5 grootboek en na aftrek van de pachten der verkochte gronden met 5oo.ooo franken te vermeerderen. Zij hebben bijna het vooroor- logsch kapitaal hersteld en het fortuin van den Openbaren Onderstand met 12.694.800 3.5o3.i94 of ruim negen millioen franken ver meerderd. De uitslag is prachtig. En zooveel te prachtiger, daar het werk uitgevoerd werd met niet meer personeel als vóór den oorlog, en dus gansch te danken aan de groote werk zaamheid der Heeren Bestuurders. Er werd hier vroeger gesproken van ster vende Bestuur. Neen, zoo een bestuur zal nooit sterven, want de namen dier bekwame bestuurders staan reeds gebeiteld in het prach tig N azarith en die namen staan nog meer gebeiteld in het dankbaar geheugen der Yper sche bevolking, die nooit zal vergeten hoe er hier, na den oorlog, onbaatzuchtige Ypersche Burgers gevonden werden die, buiten en boven alle politiek, hand in hand werkten om aan al de armen van Yper het fortuin terug te geven dat vóór den oorlog door de Ypersche Bur .gerij en vooral door de liberalen Merghelynck, -Capron, Godtschalk, Carton en Vandenpeere- boom geschonken werd. Ik ken zeker de tolk te wezen van dé overgroote meerderheid der Ypersche bevolking met aan het oud Bestuur van den Openbaren Onderstand mijne beste .hulde en mijnen meesten dank toe te sturen. M. Missiaen. Het is me de moeite niet waard daarop te antwoorden. M. Sobry. In naam der stad bedank ik den heer Vermeulen voor het kort maar schoon overzicht der prachtige werkzaamhe den die de leden der vroegere Commissie van Openbaren Onderstand binst de tien jaren van hun beheer geleverd hebben. Ik hoop dat die stem zal gehoord worden door allen die weten wat dankbaarheid is. Die heeren en die juf vrouw hebben met de grootste belangloosheid en met den meesten ijver gezorgd en gewrocht voor het bezit van de Commissie en voor het welzijn der armen Zij verdienen hierom ons -aller besten dank en hebben recht op onze erkenttlijkheid. 5. Openbare Onderstand Heropbouw wan 3 werkmanswoonsten Plan Bestek en Lastenkohier. De heer voorzitter meldt dat de Commissie van Openbaren Onderstand besloten heeft in de St-Janstraat drie werkmanswoonsten te ■herbouwen, waarvan plan, bestek en lasten kohier aan de goedkeuring van den gemeente raad onderworpen zijn. Het bestek bedraagt de som van i4-l5o fr. weerde 1914, en men ischat dat deze heropbouw 125.000 fr. zal kos ten. M. Delahaye. Zou er niet kunnen ge vraagd worden dit plan eenigszins te wijzigen. Er is geen gang voorzien en wanneer men de deur dier huizen zal opendoen, dan heeft men .seffens den trap voor zich en moet alles wat in huis komt, kolen of gelijk wat anders, door <Ie voorplaats naar den keuken komen. M. Bonnet. De ligging laat niet toe iets anders te doen dan hetgeen het plan thans voorziet. M. Vermeulen. Er is daar middel drie woonsten te bouwen met elk een gang. Zooals men dit nu voorziet, is dit niet practisch. De breedte der huizen van Ons Onderdak is al niet veel grooter en daar heeft ieder woning een gang. M. Vandamme. Vindt ge niet dat die som van 125 000 fr. wat overdreven is voor drie werkmanshuizen, in vergelijking met het geen door Ons Onderdak gedaan wordt. M. Sobry. Dit is slechts een schatting, die huizen zullen openbaar aanbesteed worden. M. Delahaye. Ik vraag dat er zoo moge lijk van mijne bemerking zou rekening gehou den worden. M. Sobry. Wij zullen uwe vraag aan de Commissie overmaken. De raadsleden brengen hierop eenparig een gunstige stemming uit over het voorgelegd ontwerp van plan, bestek en lastenkohier. 