Chicorei V antieghem-Dupont Aux Amitiés Frangaises Verkeersongeval Baan Yper-Bizet 8 - - On pourra dire, certes, qu'il y a en du nou veau eet hiver aux Amitiés Frangaises d'Ypres. Pour la deuxième fois, nous avons été avan- tagés, mercredi dernier, d'une soirée spéciale tlonnée sur la scène du Vieil Ypres par des artistes étrangers. Le supplément de ressour ces obtenu récemment par l'émission de cartes de membres protecteurs permettra sans aucun doute la continuation de ces agréments dans les saisons a venir. Passons rapidement en revue les éléments de la belle soirée de cette semaine. Le passa ge chez nous de la Société d'art dramatique Ars pro Arte de Gand, laissera, croyons- nous, chez nos membres, les meilleurs souve nirs, grace, non seulement a la belle exécution de son programme, mais aussi au bon goüt qui a présidé au chotx et a l'ordonnance de ses nombreux numéros. Soulignons particulière- ment le succès qu'obtint l'interprétation de la fine comédie Un Caprice d'Alfred de Musset. Malgré son age, cette belle pièce s'adapte encore aux moeurs actuelles, et son texte en définit parfaitement le titre il dé nonce, au surplus, moralement, la futilité et la fatale précarité du caprice amoureux, dont on ne peut nier que l'auteur a plus d'une fois suoi l'expérience. Cette petite pièce est au fond une page du journal de sa vie. Rele- vons également l'heureuse conception, par Melle Germaine De Smet, directrice de Ars pro Arte de la jolie comédie, en vers Echec au Roi qui, malgré son audacieux voisinage dans le programme avec;la pièce du célèbre Musset, a produit un trés bel effet, accusé par de nombreux applaudissements. Arrivons maintenant a la conférence de M. Chauvelot, Professeur d'ethnographie au Collége des Sciences Sociales de Paris, sur 1'Iode Mystérieuse, On a déja beaucoup dit et écrit sous ce titre, et cependant, a chaque fois, l'on apprend du nouveau Que sait-on au juste, notamment, au sujet des mystérieux fakirs Devons-nous croire sim plement a des supercheries d'ascètes, propa gandistes sans bonne foi des doctrines brahmaniques, ou, plus souvent, d'illusion nistes paresseux se complaisant dans.une vie spéciale et errante, oü ils exploitent la crédu- lité ou la curiosité des foules Leurs secrets n'ayant jamais pu être bien pénétrés, certains d'entre les impressionnables ne sont pas loin de croire a leur puissance d'autres, déroutés par l'apparente faillite des lois physiques connues, préconisent d'adopter provisoire- ment l'idée qu'il s'agirait d'effets cependant bien physiques dont les causes n'auraient pas encore pu être découvertes ni scientifique- ment classées. Le spirituel conférencier de mercredi ne nous a pas dit son avis per sonnel au sujet de toutes les étrangetés dont il nous a parlé restons comme lui dans l'ex- pectative, et attendons que l'armée des déni- grants qui s'attachent aujourd'hui a essayer de confondre l'occultisme, aient pu soulever enfin le voile qui couvre encore les parades de ces mystérieux étrangers. Pour le reste de la causerie, le voyage dans l'Inde, de nombreux clichés, merveil- leux par leur netteté, ont appuyé l'éloquence de M. Chauvelot. Nous y avons vu, outre la superbe architecture des pagodes, des villes oil une certaine catégorie d'habitants, parti culièrement pullulants et. choyés, encom- brent les rues et les places publiques, ou couronnent de leurs silhouettes mouvantes des édifices cependant dépourvus d'échelles Vraiment, l'Inde est non seulement mysté rieuse, mais elle est encore étonnante. M. Chauvelotl'a patcourue, certainement en dilettante autant qu'en savant. C'est lit, sans doute, le secret de sa trés riche documenta tion. Soyons lui reconnaissants d'avoir réussi cn bien peu de temps k nous développer son si intéressant sujet. R. D. Giften aan het Museum x) Vanwege den heer Vicomte du Pare, van Vlamertinghe, een prachtige schilderij, uit deXVIIPeeuw, afbeeldende een landschap van de streek. 2) Vanwege heer Felix Struye, gewezen Senator, het afbeeldsel van zijn grootvader, lid van het Nationaal Congres in l83o. 3) Vanwege Weled. Barones Mazeman de Couthove, een prent met afbeeldsel van den Heer Baron Mazeman de Couthove, Se nator voor het arrondissement Yper. 4) Verschillende giften voor het toekomstig oorlogsmuseum. Op deze baan, welke door het drukke ver keer en den ellendigen toestand waarin zij zich bevindt, moest vroeg of laat een ongeluk gebeuren. Reeds sedert lang werden klachten en peti tiën naar de bevoegde overheid gezonden, doch tot heden was het al boter aan de galg. Nu er een ongeluk gebeurd is, zal men wel licht in hooger hand de oogen openen en aan onze gegronde klachten voldoening geven. Ik kwam dus, om juist te vertellen, Dinsdag avond per auto van VVytschaete naar Yper gereden. Aan den Diependaal stopte ik even om aart de autobus Yper Bizet toe te laten te passeeren, want op dezen weg kan men met twee rijtuigen niet kruisen zonder gevaar in het slijk te verzinken. Mijn weg vervolgende en gekomen aan de herberg Congo zag ik een menschelijke gedaante op den steenweg uitgestrekt. Ik stopte en snelde er naar toe. Het was een arbeider van den Verzamelings dienst die, plaats makende