- HET YPERSCHE- LA RÉOION D' Zondagrast - Repos dominical GRAND BAL In 't Westen iets nieuws Wat nieuws OZONIA IP Jaargang, N' 48 7 Maart 1931 1le ^nnée, N° 48 7 Mars 1931 Bijvoegsel Supplément We&elijksch Overzicht Ruêland voelt zich ongerust over den tegenstand dien het overal ontmoet en vreest dat men zal eindigen met oorlog tegen hem te voeren. Daar heeft het in een geheim schrij ven dat ontdekt wierd, bijzondere onderrich tingen gegeven aan al zijn agenten in de vreemde in geval van oorlog moeten de werklieden overal aangezet worden om opslag te vragen en aldus opstand uit te lokken het spoorwegverkeer moet ontredderd worden overal moeten er monsterbetogingen uilgelokt worden tegen den oorlog, en zooveel moge lijk algemeene werkstakingen uitgeroepen.., uitgenomen in Rusland, daar moet iedereen wer ken of strijden RIK. Amities Francaises Samedl 14 Mars, a 8 h. 30 Paré, Masqu6 Traves'i Tombola gratuite pour les masqués et travestis. Langemarck St Maertenskring - Avondfeest Onderscheiding Diamanten Priesterjubileum Priesterlijke Benoemingen t ZIELMISSEN -j -?•—* r** - tw*■w—i—é—e—mmmaaa—aimim Verleden week wezen wij erop dat er waar schijnlijk veranderingen op handen waren in Engelsch-Indiê, daar Gandhi erin toege stemd had in onderhandeling te treden. En inderdaad, de uitslag is zoo overwegend, dat de Engelsche dagbladen het een wereldfeit noemen waarvoor men zoozeer mag tevreden zijn als over den wapenstilstand na den we reldoorlog. Voor Engeland in 't hizonder, en voor Europa over 't algemeen, mag het inder daad als eene zeer gelukkige zaak beschouwd worden dat er een overeenkomst getroffen werd. De uitslagen zijn inderdaad indrukwek kend Gandhi, leg^ het hoofd neer, hij staakt den burgerhtken tegenstand, hij ziet af van zijn vervolgingsplan tegen de politie ander zijds stelt de Engelsche regeering al de poli tieke aangehoudenen weer in vrijheid, geeft de onteigende bezittingen terug en laat de zoutfabricatie toe aan de kustbewoners. Dit verdrag stelt aldus een einde aan een zeer na- deeligen burgeroorlog en maakt de handen vrij aan de Engelsche regeering, die zich, door dien afgelegen en zeer wisselvalligen strijd, sterk verzwakt gevoelde tegenover Europa. Een andere heuglijke gebeurtenis, die de verloopen week kenmerkt, is de gelukkige toe treding van Italië tot het voorstel der Engel sche diplomaten, die, na een afdoend akkoord met Frankrijk, overstaken naar Italië om een beperkingsverdrag nopens de zeemacht te be werkstelligen. Het lijdt thans geen twijfel meer of het verbond zal een kring vormen tus- schen Amerika, Engeland, Frankrijk, Italië en Japan.Daarbij zullen de grondslagen waarop de beperking der Landsmacht moet opgetrok ken worden, heel wat meer geschikt zijn om tot een goed einde gebracht te worden. Gansch Europa door heeft deze gebturtenis tevredenheid verwekt, op eene uitzondering na. Immers is het vooreerst een stronkeisteen uit den weg om tweedracht tusschen voormel de landen te vermijden, en vervolgens is het eene groote verlichting in de uitgaven dezer mogendheden, 't geene voornamelijk voor En geland en Italië van 't grootste belang is in de huidige omstandigheden. Eene uitzondering, zegden wij, en 't is l uitschland, dat vreest dat de overeenkomst tusschen deze partijen tegen hem zal opkomen. In Spanje schijnt de toestand ook eenigs- zins op te klaren. Na verscheidene beloften en onmiddelijke hervormingen van de nieuwe regeering, zijn de deuren der opstandige uni versiteiten