Een verdiende Hulde Gemeenteraad van Yper 2 Koninklijke Hofbouwmaatschappij en Werk van den Akker - Yper Verslag der Algemeene Vergadering Zondag 18 Januari 1931 Ferd. Dethoor. Hector Casier. aan onze vorige Commissie van Openbaren Onderstand in een eenvoudige zaak van zuiver administra tieven gang In tegenstelling met hetgeen som migen beweren, verstaat, leest en schrijft de heer Esquelin heel gemakkelijk en op vol maakte wijze het vlaamsch. Het is, ten andere, merkwaardig dat gansch de vereffening der •orlogsschade, in onze hoofdzakelijk twee talige streek, op zulke wijze werd verwezen lijkt. dat niet een ernstige klacht werd ge maakt voor wat betreft het gebruik der talen door onze verscheidene diensten der oor logsschade. Dit is eenvoudig een bestatiging. Om tot de vereffening der oorlogsschade terug te keeren, mogen wij hier aanstippen hoezeer men zich, in hoogerhand, vergist heeft nopens de mogelijkheid er ten spoedigste meê gedaan te maken De ministers hebben, sinds 7 jaren, herhaaldelijk verklaard dat alles bin nen de twee jaren zou geëindigd zijn Hier, heeft men daarmeé gelachen, omdat iedereen van ons wel wist dat dit enkel grootsprekerij was om de kiezers aangenaam te zijn. Dit be let niet dat men, in het overige gedeelte van het land, deze ministerieele woorden voor echt heeft genomi n en dat men er heden gansch verwonderd is dat alles nog niet ge daan is. Wij zullen allen, als een gezegenden dag, den dag vieren waarop wij dit ontzagluk werk van de vereffening der oorlogsschade zullt n zien eindigen. Mochten wij nog dien dag bele ven vóór het einde van toekomende jiar, in ig3z gehouden in het lokaal Hotel Continental op Zondag 21 December 1930. M. Hector Casier, d.d. Voorzitter, opent de vergadering om 14 1/2 uur, en verwelkomt onzen Eere Voorzitter, Heer Remi Bouquet, die eraan gehouden heeft de vergadering bij te wonen. Daarna geeft hij het woord aan den Secretaris, die lezing geeft van het ver slag der vorige vergadering. Dit verslag wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. Voordracht: M. Van der Borghc, Staats- voordrachthouder te Kortrijk, geeft een prachtige en tevens zeer leerrijke les over de teelt der reukerwt. De gevierde spreker-wordt, in zijne aange name rede, door de talrijke aanwezigen met de grootste stilte aanhoord en ten slotte luid ruchtig toegejuicht. De d. d. Voorzitter weet, in wel gepaste woorden, den spreker namens al de toe hoorders te bedanken en drukt den wensch uit dat velen groot nut uit die wel uiteenge zette les zouden trekken. Aanbrengsten De volgende belooningen worden toegekend 1) Aan Vandeputte Jules, 3 punten voor zijne aanbrengst ajuinen (strooigele). 2) Aan Bulckaen Arthur, 3 punten voor zijne aanbrengst salade andijvie en raapkool. Nieuwe leden Worden als nieuwe leden aanvaard 1) Neyrinck Gustave, voorgesteld door Dethoor Ferd. 2) Vandenbriele Cyrille, voorgesteld door Casier H. 3) Vrouw Charles Bonneel, voorgesteld door Bonneel Ch. 4) Vrouw Camille Seynaeve, voorgesteld door Seynaeve Cam. 5) Durie Camille, voorgesteld door Derycke Remi. Vervolgens wordt er overgegaan tot de kiezing van een nieuw Bestuurlid, in vervan ging van den Heer Th. Herreman, overleden. De Heer Victoor Theophile wordt met groote meerderheid van stemmen gekozen en neemt plaats aan het Bureel. De d. d. Voorzitter vindt eenige hartelijke woorden om den nieuw gekozen te verwel komen. Daarna wordt er overgegaan tot de uitbe taling van de belooningen der hofbezoeken voor het jaar 1930, alsook der bekroonde aanbrengsten, en tot de uitreiking der medail- liën en diploma's van den wedstrijd der ver sierde vensters en balkons. Tombola Een prachtige tombola, samen gesteld uit fruit- en sieraadboomen en roze laars, geleverd door het huis Firmin Lepercq, wordt onder de aanwezige leden uitgeloot en de vergadering sluit om 18 uur. om 14 1/2 uur Algemeene Vergadering in het lokaal Hótel Continental DAGORDE 1) Lezing van het verslag der vorige ver gadering. 2) Mededeelingen (jaarverslag en kennis geving over den geldelijken toestand der kas). 3) Beoordeeling der aanbrengsten. 4J Aanvaarding van nieuwe leden. 5) Verkiezing van de helft van het Bureel, (uittredende leden Casier Hector, Lepercq Firmin, Casier Jules, Dewilde Isidore, Clinc- kemaille Robert, Vermeersch Emile). 6) Betaling der jaarlijksche bijdrage. 