van dit personeel? M. Declercq. Ze zijn met vier, doch or- dertusschen worden er een of meer buitenge wone werklieden van stad gebezigd om hen te helpen. M. Vandamme. Het was alleen maar een eenvoudige inlichting die ik vroeg, voor mij is het artikel goed. - 60) Waterleiding verscheidene kosten (i3o.ooo fr M. Vandamme. Zou de heer schepen van •Openbare werken mij kunnen zeggen wat dit beteekent verscheidene kosten M. Declercq. Die som is meest bestemd voor den aankoop van kolen, daarna voor het koopen van olie, voor het betalen der electri citeit, enz Alswanneer er in stad gesprongen buizen zijn worden die ook met die som her steld. M D'Huueittre. Ik denk dat de vraag van den heer i/andamme gerechtigd is. "it is een groote som die eens zou dienen vcrreehtvaar- digd te worden. M. Declercq. Had de heer Vandamme mij een briefje moeten schrijden met al de vragen die hij wenschte te stellen, dan had ik hem al die verscheidene inlichtingen kunnen be .zorgen, doch indien hij wil kan hij de rekenin gen eens gaan nazien bij den heer stadsorit vanger. M. Soete. Ik zou een inlichting begeer en over artikel 56. Ik was daar juist eenigen tijd afwezig, ik zal niet zeggen waarom, en daar door heb ik mijne vraag niet kunnen stellen Dit artikel behelst een krediet voor het onder houd van het gereedschap voor den begrafe nisdienst, en naar het schijnt moet de putma- ker zijn alaam zelf koopen. M. Vandamme. Maar wij zijn reeds sedert lang over dit artikel, waarom daar nu :nog op terugkeeren. M. Soete. Vermits ik den reden geef, kwast. M. Declercq De grafmaker moet maar de helft betalen van het licht alaam dat hij noodig heeft, zooals een spade, enz., maar al het ander alaam wordt door de stad gekocht. M. Soete -r En voor het onderhoud der schuilplaats op het kerkhof, kan er geen ver goeding van 5o fr. per maand gegeven worden voor de vrouw die met dit onderhoud gelast is Die schuilplaats móét toch gedweild en gereinigd worden. M. Declercq. Maar dit gaat samen met het onderhoud van het kerkhof. M. Soete. Gij zijt ook nog een van het oud stelsel. M. Vandamme. Mijnheer de Vooizitter, ~ik vraag het woord om een persoonlijk feit. Ik protesteer tegten de handelwijze van een onzer collega's die hier niets beters vind dan tot twee, driemaal toe scheldwoorden, zooals kwast en andere, te mijnen opzichte te ge bruiken. M. Sobry. - Wie veroorlooft zich dat M. Vandamme. Daar, de heer Soete. M. Sobry. Ik heb dat niet gehoord. M. Vandamme. Ik wist niet dat de heer Soete zich zoo oneerlijk en onbetamelijk kon aanstellen. Van hem, die langer op school heefc mogen gaan dan ik, had ik gedacht dat hij een beter opvoeding had. M. Sobry. Laat ons aan geen persoon lijkheden doen. M. D'Hüvettere. Vóór den oorlog hadden wij op het kerkhof een toestel om de lijken neer te laten. De tegenwoordige manier laat bij de omstaanders een pijnlijken indruk na, daarom vraag ik zoo mogelijk dit toestel, waarvan de stukken nog op het kerkhof lig gen, te laten herstellen. Ik wensch niet dat dit nu bij den gewonen dienst zou gebracht worden, maar ik vraag alleen dat men mij eraan zou willen herinneren tijdens de be spreking van de buitengewone uitgaven. Dit zal een kleinen onkost zijn, want ik vraag enkel dat het toestel zou hersteld worden opdat de lijken weerom zooals vroeger op mecanische wijze in den put zouden kunnen neergelaten worden. Dit is een kwestie van zedelijkheid en van eerbied voor de dooden. M. bonnet. Deze vraag verwondert me, de heer Voorzitter maant aan tot besparing en de heer schepen van financiën vraagt uit gaven te doen, die twee dingen kunnen maar moeilijk samen gaan. M. Leuridan. Gij moet toch aannemen dat het enkel zeer toevallig is dat de heer schepen van financiën deze uitgaaf voorstelt. M. Bonnet. Denkt ge dat het alsdan zal beter gaan voor de dooden