weer opengegaan, en de verschil lende politieke partqen, die eerst besloten had den zich te weerhouden, hebben thans weer toegestemd om aan de aanstaande verkiezin gen deel te nemen. Reeds een heelen tijd geleden deden wij uitschijnen, volgens de cijfers der Duitsche regeering zelf, dat het budget der Reichswehr in Duitschland, buitensporig mocht heeten in verhouding met de krijgsmacht en het oor logsmateriaal, die hem toegelaten zijn. Nu zijn er in Duitschland zelf politieke afdeelingen die niet akkoord gaan met deze overtollige uitgaven. De socialisten namelijk, willen die kredieten niet stemmen. Maar denk nu niet dadelijk dat zij die overdrijving niet willen goedkeuren. Neen, zij dreigen alleen tegen stand te bieden om zelf politieke voordeelen te bekomen. Zoo eischen zij, als vergoeding voor hunne toestemming, dat men zwaarder lasten legge op de groote inkomsten der zware fortuinbezittei s, dat men de dagloonen niet meer vermindere en dat men de sociale vei ze keringen niet zou wijzigen. Salie du Vieil Ypres» Décoration et Éclairage spécial de la Salie CONCOURS 1. Les plus beaux travestis dames. 2. hommes. 3. groupes toutes catégories. 4. travestis excentriques. Bataille de Serpentins Les fêtes des Amitiés Franqaises étant privées, aucuri inviié ne peut être admis. La piésentation pour être admis comme membre des A. F. peut être faite jusqu'au Samedi 14 Mars, a 4 heures de l'après midi, chez le secrétaire f f. Pour le Comité Le Secrétaire f Le Président, E. Glissoux. A But aye. Over tijd werd een deel der Wijngaerd- strate nabij 't Boschkasteel ongeveer 400 meters lang in macadam gelegd. Dit was een zeer goed weik gezien het de verbinding gee t met den gravier van den Blatezak als ook met dezen naar Langemarck. Maar wat min wel is voor ons 't is dat door 't uitvoeren van den eravier. de Wijngaerdstrate op gansch hare lengte veel te lijden had. Vooral het deel tusschen de hofsteden van Gustave Vermeulen en René De Creus werd doorkorven en gron deloos gereden. Noch mensch noch beest kan daar door. 't Is nu nog nen keer gedaan met de verbinding Vele malen en sedert larg werd den noodigen macadam beloofd, maar er is nooit geen kom af. En wanneer er op de statie komt, hij vertrekt langs andere kanten, 't Ware nochtans in 't belang der gemeente van hem nu toe te staan. De aanpalende boeren zouden hem kosteloos afhalen vóór dat hun groot werk aankomt. Zie laatste bladzijde. Het katholiek patronaat voor jongelingen, S* Maertenskring, is sympathiek bij ieder wel denkend Yperling Zooals het vooroorlogs werk der Congregatie, sticht het veel goeds door het viijwaren der jeugd tegen het gevaar der straat. Verleiding, allerhande en onge zonde aantrekkelijkheden, en tevens helpt het de jeugd, die na het verlaten der school maar al te dikwijls een te kort aan goeden leiddraad gevoelt, deugd en godsvrucht kloekmoedig handhaven. Alle deftige en deugdzame jonge lingen zijn er welkom. Het jaarliiks avondfeest gaat als naar ge woonte door met half vasten zijnde i5 Maart. De knappe tooneelafdeeling oefent zich neer- stig. Buiten eenige kluchtzangen worden het boeienc drama Vergeten en Vergeven en het kluchtspel In de War zorgvuldig aan geleerd. Hel feest begint om 6 u. zeer stipt. Eene uitnoodigingskaart door E. H. Bestuur der afgeleverd, zal streng geeischt worden. Kinderen, niet door hunne ouders vergezeld, zullen niet toegelaten worden. De plaatsen kunnen op Zondag i5 Maart van 11-12 u. in Sf Maertenskting voorbehouden