Bureel- Zakagendas De Gezinsvergoedingen Toepassing der wet van 4 Augustus 1930 De stortingen van de patroons Iedere werkgever moet voor elk zijner arbeiders een bijdrage storten van 65 centie men per dag werkelijk geleverden arbeid. Is de aan den arbeid gebezigde persoon een vfouw, dan bedraagt de bijdrage 35 centiemen, Wat betreft de werkgevers die bij een bijzondere kas aangesloten zijn, kan bij koninklijk besluit het bedrag dezer bijdragen op hoogstens 1,10 fr. voor de mannen en 0,60 fr. voor de vrouwen gebracht worden. De Tusschenkomst van den Staat Het zijn de Belgische patroons dus die den Datums van in werking treding der Wet De Ouderdomspensioenen Benoeming JULES MALOU Onderscheidingen voor 1931 Het is van den X Januari ig3l af dat, traps gewijze, de wet van 4 Augustus ig3o, tot veralgemeening der gezinsvergoedingen, in werking zal treden. Zijn bij deze wet betrok ken al de loontrekkenden (on ge veer 2 200.000) alsook al de Belgische werkgevers (ongeveer 400.000), zoowel van de nijverheid, den handel en den landbouw als van de vrije be roepen. Omtrent 800.000 werkliedengezinnen zullen van die wet genieten. Hieronder geven wij, in 'tkort, de bijzonderste bepalingen der nieuwe wet en der uit voeringsbesluiten Al de werkgevers die gewoonlijk één of meer personen aan den arbeid bezigen, met uitsluiting van diegenen welke bij hun werk gever inwonen, zijn onderworpen aan de wet. Ten aanzien van den werkgever, moet het bezigen aan den arbeid als gewoonlijk aan zien worden, niet alleen wanneer gansch het jaar door wordt gewerkt (bij voorbeeld in de werkhuizen), maar insgelijks wanneer slechts op sommige tijdstippen van het jaar wordt gewerkt (bij voorbeeld seizoenwerken). In alle geval veronderstelt de werkver schaffing eene arbeidsovereenkomst of om het even welke andere dienstverhuring. De familievergoeding wordt niet recht streeks door den patroon uitbetaald. Deze moet zich aansluiten bij eene compensatiekas, in dewelke hij zijne stortingen doet, en deze kas zorgt voor de uitbetaling. Alleen aan de openbare besturen, de open bare instellingen en de instellingen van open baar nut werd machtiging verleend, 't zij door de wet, 't zij bij koninklijk besluit, om recht streeks de vergoedingen uit te keeren, 't is te zeggen zonder verplichting om bij eene com pensatiekas aangesloten te zijn. Buiten deze gevallen van rechtstreeksche uitbetaling, worden de uitkeerende organis men in vier groepen verdeeld t° De com pensatiekassen voor gezinsvergoedingen aan genomen door de Regeering. Het zijn de kassen die op initiatief van de patroons ge sticht werden. Zij zijn op dit oogenblik ten getale van 67 2° De bijzondere kassen voor gezinsvergoedingen 3° De hulpkas voor ge zinsvergoedingen van den Staat (Lakenma- kerstraat, ig, Brussel) waarbij van rechts wege aangesloten worden de werkgevers die geen deel uitmaken van een der aangenomen of bijzondere kassen 40 De nationale kas voor gezinsvergoedingen. Dit is het centraal organism dat geene werkgevers groepeert, maar wel de drie groepen van kassen waar over hooger spraak is. Buiten deze stortingen moeten de werkge vers ook een gedeelte betalen in de beheers kosten van de kas waarbij zij aangesloten zijn, alsmede eene bijkomende bijdrage voor het voorzorgsfonds der kas. Deze bijkomende bij drage is gelijk aan 5 t. h. van het gezamenlijk bedrag der bijdragen, dienende voor het uit- keeren der vergoedingen. Geen bijdrage is verschuldigd voor i° De arbeiders, die bij hun patroon inwonen; 20 De personen die niet geregeld werken; 3° Schoon maaksters 40 De personen van vreemde na tionaliteit, die wegens niet-gelijkstelling met de nationale arbeiders, het voordeel van de wet niet genieten. last (omtrent 400 millioen) der gezinsvergoe dingen zullen dragen. Niet de minste bijdrage wordt aan de arbeiders gevraagd. De Staat zal tusschenkomen voor een jaarlijksche toe lage van 3o millioen. De wet zal trapsgewijze in werking komen tusschen den I Januari ig3t en den I Juli ig32: Op I Januari ig3l treedt de wet in werking voor ic Het personeel der openbare besturen, der openbare instellingen en der openbare inrichtingen 2e Het personeel van de nijver heids handels- en landbouwondernemingen of andere die, op 1 November ig3o, meer dan 25o arbeiders telden. Op 1 April ig3i voor het personeel van de ondernemingen die, op 1 November ig3o, meer dan 100 arbeiders hadden. Op I Juli ig3i Het personeel van de werkgevers, die op I November ig3o meer dan 10 personen aan den arbeid georuikten. Op 1 October ig3i voor het personeel van de werkgevers, die op 1 November ig3o meer dan vijf arbeiders hadden. Op 1 Januari ig32 voor de werkgevers die, op 1 November ig3o, vijf personen of minder aan den arbeid hadden. Vraag van den heer volksvertegenwoordiger Henon De nieuwe wet op de ouderdomspensioenen voorziet de herziening van de bundels ,der ouden van dagen, v^r vraag werd afgewezen of die het volle bedrag van het pensioen niet kregen. De beroepscommissies en de controleurs der belastingen raden de ouden van dagen, die benadeeld werden, aan te wachten op den uit slag van deze herziening, vooraleer een nieu we aanvraag te doen. Zoudt gij mij willen zeggen of deze manier van handelen het voordeeligst is zoo