Proctiains Pèlerinages Anglais d Ypres Solo - Slim Ter overweging aan de Schenners van Vrijheidsboomen Het Brood te Wyneghem Allerhande Nieuws 8 i Dès maintenant, plusieurs pèlerinages a Ypres sont en voie d'organisation en -Angle- terre A Paquea, uu 4 au 7 Avril. A la Pentecöte, du 23 au 26- Mai. Le 6 Juin, un autre pèlerinage encore quittera l'Angleterre pour y rentrer le 9 Juin. 11 sera dirigé par 1'Ypres League, dont le L' Gén. Pulteney est le chef. Le Dimanche 7 Juin, (Messmes day), un service solennel sera célébré a. l'Eglise St-Georges, rue d'El verdinghe, auquel assistera le maréchal Viscount Plumer. Enfin, du 1 au 4 Aoüt, pendant le Bank Holiday, un quatrième pèlerinage aura lieu. Nos hótes pourront admirer alors notre magnifique Cathédrale entièrement achevée et dégagée, enfin de tout échafaudage, une importante partie du rez de chaussée des Halles déja rétablie (on en a commencé une nouvelle partie cette semaine, en face du monument aux Vprois), et la réédification du beffroi en bonne voie d'avancement. Een exploit van M. Arthur Van Cappel. Op Vrijdag, i6n januari en niet te laat in den avond, tegen Bob, Evariste en Raekel- boom, achtte hij het voldoende het spel aan te gaan met zeven klavers, derden van den aas, tien, negen, zes, wer en zes hertens vierden van den aas, zeven en twee. En hij won. Wie zegt nog dat hij maar speelt als hij zeker is... Geen zijner tegenstrevers had meer dan drie klavers of hertens in handen. Bob verslokte zich van alteratie en sprak vlaamsch. Dit gebeurde te Tantje's op de markt te Yper, op dag en stond hierboven vermeld. Waarvan akte. Zondag 18 dezer werd door den Heer Camille Tahon een solo-slim gespeeld in de Café des Krasseurs met het volgende spel Herten haas, heer, vrouw, boer, tien, negen en vijf. Pikken haas, heer, vrouw,'vijf en drie, klaveren haas. Zijne medespelers waren Me Depoorter, M. Moniez en VI. Da.iiel Mortreu. De gelukkige speler werd gulhartig proficiat gewenscht en op zijne gezondheid werd menig lekker glaasje geledigd. In den nacht van 16 op 17 November 11. werd de vrijheidsboom, die onlangs te Steen- huffel was geplant geweest, door een bende bezetenen geschonden. Twee dezer kerels konden vereenzelvigd worden de genaam den Van Laethem en Kiekens. Beiden werden voor die wandaad vervolgd en de rechtbank veroordeelde Van Laethem tot zeven maanden gevang en bevool zijne onmiddellijke aanhouding. De genaamde Kiekens werd vrijgesproken. Dit is een strenge maar welverdiende straf die tot les zal dienen aan sommige oproer makers en boomschenners. Dikwijls vraagt men zich af waarom de hedendaagsche lage prijzen van den handel in 't groot en de bloem nog geen, oi bijna geen, invloed hebben op de kleinhandel- prijzen van het brood. Te Wyneghem, bij Antwerpen, had een bakker, over een twintigtal dagen, begonnen zijn brood te verkoopen aan 1.40 fr. de kgr. Daarop deden de andere bakkers van de ge meente hetzelfde, hetgeen een einde stelde aan den handel van de plaatselijke coöpera tieve en van de bakkers van Antwerpen, die daar altijd hun brood wilden voortverkoopen aan 1.70 fr. Overlaatst heeft het Antwerpsch syndicaat der bakkers een vergadering gehouden waarop de Wyneghemsche bakkers ook uitgenoodigd werden. Daar werden deze bedreigd het brood te zien verkoopen aan I fr. de kgr. om ze te ruineeren, indien zij niet toestemden hun prijs terug te verhoogen tot ten minste i.5o Zij weigerden, zoodat te Wyneghem de prijs van het brood gebleven is aan i.3o fr. Men vraagt zich af wat er nu zal gebeuren.... Intusschen blijft het brood in Antwerpen aan 1.70 fr. Ja maar... het Parket heeft zich nu met de zaak bemoeid, en een onderzoek is in gang tegen het syndicaat van Antwerpen. Inderdaad, een wet van 18 Juli 1924 straft, met i5 dagen tot 5 jaren gevang en 3oo tot 100.000 fr. boete, degene die door bedriege- lijke middels de prijzen van eetwaren verhoo gen of verminderen of pogen zulks te doen. Het gevolg van die zaak wordt met nieuws gierigheid door de dagbladen van