e Werkloosheid en Famiiievergoedingen X K DIEN Ypersche Voetbalkronïek door vrijwillige stortingen het aantal maand- stortingen volmaken in vorig artikel vereischt ter vorming van één wettelijke jaarstorting. Gansch de aldus door verzekerde te storten som zal, minstens, gelijk staan met het bedrag der persoonlijke storting en der werkgevers bijdrage, die in verband staan met de klasse waarin hij werd begrepen tijdens de maand waarin hij ztin dienst staakte, vermenigvuldigd met het getal der aan te vullen maanden. Die volmakende storting dient in het loopende jaar te worden gedaan De loontrekkende die dus als zoodanig ge- durenae ten minste vier maanden in den loop van een jaar te werk werd gesteld, moet, zoo hij zijn rechten op de voordeelen van artikel 35 wil behouden en.op 65 jaar van rechtswege en zonder onderzoek, de ouderdomsrentever- hooging (kosteloos pensioen) ontvangen, per soonlijk een aanvullende storting doen als hooger voorzien. Bij gebreke waarvan, be doelde verhooging hem niet meer van rechts wege kan worden toegekend, doch na onder zoek als voorzien in artikel 38. Het is duidelijk dat, in elk geval, de betrok kene een ouderdomsrente ontvangen zal in verhouding tot de op zijn rekening bij de Lijf- rentkas gedane stortingen. Ik meen het geachte lid erop te moeten wijzen dat werkloozerkassen feeds maatrege len hebben genomen om zelf en voor rekening van de belanghebbenden bedoelde stortingen te doen. Wij onderzoeken of dit niet zou kunnen veralgemeend worden. 2° Zal de werklooze de bij de wet van 4 Augustus ig3o voorziene toelage ontvangen, indien al zijne rechten op de vergoeding zijn uitgeput, of indien hij nog enkel ten laste valt van de gemeente, die alleen de hoofdvergoe ding uitbetaalt Wie zal hem in dit geval de toelage uit- keeren Antwoord. De artikelen 25 en 26 der wet van 4 Augustus ig3o tot veralgemeening der gezinsvergoedingen dienen het geachte lid van antwoord. De gezinsvergoedingen worden toegekend voor het tijdperk gedurende hetwelk de uit voering van het arbeidscontract, van het dienstverband of, over het algemeen, de dienstverhuring werd geschorst wegens ziekte, ongeval, onvrijwillige^werkloosheid of ecnige andere wettelijke reden. De statuten of de reglementen der compen satiekassen kunnen evenwel bepalen dat het recht op de tegemoetkomingen ophoudt, in elk geval, na verloop van een tijdperk van gedwongen werkloosheid dat zij vaststellen ea waarvan de duur niet minder dan drie maand mag bedragen. In het bulletijn van de U. C. B. is een artikel verschenen van den heer Poincaré, den beroemden Franschen staatsman, waaruit wij het volgende knippen Het syndicaat der posterijagenten heeft ons een algemeene herhaling gegeven van een werkstaking van gekruiste armen. Het gouvernement heeft zijn plicht vervuld. In de mate van zijne macht en wetgeving heeft het maatregelen getroffen om de plich- tigen tot de orde en tucht terug te roepen. Het incident is gesloten, doch het kwaad bestaat en het is ongelukkiglijk te vreezen dat wij het door ons misprijzen niet zullen ge nezen. Hetgeen aangetast is, en tot in het merg der beenderen, is de wetgeving van den Staat zelve. Het is van weinig belang te onderzoeken of de grieven der postmannen gegrond waren of niet, dat zij gelijk of ongelijk hadden, het is aan het Kabinet dit te onderzoeken. Maar de manier om het Gouvernement te dwingen, indien zij niet nieuw is, zij is opJ haar minst genomen onduldbaar, en indien zij zich moest uitbreiden, ware het gedaan met de openbare diensten die weldra een warboel zouden vormen en een broeinest zouden wezen voor troebelwatervisschers en revolu tionnaire opruiers. De Fransche wetgeving van het jaar VIII had een korps bedienden gevormd, machtig en gedisciplineerd, dat getrouw de wetten der republiek toepaste en totaal vreemd bleef aan alle inmenging van politieke hartstochten. Alle vereenigingen waren verboden, des te meer waren alle vereenigingen van ambte naren niet toegelaten. Elkeen bleef in zijn rang zonder, door toedoen van zijn gebuur, zich hooger op te werken. Doch opdat deze toestand konde duren moest de democratie worden stopgezet, het- gene onmogelijk was De opvolgende ministeriën gaven beurte lings recht van vereeniging en recht van syn dicaten te vormen. Deze voorrechten genoten een goed onthaal en werden als een overwinning der bedienden aangeboekt. Doch weldra ontaarden de werkingen van de syndicaten der ambtenaren in politieke doeleinden en nu ziet men de gevolgen der democratische vrijheden hun gegeven. Weldra zal het syndicalisme zich de vrij heid toeêigenen van in alle bestuur den baas te spelen, meester te .maken der oversten welke hunne strekking niet willen volgen en getrouw blijven aan het Gouvernement. Het kwaad is erg en het is te vreezen dat, indien het Gouvernement geen afdoende maat regelen neemt, dè openbare diensten weldra een warboel zullen vormen welke hun bestaan onmogelijk zal maken Deze regelen, uit het artikel van den héér Poincaré getrokken, geven een schoon denk beeld tot waar de politieke driften kunnen voeren, en zijn als de weerkaatsing der toe standen hier in ons land, in onze streek en onze stad. Het is overbodig rond zich te zoeken om zulke voorbeelden aan te halen. Zij bestaan