voor de christenen, uw col'ega Bonnet, voor •de socialisten, den heer Claeys, voor de na tionalisten, en den heer secretaris. M. Missiaen. - In dit geval, dan ben ik ermede t akkoord. M. Sobry. Wij zullen dus dit punt uit stellen. M. Bonnet - Het spijt me dat er alzoo moet gehandeld worden. De autonomie van -den gemeenteraad werd reeds zoo dikwijls door hoogere organismen f.eknakt, en nu gaan we zeil aan die zelfstandigheid peuren met ons aan het advies van een ondergeschikt lichaam te onderwerpen. Wij waren van ge dacht aanstaanden Vrijdag in den beheerraad het voorstel in te dienen om het loonrooster te veranderen. Thans reeds is er een ge meente die de gevraagde verhooging heeft toegestaan, wij kunnen dat nu niet meer ont drekken en het is dus een kleine gemeente die ons als dirrctieve zal moeten dienen. M. Sobry. Ik stel voor over het voorstel •van verdaging te stemmen. M. Bonnet. Verwits dit den wil is van den raad, kunnen wij niet anders. Stemmen ja de heeren Lemahieu, D'Hu vettere, Laton, Vermeulen, Vandamme, De lahaye en Sobry neen de heeren Soete. M issiaen, Bonnet en Coutelle. 3. Mededeehngen De heer Voorzitter meldt dat de heer Gou verneur een brief gezonden heeft waarbij de huishuurwet door Koninklijk Besluit van 26 November 11. voor een jaar verlengd wordt teYpervoor de woningen waarvan de huur prijs in het K. is bepaald. M. Soete. Ik zou willen dat er lezing ge geven worde van den brief van den heer Tack, betrekkelijk de benoeming der Com missie van Openbaren Onderstand. M. Sobry. Dat mag in het openbaar niet .gebeuren gezien dit een persoonskwestie is. Die brief zal in de geheime zitting medege deeld worden. M. Soete. Het is dan niet meer noodig. „Iedereen mag weten wat er gebeurd is. 4. Stadsbegrooting voor iq3i. M. Sobry. Wij waren gekomen aan de •tweede afdeeling. Het is wel verstaan dat, wanneer er geen opmerkingen gemaakt wor den, het artikel is goedgekeurd. Ontvangsten voor Orde. 67) Deel der jaarwedde van den cipier van t dooitochehuis (5oo fr.) 68) Teruggaaf der onderhoudskosten van Jt doortochthuis (1000 fr.j 69) Teruggaat door den Openbaren Onder stand der reiskosten van behoeftigen (5oo fr.) 70) Aandeel der gemeenten (Yper uitge zondera) in de vergoeding aan den Politie officier bij de Rechtbank van enkele politie. 71) Afhoudingen van de jaarwedden van beambten en bedienden ten bate der Staats- en provinciale pensioenkassen (40.000 fr.) 72) Middelbare School. Vergoeding van den Staat voor dienstdoenden huisbewaarder .(12.000 fr.) 3' Afdeeling Onderwijs a) Kosteloos lager onderwijs. y3) Betaling door den Staat der jaarwed den van onderwijzers en onderwijzeressen X.089.251 fr. 60). 74) Bijdrage van de Provincie in den aan koop van schoolbehoeften (11.000 fr.) M. Missiaen. Ik zie dat gij in 1929 slechts 75i3 fr. en in 1928 5220 fr. ontvangen hebt. Waarom werd uit cijfer nu verhoogd M. Sobry. Verleden jaar hebben wij ook 11.000 fr. gestemd en dit cijfer werd door de bestendige afvaardiging goedgekeurd. M. Missiaen. En wat hebt ge daarop ontvangen M. Sobry. Vermits die som werd'goedge keurd, zal men ze ons betalen. M. Missiaen. Er wordt slechts een per cent betaald op hetgeen de stad zelf uitgeeft, maar men betaalt niet hetgeen gij in uwe begrooting schrijft. M. Sobry. De provincie heeft het goed gevonden de som van 11.000 fr. goed te keu ren, 't is dus wel dat zij van oordeel is die som te betalen. M. Missiaen. De cijfers van vroegere jaren staan daar om te bewijzen dat de voor ziene ontvangst overdreven is. Die 11.000 fr. zullen u niet betaald worden, gij kunt dan evengoed 100.000 fr. inschrijven. M. Sobry. De tijd zal het uitwijzen, wij .zijn nu in 1928 of in 1929 niet meer. M. D'Huvettere. Sedertdien hébben wij de S'Jozef's school aangenomen, dus zal de som die we vroeger ontvingen nu verhoogd worden. M. Missiaen. Moest dat waar zijn, dan moet gij uw cijfer, dat ge ingeschreven hebt nog verhoogen, want dan wist gij nog niet dat de Jozefs school zou aangenomen worden. M. D'Huvettere. Wij hebben iets wat vooruitziende geweest. M .Sobry. Vermits er betwisting is, zullen wij over dit artikel stemmen. Stemmen ja de heeren Lemahieu, D'Hu vettere, Vandamme, Delahaye en Sobry ont houden zich de heeren Laton, Soete, Mis siaen, Bonnet, Coutelle en Vermeulen. b) Kostelooze Bewaarscholen. 