- het ypersche - la région d' Zondagrost - Repos dominical Bijvoegsel Wekelijksch Overzicht 11 Jaargang, N' 32 >15 November 1930 11' \nnée, N° 32 -1 5 Novembre 1930 Un Jugement Supplément Nomination Reninghe - 11 November mr VAN W ALLEGHEW1 t ZIELMISSEN Belg'ë kreeg deze week, op 't onverwachts eene Ministerieele crisis, zonder dat er dé minste voorteekens van te zien waren geweest Het ging ook over zulke belanglooze aange legenheid dat men nooit had durven denken aan een val van t Ministerie. Een Ministerieel besluit dat verbood aan de hoogeschoolpro- fessors les te geven in een ander instituut bracht den val te weeg. Maar op 't oogenblik dat wij schrijven gelooft men doorgaans dat alles weer zijn ouden gang zal gaan met het oud Ministerie weer bijeehgetrommeld. Im mers heeft de koning niet dadelijk het ontslag van den heer Jaspar aangenomen en daarna hebben de Liberale ministers, die de regee ring deden struikelen, eene vergadering be legd waaruit blijkt dat zij zelf verrast waren door den onvoorzienen uitslag hunner bewe ging en dat zij van zin waren alles te herstel len. Vooraleer dit bericht verschijnt zal er wel eene voldoende oplossing gevonden zijn. Men meldt uit Amerika dat de heer Gérard, voormalig gezant der Vereenigde Staten te Berlijn eene verklaring heeft afge legd die bijzonder veel ophef heeft gemaakt. Hij zegde namelijk dat Duitschland binnen de achttien maanden het Youngplan zal verwer pen en dat de koopers der Duitsche bons nooit meer hun geld zouden "terugzien en voegde erbij dat, zoodra Duitschland zijne be talingen zou staken, de andere mogendheden ook zouden ophouden hunne schulden te ver effenen tegenover Amerika. De welgekende oorlogsgeneraal LudendorÖ heeft in Duitschland een boekje uitgegeven betiteld Een wereldoorlog dreigt Daar in voorziet hij een nieuwen oorlog tegen Mei 1932, van Frankrijk, België, Polen, Tcheco- slovakye, Yougoslaviè en Roumenie tegen Duitschland, Oostenrijk, Hongarië, Italië, Rusland en misschien Engeland (zonder zijne koloniën). En niettegenstaande deze macht, zegt hij, zou Duitschland verliezen. De strijd zou geleverd worden in Beieren waar Frank rijk en Italië eerst zouden binnendringen. De Duitschers zouden te lijden hebben aan hon gersnood en Berlijn z< u belegerd worden dtior de Tcheken. Wat zal daarvan waarheid worden In alle geval is 't zeker'dat Duitsch land en Italië hoe langer hoe meer toenade ring zoeken. Dit blijkt eens te meer uit de geestdriftige ontvangst welke de Staalhelm dragers, in volle uniform, te Rome bekomen hebben, waar zij in 's konings tegenwoordig heid een wapenschouw van 't Roomseh garni zoen hebben bijgewoond. Intusschen zijn er andere gebeurtenissen voorgekomen in Italië, waar men eene antifas cistische samenzwering zou ontdekt hebben. Hoogeschool leeraren van Rome, Napels en Florentië en meer andere plaatsen zitten reeds achter slot en grendel. Te Venetië wer den er huiszoekingen gedaan bij aanzienlijke edellieden en verscheidene hoogere officieren werden ook reeds aangehouden. In Engelsch Indië is de toestand nog altijd zeer gespannen. Er zijn reeds 40.000 partij gangers van Ghandi in 't gevang, waaronder 2.000 vrouwen zelfs uit de beste familiën. Dit laatste feit verwekt veel ongerustheid aan de Engelsche Regeering. RIK. Het gaf ons een buitengewoon genoegen den I1 dezer dat wij, niettegenstaande een af stand van een zestigtal kilometers, zoo zuiver en duideliik de Last Post onder de Meenen- poort mochten hooren blazen door onzen Radiopost. 't Was waarlijk grootsch en aan doenlijk. du Tribunal correctionnel d'Ypres, du 6 No vembre dernier, a condamné M- Jean Geuten, ancien inspecteur du remploi a N pres, a 9 amendes de 5oo fr. pour concussion et a 4 amendes de 200 fr. pour corruption. Certes, cela est profondément regrettable. Mais les enquêtes préalables, les debats de- vant le tribunal, et la condamnation telle qu'elle est intervenue, prouvent péremptoire- ment que certaine presse, dans le bui e nuire indirectement a d'autres personnes que in culpé, avait donné aux faits réels une xage ration qui vraiment dépassait toutes es limites de la vraisemblance. (Moniteur du 14 Novembre) Ministère de la Justice. Est nommé Procureur du Roi prés le tribunal de première instance d'Ypres, M. L. Van Thorenburg, premier substitut du procureur du Roi prés le tribunal de première instance de Gand. Voor de derde maal, dit jaar, was onze ge meente in feest. Nu gold het, het vieren van de verjaring van den wapenstilstand en het sluiten der Eeuwfeesten door het planten van den Eeuwfeest- of Vrijheidsboom. 's Voormiddags werden de dierbare gesneu velden uit den bloedigen wereldoorlog 1914- 1918 herdacht eene solemneele mis, talrijk bijgewoond, werd tot hun zielelafenis opge dragen en bloemengarven werden aan den voet van het gedenkteeken neergelegd. 