bij duizenden. Nochtans het gezond verstand zegt ons dat, om een samenleving te vormen, er een-' dracht noodig is. Wat gebeurt er in een huisgezin, waar de bevelen der ouders niet worden nagevolgd I Wat moet er gebeuren in een land als het onze, waar gedurig aan afbrekerij gedaan wordt door dezen die voor plicht hebben het voorbeeld te geven van gehoorzaamheid en burgerdeugden Wie winden zaait zal stormen oogsten, en wie tweedracht verwekt zal Land en Staat zien vergaan en de speelbal worden van vreemde dwingelandij. Wat zal er gebeuren in een stad als de onze, waar de politieke driften hoogtij vieren Waar de beheerders voor het meerendeel er op uit zijn de politieke hartstochten bestendig aan te vuren in plaats van door een goed bestuur van onze stad een Eden te maken. Deze vraag hoeft beantwoord door de medeburgers onzer stad, die hsar lot in han den hebbed en het is te hopen dat zij hun plicht zullen begrijpen. Een vereeniging welke haar plicht begrijpt is de Handelskamer die, wars van alle poli tieke inmenging of vreemden invloed, kalm haren weg vervolgt zonder op den afgelegden weg stil te staan of zich door eigen belang te laten beïnvloeden. Ieder voor allen en allen voor ieder is hare leus, zij betracht enkel het nuttige voor hare leden en de inwoners van stad en streek. Zoo zien wij haar in dit jaar de luisterrijke Handelsfoor inrichten, welke zoo zeer aan de neringdoeners ten goede komt Verder hare onvermoeibare pogingen voor het herstel onzer grieven onze vaart naar den Yzer, de terugkeer onzer troepen, enz. De eeuwfeesten van ons geliefd vaderland nog meer luister willende bijzetten, heeft de Kamer een prachtig vliegfeest ingericht dat,, door zijn wellukken, bewezen heeft dat een vliegplein hier noodzakelijk is. Hare deelneming aan den bloemenstoet en het verbeelden van ons Belfort heeft meer dan ooit doen gevoelen hoe dringend noodig het is eendrachtig te werken om het herstel onzer rijkdommen te bekomen. En wat gezegd van de Last Post door eenige Ypersche inwoners ingericht, door de Kamer ondersteund en van \vier comiteit twee onzer bestuursleden deelmaken. Hoe wordt deze huldeblijk bij onze Engel- sche vrienden gewaardeerd en wat een bron van inkomsten zal zij in de toekomst door het steeds aangroeiend toeristenverkeer verwek ken- De voordrachten welke door de Handels kamer worden ingericht en welke het nuttige met het aangename paren, hoe worden deze door de leden gewaardeerd en bijgewoond. Het geheim der werking van onze vereeni ging ligt besloten in het opschrift van dit artikel, dat ieder rechtgeaard Belg en Yper- ling zich moet eigen maken, ten dienste van elk en eenieder. (Uit het Maandblad der Handelskamer). Tweede afd. Yper 2 Heyst 3. Moeder kans moet erg op rood-wit gestoord zijn om zulken tegenslag op zijn voetbalweg rond te strooien, want het lijdt geenen twijfel dat Yper Zondag laatst Heyst ver uit de baas was. 't Geluk wilde niet mêe en de Heystena- ren vertrokken met de 2 punten die ons meer dan ooit toekwamen. Scheidsrechter Himpe roept op het gestelde uur de beide elftallen ten opgooi. Marconneau verliest den toss en Yper vangt met 10 man den strijd tegen een feilen wind aan. Heyst is rap aan gang en een misverstand der verdediging, waar Laconte nog op post niet is, laat aan de bezoekers toe te doelen in de eerste minuut. Rood-wit, thans voltallig, gaat er nu op los en twee hoekschop pen worden toegestaan die beiden ontzet wor den. Een shot van Bourdéaux verschalkt bijna de keeper der Noordzeestranders, maar rap als een kat is hij gekeerd om weg te wer ken. De bezoekers dwingen nu insgelijks twee hoekschoppen af welke echter niets op brengen. Hun binnenrechts alleen voor het doel zendt ver nevens. Een shot van Cherchye moet gehouden worden. Een ander corner kan door Heyst benuttigd worden om hun tweede doel aan de 3oe minuut aan te teeke nen. Yper, ofschoon benadeeligd door Üfen wind, doet loffelijke pogingen om den achter stel te verminderen. Twee corners blijven on- benuttigd. Van den anderen kant doelt Heyst voor de derde maal op schermutssling voor het heiligdom van Marqonneau. Met wat meer toezicht van den scheidsrechter kon dit doel punt gemakkelijk afgekeurd worden. Aan de rust leidt Heyst met o-3. Nauwelijks weer aangezet of Yper vermin dert al zijnen achterstel door toedoen van Verleure Ev. op mooi samenspel van den tri-o. Nu eerst breekt het offensief der Yperlingen los. De kooi der bezoekers ondergaat een bombardement in regel, zes hoekschoppen geven aanleiding tot ongemeenen strijd, doch het leder geraakt tusschen de palen niet. Tel kenmale is er een hoofd, een been of wat anders in den weg om te beletten dat de bal de goede richting blijft behouden. Eindelijk kan, op overzet van Cherchye, Molein met een mooie kopstoot de stand op 2 3 brengen. Nu en dan muist de voorlijn der bezoekers er van onder om gevaarlijk voor ons doel te nestelen zoo redt Nesten een bijna zeker doel. Een regenvlaag van belang komt weldra het vuur van den strijd eenigszins ve'dooven en het spel wordt ongeveer tien minuten stil gelegd. Bij de tweede herneming is het spel van tempo veranderd en niettegenstaande Yper de baas blijft gedurende de laatste

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 6