Bureel- Zakagendas Ds Herdenking van den Wapenstilstand Airaanachs HACHETTE et VERMOT, pour 1931 4 Koninklijke Hofbouwmaatschappij en Werk van den Akker - Yper Verslag der Algemeene Vergadering gehouden in het gewoon lokaal Hótel Con tinental op 19 10-1930. De d. d. Voorzitter opent de vergadering om 14 1/2 uur en de Secretaris geeft lezing van het verslag der vorige vergadering. Dit verslag wordt zonder opmerkingen goedge keurd. Hij wakkert insgelijks de leden aan in groot getal deel te nemen aan den vaderlandschen stoet, op t November aanstaande, ter herden king der gesneuvelden op het veld van eere gedurende den wereldoorlog. De Secretaris geeft dan lezing van dte uit slagen der Hofbezoeken en van den wedstrijd der bebloemde balcons en vensters. I* Victoor Theofiel, 5 punten voor zijne aanbrengst groenten salsifis, monster porrei Carantan, zomer por rei, salade blon de Emelia, chicorée, endive de Ruftec, toma ten Joftre, bloemkool Rozendael. 3' Vermeulen Camille, 2 punten voor zijne spruitselder. Zondag 16 November 1930, om 14 1/2 uur Algemeene Vergadering. DAGORDE 1) Lezing van het verslag der vorige verga dering. 3) Mededeelingen. 5) Beoordeeling der aanbrengsten. 6) Tombola. Na nens het Pestuur. Ferd..Dethoor. Hector Casier. N. B. In ons nummer van 18 October 1.1. gaven wij den uitslag der hofbezoeken voor xg3o. Ten einde alle verwarring te vermijden weze gezegd dat de eereplaats toekwam aan den heer BAFCOP Théodore van Vla mertinghe. HARMONIE YPRIANA Het bestuur der Harmonie Ypriana bedankt de talrijke maatschappijen die zich, op Dins dag xi November, in den stoet hebben doen vertegenwoordigen en die aan de plechtig heden bij de gedenkteekens der Ypersche en Britsche gesneuvelden hebben deelgenomen. Het bestuur bedankt in het bijzonder de bonden en maatschappijen die met hun kartels en vaandels zijn opgekomen. Aan de Eere- en werkende leden, en aan hunne familiën wordt er herinnerd dat het Bal van St®-Cecilia, met kostelooze tombola voor de Damen, zal gegeven worden op Dinsdag 25 November aanstaande, in de feestzaal Oud Yper van 20 tot 23 u. 3o. De prijzen voor die Tombola zullen door den Heer Voorzitter met dank aanveerd worden. De personen die van de Harmonie Ypriana begeeren lid te worden, zijn vriendelijk ver zocht zich bij den Voorzitter, Heer Aimé Gruwez, te doen inschrijven. Ter gelegenheid der St'-Ceciliafeesten, wordt er in Sint-Pieterskerk, op Zondag 23 dezer, om 10 ure, een plechtige mis opge dragen, met zang, ter nagedachtenis der Ypersche muzikanten, gesneuveld voor het vaderland. De familieleden dier overledenen worden op die plechtigheid vriendelijk uitgenoodigd. DE HULDE ann den ÖnbeKsnden Soldaat Zooals wij het in ons vorig nummer meld den, heeft de provincie West Vlaanderen.door de zorgen van den Nationalen Oudstrijders bond, dit jaar drie fakkels geleverd die, op II November, verjaardag van den Wapenstil stand, om xi uur, de grootsche plechtigheid op het graf van den Onbekenden Soldaat, te Brussel, moesten opluisteren. Deze fakkels zijn Zondag morgen vertrok ken, de eene uit Watou, Zuiden van Vlaande ren langs de Fransche grens, de Leiestreek naar Henegouwen, de tweede uit De Panne, langs de Belgische kust naar Brugge, en de derde uit Veurne, door het midden der pro vincie, langs Couckelaere en Rousselare, om samen, op gestelden dag en uur, de fakkels uit de andere provincies van 't land komende te Brussel te vervoegen. Zij werden van dorp tot dorp, van stad tot stad gedregen en telkens door den plaatselijken Nationalen Bond van Oudstrijders in ontvangst genomen, die er dan op zijn beurt voor zorg droeg en ze aan den bestaanden bond eener nabij gelegen gemeen te of stad overhandigde. Op die wijze hebben om zoo te zeggen al de Nationale Bonden van Oudstrijders