- HET YPBRSCI IE - LA RÉGION D'YPF Zondagrost - Repos dominical Gemeenteraad van Yper IP Jaargang, N' 4.7 28 Februari 1931 Bijvoegsel Supplement Weo&elijksch Overzicht MISSIEFEEST Het Nieuw Orgel Kerk der Paters Carmelieten Madame Eagéaie-Mane Vanpeteghem Vrouw Weduwe LÉOPOLD HUYGEBAERT Alixe - Marie - Stephanie tiennion t ZIELMISSEN 1le ^nnée, Nk 47 28 Février J&31 jJjsSiU&ak*, mf.%- Na verscheidene andere landen der Ver bondenen, komt België een zijner groote oor.logsfig-uren te verliezen en het Land heeft hem nationale eer willen bewnzen. Die eer kwam hem toe omdat hij een held was, niet alleen in moed maar ook in vernuft. Men moge over politiek en oorlog zijne eigen ge dachten houden, verdedigen en voorstaan, dat neemt niets af van de eer die van in de oudste tijden bewezen wië'fd aan helden figuren. Daarom is het jammer dat zulke ge legenheden in ons land aanleidirg geven tot kibbelarijen die ons nergens kunnen bevoor- deeligen. Alhoewel er in Engeland, Frankrijk, Duitschland en andere landen dje in dezelfde gelegenheid waren, tien maat meer partijen zijn dan bij ons, heeft men nergens daarover zulk lawaai gemaakt als bij ons. Men bewijze eer aan wien eer toekomt en men late de dooden in vrede. Spanje heeft zijne nieuwe Regeering tot heden behouden, maar men is, door al de berichten heen, gewaar, dat er in dit land van warmen bloede met vpel omzichtigheid moet te werk gegaan worden. Overal is men het eens om den koning te prijzen, die hoe wankelend zijn troon ook stond steeds kalm bleef en met wijs beleid de beste rich ting wist op te gaan. Ook blijft de kroon, niettegenstaande de breede verdeeldheid der politieke gedachten, nog een sterken steun behouden, zelfs bij diegenen die meest met omwentelingszucht bezield zijn. Dit blijkt eens te meer uit de jongste gebeurtenissen en met meer nadruk uit de vei klaringen van den heer Albinana. Deze staat aan het hoofd van eene machtige vereeniging, geschoeid op den leest der Italiaansche fascisten, en genaamd de Spaansche legioenen. Zij zijn partijgangers van een nieuwen dictator, zegt hun aanvoer der, maar hun programma luidt eerst en voor al koningsgezind en hunne uitrusting, het blauwe hemd, zou voorzien zijn van het koninklijke wapen. Het Communisme, dat voor de tweede maal eene monsterbetooging van zijne strijd krachten heelt willen ontplooien, dacht eene gunstige gelegenheid te hebben in de algemeen heerschende crisis, om de wereld verbaasd te doen staan over den aangroei zijner macht. Men weet hoezeer er in alle landen onder- duimsch gewerkt wordt door deze politieke partij om den revolutieget st aan te kweeken en op te wekken, en thans meienden zij-in de ontevredenheid der werkeloozen een buiten kansje te vinden om iets machtigs op touw te zetten, dat hunne macht onbeperkt moest uit breiden. Den 25 Februari moest er in alle lan den geli k eene algemeene mobilisatie plaats hebben, en zij heeft plaats gehad. Maar de gewenschte uitslag is achtergebleven. Overal was de monstering van weinig belang en, buiten hier en daar een schermutseling is er weinig van voortgekomen dan eenige gebro ken potten en ruiten. Reeds meermalen hebben wij erop gewezen, telkens er bijeenkomsten plaats hadden ten voordeele der Ontwapening, dat er maar weinig aarde aan Oen dijk gebracht werd in deze kwestie. Thans zonder plechtige con ferentie en luidruchtig samenloopen der groote mogendheden schijnt men op beteren voet om iets tot stand te brengen dat werkelijk goede uitslagen zal geven. Twee Engtlsche bevoegden. M. Henderson en M. Alexander, hebben zich naar Parijs begeven en zijn erin geslaagd tot een akkoord te komen met Frankrijk om de uitbreiding der zeemacht te beperken. Thans zijn ze naar Italië en 't schijnt wel dat men daar eveneens tot een voldoen den uitslag zal geraken, omdat Italië als 't ware in de klem zit. En indien de zaken daar naar wensch afloopen mag men thans stellig rekenen op eene werkelijke bepeikmg der zeemacht, toegestaan en uitgevoerd door Engeland, Amerika, Japan, Frankrijk en Italië. RIK De Apotheek van j La Pharmacie de Mr VAN ROBAEYS Boterstraat 0 Rue au Beurre is ALLEEN OPEN I reste seule ouverte le op Zondag 1 Maart Dimanche 1 Mars Zitting van Maandag 2 Maart 1931, om 17 uur Proces verbaal der zitting' van Q Fe bruari ig3r. 2. Openbare Onderstand Begrooting van het dienstjaar iq3o. Overdracht van kredieten. 3- Gemeenteopcentiemen op staatsbelasting op 't inkomen hernieuwing en verhooging. 4 Belasting op wedden, loonen en pen sioenen. 5. Belasting op de honden. 6. Belasting op de gewone voertuigen. 7. Belasting op de rijwielen. 8. Taksverordening op het water - her ziening. Q. - T aksver ordening op den begrajenisdienst herziening. 10. Sladsbegrootirg iq3i. 11. Mededeelingen. Ter gelegenheid van het vertrek van E. Z. Eleonora (jufvrouw G. Vanderghote) naar Astrida, nieuw gestichte post in Ruanda, Congo, zal op Zondag 8 Maart as., te 6 1/4 u., in de feestzaal van Sint Vincents college, pen KUNST \VOND plaats hebben ten voordeele der Witte Zusters Missionaris sen van O. L. V. van Afrika Volgend programma zal worden uitgevoerd 1. Hoort 't is de wind G. Gezelle 2. Fragment uit Judas C. Verschaeve 3. De Kleine Missionarislied P. A. O. C. D. 4 Twee psalmen A. Mussche 5. 