- HST YPERSCHE - LA RÉGION D' tondagrast - Repos dominical Supplément Gemeenteraad van Yper IP Jaargang, N' 37 20 December 1930 II' \nnée, N° 37 20 Décembre 1S30 W eKelij ksch O vex*zicht Un lOépart Zitting van Haandag 22 December 1930, om 17 nor 8. Tijdelijke Landbouwschool Aanvraag om toelage. Sint MaartensKeriS Hoogdag van Kerstdag Burgerlijke Stand van Yper Nécrologie f ZIELMISSEN feïsarwi* 11 m De ministeriec-le crisis in Frankrijk is, na veel moeilijkheden, opgelost geworden, door het gelukken van den Heer Steeg in 't vormen van een nieuw Kabinet. Dit moest lukken, al was het maar om de zaak een uitzicht te geven. Maar de algemeene meening was en blijft, dat het niet lang zal duren. De Heer Poincaré wilde niet aannemen, en zal nu nog meer weigeren dan vroeger, daar hij onver hoeds weer ziek geworden is en aldus eens te meer bewijst sedert zijn operatie van verleden jaar, de noodige gezondheid niet meer te be zitten om zulke zware taak op zich te nemen. De Heer Tardieu, die het gevallen ministerie aanvoerde, mocht niet. omdat de aanval te gen hem gericht was. Wie bleef er dan nog over niemand, die waarlijk de man der red ding mag genoemd worden. Uit het verslag der bijeenkomst van een aantal volksvertegenwoordigers blijkt dat er nergens eene meerderheid te vinden is om het ministerie Steeg te steunen, en het ware vol strekt niet te verwonderen moest de combina tie Steeg, reeds vóór het verschijnen dezer regelen, weer ten gronde liggen Het is voor niemand meer een geheim dat Engeland in een zeer onrustwekkenden Toe stand verkeert. In zijn eigen land is er voort durende vermeerdering der werkloosheid, waaraan men zelfs geene uitkomst ziet, zijne handelsbetrekkingen met het buitenland verminderen zijne betrekkingen met de Do minion worden hoe langer hoe meer gespan nen en de toenemende moeilijkheden met zijne Koloniën, voornamelijk met Indië, zijn lang niet aan 't verbeteren. Het is dan ook niet te verwonderen dat men zoowel in binnen als in buitenland angstig uitziet naar de gevolgen van deze plaag die het land bedreigt, dat zoo langen tijd de onbetwiste heerschappij over den handel voerde De verbinding tusschen België en Congo werd ditmaal op gelukkige wijze door onze twee moedige.vliegers Fabry en Vanderlinden bewerkstelligd. Uit Brussel vertrekken op 7 dezer, kwamen zij 's anderdaags aan te Oran, vandaar deden zij hunne reis voort op Reggan, dan Niamey, Fort Lamy en Leopoldville, waar zij den maandag middag aankwamen. Zij hebben dus, in de beste omstandigheden, zonder tegenkomsten. deze lange reis van meer dan 8.000 kilometer afgelegd m acht dagen tijd. 't Is te hopen dat de terugreis, die zij thans aangevangen hebben in dezelfde voorwaarden zal mogen geschieden. Er gaat waarlijk geene week voorbij zonder dat er hier of daar eene revolutie ontdekt wordt of uitbreekt. Thans is het weer, voorde zooveelste maal, in Spar je geweest, en naar het blijkt zouden er twee verschillende uit barstingen tezelfdertijd gebeurd zijn. Ditmaal had men het niet meer alleen gemunt op den persoon van den Dictator, of op de strek king van 't ministerie, maar men wilde ineens een gansche omwenteling door het instellen eener Republiek. De toestand was zeer ernstig, bij zooverre dat men een deel van 't leger uit Marokko moest doen komen om den opstand meester te worden. De omwenteling is echter weer mislukt en de voornaamste aanltiders, ten getale van vijf, zijn per vliegtuig de grens overgevlucht. Ook in Guatemala brak een opstand los, en de nieuwe voorzitter M. Brandiilo Palma, die slechts sedert Vrijdag van verleden week op zijn post aangesteld was, werd al verdre ven, om plaats te maken voor een ander. In tegenstrijd met deze revolutiemakers, hebben twee landen die sedert vijf eeuwen vijandig tegenover elkander stonden, eene ver zoening bezegeld door een wederkeerig ver drag. Griekenland en Turkye hebben ten slotte bevonden dat hun huidige grenzen vol doende waren de Turken hebben afgezien van hunne eischen op een deel van den griek- schen grond en de Grieken hebben er aan ver zaakt hunne vlag op Sophia te planten. Dit laat nochtans niet varen dat er altijd partijgangers zullen blijven bestaan van den ouden strijd, die twee volkeren over onafzienbare tijden onder de wapens gehouden heeft, maar waar bij niets te winnen valt dan verslapping, bloed vergieten en verarming. RIK. II n'est bruit dans l'Arrondissement que du départ de M. Esquelin, notre commissaire principal de l'Etat. Si ce départ esi bien décidé, ce sera une grosse aéception pour l'arrondissement, car tout le personnel du tribunal s'en trouvera évidemment fort désemparé. Espérons cepen- dant qu'il nous restera jusqu'a la liquidation compléte du service qu'il a organisé avec tant de compétence et au prix de tant de travail, pour le plus grand bien des sinistrés. DAGORDE 1Processen- verbaal der zittingen van 1 en 8 December iq3o. 2. Autobusdienst Nieuwkerke Yper. 3. WerkloozenfondsVoorstel der Socia listische vakbonden van Yper Wijzigingen aan gezegd voorstel door den beheerraad van het Tusschengemee;: telijk werkloozen fonds. 