Groot BAL met Cotillon Gemeenteraad van Yper La Reconstruction Nos Visiteurs Britanniques Het Sinte Barbarafeest Liefdadigheids Maatschappij Ypersche Schotten HOEFSMEDERIJ Officieel Nieuws Verslag der Zitting van 8 December 1930. Nous apprenons avec le plus vif plaisir que, dans un speech prononcé, Mardi dernier a Locre, notre Bourgmestre a dit que ious nos batiments et institutions d'avant guerre de- vaient renaitre. Nous osons done espérer que ses actes ne seront pas en opposition avec ses paroles, et qu'il exercera une pression sur ses collègues de la Fabrique d'éghse, afin qu'ils se décident a réédifier le cloitre St- Martin. Nous nous demandons qui a pu faire croire que, si la reconstruction de cette abbaye historique ne 3e iaisait pas, une pluie de pièces d'or allait faire déborder la caisse de la Fabrique d'Eglise de notre ancienne collé giale Qui fit miroiter ces revenus mirifiques Sans doute, a présent, certains Fabriciens méditent ils la fable de la Laitière et du Pot au lait. Les Yprois désirent, veulent même la reconstruction de ce cloitre. Ells leur procu- rera une plus grande joie que l'acquisition pour leur caihédrale d'une copie de l'Adora- tion des Mages de Rubens, alors qu'ils ont le bonheur de pouvoir en contempler une reproduction bien plus intéressante a la chapelle Belle. Ce cloitre reconstruit était destiné en 1914 a recevoir le musée communal et la bibliothèque, qui n'ont pas encore leur local aujourd'hui. Ainsi que nous l'avions annoncé, M. le pre mier Ministre de la Nouvelle Zélande est venu visiter notre région. II est arrivé Samedi dernier, 6 Décembre, dans l'avant-soirée, a 1'Hotel Excelsior. Sa suite se composait de i5 personnes. II y avait Mr Géo. W. Forbes, premier Ministre, et sa dame, Sir Thomas Sidey et sa dame, Mr et Mme Tomson, et le Colonel W. Jeffries, tous de Nouvelle Zélande. Ils étaientaccompagnés du Lieut* général Sir Fabian Ware, de Sir Daw et sa dame, du Colonel Murray et sa dame, M. le Colonel Oswald, M. M. Sheppard et W. Lewis, de Londres, ainsi que du lieut. col. Higginson, d'Arras. Nos Néo Zélandais ont assisté Samedi soir au Last Post, qui eüt sur eux le même effet que sur tous 110s visiteurs. Ils se sont fait présenter les membres du Comité et les clai- rons, et les ont chaleureusement remerciés. Le Dimanche, a 9 1 4 h ils furer.t requs a l'Hótel de Ville oü ils signèrent le Livre d'Or. Leur journée fut ensuite consacrée a la visite des monuments et cimetieres environnants. Dans la soirée, ils rentrèrent a l'Hótel, et assistèrènt le soir a l'office du Dimanche a la chapelle Anglicane. Lundi, tous repartirent en autos, cette fois dans la direction du sud, oü ils visitèrent d'autres cimetières et monuments, et notam- ment celui des Néo-Zélandais, a Messines, et celui de Ploegsteert. De la, ils sont entrés en France, poursuivant leur route vers Arras et Amiens. Disons en passant que le superbe monu ment Anglais de Ploegsteert (La Hutte). aujourd'hui achevé, sera solennellement inau- guré dans quelques mois, en présence proba- blement 3u Prince de Galles et du Roi Albert. Verleden Zondag vierden onze Brandweer mannen het naamfeest hunner patrones. Om 11 u. 3o werd in St-Maaitens kathedraal een Zielmis opgedragen ter nagedachtenis der afgestorven leden van het Brandweerkorps. De heer Burgemeester en andere overheden woonden deze kerkelijke plechtigheid bij. De pompiers vormden een dubbele haag en boden de wapens binst de Consecratie, terwijl hun klaroenen de indrukwekkende tonen van het Te Velde lieten weergalmen. Na de H. Mis, trokken onze pompiers met hun oud gedienden, die dit jaar bijzonder wel vertegenwoordigd waren, door de Harmonie Ypriana voorafgegaan, naar de Groote Markt, waar, rechtover het Stadhuis, de heer Burge meester de brandweermannen inoogenschouw nam en