Antwerpen en Brussel afgewacht. Alleszins bewijst het dat, spijts alle tegen werkingen, het huidig duur leven niet lange meer zal blijven voortduren. Laat ons het tea minste hopen. Yper. Auto-ongeval. Uitspraak der Rechtbank. Wij hebben destijds melding gemaakt van het auto-ongeval dat aan M. Antoine Notebaert, lederhandelaar alhier, te St-Michiel bij- Brugge is overge komen. Op Zondag 10 Oogst 11., in den na middag, kwam de heer Notebaert per auto door die gemeente gereden toen hij op zeker oogenblik het rijwiel vatte van M. Lagast Firmin, die daar met zijn twee en halfjarig zoontje Roger naar een wijkkermis stond te zien. Het kleine knaapje, dat op het rijwiel gezeten was, werd met geweld ten gronde geslingerd en overleed korts nadien aan de bekomen verwondingen Ook de vader werd omgeworpen en gekwetst. Donderdag laatst heeft de boetstraffelijke rechtbank van brugge in die zaak uitspraak gedaan en den Heer Notebaert, wegensonvrij- willigen doodslag aan Logast Roger en ver wondingen aan Lagast Fnmin, veroordeeld tot drie maanden gevang en een boete van 100 fr. vermenigvuldigd door zeven of een maand gevang, vooi waardthjk gedurende drie jaar. Aan de burgerlijke partij Lagast Firmin werd de algeheelheid van hare vraag toege staan, 't zij de som van 19.256 fr., verhoogd met de rechterlijke intresten en de kosten. Schouwbrand. Vrijdag avond, korts na 7 u., was er een schouwbrand ontstaan in een herberg nabij het S' Jozefsgesticht, langs den Meenensteenweg. De vlammen sloegen, naar het zeggen van ooggetuigen, geweldig hoog uit de schouw en tengevolge van het stormachtig weder, dat dien avond heerschte, vreesde men voor de aanpalende gebouwen. De politie, op de tot tweemaal toe herhaalde vraag om dringende hulp, deed het noodsein huilen en 't en duurde niet lang of onze' wak kere brandweermannen snelden met de auto- pomp en al het noodige materiaal naar de plaats van het onheil. Doch halfweg gekomen werden zij reeds verwittigd dat hunne tus schenkomst met meer noodig was, daar eenige moedige geburen er reeds in gelukt waren, bij middel van enkele emmers water, het vuur uit te dooven. Die brave menschen, dank aan wier spoedige hulp eën grootere ramp kon vermeden worden, verdienen daarvoor den grootsten lof, doch het is echter spijtig dat men zoo lichtzinnig en tot tweemaal toe bij de politie aandringt om, voor zoo een kleinigheid, waarvoor in meest alle steden zich niemand meer verplaatst, gansch ons brandweerkorps te been te brengen en gansch de stad in rep en roer te zetten. Onze pompiers zijn goed en gedienstig voor iedereen, doch dit is geen reden om van hunne goedheid misbruik te maken. Moesten de menschen weten wat zoo een verplaatsing kost, zij zouden zich voor zeker eerst tweemaal bedenken en wel nagaan of de hulp der pompiers volstrekt noodzake lijk is Begin van Brand. Den volgenden dag, omstreeks hetzelfde uur, is er ook brand ont staan in een huis der Pateelstraat. Geburen, die het gevaar aanstonds bemerkt hadden, kwamen toegesneld en gelukten in hun pogin gen om het vernielend element te overmeeste ren. Alzoo kon er, gelukkiglijk, een groot ge vaar vermeden worden. Landlooper. De 52 jarige Hullaert Louis, van Yper, kwam zich Vrijdag avond in het politiebureel aangeven, daar hij zich zonder middelen van bestaan bevond en het ronddolen moe geworden was. De rechtbank verzond hem voor twee jaar naar het bede laarsgesticht van Merxplas. Beschermt onze Zwanen. Reeds meer malen werden jonge snaken op heeterdaad betrapt terwijl zij bezig waren met steenen te werpen naar de zwanen die zich in onze ves- tingwateren bevinden. Doch de agent is natuurlijk niet altijd daar om dit te verbieden,- en daarom vragen wij aan allen die dit eens mochten bemerken,dat zij die onbewuste jon gens eens duchtig de les zouden spellen. De lieve beestjes, die een der schoonste sieraden onzer stadsgrachten uitmaken, moeten tegen de kleine deugnietsstreken onzer kinders be schermd worden. Ouders, meesters en allen die eenig gezag hebben