4. Openbare Onderstand Landelijke eigendommen Openbare verpachting Proces verbaal. 5. Openbare Onderstand Godshuis Na zareth Reglement Wijziging. 6. Openbare Onderstand Begrooting voor ig3r. 7. Financiën Aanvraag van krediet. 9. Stedelijk Leerwerkhuis Begrooting voor ig3o. 10. M ededeelingen. Voor de eerste maal, sedert lange jaren, zal in onze prachtig verlichte Kathedraal, de Kerstmis te middernacht plechtig gezongen worden. De kerk zal geopend worden voor het pu bliek, zonder in gangskaar tente li Y, ure, en de liturgische ceremoniën zullen kwart vóór twaalf ure aanvangen met uitvoe.ing van Kerstliederen. In de plechtige Kerstmis, alsook in de Hoogmis te 10 u wordt door de Schola van St- viaartens de Missa Secunaa, met gemengd koor en orkest, van Alphonse Moortgat, uitge voerd. 's Namiddags te 3 u., Solemneele Vespers en Lof, waarna Kerstliederen. Verklaringen van den 11 tot den ij Dec. ig3o Geboorten Coulembier Roger, St-Jacobstraat, 18. Fox Betty, Bruggesteenweg, 42. Dumoulin Marcus, Hond straat, 21. Huwelijken Barbez Cyriel, fabriekwerker, te Zillebeke en Depuydt Margareta, fabriekwerkster te Yper. Overlijdens Monsy Aloïsius, 58 j., dagbladverkooper, echtg. Planckaert Maria, Lange Thouroutstraat Vanden- bulcke Maria, 67 j., z. b., echtg. Yzerbit Camiel, Poperinghe- steenweg, 8. -- Devos Jules, 81 z. b ongehuwd, Rijsel- straat, 137. Vermeersch Leonia, 79 j., z. b., wed. Vande- pitte Polycarpus, Edw. Fiersstraat, 10. Lerouge Thérèse, 85 j., kloosterzuster, Poperinghesteenweg, 8. Joncheere Maria, 80 j., z. b., wed. Alleman Charles, St-Janshospitaal- straat. Callewaert Pauline, 60 j., z. b., ongehuwd, Poperinghesteenweg, 8. Huwelijksaankondigingen Camille Verkindt, steenbakker en bertha Minnekeer, fabriekwerkster, beiden te Yper. Roger Callandt, timmerman, te Yper en Zenobia Desaever, dienstmeid, te Ukkei. De Apotheek van I La Pharmacie de Mr WECKESSER Dixmudestraat o— Rue de Dixmude is ALLEEN OPEN I reste seule ouverte le op Zondag 21 Dec. Dimanche 21 Déc. en deze van et celle de Mr HOUTEKIER Meenenstraat oRue de Menin den Donderdag 25 December (Kerstdag) le Jeudi 25 Décembre (Noël). Madame Ve Jules De Rouck, ses enfants et petues ftlles ont la douleur d'annoncer le décès de leur fxe, oncle et grand oncle Monsieur Jean - Clément DKIEGHE survenu a Gand, le i3 Décembre ig3o. II n'a pas été envoyé de lettres de faire part, le présent avis en tient lieu Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bii te wonen die zal gezongen worden op Zondag 21 Decemberom 8 y» u. in St-Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Heer Arthur SPEYBROUCK en zijn twee gesneuvelde zonen. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 21 December, om 8 Y, u. in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Edmond DEVOS en Heer Camille DEWANCKEL echtgenoot van Vrouw Emeiie Decottenye van wegens deiamiliën Devos en Dewanckel. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 21 Decemberom 9 u., in de kerk der EE. HH. Paters Carmelieten, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Isidore POOT DEHOUCK Les amis et connaissances sont priés de vouloir bien assister a la Messe Anviversaire qui sera chantée le Dimanche 21 Décem bre, a 9 heures, en l'église Saint Nicolas,, pour le repos de l'ame de Monsieur Emile BUTAYE ancien notaire a Ypres, décédé a Cork (Irlande), le 10 novembre 1929. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal geleien worden op Zondag 21 December om 11 y» u. in St-Maartens kathedraal, tot zielelalenis van Vrouw Syivie LOONIS huisvrouw van Heer Auguste Gruwez en Vrouw Irma SALOMÉ huisvrouw van Heer Aimó Gruwez. Les amis et connaissances sont priés de vouloir bien assister a la Messe de Requiem qui sera célébrée le Dimanche 21 Décem bre, au 7» heures, en l'église Saint-Martin, pour le repos de l'ame de Madame Sylvie LOONIS épouse de Monsieur Auguste Tïruwez et Madame Irma SALOMÉ épouse de Monsieur Aimé Gruwez. Vrienden enkennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Donderdag 25 December, (Kerstdag), om 8 V» u. in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Joseph DE PLANCKE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Donderdag 25 December (Kerstdag), om 8 1/2 u., in St-Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Georges PACKET Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 28 December, om g u., in de kerk der EE. HH. Paters Carmelieten, tot zielelafenis van Heer Maurice DUMORTIER Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMISSEN bij te wonen die zullen gezongen worden den 24 en 31 December e. k.telkens om 7 uur, in St-Maartenskerk en tevens voor de Gregoriaansche Missen die zullen gezongen worden van den 1" tot den 30 Januari 1931, telken dage om 6 1/2 u., eveneens in St-Maartenskerk, al tot ziele lafenis van Heer Rosier - Bernardus BOMERT

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1930 | | pagina 9