Vandevoorde VV V 51; Boterstraat; Yper - HYPOTHECAIRE - BELEGGINGSBANK Grondpacdobligatiëü 4,75 °/0 netto Kasbons met Premie 4 °/0 netto De VOLD OEN IN G die eene PELS U geeft uil de Firma GROEIT iedere maal gij ze VERGELIJKT Ziet onze uitgelszene verzameling Zilver - Kruis M. Sobry. Alswanneer gij zulk een voor stel wilt doen zal ik het ondersteunen, want ik vind het redelijk dat al de werklieden op denzelfden voet behandeld worden. M. Vandamme. Maar iedereen was t' ak koord oni dit artikel uit te stellen ten einde de stad eerst bij een compehsadekasaan te sluiten. M. Missiaen. Ik heb niets tegen de aan sluiting bij een compensatiekas op voorwaarde M. Declercq. Ja, verleden jaar hebben wij daarvoor 78.000 fr. betaald. Daarin is ook begrepen het onderhoud onzer vestingen, en hun toestand laat nu reeds veel te wenschen. M. Vergracht. Er is ook weinig of geen 19, Arenbergstraat, Antwerpen O al het mogelijke gedaan heeft om de uitgaven te verminderen. Zoo werd de voorziene som voor het ondei houd der straten met 44.000 fr. verminderd, een uitgaaf voor andere wei ken werd met 5ooo fr. verminderd, ziedaar reeds een besparing van 5o.ooo fr. Niettegenstaande dat en tengevolge der schrikkelijke wijzigin gen volgens de wet van 22 Januari 11 staan wij met 402.467 fr. minder ontvangsten. Door de vermindering van ons aandeel in de Staats belastingen zijn wij nu verplicht nieuwe lasten te stemmen Ik had dit liever niet moeten doen, maar, alswanneer er nu.een wet in voege komt die zulke gevolgen heeft, wat moet men dan doen Wij hebben in een vroegere zitting reeds veel ontvangsten onder zocht en wij hebben die niet veel kunnen ver hoogen, ik denk dat hetzelfde zal gebeuren mét de uilgaven en wij er maar weinig ver anderingen zuilen kunnen aanbrengen. Na de begrooting'onderzocht te hebben, zullen wij dus staan waar we nu staan. Nu wordt er een voorstel gedaan om eerst de begrooting te onderzoeken M. Vandamme. Gansch de begrooting niet, maar alleen de uitgaven. Mij dunkt dat wij alzuo nuttig werk zullen verrichten. De heer Soete komt de raadszaal binnen. M. Sobry. Men vraagt dus punt acht der dagorde eerst te behandelen- Voor wat mij betreft, ix kom daartegen niet op. Is er iemand anders die zich daartegen verzet Daar niemand antwoordt wordt dit voor stel als aangenomen aanzien. 8. Stadsbegrooting voor iq3i. Gewone Uitgaven a. Verplichtende. 1 Plaatselijk bestuur. MSobry. De eerste artikelen hebben be trek op wedden van personen en werden vroe ger reeds in geheime zitting gestemd. Werd voorbehouden artikel 12, familievergoeding aan bedienden en werklieden (61.000 fr. M. Varidamme. Dit artikel werd tijdens een vorige zitting voorbehouden omdat de heer Voorzitter gezegd had de stad bij een compensatiekas aan te sluiten. M. Sobry. Er heeft daarover geen stem ming plaats gehad. In ig3o hadden wij een krediet van 40.000 fr. voorzien en in den loop van het jaar moest er nog een hulpkrediet van 21 498 fr. bijgestemd worden. Daarom stellen we nu een krediet van 61.000 fr. voor. dat het stadspersoneel niet minder trekt dan nu en dat de stad niet meer moet uitgeven dan vroeger. M. Declercq. - Het personeel zal minder trekken. M. Missiaen. Het is dus een loonsver mindering wat de heer Vandamme voorstelt. M. Vandamme. Neen, dat was geenszins mijne bedoeling. Wanneer ik die vraag stelde, dan