worden mits 2 fr. per familie. Tusschen de bedrijven in wordt eene omhaling gedaan ten voordeele van het Patronaat. De onderhoudskosten zijn groot, ook is reeds een begin gemaakt met het opknappen der zaal daarom wordt gehoopt op een milde ondersteuning, waarvoor dank bij voorbaat. Alle giften zullen met dank aanveera wor den door E. H. Deconinck onderpastoor, 2, Wallestraat, Yper. Postcheckrekening nr 146.289. Wij vernemen met genoegen dat het land- bouweereteeken van ie klas toegekend werd aan den h^er Michel Duihoy, opziener der vakscholen van West Vlaanderen te Yper. Onze beste gelukwenschen. E. H. Ryckeboer, gewezen pastoor op St-Niklaasparochie en gewezen legeraalmoe zenier te Yper, die thans te Veurne, zijne ge boortestad, een welverdiende rust geniet, heeft er in stilte zijn diamanten priesterjubi leum gevierd. De eerbiedwaardige jubilaris, geboren den 22 December 1847, droeg zijn eerste H. mis op, den 6 juni 1871, in St-Amand's College te Kortrijk alwaar hij sedert September 1870 als bewaker was benoemd geworden. Den 3 September i885 was hij onderpastoor benoemd op St Jacobs te Brugge, den 4 Juli 1888 pastoor te Houthem bij Veurne, en den 25 April i8g5 kwam hij als pastoor van St- Niklaas naar Yper. Tot legeraalmoezenier be noemd te Yper, den 8 Mei i8g5, nam hij den 4 Oogst 1914, op 67 jarigen ouderdom, zijne plaats bij het «elgisch leger in en bleef bij zijne soldaten tot na den wapenstilstand. Den 6 December 1918 werd hem, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend en hij ging zich alsdan te Veurne vestigen. Niettegenstaande zijne 83 jaren geniet de E. H. Ryckeboer nog steeds een goede gezondheid, alleen de beenen willen niet meer mede. Overal waar E. H. Ryckeboer verbleef, was hij van eeieder geacht en bemind. Hier vooral te Yper in het garnizoen en bij zijne soldaten der 2dï legerafdeeling genoot hij de algemeene achting en genegenheid. Om de uitstekende diensten die de eerbied waardige priester aan het land en het leger bewees, werd hij benoemd tot ridder in de Leopolds Orde, Officier der Kroonorde met lauweren, en vereerd met het Oorlogskruis, de Herinneringsmedaille der Regeering van Leopold II, de medaille van Konirg Albert, van den Yzer, van de Victorie, de Belgische herinneringsmedaille en de medaille der Fran- sche Erkentenis. Z. H. de Paus heeft den jubilaris de gunst verleend om gezeten en in zijne huiskapel het H. Misoffer te mogen opdragen. Het Ypersche wenscht den jubilaris van harte geluk en nog vele jaren, zeker dat het is de tolk te zijn van de vele Yperlingen, die zich nog steeds den goedhartigen en offer vaardigen priester herdenken. Bisdom Brugge. Is benoemd tot bestuur der van het Gesticht van het H. Hart, te Yper, de E. H. Labis, bestuurder van St-Amandus gesticht, te Sweveghem, die aldaar vervangen wordt door den E. H. Henri Tanghe, onder pastoor te Gheluvye. Vrienden enkennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 8 Maart, om 11 y*u., in St Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Heer Arthur MESSIAEN en echtgenoote Marie DEPUYDT Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 15 Maart, om 8 r/2 u., in St-Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrouw Anaise DEPUYDT echtgenoote van Heer Prosper Verhaeghe. De Apotheek van I La Pharmacie de Mr WECKESSER Dixmudestraat o— Rue de Dixmude si ALLEEN OPEN op Zondag 8 Maart reste seule ouverte le Diroanche 8 Mars

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 9