75) Betaling door den Staat der jaarwedden van onderwijzeressen (124.955 fr. 20) 76) Bijdrage van de provincie in den aan koop van schoolbehoeften (2.600 fr.) 77) Schoolsoep Toelage der Commissie van Openbaren Onderstand (2 000 fr.) M. Sobry Wij hebben een brief ontvan gen van de Commissie van Openbaren Onder stand waarin zij zegt bereid te zijn i.5oo fr. te geven voor de schoolsoep in de Looye en 1.5oofr. voor de stadsmeisjesschool der Rijsel- straat, 't zij 3.000 fr. samen. Ik denk dat wij dus maar die som van 3.000 fr. mogen inschrij ven. De Commissie van Openbaren Onder stand heeft in haar begrooting voor school soep de som van 7.5oo tr. ingeschreven die te verdeelen is tusschen vijf scholen waar er soep gegeven wordt. Ik stel dus voor 3.ooo fr. in te schrijven voorde twee stadsscholen. M. Missiaen. 3.000 fr. in ontvangsten, ik ben daarmede t'akkoord. 78) Aandeelen van Staat en Provincie in de vergoedingen aan waarnemende onderwij zers en onderwijzeressen in lagere en bewaar scholen (40.000 fr.) c) Scholen voor volwassenen. 79) Toelage van Staat en Provincie aan de Muziekschool (10.000 fr.) 80) Inschrijvingsrechtderleerlingen(6ooof 81) Toelage van Staat en Provincie aan de Nijverheidsschool (64.646 fr. 76) 82) Toelage van Staat en Provincie aan de huishoudklas en het leerwerkhuis (60.120 fr.) M. Missiaen. Ik wensch te vragen wan neer de beheerraad dier school eens zal bijeen geroepen worden. De Staat bedreigt ons de toelagen af te schaffen zoo die school niet in gericht wordt zooals het behoort. De gemeen teraad heeft een beheeraad benoemd, maar de aanstelling ervan werd nog niet gedaan en die beheerraad werd ook nog nooit bijeenge roepen. M. Sobry. Wij zullen daarvoor zorgen. 83) Toelage van den Staat aan de avond scholen (3oo fr.) 4" A fdeeling Buitengewone Ontvangsten. 84) Kosten der Rechtbank voor Oorlogs schade Aandeelen der gemeenten terug gaaf (4.000 fr.) 85) Verkoop van bouwgrond (100.000 fr.) 86) Voorschot van den staat voor onteige ningen (i.5oo fr.) 87) Onvoorziene ontvangsten (5.000 fr.) 88) Vermeerdering voor een jaar der tijde lijke kredietopening op de Bank van Kortrijk (5oo.ooo fr.) 89) Toelagen van Staat en Provincie in ver- beteringswerken aan schoolgebouwen en kos ten van badinrichting (35.000 fr.) 90) Vermoedelijk achterstel van stads aan deel in Staats cedulaire belastingen der opvolgende opcentiemen over afgeslotene dienstjaren (200.000 fr.) M. Missiaen. Wat is de basis van dit cijfer Het is zeker nogmaals uit de lucht gegrepen M. D'Huvettere. Niemand is dit zeker. M. Missiaen. In uwe voorgaande cijfers hebt ge voor ieder artikel veel meer voorzien voor een jaar dan ge nu als achterstel voor verschillige jaren voorziet. MD'Huvettere. Dit is een bewijs dat we matig zijn. M. Missiaen. Op wat steunt dit cijfer M. D'Huvettere. Op hetgeen we vroeger ontvingen. M. Missiaen. Ge zijt in tegenstrijd met uw zeiven, gezien ge nu, wanneer de belastin gen verminderd zijn, voorziet voor sommige posten het dubbel van voorgaande jaren te ontvangen, en voor het achterstel van ver schillige jaren schrijft ge slechts 200.000 fr. in. M. D'Huvettere. Wij zijn iets wat door s de ondervinding geleerd. Doch moest het van mij afhangen, ik zou de begrooting heel en gansch uitstellen totdat