ringen op doen. De werkeloosheid in Amerika is in de laatste tijden zoo erg gestegen (3 millioen man zonder werk) dat de Staat, de open are diensten en zelf private instellingen naar allerhande middelen zoeken om hierin te ver helpen. De leden der politie van New-York hebben besloten een deel van hunne wedde te storten in een hulpfonds, 't gene 875.000 fr. zal opbrengen, en de Beurs van New-York richt op hare beurt een hulpfonds op van i5o.000 dollars per maand. De wtrkeloozen groeien ten andere in alle landen op verbazen de wijze aan. De koning van Engeland heeft in de troonrede, bij 't openen van 't Engelsch Parlement erop gewezen dat de toestand hem waarlijk angst en medelijden inboezemt. Duitschland op zijne beurt telt thans 3.llo.ooo werkeloozen hetgene op 3 maanden tijd eene verhoogiDg aanwijst van 118.000 man. In België is dit getal altijd merkelijk kleiner ge weest in evenredigheid, maar wij mogen niet vergeten dat het sedert Juli ook gestegen is van 20.000 op 60.000, alhoewel dit getal niet volledig-werkeloozen aanwijst, maar ook de half-werkeloozen behelst. RIK. Dimanche dernier, 12 Octobre, le Cercle Yprois de Bruxelles a donné son 44e Banquet d'anniversaire. Fête réussie entre toutes nombreux con vives 1 des mets succulents des vins géné- reux Au cours de ces agapes eut lieu une chaleu- reuse manifestation de sympathieën l'honneur de MM. Gustave Vlaemynck, Jules Plyson et Henri Crabbe, qui ont 4o ans de présence au Cercle, dont35 dans l'exercice d'un mandat au Comité. M. Emile Blomme, le dévoué Président, retraga en termes éloquents la belle carrière des héros de la fête auxquels il remit un souvenir oflert par tous les membres en té- moignage d'amitié et de gratitude. Le président salua également la présence a la table d'honneur, de M. Cardinael, seul survivant des fondateurs du cercle. Bref, ce fut une belle journée qui se ter- mina par une entrrinante sauterie. Un témoin. N. B. Pour rappel Soirée Artistique, suivie de petit Bal, donnée le Samedi 8 Novembre, a 8 heures, au Commerce Place Liedts, Schaerbeek. per graf zal uitbetaald worden aan elke per soon die Duitsche graven zal vinden. Schrijven of aangevenMaloulaan, 5, Yper. Vrouw Weduwe 'Albéric Gisquiere en kinders danken uit ganscher hart de vrienden en ken nissen voor het goed werk dat zij zoo goed hebben geweest voor hen te willen doen. Heer en Vrouw Félicien Schreel-Vierstraete danken vrienden en kennissen voor de talrijke blijken van genegenheid die zij hun betoond hebben bij het afsterven van hun teergeliefd dochtertje Suzanna SCHREEL Madame Francois Wagemans, née Jeanne-Anaïs Notebaert; Mademoiselle Blanche Wagemans Madame Veuve Wagemans-Block Madame Veuve Auguste Notebaert-Lepoutre ont la douleur de faire part de la perte de leur époux, père, fils et beau-fils Monsieur Francois-Guillaume WRGEMRNS Grand Invalide de la Guerre 1914-1918 Chevalier de l'Ordre de Lêopold II Décoré de la Croix de Guerre avec Palmes de la Croix de I'Yser de la Médaille Commémorative de la Victoire de la Médaille Interalliée de la Palme d'Or de l'Ordre de la Couronne de la Médaille d'Or de l'Ordre Léopold II de la Médaille Militaire de 1" Classe né Anvers. le 15 Novembre 1884, et pieusement décédé i Ypres, le 26 Octobre 1930. Les amis et connaissances qui, par oubli, n'auraient pas recu de lettre de faire part, sont priés de vouloir considérer le présent avis comme en tenant lieu. Rue de la Gare, 32. Les amis et connaissances sont priés de vouloir bien assister a la Messe de Requiem qui sera chantée le Samedi lr Novembre, (Toussaint), a 7 1/2 heures, en l'église St-Jacques, pour le repos de l'ame de Madame Ve HOFLACK - HOLLEVOET Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zaterdag 1" November, (Aller heiligen), om 8 uur, in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Hector WENES en zoon Valère Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zaterdag 1" November, (Aller heiligen), om 8 1/2 uur, in St-Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Edouard BEUN echtgenoot van Vrouw Octavie Bailleul Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zaterdag 1" November, (Aller heiligen), om 9 uur, in de kerk der EE. HH. Paters Carmelieten, tot zielelafenis van Vrouw Nicolas VAN WINSEN geboren Mathilde Vancaillie Les amis et connaissances sont priés de vouloir bien assister a la Messe Anniversaire qui sera chantée le Samedi T Novembre, (Toussaint), a 9 heures, en l'église St Nicolas, pour le repos de l'ame de Monsieur Jean GOUSSAERT époux de Dame Sylvie Vallaeys Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 2 November, om 8y»u., in St-Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Heer Camille LARNOU echtgenoot van Vrouw Hélène Messiaen van den Bruggesteenweg. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 2 November, om 8y» u., in St-Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Maria DUPREZ weduwe van heer Florimond Arfeuille Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 2 November, om 9 u.. in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van de familie LATOUR Vrienden en kennissen wurden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 2 November, om 9 u., in de keik der EE. HH. Paters Carmelieten, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Jules DETHOOR cn Emma HOSTE Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 9 November, om 9 u., in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Vrouw Edouard WILLEM eehoren Pauline Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS tnj te w men die zal gelezen worden op Zondag 9 November,om 11 y, u., in Sc-Maartens kathedraal, tot zielelafenis van de afgestorven leden van het Syndicaat der Beenhouwers. De Apotheek van La Pharmacie oe Mr VAM ROBAEYS Boterstraat -o— Rue au Beurre is ALLEEN OPEN op Zaterdag 1 Nov. reste seule ouverte ie Samedi 1 Nov, Allerheiligen Toussaint en deze van et celle de Mr W ECKESSER Dixmudestraat o— Rue de Dixmude op Zondag 2 Nov. le Dimanche 2 Nov.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 9