was ik zoo ver nog niet ingelicht. M. Declercq Voor wat betreft hetgeen door de stad zal moeten betaald worden, denk ik dat dit omtrent overeen zal uitkomen. Ik stel voor de Commissie der werken te deen vergaderen om dit te onderzoeken. M. Missiaen Het is uiet noodig, aarge zien gij van nu reeds weet dat de werklie den minder zouden trekken. Ik zal tegen dit voorstel stemmen. M. Sobry. Ik weet niet waarom de werk lieden van stad meer moeten bevoordeeligd zijn dan de ardere. M.M. Bonnet en Missiaen. Ma^r het is een verworven recht. M. Sobry. In die voorwaarden zal het moeilijk zijn om besparingen te doen. Ik stel dus voor te stemmen over het voorstel van de begrooting. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema- hieu, D'Huvettere, Capoen, Missiaen, Bon net, Coutelle en Vandamme. Onthouden zich de heeren Laton, Leuridan, Soete, Vergracht, Vermeulen en Sobry. Art. i3, geboortetoelage (3.000 fr.). M. Sobry. De stad betaalt 3oo fr. per kind, in de mutualiteiten betalen ze minder. M. Missiaen. Dan zijt ge slecht ingelicht als ge dat beweert De bond Moyson betaalt ten minste 3oo fr. met de toelagen van Staat, provincie en stad. M. Sobry Het ware beter moesten onze werklieden zich bij een der bestaande kassen aansluiten. Het is niet redelijk dat de stad daar nog een toelage van 3oo fr. moet bijleg gen. Zijn er voorstallen om dit krediet af te schaften Daar niemand hierop antwoordt, legt de heer Voorzitter het voorgesteld krediet van 3ooo fr. ter stemming. Dit wordt aangenomen alleen de heeren Vergracht, Vermeulen en Sobry onthouden zich. 14) Algemeene kosten van het bestuur (3o.ooo fr.) 15) Drukken van stadsreglementen. Hier voor is geen krediet voorzien, daar de af schriften in de bureelen zelf gedaan worden. 16) Onderhoud der bebouwde eigendom men (45.000 fr.) M. Sobry. De heer schepen van Open bare Werken stelt voor die som op 5o 000 fr. te verhoogen. Wij hebben vee? gebouwen en die moeten toch onderhouden worden. M. Bonnet. Ik stem daarmede volledig in, maar men zou ook moeten zien dat onze gebouwen wel opgedaan zijn. Er zijn ver scheidene stadsgebouwen die reeds sedert lang gebruikt zijn en die nog niet volledig opgedaan werden, zot» onder meer het ge bouw waar wii thans zetelen. In geval er daarvoor niet gezorgd wordt, zullen wij later groote onkosten te doen hebben. M. Declercq. Vcor de werken die in regie gedaan werden zijn wij thans in onderhande ling met den Staat. Er zijn minstens reeds 3 bundels in onderzoek. De voorgestelde som van 5o.ooo fr. wordt hierop met eenparige stemmen goedgekeurd. 17) Onderhoud der wandelingen, hovingen en beplantingen (85.000 fr.) M. Sobry. De heer schepen van Open bare Werken denkt met 80.000 fr. te zullen toekomen. M. Vandamme. Ik oordeel dat die som nog overdreven is. Het grootste gedeelte van die som is toch zeker wel voor de loonen, en alswanneer men nu vier werklieden neemt die jaar uit jaar in aan dit werk zoiiden ge bezigd worden en men voor ieder 12.000 fr. per jaar rekent, dan komt men tot de som van 48.000 fr. Het overige, tot wat moet dit dan dienen Ik meen dat het wel zou kunnen gaan met 55.000 fr. Durft ge, Mijnheer de schepen van Openbare Werken, ons verzeke ren dat die som werkelijk en uitsluitend voor dit doel wordt gebruikt N. M. Telefoon 254.42 Handelsregister Antwerpen 7* Uitstaande Hypotheken