den heer Commandant Vergracht voor zijn flink korps geluk wenschte. De klaroenen openden vervolgens den ban, de heer Delahaye, vaandeldrager, las de afkondiging af van het Koninklijk Besluit waarbij aan den heer Coutrez Achille, de medaille van ie klas, en aan den heer Vereist Hector, de medaille van 2' klas werden toe gekend voor de lange en trouwe diensten die zij aan het Brandweerkorps van Yper bewezen hebben, de heer Burgemeester sprak die twee verdienstelijke pompiers eenige harte lijke woorden toe en vestigde hen het eere- teeken op de borst. De klaroenen sloten den ban en de Harmonie Ypriana hief de Bra- banqonne aan, die door de talrijke omstaan ders eerbiedig werd aanhoord. Na afloop dier plechtigheid en nadat de vlag ten huize van heer Commandant Ver gracht werd teruggedragen, trokken onze pompiers, steeds vergezeld van de Harmonie Ypriana, naar het Hótel Ypriana, waar een keurig banket op hen allen wachtte. Aan de smakelijke spijzen werd er eer gedaan en aan plezier ontbrak het er niet. Matchen voor den Keker Het Postje teekende Woensdag laatst een punt meer aan in zijn rangschikking. Het ont ving de mannen van de Coo die optraden met hun gewonen spelleider en zelfde bolders. In het peloton van 't Postje werd heer J. Soe- te vervangen door heer Henri Verstraete, ver ders zelfde spelleider en mannen. Scheidsrech ters hh. Salomé R. en Ververken. Het Postje ving het spel aan en eindigde met 25 punten tegen 7 voor de Coo. Het puntenaantal geeft echter het gehalte van de match niet weder. Zeker, het Postje speelde in eigen tra, dat is al een voordeel, daarbij nog wat kans in 'tspel. De Coomannen speelden niet slecht en zouden 't zeker verder hebben gebracht moest de onkans watten achter zijn gebleven. Nu ze zijn nog maar halfwege de matchen en de re turnmatchen kunnen nog verrassingen voor behouden. Woensdag i6n in de Statie laatste match van de ie helft van 't kampioenschap. Statie tegen Bascule. Zal de Bascule kunnen gelijk spelen met Cercle of zullen de Statiemannen hun 2e punt behalen 'k Geloof dat 'n harde strijd zal zijn. Liefhebbers komt op, dan ligt 't spel stil tot Februari. Rangschikking gespeelde matchen punten Katholieke Kring 4 3 Bascule 3 2 Postje 4 2 Statie 3 1 Coo 4 I KRABBER. Op Zondag 21 December 1930 in de groote Zaal Lapiere, Hondstraat, Yper door den vermaarden Jazz Viaene Begin om 5 uur Ingang 3 Frank Elk zegge het voorts Er zullen in Januari ig31, leergangen van hoefsmederij geopend worden te Yper, in de smis van Mr Léon Vandermarliere, mees- ter-hoefsmid, Rijselstraat n° 170. Worden tot de lessen aangenomen, al de hoefsmeden en personen, die ertoe de aan vraag zullen gedaan hebben aan Mijnheer Louis Scharlaken, doktor in de Veeartsenij kunde te Roeselare, door den Heer Minister van Landbouw gelast met het geven der leer gangen. Bij de aanvraag die moet toegezonden wor den voor 3i December 1930, moet een uit treksel uit hun geboorteakt gevoegd worden. Zij zullen daarna een bijzondere uitnoodiging ontvangen, meldende dag en uur van het beginnen der leergangen. De hoefsmeden moeten zich voorzien van de kleine werktuigen welke zij noodig hebben om het hoefijzer te maken en aan te zetten. Staatsblad van g December ig3o De Heer •Muylle I., notaris te Poelcapelle, is benoemd tot notaris te Middelkerke in vervanging van den Heer Reynaert M., ontslaggever. Staatsblad van 10 December ig3o Is be noemd tot plaatsvervangend rechter aan het vredegerecht te Hooglede, de Heer Reynaert E., notaris te Staden, in vervanging van den Heer Pattyn, overleden. De zitting wordt korts na 17 u. geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Sobry, burge- meestei-voorzitterLemahieuen D'Huvettere, schepenen Laton, Soete, Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vermeulen, Vandamme en Dela haye, raadsleden Versailles, secretaris. Zijn afwezig de heeren Declercq, Capoen, Leunuan en Vergracht. M. Sobry. Het verslag der laatste zitting zal te naaste week gelezen worden. De heer schepen Declercq heeft laten weten dat het hem onmogelijk was de zitting van heden avond bij te wonen. 