voor de autobus en weer op den steenweg komende, met zijn rijwiel was uitgegleden en zoo ongelukkig was gevallen dat hij zijn voet gebroken had. De gekwetste werd seffens in de nabijge legen herberg Congo gedragen, waar een ieder zich verhaastte om hem te verzorgen en op te beuren. Sefïens werd de dienst van het Rood Kruis te Yper verwittigd en de auto was spoedig ter plaats om den gekwetste naar het hospitaal te vervoeren. Na een vluch tig verband, op meesterlijke wijze door een der vergezellende heeren gelegd werd de werkman, die veel leed, met omzichtigheid in de draagberrie geplaatst en reeds een uur na het ongeval was hij in het hospitaal ter ver pleging opgenomen. Ziedaar wat den slechten staat dezer baan kan veroorzaken." Was deze breeder of was de velobaan, die reeds zoolang is aangevraagd (ongeveer 10 jaar), hersteld dan zou dit onge val niet gebeurd zijn. En nu verwachten wij dringende maatregelen. Traveller. Allerhande Nieuws Yper. Botsing. Donderdag, om 9 u. ió 's morgens, had op den hoek der Neermarkt en der Rijselstraat een botsing plaats tusschen de auto van M. Delporte Mar cel, van Nieuwpoort, die van de Boterstraat naar de Groote Markt kwam gereden, en deze van M. Platteeuw Maurice, gasbestuurder te Yper, die uit de Rijselstraat kwam afgereden. Beide autovoerders verklaren getrompt te hebben. De eerste auto was aan de slijkweer- ders beschadigd, doch gelukkiglijk zijn er geen ongelukken van personen te betreuren Aangevallen. Verleden week meldden wij de laffe aanranding waarvan de genaamde Lignel Maurice het slachtoffer was. Van deze gemeene kerels die 's avonds alzoo rustige voorbijgangers aanvallen, zijn er tot nu toe reeds drie gekend, te weten Dochy Cyrille, Coffyn Marcel, beiden wonende te Yper in de Cité Kalfvaart, en Haeyaert Eric van Vla mertinghe. Erge val.De 7 jarige Joseph Vermeersch, wonende in de Hondstraat, was Maandag avond, rond 5 1 Ji uur, met cetyje andere kinderen aan 't spelen in de Meighelynck straat, waar een soort tribune was opgetim merd die daags te voren gediend had aan de juryleden om de verschillige groepen van den Carnavalstoet in oogenschouW te nemen. De jongens hadden er reeds verscheidene malen opgeklauterd, doch opeet s viel de kleine Vermeersch er zoo ongelukkig van af dat zijn rechterarm op twee plaatsen gebroken was. Op het gekerm van den armen jongen kwamen de geburen seffens toegesneld, en het kleine slachtoffer werd in allerhaast naar het hospi taal overgebracht, waar het de noodige zorgen ontving. Dickebusch. Brand. Tusschen Maandag en Dinsdag nacht is er brand ont staan bij den landbouwer Homey Emile. Het was een groote vlasmijt, die te lichter laaie stond wanneer men den brand bemerkte, en aan blusschen viel niet meer te denken. Daar die vlasmijt gelukkiglijk verre afgezonderd was van gebouwen en er om zeggens ook geen wind was bestond er geen gevaar voor verdere uitbreiding. Dank aan de twee gendarmen die, op ronde zijnde, den brand reeds zagen van aan het oefeningsplein, en spoedig ter plaats kwamen, en de gendarmerie van Yper per telefoon verwittigden. De oorzaak van den brand is onbekend, doch de schade is door verzekering gedekt. Een onderzoek is ingesteld. d Als Gij Ij Matchen voor den Beker De ontmoeting Postje Bascule is afgeloopen in 't voordeel der Basculemannen. Heer Noyez spelleider had naast zich hh.- Deknudt, Bae- ckelandt, Soete, Tavenïer, Van Coillie, Van- delannoote en Vandenbossche Cl. De bezoe kers traden op m t hh. Salomé R., spelleider Vasseur E Vandeginste, DeclercqMaddens, Favorel, Devos en Norman. Scheidsrechters- heeren Ververken en Devos Richard De Bas- cutemannen namen van 't begin af den voor sprong en behielden dien tot op 't einde. De mannen van chef Noyez behaalden 16 punten. Van weerszijden werd het spel goed overlegd sterk opgezet en nagebold. Er was veel een-- heid in 't spel. Er viel op te merken dat de Basculemannen zoo sterk speelden niettegen staande ze in vreemden tra bolden. Er wer den inderdaad prachtige schoten geleverd en op zeer schoone wijze gemaald. Hun zege was, naar 't oordeel der tegenstrevers z-lf,. ten volle verdiend. Dat maakt nu geen afbreuk aan de gehalte van 't spel van de mannen van 't Postje. Ze hebben zich inderdaad goed ver dedigd en was 't niet van 'n drietal enden die ze niet konden keeren ze zouden zeker gevaarlijker geweest zijn. En... 'n beetje meer oefening zou hen zeke.r niet schaden. Niette genstaande 't doorsh chte weder waren talrijke toeschouwers opgekomen. Dat moedigt zeker heel veel de spelers aan. Woensdag 25" Februari te 6 u. in 't lokaal van de Cerclemannen ontmoeting tusschen Cercle en Statie. Dat die match niet van belang ontbloot is wijst bijgaande rangschikking. Het gaat er om aan de leiding te blijven. RANGSCHIKKING Bascule 3 punten in 5 matchen met 116 punten op 125 Katholieke Kring 3 punten in 5 matchen met 112 punten op 125 Statie 3 punten in 5 matchen met 106 punten op 125 Coo 2 punten in 5 matchen met 92 punten op 125 Postje 2 punten in 6 matchen met 96 punten op i5o KRABBER. koopt, dan k ijgt Gij onover troffen kwaliteit maar geen waardelooze premies.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 8