6. Provinciale Pensioenkas der Gemeente bedienden Her inrichting - Deelneming. M. Sobry. We hebben den 4 December laatst een schrijven ontvangen van den heer Gouverneur waarin er gezegd wordt dat som mige gemeentebesturen en Commissiën van Openbaren Onderstand neiging gevoelen hun personeel van de provinciale pensioenkas niet te laten deelnemen en een plaatselijke kas in te richten. De heer Gouverneur vraagt drin gend en ten laatste tegen ln April aanstaande de beslissing van den gemeenteraad dienaan gaande te mogen kennen. In plaats van 30.274 fr- zou de st^d ongeveer 34.000 frank moeten betalen, dus 7 in plaats van 6 op de jaarwedden der bedienden. Ik denk dat wij die gunst aan ons personeel niet mogen weigeren en wij wel zullen doen het bij de provinciale pensioenkas aan te sluiten. Dit voorstel wordt eenparig gestemd- 7. Vleeschhalle Kraam Ontslag en gebeurlijke overzetting van pacht. De heer voorzitter meldt dat een oude pach ter gevraagd heeft om gezondheidsreden van zijn pacht te mogen ontslegen zijn. Het getuig schrift van den geneesheer, waarvan de heer voorzitter lezing geeft, zegt dat den toestand van dien beenhouwer hem niet meer toelaat in de vleeschhalle te staan. Een ander been houwer is bereid de pacht van dit kraam over te nemen, en in die voorwaarden is de heer voorzitter van oordeel dat die vraag mag inge willigd worden. M. D'Huvettere. Men mag de lichame lijke gesteltenis van iemand in het openbaar niet bekend maken. Ik verzet mij daartegen. M. Sobry. Maar ik heb niemand ge noemd. Het voorstel van den heer voorzitter wordt aangenomen. Alleen de heer schepen D'Hu- vettere onthoudt zich. M. Sobry. Er is ook nog een ander per soon die gevraagd heeft om een kraam in de vleeschhalle te mogen pachten. Er zijn nog twee kramen beschikbaar, nummers 9 en 10. Ik stel voor die vraag bij hoogdringendheid aan te nemen. M. Lemahieu. Ik meen dat die vraag reeds vroeger werd ingewilligd en dat tijdens de openbare verpachting het schepencollege bemachtigd werd de niet verpachte .kramen uit ter hand te verpachten. Doch wil de raad daarover nu een stemming uitbrengen, mij is het goed. Daar de raadsleden zich tegen de hoog dringendheid niet veizetten, aanziet de heer voorzitter dit als aanvaard en legt hij de vraag tot verpachting ter stemming. Dit wordt met eenparige stemmen aangenomen. 8. Mededeelingen. 1) De heer voorzitter geeft lezing van een schrijven der visschersmaatschappij De Hen- gelaarsbelangen waarin verscheidene nut tige wenken gegeven worden ter bescherming van de vischvangst in de stadsgrachten en vij vers. De heer voorzitter zegt dat die vraag reeds in het schepencollege werd onderzocht en is van oordeel dat de stad zal wel doe i daaraan gevolg te geven. 2) De heer voorzitter vraagt een ander punt, dat hij zooeven komt te ontvangen, bij hoogdringendheid te willen aannemen. Het geldt een akkoord met den Belgischen Staat voor den heropbouw tot aan het ie verdiep van het gedeelte der Hallen gelegen op den hoek der Hallestraat en der Groote Markt, voor de forfaitaire som van 3i5.ooo fr. Er is reeds een aannemer die aanvaardt dit deel der Hallen te herstellen mits de toegestane som. M. Lemahieu. Dit belet niet dat wij dit later geheel kunnen opbouwen, wanneer wij onze oorlogsschade zullen ontvangen. M. Missiaen. Ik kom tegen de hoog dringendheid op. Die kwestie is te belangrijk om niet onderzocht te worden. Men wil dit werk nogmaals doen zonder aanbesteding, bij kleine gedeelten. Ik zal niet toelaten dat het onaannemelijk stelsel van heropbouw, ge bruikt voor St-Maartenskerk en het Belfort, eveneens voor de Hallen gebezigd