M. D'Hüvettere. Neen, want zij zijn het niet meer gewaar. M Bonnet. Maar het zal meer kosten voor de stad Ten andere die kwestie werd reeds over twee jaar besproken en alsdan werd er bevonden dat dit werk onmogelijk kon uitgevoerd worden. M. D'Huvettere. Dan trek ik mijn voor stel in. M. Leuridan. Wij zullen het begraven. M. Bonnet. Met de nieuwe lijkkoets. M Sobry. Die palan miek deel uit van het materiaal der stad, wij ontvangen daar voor oorlogsschade en kunnen ons dus zoo een palan terug aanschaffen op oorlogsschade. M. Declercq. - Zoo ik mij niet bedrieg kwam dit toestel uit Duitschland. Wij hebben daar voor reeds aan verscheidene duitsche huizen geschreven, maar geen antwoord bekomen. Ook hier in de groote huizen te Antwerpen of te Brussel is dit toestel niet te vinden. M. Sobry. Artikel 56 werd gestemd, wij moeten daarop dus niet meer terugkeeren. Wij waren bezig aan den dienst der waterlei ding. Daarvoor moet de stad 62.000 fr. meer uitgeven dan ze ontvangt. Wij zouden om wel te zijn evenveel moeten ontvangen alswanneer de uitgaven niet kunnen verminderd wordtn. De voorgestelde som van i3o.ooo fr. wordt hierop goedgekeurd. Alleen de heer Vandam me onthoudt zich. 61) Waterleiding Aansluitingen (20.000 f.) M. Vandamme. In de ontvangsten voor ziet het artikel der aarsluitingen slechts i5ooo ir. er is daar dus een verschil van 5.000 fr. M. Declercq. Dit komt doordat er nog menschen zijn die recht hebben op oorlogs schade. Voor de huizen, die vóór den oorlog het water bezaten, kan men thans de aanslui ting riet doen betalen. M. Vandamme. Ge ontvangt l5.ooo fr. en ge geeft 20 000 fr. uit, ge moet dus een som van 5.000 fr. elders halen. M. Sobry. In ig3o werd er 20.000 fr. voorzien en den 16 September 11. moest er nog een nieuw krediet van 20 000 fr. gestemd worden, namelijk voor de huizen der Tegel straat. Wij zullen dit jaar misschien nog niet toekomen meteen kredigt van 20.000 fr. M. Vandamme. Gij;moogt 5o.ooo fr. in schrijven, dit is mij gelijk, maar dan moet ge ook zooveel ontvangen. M. Declercq. - Het gedacht van den heer Vandamme is niet slecht maar bijna onuitvoer baar. Immers al de aansluitingen zoowel de betaalde als deze die op oorlogsschade gedaan worden, komen op dezeltde staten voor. Hoe zult gi| dan de splitsing doen De heer Voorzitter legt het voorgesteld kre diet van 20 000 fr. ter stemming. Dit wordt eenparig goedgekeurd. 62) Dienst der vischmarkt. Hiervoor is er niets voorzien. 63) Wedde van den cipier van het nachtver blijf. 64) Aanvullende wedde van den cipier van het doortochthuis. 65) Onkosten van het nachtverblijf (25oo fr.) 6b) Dienst der zwemkom (10.000 fr.) 4 Openbare Weldadigheid. 67) Gemeen fonds (wet van 27 November 1891), (147.000 fr.) 65) Onderhoud van landloopers en bede laars (7.000 fr.) 69) Nationaal werk voor kinderwelzijn, toe lage der stad (10.000 fr.) M. Sobry. Die som van 10.000 fr. valt nu ten laste van den Staat, doch thans is er kwestie te weten of de stad nog een cadeau zal geven van 5.000 fr. M. Vandamme. Waarom moet die toelage met de helft verminderd worden alswanneer de Staat dergelijke vergoedingen verhoogt. Dit is voor een maatschappelijk werk en het zijn de kinders onzer werklieden die ervan genieten. M. Sobry. De wet zegt dat de Staat alle kosten afdraagt, dóch thans zijn er twee voor stellen, ofwel geheel de toelage afschaffen, ofwel nog 5ooo fr. geven. M Missiaen. Ik wensch te weten wat het Nationaal werk voor Kinderwelzijn met die 5ooo fr. zal doen. Verleden jaar hebben wij, en de heeren nationalisten steunden ons, fei ten aangehaald en gezegd dat, zoo het comi teit niet heringericht werd, wij in 't vervolg tegen die toelage zouden stemmen, gezien er daar met het geld der stad aan niets anders wordt gedaan dan aan politiek. M. Vandamme. Ik denk dat ge verwart met een ander werk. M. Missiaen. In 