7) Tombola geschonken door den Heer Evariste Baete, hotelhouder van 't lokaal. Namens het Bestuur De Secretaris, De Voorzitter. Naar aanleiding van de bespreking der begrooting van den Openbaren Onderstand, heeft de Heer Vermeulen Hector, tijdens de gemeenteraadszitting van 12" dezer, een uit gebreid en goed gedocumenteerd verslag ge geven over de werking der Commissie van Openbaren Onderstand sedert den oorlog tot op 3t December 11., datum waarop ze moest hei kozen worden en gedeeltelijk vernieuwd werd. Sedert enkele jaren van hier vonden som mige gemeenteraadsleden er genoegen in, bij de minste gelegenheid, allerhande beknibbe lingen en bemerkingen op den Openbaren Onderstand te maken. Doch door hunne han delwijze deden zij niets anders dan eens te meer de juistheid bevestigen der oude vlaam- sche spreuk Naar een boom zonder vrucht werpt niemand een steen Het merkwaardig overzicht van den Heer Vermeulen, dat we verheugd zijn in zijn geheel in het verslag zelf der gemeenteraadszitting te kunnen geven, en waarvan al onze lezers ongetwijfeld met het grootste belang zullen kennis nemen, is het schoonste antwoord op die herhaalde en ongegronde beknibbelingen, en ook de passendste hulde aan de ijverige en onbaatzuchtige werking der vroegere beheer ders van den Openbaren Onderstand gebracht. Met cijfers bij de hand heeft de heer Ver meulen op onweerlegbare manier bewezen wat reuzentaak de vroegere Commissie van Openbaren Onderstand, binst de 10 jaren van haar bestaan, heeft afgewerkt en hoe ver dienstelijk de leden dier Commissie zich hebben weten te maken. Deze ontegensprekelijke waarheden en ge schiedkundige feiten, die in het verslag voor komen, en waarvoor alle verdachtmakingen moeten wijken, verdienden veropenbaard te worden. De heer Vermeulen heeft die taak op zich willen nemen en heeft er zich wonderwel van gekweten. Hij ontvange hier onzen oprechtsten en welgemeendsten dank daar voor. Wij zijn gelukkig deze gelegenheid te mogen te baat nemen om aan de vroegere beheerders van den Openbaren Onderstand, zoowel de uittredende als deze die herkozen werden, om aan die noeste werkers die, in de moeilijke en lastige jaren van herinrichting en herop bouw,-bewezen hebhen ten volle op de hoog te hunner taak te zijn, benevens onze harte lijkste gèlukwenschen voor den prachtuitslag waarmede hun onverpoosd weiken bekroond werd, ook onzen innigsten dank te betuigen voor al hetgeen zij, de armen ten bate, met zulke grenzelooze offervaardigheid gedaan hebben. Verslag der Zitting van 12 Januari 1931. De zitting wordt te 17 u. 10 geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Sobry, burgemees ter-voorzitter Lemahieu en D'Hu vettere, schepenen Capoen, Laton, Leuridan, Soete, Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht, Ver meulen en Delahaye, raadsleden Versailles, secretaris. I. Proces verbaal der zitting van 22 Decem ber tq3o. De heer secretaris geeft lezing van dit proces-verbaal, waarna het zonder opmer kingen wordt goedgekeurd. M. Sobry. De heer schepen Declercq heeft zich laten verontschuldigen, daar hij be let is de vergadering van heden bij te wonen. De heer schepen Lemahieu heeft ook nog het woord gevraagd om de beweging der bevol king gedurende het verloopen jaar te laten kennen. Ik geeg hem thans het woord. M- Lemahieu. Bevolking op I Januari ig3o 14.369. Bevolking op 1 Januari ig3i 14 556. Beweging der bevolking in ig3o Intredingen Mannen 5o2 - Vrouwen 597, samen 1099 plus 292 geboorten, dus 1391 intredingen. Uittredingen Mannen 455 Vrouwen 553, samen 1008 plus 196 overlijdens, samen 1204 uittredingen. Dus 187 intredingen meer. Geboorten Mannelijke 154 Vrouwe lijke i38, samen 292. Huwelijken i3i. Echtscheidingen 2. Overlijdens Manne lijke 83 Vrouwelijke 113samen 196. Nederzetting van vreemdelingen 62. Uitwijkingen naar den vreemde 35. Kiezerslijsten 1929 ig3i Getal kiezers voor de Kamers, waaronder 14 vrouwen. Getal kiezers voor de Gemeente a) mannen 4032 b) brouwen 4857, samen 8889. M. D'Huvettere Ik zou ook enkele oogen- blikken het woord willen hebben om verslag uit te brengen over den toestand der stadskas gedurende het laatste kwartaal van 1930. Hierop geeft de heer schepen D'Huvettere lezing van een aantal cijfers, waaruit blijkt dat de kredietopening van eep millioen bij de Bank van Kortrijk totaal is uitgeput en dat er, op 3l December ig3o, nog 28.oo3 fr.09 in kas overbleef. Thans zou ik ook nog, zoo vervolgt de heer D'Huvettere, een klein overzicht willen geven van den geldelijken toestand gedurende het jaar ig3o. Als opbrengst van het openbaar slachthuis was er 40 000 fr. voorzien en het heeft werkelijk de som van 56.256 fr. go op gebracht, alzoo een overschot latende van 16.256 fr. 90 Voor den begravingsdienst was er 25.000 fr. voorzien en daarvoor hebben wij een som van 32.217 fr. ontvangen of een over schot van 7.217 fr. Voor artikel 42 der begroo ting, namelijk het plaatsgeld op de boter- en eiermarkt, hadden wij een som van 72.000 fr. voorzien, en de botermarkt heeft slechts 42.920 fr. opgebracht en de eiermarkt slechts 11.297 fr., 't zij samen de som van 54.217 fr. of een tekort van 17.783 fr. Voor artikel 43, plaatsgeld op de kieken- en konijnenmarkt, was er 4 '5oo fr. voorzien en weheboen slechts een som ontvangen van 2.801 fr. 5o, 't zij een tekort van 1.698 fr. 5o. Voor artikel 44, plaats geld op de marktkramen en uitstallingen, was er 3o.ooo fr. voorzien en we ontvingen de som van 35.373 fr. 5o. Op deze verscheidene arti-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 2