ja, wanneer denkt gij dat ere ouden van dagen de beslissing zullen kennen, die te hunnen op zichte genomen werd In bijkomende orde vraag ik u of aan de bejaarde lieden van deze reeksen kennis zal gegeven worden van de genomen beslissing, zelfs indien zij ongunstig is Antwoord van den Heer Minister van Nijver heid, Arbeid en Sociale Voorzorg Mijn departement zal er zich mede belasten van ambtswege" den toestand te regelen van de huidige gepensionneerden met hun, ter ver vanging van de voordeelen, die zij genoten krachtens de voorgaande wetten (pensioen en aanvullend pensioen), het pensioen te verlee- nen waarop zij recht hebben krachtens de wet van 14 Juli ig3o. Hetzelfde geldt voor de be jaarde lieden waaraan het pensioen vroeger werd geweigerd. Hun dossier zal van ambts wege herzien worden. Niemand moet dus de herziening vragen bij den ontvanger van belastingen. Wordt het pensioen, na die herziening, ge weigerd, dan zal de getroffen beslissing schrif telijk ter kennis der belanghebbenden gebracht worden. Zij die het nieuw pensioen trekken, zullen daarvan verwittigd worden door de toe zending van hun pensioenboekje. Zij die geen pensioen of het maximun van het pensioen niet bekwamen, zullen dan eene aanvraag tot herziening mogen indienen op de gewone wijze, door tusschenkomst van den ontvanger van belastingen. De dan getrof fen beslissing zal gelden van 1 Januari ig3i af. Het Staatsblad van 26 December kondigt de benoeming af van den Heer Heyvaert F., advocaat, plaatsvervangend rechter bij het vredegerecht van het kanton Dendermonde, als rechter bij de Rechtbank van in Aanleg te Yper, in vervanging van den Heer Glorie, overleden. L'Informateur, dans un numéro spécial des 25 et 26 décembre, publie un remarquable article 1830-1930, un siècle d'histoire finun- cière de la Belgique dont rous e.xtr axons les passages suivants sur un de ros concitoyens. Jules Malou naquit a Ypres, le i5 octobre 18 to, fit ses études au collége de Saint-Acheul (France), puis au collége des Jésuites de Fri- bourg (Suisse), oü il fit sa philosophic. II re- vint a Ypres, sa ville natale, pendant la Révo- lution de l83o, se fit recevoir candidat en phi losophic a l'université de Liége (i83i), puis docteur en droit avec la plus grande distinction 'dans la même université, le 1" aoüt 833. En- tré en stage chez l'un des maitres du barreau de Biuxelks, M. Duvigneaud, et bien que ses débuts eussent annoncé une brillante carrière, il entra le 3o avril i836, comme chef de bureau au ministère de la Justice,oü il devenait chef de division l'anr ée suivante et directeur en 1840. S'étant laissé porter candidat aux élrctions de l'arrondissement d'Ypres, il était élu représen tant le 8 juin 1841. En 1845, il était nommé gouverneur de la province d'Anvers, fonctions qu'il abandonnait au bout de dix mois, pour accepter le portefeuille des finances dans le ministère Van de Weyer, portefeuille qu'il conservajusqu'en 1847. Deux grands projets de loi,qui devinrent la loi organique de la comptabilité générale de l'Etat du i5 mars 1846 et la loi organique de la Cour des Comptes du 2g octobre 1846, établirent la haute compétence financière de Malou. II prit une part prépondérante aux délicates négociations qui aboutirent a la liquidation définitive des créances publiques entre la Belgique et la Hollande. Dans le domaine administratif, dont il avait la direction, l'acti- vité de Malou ne fut pas moindre. II avait en trepris une réforme compléte des cadres sur- annés de son département et de l'administra- tion qui en dépendait, tache hérissée de diffi- cultés dont il parvint cependant a tiiompher. La résolution de Ia crise financière des annéès 18,6 et 1847 est toute a son honneur. Eliminé aux élections du i3 juin 1848, il fut nommé par arrêté royal daté de la veille, di recteur de la Société Générale, oü il remplit sa mission pendant 23 ans (1848 1871) avec un remarquable esprit d'initiative et une pruden ce éclairée. Les élections de juin i85o devaient néan- moins le rappeler a la Chafnbre, oü il combat- tit les projets financiers de Frère-Orban. Après un échec aux élections de i85g, Ma lou put consacrer entièrement au service de la Société Générale les remarquables facultés administratives et les aptitudes financières dont il était doué. Redevenu ministre des Finances en 1870, il fut appelé a la présidence du Conseil, qu'il garda jusqu'en 1878. Sa notice sur la Société Générale est le fruit de patientes et consciencieuses recher ches, e'est une contribution importante a l'his- toire financière et industrielle de la Belgique" contemporaine. Envoyé au Sénat en 1862 par les électeurs de Saint-Nicolas, il fut nommé ministre d'Etat le 27 juillet 1870, et mourut le ii juiliet 1886 a Woluwe-Saint-Lambert. De Gouden Medaille der Kroonorde werd toegekend aan den Heer Top A., gemeente raadslid, te Proven, en de Zilveren Medaille der Kroonorde aan M. M. Ampe Aug., ge meenteraadslid, te Hooglede Descamps H.,, gemeenteraadslid, te Kemmel, en Therry P., gemeenteraadslid, te West-Nieuwkerke. Het Ypersche biedt aan deze nieuw ge decoreerden zijne hartelijkste gelukwenschen. te koop ten bureele dezer l5, Boterstraat, i5.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 3