kunnen daartoe veel bijdragen. Een gelukkig initiatief. Wij verne men dat de taxivoerders, die hun gewone standplaats bij de statie hebben, gezamenlijk een aanvraag hebben gedaan om buiten het Statiegebouw een telefoon toestel te hebben. Dit toestel zal er binnen kort geplaatst worden en wij zullen niet nalaten het nummer ervan aan onze lezers bekend te maken. Daar er bij dit toestel steeds iemand zal aanwezig zijn, zoo zal het aan iedereen gegeven zijn, zonder de minste verplaatsing en zonder tijdverlies, een taxi te bestellen. Dit is een uitstekend gedacht dat de taxivoerders hebben weten te verwezenlijken. Velo gestolen De genaamde Logie Remi van Voormezeele, die Zondag laatst naar Yper gekomen was, had tegen den avond zijn rijwiel voor de herberg Café de Courtrai in de Statiestraat,- laten staan, doch toen hij enkele oogenblikken nadien weer buiten kwam, was hij niet weinig verwonderd te be- statigen dat zijn velo verdwenen was. Alle opzoekingen bleven vruchteloos en hij moest zich vergenoegen met een klacht in het politie bureel in te dienen. Een ijverig onderzoek is geopend en het ware te hopen dat men, zooals vroeger, er weldra zou in slagen den velodief bij den kraag te vatten. Vitrien ingeworpen Maandag avond, rond 5 u., kwam een lichte auto, waaraan een kleine rernorque was vastgemaakt, de Stuers- straat opgereden toen, gekomen op den hoek der Eigen Heeidstraat, de koppelketen door brak en het tweede voertuig, waarin zich een aantal zwijnen bevonden, in de vitrien van een aldaar gelegen likeurwinkel terecht kwam en er nog al groote schade aanrichte.De auto voerder verstond zich dadelijk met de winke lierster om de gebroken potten in der minne te regelen. Gelukkig dat er daar op dat oogen blik juist niemand vporbijging, anders had het ongeluk nog veel erger kunnen zijn. Merckem aangehouden Onze lezers heiinneren zich nog het schrikkelijk autobus ongeluk dat, op 20 October 11., te Tourcoing, in de rue de la Porte Blanche, gebeurde. Een autobus, toebehoorende aan M. Platteau en gevoerd door M. Lucien Baecke, 20 jaar oud, beiden van Merckem, wilde er een andere autobus voorsteken en botste er met alle geweld tegen den muur eener fabriek. Een twintigtal arbeiders, waar onder er zich verscheidene van Yper bevon den, werden min of meer erg gekwetst. De toestand van drie dezer gewönden was vooral zorgwekkend en zij moesten ter verpleging in het hospitaal blijven. Ook de autobusvoerder werd gekwetst, doch thans is hij zoo goed als genezen. Daar hij door het parket van Rijsel voor dit ongeval verantwoordelijk wordt ge steld, werd hij bij het verlaten van het gasthuis aangehouden en in het gevang opgesloten, totdat de rechtbank in die zaak zal uitspraak gedaan hebben. Komen. Doodelijk Verkeersongeval»- Dinsdag voormiddag, korts na 10 uur,, kwam de genaamde Hubert Dubois, 3g jaar oud, ongehuwd, te Houthem wonende, per velo langs de baan van Wervick-Zuid gere den, op weg naar Fransch Komen, waar hij in een fabriek van chimische producten werk zaam was. Gekomen nabij de electriciteits- fabriek van Fransch Komen, waar de baaa zeer smal en. nog al gevaarlijk is, werd de wielrijder plotselings omgeworpen door een autobus, gevoerd door Cyriel Adam, 26 jaar oud, van Hollebeke, die werklieden naar Frankrijk had gevoerd. De ongelukkige wielrijder werd door de ooggetuigen van het ongeluk opgenomen en vervolgens naar het gasthuis van Komen overgebracht, waar men bescatigde dat hij een erge schedelbreuk opgeloopen had. Het slachtoffer is er, ondanks de beste zorgen, om 4 u. 's namiddags bezweken. De gendarmerie van Komen stelde een onderzoek in en het parket kwam 's namid dags reeds ter plaats. Het blijkt echter dat de autovoerder niet kan verantwoordelijk gesteld worden daar hij al het mogelijke gedaan heeft om den wielrijder te vermijden. Deze reed langs den linkerkant der baan en toen hij de autobus zag afkomen wilde hij rechts afsteken,, doch het was reeds te laat.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 8