't En zijn de Joden niet. gedicht uit de XVIIe eeuw Jacob Revius 6. Moedersbrief, lied P. A. O. C. D. 7. Verre van Vlaanderen P.Flamey Gh. Voordracht door E. Z. Juliana 8. Quis Enarrabit G. Gezelle 9. De Moeder van den Missio naris, lied P.Flamey Gh. 10. Fragment uit Adam in Ballingschap Vondel 11. Ego Flos G. Gezelle Toegangskaarten voor 3 personen 12 fr., persoonlijke kaarten 5 fr. en 3 fr. zullen nog te vei krijgen zijn aan den ingang der zaal. De menschen kunnen er niet van zwijgen dat het nieuw orgel in de Paterskerk zoo schoon speelt. Maar, dat is geen nieuw orgel, het is hetzelfde orgel dat vroeger in het koor stond, en dat nu verplaatst werd op het hoogzaal. En omdat het nu zoo krachtig en gloedvol z'n tonen door de beuken laat varen, denken de menschen dat het een nieuw orgel is. Zondag laatst nu konden wij reeds het effect van het verplaatst orgel bemerken. Want het lof bracht de kerk vol menschen. De naam of de mekanitk doet niets aan een orgel, maar wel z'n invloed op het volk dat het moet helpen bidden. Het orgel werd vervaardigd door L. Daem te Appelterre. Dit zelfde huis leverde het orgel bij de Paters Benedictijnen te Mared- sous, bij de Dominicanen te Oostende, bij de Augustijnen te Gent, en vervaardigt nu het orgel bij de Pateis Trappisten te Orval. Godsvrucht der NEGEN WOENSDAGEN ter eere van S. Jozef Woensdag 4 Maart en twee volgende Woensdagen, te 7 u., Mis met zang, beur telings voor de verschillende wijken der stad. 's Avonds te 6 u rozenkrans, sermoen, aanbevelingen, en zegen met 't Allerheiligste Sacrament. De E. P. Timolheus, capucien, zal de ser moenen prediken. Monsieur Amand Baudrez-Vanpeteghem Monsieur et Madame Hector Schmidt-Baudrez Madame Veuve Hector Moerkerke-Baudrez Mademoiselle Berthe Baudrez Monsieur et Madame Joseph Baudrez-Heugebaert Monsieur et Madame Albert Baudrez-Sansen Les families Baudrez et Vanpeteghem, ont la profonde douleur de faire part de la perte cruelle qu'lls viennent d'éprouver en la personne de leur épouse, mere, belle-mère et parente bien-aimée, née A Kemmel. le 14 Mars 1856 et pieusement décédée a Ypres, le 23 Février 1931. Les amis et conrraissances qui. par oubli. n'auraient pas regu de lettre de faire part, sont priés de considérer le présent avis comme en tenant lieu. Rue de la Gare, 33. Heer en Vrouw Eugène Beddeleem Huygebaert Heer en Vrouw Emile'Verhaeghe-Huygebaert Jufvrouw Louise Huygebaert Heer en Vrouw Guillaume Verduyn-Huygebaert Heer Jéan-Baptiste Huygebaert-Folcque, melden met droefheid het pijnlijk verlies dat zij komen te ondergaan door het afsterven van Geboren Hortense - Clementia VERHREGHE hunne teerbeminde moeder en schoonmoeder, geboren te Vlamertinghe. den 11° Juli 1851 en godvruchtig overleden te Yper, den 24" Februari 1931. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geei» rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden yriendelijk verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Janseniusstraat, 13, Yper. Monsieur Aimé Feneau-Lénars Monsieur et Madame Léon Vermeulen-Feneau Monsieur et Madame Harry Feneau-Trantesaux, ont ia profonde douleur de faire part de la perte cruelle de leur mère et belle-mère bien aimée DAME Veuve de Monsieur Victor-Joseph FcHERU née k Ypres, le lr Novembre 1858. et y décédéè. Ie*^>6 Flvrièr 1931, après une longue et pénible maladie, munie des Secours de la Religion. Le service funèbre aura lieu le MARDI 3 MARS 1931, 11 heures, en la Cathédrale de St-Martin k Ypres, d'oü le corps sera conduit au cimetière du. dit lieu, pour y être inhumé dans le caveau de familie. Réunion k la mortuaire, Grand'Place, n° 6, a 10 1/2 h. Les personnes qui, par oubli. ne recevraient pas de lettre de faire part, sont priées de considérer le présent avis comme en tenant lieu Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 1 Maart, om 8 u.r in 't Belle Godshuis, tot zielelafenis van Ivonne VEBLEURE Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 1 Maart, om 8 v» uur, in St Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Heer Henri SEGERS echtgenoot van Vrouw Irma Meulebroeck overleden te Yper, den 2 Maart 1929. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 1 Maart, om 8 r/2 u., in St-Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Ignatius CAUWELIER echtgenoot van Vrouw Eugenie Pinet Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag I Maart, om ny, u., in St Maartens kathedraal tot zielelafenis van Heer Petrus VANLERBERGHE Burgerlijk Oorlogsinvalide echtgenoot van Vrouw Julia De Laere Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 8 Maart, om 11 y»u in St Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Heer Arthur MESSIAEN en echtgenoote Marie DEPUYDT

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 9