worde. Dit werk mag niet gegeven worden aan ievers een lief vriendje die het aanvaardt aan een prijs waaraan hij niet uit kan en die dan later aller hande bijkomende vergoedingen ontvangt. M. Leuridan. Die hoogdringendheid kan zoo groot niet zijn tusschen hier en de aan staande zitting, om thans te trachten dit voor stel erdoor te smokkelen. M. Sobry. Vermits er opspraak is leg ik de hoogdringendheid ter stemming. Stemmen ja de heeren Lemahieu, Ver gracht, Vermeulen, Vandamme, Delahaye en Sobry neen de heeren D'Huvettere, Ca- poen, Laton, Leuridan, Soete, Missiaen, Bon net en Coutelle M. Vermeulen. Wij hebben ja gestemd omdat wij èr aan houden dat alle gebouwen van Yper heropgericht worden, en met de hoop dat de Hallen in 't kort geheel zullen opgebouwd worden. 3) M. Sobry. Ik zou thans nog de hoog dringendheid willen voor een ander punt. Voor de filtreerstatie van Zillebekevijver moe ten wij nog 261.000 fr. betalen, en die som zou dienen in de stadsbegrooting voor ig3i, in ontvangsten en uitgaven, geschreven te wor den, zoo wij ze van den Staat willen ontvan gen en de werken der filtreerstatie voortzetten. M. Lemahieu. Kunnen wij dit niet voor acht dagen uitstellen M. Delahaye. Dit is een gansch andere zaak, dit werk is reeds lang beslist en in gang, en men moet de aannemers kunnen betalen. De gevraagde hoogdringendheid wordt hier op aangenomen en de inschrijving van het krediet met eenparige stemmen besloten. 4) M. Sobry. Vroeger is er spraak ge weest van schoolsoep. Nu de leergangen her opend zijn, ware het goed dat bij hoogdrin gendheid een krediet gestemd worde voor het geven van soep in twee stadsscholen. Daar de raadsleden zich hiertegen niet ver zetten, wordt het voorstel van hoogdringend heid als aangenomen aanzien. M. Sobry. De Commissie van Openbaren Onderstand is zoo goed geweest i5co fr. toe te kennen per school voor de schoolsoep die er gegeven wordt. Doch alle kosten zijn daar mee niet betaald. De persoon gelast met het maken der soep en deze aangesteld voor het bewaken der kinders moeten ook vergoed worden. In een jaar zijn er 220 dagen waarop er school gegeven wordt, 't zij zeven maanden en half. Ik denk dat men het als redelijk zal aanzien een vergoeding van 100 fr. per maand of 800 fr per jaar te geven aan den soepmaker of soepmaakster en ook 800 fr. voor den bewaker die daar moet dienst doen binst dat de kinders hun soep eten. M. Missiaen. Ik had gemeend dat het voorstel zonder bespreking zou aangenomen geweest zijn, doch wanneer gij er iets aan wilt veranderen, dan moet ik eerst daarover inlich. tingen nemen. M. Sobry. De bekostiging der soep wordt gedaan door den Openbaren Onderstand, wij hebben alleen maar nu te zorgen voor de per sonen gelast met het maken der soep en het bewaken der kinders. Wij zouden thans een beslissing moeten nemen, daar de kinders wachten van soep te eten. M. Missiaen. Neen, de soep wordt toch gegeven. De personen alleen wachten op betaling. Als ge nu niet t'akkoord zijt met hetgeen gevraagd werd, dan wil ik eerst inlichtingen nemen om te weten of die per sonen het voor dien prijs kunnen doen. M. Sobry. Ik vind er geen bezwaar tegen dit uit te stellen. M. Missiaen. Welk verschil is er tusschen de vraag en uw voorstel M. Sobry. Er is eenvoudig een vraag gedaan geweest om soep te geven, maar er werd daarvoor geen som bepaald. M. Missiaen. Ik heb hier vroeger 4000 fr. voorgesteld. Wanneer ik inlichtingen nam over hetgeen het geven van schoolsoep zou kosten, vroeg men 4800 fr., doch ik heb die

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 5