1. Autobusdiensten aNieuwkerke Yper. M. Sobry. De heer Wildermeersch Jérö- me van Kemmel heeft een aanvraag gedaan om 's Zaterdags een autobusdienst tusschen West-Nieuwkerke en Yper te mogen inrichten. De heer Gouverneur, die ons die vraag over maakt voor advies en met verzoek erover het gebruikelijk onderzoek van commodo en in- commodo te willen doen, doet ons opmerken dat er slechts een enkele machtiging voor denzelfden weg mag verleend worden en vraagt tevens aan welken aanvrager de toela ting moet gegeven worden. De gemeenteraad immers heeft, bij beraadslaging van 3o Juni ig3o, besloten een gunstig advies te verleenen over de vraag van üe heeren Cappelle Cyrille en Bossaert Joseph, beiden van VVest-Nieuw- kerke, die tweemaal per week, namelijk den Woensdag en Zaterdag, den vervoerdienst tusschen West Nieuwkerke en Yper verzeke ren. In die voorwaarden vind ik het niet geraadzaam een gunstig advies uit te brengen over de vraag van den heer Wildermeersch, te meer daar deze slechts den Zaterdag zou rij den en dat, naar hetgeen de heer Gouverneur ons heeft laten weten, het een algemeene re gel is slechts een machtiging te verleenen. M. Lemahieu. Ware het niet mogelijk te weten welken wegwijzer die twee autobussen zullen volgen M. Sobry. De heer Wildermeersch zou te West-Nieuwkerke om 7 u. 10 vertrekken naar den Zwijnebak, Kemmel, om te 8 u. te Yper aan te komen. De heeren Cappelle en Bossaert verlaten West Nieuwkerke om 7 u. en rijden lang Wulverghem plaats, van waar zij om 7 u. 3o vertrekken naar Kemmel en Yper. M. Lemahieu. Daar het twee verschillige aanvragen zijn, ware het ook goed mogelijk dat zij een verschilligen weg volgen, en dat bvb. de eene langs Kemmel rijdt en de andere al over Meessen naar Yper komt. M. Sobry. Neen, want volgens de aan vragen rijden alle twee de autooussen langs Kemmel. M. Lemahieu. Ik denk dat het toch goed ware nadere inlichtingen nopens den te volgen wegwijzer in te winnen. Wanneer alle twee denzelfden weg volgen, dan is het nutteloos tenware er den Zaterdag veel volk is, maar als zij langs verschillige wegen naar Yper ko men dan ware het mogelijk voor alle twee een gunstig advies te verleenen. M. Missiaen. Er is reeds een autobus die langs Meessen komt, namelijk die van Le Bi- zet vertrekt. M. Lemahieu. Dit is iets anders. Den Zaterdag komt er van die kanten zeer veel volk naar de markt van Yper, en het kan heel goed gebeuren dat de autobus van Le Bizet wanneer hij te Meessen aankomt, reeds vol reizigers is en daar niemand meer oplaadt. Den Zaterdag is de autobusdienst der lijn van Zonnebeke ook verplichtte verdubbelen. M. Sobry. De twee autobussen leggen elk i5km. weg af, dus volgen zij dezelfde baan. M. Lemahieu. Dan komt er geen een langs Wulverghem, want die zou meer dan i5 km. weg afleggen. M. D'Huvettere. Er blijkt dus dat, wanneer er een vergunninghouder is, er geen andere meer mogen komen en alle andere moeten uitgesloten worden. In de maand September hebben wij aan een zekeren persoon, dien ik hier niet noemen zal, de toelating verleend een autobusdienst Yper-Dixmude-Oostende in te richten. Nu zijn we reeds drie maanden later, en daar het zeer wenschelijk is langs die lijn een betere verbinding te hebben, vind ik dat het feit reeds vroeger aan iemand de toelating gegeven te hebben geen reden is om iemand anders uit te sluiten, wanneer deze de uitbating van den dienst onmiddellijk zou ten uitvoer brengen. M. Missiaen. Werd die vraag al toege-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 3