't geheel niet. Noem mij eens de liberalen, de nationalisten of de so cialisten die van dit Comiteit deel uitmaken. M. Sobry. Het zijn al vrouwen die in dit Comiteit zijn en gelukkiglijk doen zij nog niet aan politiek. M. Leuridan. Wanneer die toelage aan het centraal Comiteit van dit werk wordt ge geven, dan kunnen wij met het voorstel van toelage t'akkoord gaan. M. Sobry. Neen, de toelage die wij ver- leenen wordt hier aan het plaatselijk Comiteit van Yper gegeven. M Leuridan. Dan is er vergissing, ik dacht dat die toelage in de Staatskas gestort werd. Ons verzet van verleden jaar blijft dus nog zijn kracht behouden en ik trek mijn woorden van ondersteuning van daar zooeven terug. M. Vandamme. In het Nationaal Werk wordt er controle uitgeoefend door vrouwen van elders die soms heel andere philoso- phische gedachten hebben dan dc heer Mis siaen bedoelt. vi. Missiaen. Maarhet is niet tijdens de controle, maar daar buiten dat er aan politiek gedaan wordt. M. V er gr acht. Wij moeten geen cadeau doen alswanneer het niet noodig is. M. Vandamme. Gij zijt zoo rijk en ge vraagt nog 25oo fr. voor uw liberaal muziek, doch een toelage ten voordeele der kinderen van de werkmenschen moet gij bekampen. M V er gr acht. Als wij weten wat ze er mede doen. M. Leuridan. - Over zoo een vredelievend onderwerp, de zuigelingen, dat er zooveel strijd kan zijn M. D'Hüvettere. Er is hier zeker wel een verwarring. Vferleden jaar werd er 10.000 fr. ingeschreven, waarvan er 5ooo fr. door den Staat en 5ooo fr. door de stad gegeven wer den. Wat de heeren Missiaen en Leuridan vragen is de herinrichting van het comiteit, het is niet over de controle dat zij het hebben. Ik denk dat er wel een toelage van 5ooo fr. zou mogen gegeven worden om de kinderen, de hoop der toekomst, beter op te voeden. Als alle partijen in het comiteit zouden ver tegenwoordigd zijn, dan zouden wij die 5.000 fr. mogen behouden. M. Leuridan. Uw voorstel is goed, doch die hervorming moet het stemmen der toelage voorafgaan. M. Vandamme Wij zouden de toelage kunnen stemmen onder voorbehoud dier her vorming. M. Missiaen.Eens dat de toelage gestemd is, moet ze gegeven worden. M. Sobry. Dit artikel staat in de begroo ting, wij moeten er dus over stemmen. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema- hieu, D'Hüvettere, Vandamme en Sobry neen de heeren Laton, Leuridan, Soete, Missiaen, bonnet, Coutelle, Vergracht en Vermeulen de heer Capoen onthoudt zich. 70) Deel der stad in het Werkloozenfonds (7.5oo fr.) MSobry. Deze som moet verheogd en op 21.000 fr. gebracht worden. 71) Werkloozenfonds bestuurskosten (3 000 fr.) 72) Aandeel der stad in het nationaal crisis fonds (3.000 fr.) M. Sobry. Hiervoor moet nu 6.600 fr. voorzien worden. 73) Betaling der ouderdomspensioenen (i5g 5oo fr.) M. Sobry. Ingevolge de wet van 22 Januari 11. mag dit artikel verdwijnen, daar de Staat de betaling der ouderdomspensioenen te zijnen laste neemt, doch er dient nog een som van 80.000 fr. ingeschreven te worden als achterstel van ig3o. M. Vandamme. Mag die som nu niet ver dwijnen M. Leuridan. Dit is toch wel voor de jaren dat de stad van de ouderdomspensioenen nog niet ontlast was M. Sobry. In den loop van het jaar ig3o is de stad een totale som van 384-561 fr. 25 afgehouden geweest door het Gemeentekre diet voor de ouderdomspensioenen. Welnudit is nog niet alles, thans moeten nog het 3' en 4" kwartaal van het gewoon pensioen voor igio, het 3' en 4e kwartaal van het aanvullend pen sioen betaald worden, en wij hebben nog schulden voor de jaren 1928 en 1929, dus moe ten wij die sommen in onze begrooting voor zien als wij ze willen betalen. Doch ik stek voor die 80 000 fr. in de buitengewone uit gaven te brengen. M. Missiaen. Die sommen werden vroe-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 5