's Namiddags was het de viering van de planting van den Vrijheidsboom. Om 1 u. 3/4 vergaderden de kinderen der beide scholen met meesters en meesteressen en de verschil lende maatschappijen der gemeente bij het gemeentehuis, om vervolgens stoetsgewijze en gevolgd door Burgerlijke en Geestelijke Over heid ter marktplaats te trekken alwaar de plechtigheid plaats greep. De Heer Burgemeester Victor Pieters sprak de gelegenheidsrede uit In diepgevoel de bewoordingen legde hij de schoone betee- kenis van het edele woord Vrijheid voor oogen en gaf een trouw denkbeeld van al het geen er, van in 't begin der tijden tot ten hui dige dage, ervoor geleden en gestreden werd alsmede welke heldhaftige rol de Heilige Kerk tot de verwerving derzelfde vervuld heeft. Vervolgens drukte hij den wensch uit dat het thans nederige boompje mocht groeien en bloeien en opschieten tot een machtigen boom, als toonbeeld der vrijheid en opdat het ons nageslacht zou gegeven zijn rond denzelfden de twee honderdste veriaring onzer Onafhan kelijkheid te vieren I Hij eindigde zijne schoone aanspraak met allen die zoo bereid willig medegewerkt hebben tot het wellukken der verschillende feestelijkheden, uit ganscher harte te bedanken. Een luidruchtig handge klap begroette deze rede. Een gelegenh idscantate werd nog uitge voerd door de schoolkinderen en de plechtig heid werd gesloten met het zingen van het Nationaal Lieden den Vlaamschen Leeuw Nadien, om 3 ure, werd een vuurvogel- schieting gegeven voor de oudstrijders, die veel bijval genoot en slechts eindigde bij het vallen van den avond. Enkele fijne schutters lieten zich opmerken, men zou gedacht heb ben echte mannen van den stiel I 's Avonds was er electrische verlichting van het gedenkteeken en eindelijk, om 7 ure, had er een vriendenmaal plaats in de herberg In den Hemel (wel gekozen plaats voorwaar waar zich vereenigd bevonden de oudstrijders en Overheden der gemeente. 'En zoo eindig den, in een vroolijk en gezellig samenzijn, de feestelijkheden gegeven ter gelegenheid der Eeuwfeesten. Rurge* lijKe 5tand van Yper Verklaringen van den 6 tot den 12 Nov. iq3o Geboorten Fisher Marcia, O. L. Vrouwstraat.—Seghers Valère, Rijke Klarenstraat. Verbrugge Jeannine, Dicke- buschsteenweg. Levie Francine, De Haernestraat. Ward Florence, Hondstraat, 21. Huwelijksbeloften Henricus Gequiere, magazijnier en Demetria Landerwyn. herbergierster, beiden te Yper. Georgius Duthoo, landbouwer te Yper en Anna Carrein, z. b., te Zillebeke. De Apotheek van I La Pharmacie r:e Statiestraat o- ii alleen open od 7onda<2 16 Nov. Rue de la Station reste seule ou verte le Dimanche 16 Nov, Monsieur et Madame Merghelynck Le Comte et la Comtesse Richard de Borchgrave d'Altena Mademoiselle Elisabeth Merghelynck, ont la douleur de vous faire part du décès de dame LAURE-STEPHANIE- JULIETTE-CLOTILDE - MARIE - GHISLAINE HYNDERICK DE THEULEGOET Douairière MERGHELYNCK leur mère, belle- mère et grand'mère bien- aimée, décédée a St-Gilles, le g Novembre, dans sa 78°" année, munie de tous les secours de Notre Mère la Sainte-Eglise. Selon le désir de la défunte, le service fu- nèbre a été célébré a St-Gilles (Bruxelles), dans la plus stricte intimité. II a été suivi des absoutes chantées en l'église Saint-Martin et de l'inhumation dans Ie caveau de la familie Ypres. Bruxelles, le 12 Novembre iq3o 71, rue des Atrébates. Les anciens habitants d'Ypres auront appris avec regret le décès de Madame Laure Hyn- derick de Theulegoet, douairière de Monsieur Ferdinand Merghelynck, survenu St-Gilles, le 9 Novembre dernier. Les absoutes ont eu lieu en l'Eglise St- Martin, Mercredi dernier, en présence d'une grande affluence de monde. Nous présentons a la familie Merghelynck nos bien vives condoléances. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 16 November, om 8 u., in 't Belle Godshuis, tot zielelafenis van Heer Julien DEHAENE zoon van Heer Camiel en Vrouw Elisa Baelen. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 16 November, om 8 y« u. in St-Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Vrouw Arthur WECKESSER Les amis et connaissances sont priés de vouloir bien assister la Messe de Requiem qui sera chantée le Dimanche 16 Novem bre, a 8 1/2 heun s, en l'église St - Martii, pou* le repos de l'ame de Madame Arthur WS'CKESSER Vrienden en kennissi n worden uitgenoodigd de JAARMIS bij ie wonen die zal gezongen worden op Zonucg 16 November, om 9 u., in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Dokto tr en Mevrouw VAN RFCKE Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te w>nen die zal gelezen worden op Zondag 16 Nooembzr,om 1 i y» u. in St- Maai tens kathedraal, tot zielelafenis van Jufvrouw VRRD'fJRF; Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS hij te wonen die z-d gezongen worden od Dinsdag IB November, om gu., in St Niklaaskeik, tot zielelafenis van Vrouw W LIEFOOGHE-DEPOORTER Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 23 November, om 8y. u. in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrouw Julia DECROIX echtge van Heer Hector Noorenberghe. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 23 November, om 9 u., in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Théophile HERREM AN

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 9