van gansch het land aan de hulde, onze roemrijke Dooden bewezen, deelgeno men. r De fakkel die uit Watou vertrokken was naar Poperinghe, Vlamertinghe, moest hier te Yper, omstreeks 9 uur, aan den Voorzitter van onzen Nationalen Oudstrijdersbond plecktiglijk overhandigd worden. Om 8 u. 45 vergaderden talrijke afvaardi gingen met vaandel van meest al de Vader- landsche maatschappijen van stad rechtover het stadhuis, en vandaar vertrokken ze in stoet, de klaroenen der brandweer en de Har monie Ypriana voorop, en gevolgd door de Heeren H. Sobry, burgemeester, R. Clincke maille, arrondissementscommissaris, H. Ver meulen, gemeenteraadslid, P. Vandenbraam- bussche, politiecommissaris en andere burger lijke en militaire overheden, naar het gedenk- teeken der Ypersche gesneuvelden. Juist bij het gedenkteeken, kwam ook op hetzelfde oogenblik de afvaardiging van den Nationalen Oudstrijdersbond den brandenden fakkel dra gende, die door de rijkswacht omringd was, uit de Boterstraat aan. De talrijke omstaanders ontblootten zich eerbiedig het hoofd, terwijl de fakkeldrager zich voor het gedenkteeken plaat-te. De kla roenen openden den ban en, na een korte aanspraak, werd het zinnebeeld der onver gankelijke gevoelens van erkentelijkheid der bevolking jegens de Helden die, in i83o, onze onafhankelijkheid veroverd hebben en ook jegens dezen die ze, van 1914 tot 1918, ten koste van hun bloed en hun leven verdedig den en herwonnen, aan den Heer G. Van- hecke, reserve kapitein en afgevaardigde van den Nationalen Oudstrijdersbond van Yper, plechtiglijk overhandigd. Deze bedankte voor de eer aan de oudstrijders van Yper aange daan en beloofde te zorgen dat de zinnebeel dige fakkel zijne bestemming bereike, om er aan onze dierbare gesneuvelden een welver diende hulde te brengen. De klaroeren sloten den ban en bliezen vervolgens/< Te Velde terwijl de Harmonie Ypriana de Braban- gonne aanhief, de vlaggen diep ten gronde buigden en de gewapende macht de eer be wees. Het was een uiterst aandoenlijk oogen blik. Van hier is de AcVJtfd vertrokken naar Kemmel, vervolgens West-Nieuwkerke, Wyt- schaete, Meessen, Waasten, enz. om langs de Leie, zooals hierboven werd gezegd, tot zijne bestemming te komen. De Harmonie Ypriana leidde daarna de overheden, samen met de maatschappijen die deze vaderlandsche plechtigheid met hunne tegenwoordigheid hadden opgeluisterd, naar het stadhuis terug, alwaar de stoet uiteenging. voor 1Q31 te koop ten bureele dezer l5, Boterstraat, i5. Zooals voorgaande jaren, werd de 12® ver jaring van den Wapenstilstand hier te Yper plechtig herdacht en waardig gevierd. Van 's morgens vroeg reeds hing de nationale vlag aan meest alle gevels te wapperen, hetgeen aan de stad een vroolijk uitzicht gaf, zooals het ten andere past op den verjaardag van het einde van zooveel lijden en ontbering. Om 10 u. werd in S* Maartenskathedraal, op aanvraag van den Invalidenbond van Yper, een solenmeelen Dienst gezongen ter nage dachtenis van de gesneuvelde soldaten en overleden invaliden. Verscheidene oudstrij- dersvereenigingen en andere bonden, alsmede een groot getal geloovigen, woonden de plech tigheid bij. De Engelsche kolonie van Yper bracht, om 11 u., een bezoek aan het gedenkteeken onzer gesneuvelden, alwaar ze een prachtige kroon neerlegde, en vertrok van daar naar de Zege boog der Meenenpoort waar door een Engel- schen Bisschop, bijgestaan door den kapelaan va.i de Anglicaansche S^oriskerk te Yper, insgelijks een dienst werd gedaan. Na een aanspraak en de gebruikelijke gebeden en ge zangen, werden bloemen bij het gedenkteeken neergelegd en de plechtigheid sloot met The Last Post door een Engelschen klaroen geblazen. 