Fr. 120 000 000, - Stelt verkrilgbaat* s voor 5 of 10 jaar. - Zesmaandelijksche coupons. voor 5 jaar maximum. Ieder jaar terugbetaal baar mits 3 maand opzeg. - Zesmaand. coup. Kostdooze inschrijvingen bij den Heer ROBERT SOUBRY, Wisselagent Dixmudestraat, YPER. reglement in het onderhouden der hovingen, vandaag zijn de wendieden hier en morgen ginder en wat gemakkelijk in eenmaal kan gedaan worden wordt nu in twee of driemaal gedaan. In dit over en weer loopen gaat ook veel tiid verloren. M. Soete. Beknibbelen is gemakkelijk, maar wel doen is zoo moeilijk. De heer Van damme schijnt me dezen avond wel zeer babb<, lachtig te zijn. M. Vandamme. Ik vertegenwoordig hier het vijftiende deel der bevolking zoowei als gij en heb evenveel recht van spreken als een ander. MDeclercq. Ik moet aan den heer Ver- gracht antwoorden dat deze verplaatsing der werklieden dikwijls noodig is omdat er soms andere werken zijn die dringend moeten uitge- voeid worden. Er is niets dat volmaakt is, doch ik mag toch zeggen dat ik over den dienst niet te klagen heb. M. Vandamme. Er is hier in dit artikel maar alleen spraak van het onderhoud, verder in de begrooting is er nog een ander krediet voorzien voor den aankoop en het planten van boomen. M. Declercq. In den hof bij de Statie moeten de roode en gele asschen in de wegen vernieuwd worden en dit werk alleen zal reeds omtrent 7000 fr. kosten. M. Missiaen. Al den anderen kant zijn er ook dringend verbeteringswerken noodig. M. D'Huvettere, Kan de heer Schepen van Openbare Wei ken aanvaarden dat hij kan toekomen met 4 werklieden die jaar uit jaar in aan het onderhoud der hovingen werken Zoo ja, dan ware dit een vermindering, maar is de heer Schepen van oordeel dat dit niet mogelijk is, dan is onze bespreking nutteloos. M. Bonnet. Geeft den heer Schepen van Openbare Werken een som van .25.000 fr.hij zal werken doen uitvoeren totdat die som ver bruikt is en het overige zal ongedaan blijven, zooniet zullen wij dan in den loop van het jaar altijd nieuwe kredieten moeten bij stemmen. Het is de heèr Schepen Declercq die moet oordeelen welke som hij van doen heeft. M. Vandamme. Hier is er kwestie van spaarzaam te zijn, zooveel te meer dat er nu gevraagd wordt nieuwe lasten te stemmen. M. Bonnet. Er zijn van die besparingen die het volgende jaar dan dubbel moeten kos ten. En als de heer Schepen nu oordeelt dat hij 80.000 fr. noodig heeft M. Vandamme. Waarom moeten wij dan de begrooting onderzoeken M. Soete. Ik vraag aan den heer Van damme als hij kan bewijzen dat de heer Sche pen Declercq geld verkwist. Hoe durft ge een uwer partijgenooten beknibbelen Voor mij ik vind daar geen ander woord voor dan kwast. M. Vandamme. Gij zijt nog geen schep-n van Openbare Werken. Daarbij ik beknibbel geen partijgenoot. M. Soete. Aha, de heer Declercq is geen uwer partijgenooten, dat zal ik eens onder zoeken. M. Sobry. Er wordt een som van 80.000 fr. voorgesteld, ik stel voor daarover te stem men. M. Bonnet. Maar, Mijnheer de Voor zitter, weest toch hoffelijk, er is een collega die een som van 55.000 fr. voorstelt. Waarom legt gij dit niet eerst ter stemming. M. Sobry. Omdat 80.000 fr. meer is dan 55.000 fr. en het sterkste voorstel steeds de Witte - Zwarte - Blauwe - Platina - Isabella Vossen Marters Pékans, enz.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 3