de wet op de ge meente fiscaliteit gestemd is. Wij weten nu niet welke ontvangsten we zullen hebben noch welke uitgaven zullen wegvallen. M. Missiaen. Wanneer de schepen van financiën zoo iets zegt, dan ben ik ook van gedacht dat al ons werk nutteloos is. Als de cijfers uit de lucht gegrepen zijn, is het gansch overbodig ze te bespreken. M. D'Huvettere. Ik zeg niet dat de cijfers uit de lucht gegrepen zijn, doch wij hebben de verzekering dat de fiscale wetten tegen 't einde van 't jaar zullen gestemd worden en alsdan zullen wij een grootere zekerheid heb ben om de begrooting op te maken. M. Sobry. En de heer Gouverneur schrijft ons van een anderen kant dat wij de stads- begrooting binnen de maand moeten indienen. M. Missiaen. -■ Ik ken hier in't omliggende een gemeente die haar begrooting voor 't jaar ig3o slechts verleden week heeft goedge keurd, en de heer Gouverneur heeft daar niet ingegrepen. M. Delahaye. Alswanneer alles opnieuw zal moeten herbegonnen worden, dan ben ik ook van oordeel dat het beter ware de begroo ting nog wat uit te stellen. M. D'Huvettere. Zoo onder meer zullen wij ongetwijfeld van al de pensioenen ontsle- gen worden. M. Missiaen. Dit heeft geen invloed voor de stad, 't is toch de Openbare Onderstand die ze betaalt. M. D'Huvettere. Alleen de drie vierden, het overige komt ten laste der stad. M. Missiaen. - Wij zullen waarschijnlijk ook van de Middelbare school ontslegen worden. M. Lemahieu. De wetsvoorstellen zijn neergelegd en zullen zeker nog deze week be sproken en gestemd worden. Wij zijn allen t'akkoord dat het thans tot niets dient te discu- teeren en dat het beter ware te wachten tot dat de wet gestemd is. De heer Gouverneur zal daartegen zeker geen bezwaar vinden. M. Vandamme. - Hij zou in tegenstrijd zijn met zijne overheid. M. D'Huvettere. Het heeft zeker nog nooit gebeurd dat er hier zoo een samenwer king gevonden werd van 't verleden, het tegenwoordige en 't toekomstige. (Gelach). M. Sobry. Het is niet regelmatig onze begrooting niet gereed te hebben voor het jaar ig3i. M. D'Huvettere. De cijfers zijn gansch onzeker. M. Missiaen. Het is nog meer onregel matig cijfers in te schrijven die op niets be rusten. In een enkelen post hebt ge uw aandeel in de belastingen meer dan verdubbeld en nu voor verschillige jaren achterstel voorziet ge slechts 200.000 fr. M. Lemahieu. Is iedereen t'akkoord om de begrooting uit te stellen M. Delahaye. Maar ja, iedereen stemt daarmede in. M, Lemahieu. Het ware misschien toch wenschelijk dat wij de uitgaven voor de ge meentebedienden en politie zouden stemmen, om den administratieven dienst der stad voort te verzekeren. M. Missiaen.Ik ben daarmede t'akkoord. M. Sobry. Wij gaan dus over tot de ge wone verplichtende uitgaven. De eerste artike len hebben betrek op het plaatselijk bestuur, en daar er kwestie is van personen moet dit in geheime zitting besproken worden. M. Lemahieu. Die cijfers zullen niet veranderen en wij kunnen hier het globaal cijfer aannemen. M. Vandamme. Er is alleen een verschil op artikel vier gevolg op hetgeen vroeger in geheime zitting werd besloten. M. Lemahieu. Dit is voorzien. Er is nog maals een nieuw wetsvoorstel dat me heden is toegekomen, betrekkelijk de wedde van den gemeentesecretaris. Doch dit zal zoo gauw nog niet gestemd worden, zoodat het cijfer nu niet zal veranderen. Wij kunnen dus de dertien eerste artikelen in blok stemmen. M. Sobry. Artikel 12 voorziet 61.000 fr. voor familievergoeding aan bedienden en werMieden. Is dit wel noodig die schrikkelijke som te betalen Ware het niet geraadzaam daar een verandering aan te brengen M. Missiaen. Gij moet dan eerst een voorstel indienen. M. Sobry. Moesten wij ons bij een compensatiekas aansluiten

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 5