's Avonds bekwam de optocht, door de Harmonie Ypriana op touw gezet, den mees ten bijval. Om 18 u. stipt zette de lange stoet, die zich op de Groote Markt gevormd had, in beweging en ging, de rijkswacht, de kla roenen der brandweer en onze onvermoeibare en nooit volprezen Harmonie Ypriana voorop, naar het standbeeld onzer Ypërsche gesneu velden. De maatschappijen, bonden en krin gen van stad hadden den oproep van het bestuur der Harmonie Ypriana goed beant woord, en het was een bonte wemeling van vlaggen en kartels, en een ontelbare, opeen gepakte en geestdriftige massa die, opgewekt door de mooie stapmarschen der Harmonie, den stoet meemaakte. De nieuwe marsch door Ypriana uitgevoerd, met begeleiding der kla roenen, was voor velen een aangename ver rassing en viel bijzonder in den smaak. Geko men bij het gedenkteeken, voerde de Har monie de Brabar.^onne uit alsmede het fijnge voelig en diep roerend stuk Judex van Gounod, terwijl prachtige kronen en bloem tuilen, namens de Harmonie Ypriana en andere deelnemende maatschappijen, aan den voet van het standbeeld werden neergelegd. De klaroenen bliezen er nog de indrukwekken de Taptoe en de stoet zette zich terug in beweging tot bij het Britsch gedenkteeken der Meenenpoort, waar omirent dezelfde plechtigheden plaats hadden. Het muziek speelde er het Engelsch nationaal lied en de klaroenen bliezen The Last Post Beide plechtigheden mieken op de talrijke en ingeto gen menigte diepen indruk. Vervolgens trok de stoet terug door de Meenenstraat naar de Dixmudestraat, Slacht huisstraat, Veemarkt, Boesinghestraat, Elver- dinghestraat, Maloulaan, Statiestraat, Tem pelstraat, Boterstraat en Groote Markt, waar hij uiteenging nadat de Harmonie Ypriana het God Save the King de Marseillaise en de Braban^onne had uitgevoerd. Dit laat ste werd luidruchtig toegejuicht en moest hernomen worden. De Harmonie Ypriana, haar talentvollen bestuurder, M. Lionel Blomme, en haar ijverig bestuur halen eere van hun werk. In de afwezigheid van alle officieele plechtigheid, weten zij reeds sedert verscheidene jaren dien algemeenen vreugdédag en nationalen feest dag waardig te herdenken. De Yperlingen zijn er Commandant Aimé Gruwez en zijn flinke muzikanten dankbaar voor, en zijn hen uiterst erkentelijk voor de schoone en roeren de hulde die zij, te midden de algemeene blijdschap, brengen aan dezen die voor ons aller bevrijding heldhaftig hun leven offerden Deze schoone dag eindigde met een prach tig bal door den Nationalen Oudstrijdersbond in de groote Lapiere's zaal gegeven. Onnoo dig te zeggen dat er gansch den avond de uit bundigste geestdrift en grootste gezelligheid heerschte. en vente au bureau de ce journal, 15, rue au Beurre, 15 YPRES- Mededeelingen De d. d. Voorzitter veront schuldigt de h h. Lauwers en Clinckemaille die, belet zijnde, de vergadering niet kunnen bijwonen. Vervolgens bedankt hij de leden voor hunne aanwezigheid op de begrafenis van onzen betreurden Voorzitter heer Th. Herreman. VoordrachtDe d. d. Voorzitter, Hector Casier, geeft dan een leerzame les over de seizoen werkzaamheden. Nieuwe leden Worden als lid aanvaard i* Beke Alois, 2* Staelens Michel,voorgesteld door Henri Petit. 3e Breugelmans Jan, voor gesteld door Casier Hector. Aanbrengsten Verscheidene schoone aan brengsten worden tentoongesteld en bekomen de volgende belooning. 2® Jufvrouw Marie Verhalle, 2 punten voor hare prachtige druiven Franken thai en Buckland Sweet Water.» 4® Dewulf Valentin, 2 punten voor zijne peren Durandau Tombola Een prachtige tombola, geleverd door het huis Marcel Lauwers, wordt onder de aanwezige leden uitgeloot en de vergade ring sluit om 16 1/2 uur. 2) Voordracht door den heer R. Peemans, tuinbou wconsulent. 4) Aanvaarding v n nieuwe leden. De Secretaris, De d. d. Voorzitter,

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 4