HET YPERSCHE - LA RÉGION D'YPREf Zondagrnst - Repos domiaical 1le Jaargang, Nr 49 -1 4 Maart I93I Bijvoegsel 1 le Année, N° 49 -I 4 Mars 1£s3t Supplément We&elijksch Overzicht Ceux qui s'en vont Het Tweede Groot Concert der Harmonie Ypriana Vrouw AHx PINTS ZIEL MISSEN üXc tiA&X ~tj De politieke partijen in Spanje, die gedu rende acht jaar niet in de gelegenheid waren werkelijk op te treden, vertoooen een groot gebrek aan samenhang. Er worden allerlei beslissingen genomen, die, door de snel op elkander volgende gebeurtenissen en zwenkin gen der politiek, weer dadelijk moeten van koers veranderd worden. Er rijzen gedurig nieuwe vraagstukken op en voortdurend hangt er bedreiging in de lucht voor nieuwe Staats grepen of voor algemeene werkstaking. Ten slotte stelt men vast dat de politieke sriek kingen in twee blokken mogen geplitst wor den. De republiekijnsche vooruitstrevende partijen zijn echter in strijd met de politieke overleveringen en moesten zij de overhand halen, dan zouden er waarschijnliik ernstige onlusten uit voori vloeien. Anderzijds zijn de ministers, die thans samen het bewind voeren, het op verre na niet eens om te beslissen hoe zij moeten te werk gaan met de meest belang rijke vraagstukken die eene dringende oplos sing vragen. Boven allen uit steekt de figuur van den koning, die in al deze onrustwekken de moeilijkheden, zich buitengewoon knap heeft weten op te werken om de toestanden die soms zeer ernstig werden te redden. De overeenkomst tusschen Italië en Frankrijk nopens de vlootbeperking heeft over gansch Europa den besten indruk nage laten. Sedert geruimen tijd immers was het niemand ontsnapt dat er geweldige spanning heerschte tusschen beide landen, zoo zeer zelf dat er een oogenblik meer dan groot gevaar heerschte een oorlog te zien. losbranden. Daarom is men het thans overal ens dat zich, ter gelegenheid dezer overeerkomst, pene buitengewone kans aanbiedt om verzoening te bréngen tusschen deze mogendheden. Wel licht zal de heer Mussolini, die beter weet dat zijn t. estand niet zoo schitterend is als hij het zelf herhaalde malen, in grootspraak, heeft willen doen uitschijnen, de gelegenheid te baat nemen om meer toegevendheid aan den dag te leggen en met Frankrijk toenadering te bewerken Engeland komt steeds in meer benarden toestand. Het financieel jaar zal sluiten met .40 tot 5o millioen pond tekort, het verzeke ringsfonds tegen de werkeloosheid zit met 65 millioen pond schuld en in de laatste twintig maanden steeg het getal werktloozen van i.ioo.ooo op 2.600.000. Dit bewijst voldoen de in welke mpeilijke omstandigheden handel en nijverheid zich bevinden, en daardoor lij den dan evenzeer de oeconomische en finan- cieele toestanden. En dit alles samen genomen weegt met doordrukkende kracht op politiek gebied. Zoo onstaat er eene geweldige wan orde in de organisatie der politieke partijen gedachten en programma loopen wijd uiteen, er ontstaan scheuringen, nieuwe partijen wor den gevormd en dit alles moet onbetwistbaar leiden tot verzwakking over 't algemeen en in 't parlementair werk in 't bizonder. De toestand in Engelsch Indiê is, na de wederzijdsche toegevingen van Ghandhi en de Engelsche Regeering zeer kalm geworden. De verkoop der uitheemsche stoffen werd weer toegelaten totdat de opgehoopte voor raad zal uitgeput zijn, en daarna zal er eene nieuwe overeenkomst getroffen worden: Noch tans zijn het allen nog niet eensgezind. De voorzitter van het Congres heeft immers ver klaard dat zijne partij bereid was deel te nemen aan eene nieuwe bijeenkomst der Ron de Tafel, maar alleer. op Voorwaarde dat Indië zijne onafhankelijkheid bekome, met eigen bestuur van leger en financiën. Het wil er bij de leiders namelijk niet in dat zij alleen in schijn zouden onafhankelijk zijn en steeds eene inmenging van het Engelsch bestuur zouden moeten ondergaan, vooral op oeconomisch gebied.RIK Le 4 Mars ig3i, est décédé inopinément a Bruxelles, M. le Capitaine Commandant de Gendarmerie retraité Alexandre Van Sluys, né a Ghistelles, le 29 Novembre 1867, et domicilié a Ste Croix-lez- Bruges. Au moment de la déclaration de la guerre, M. Van Sluys commandait le district d'Ypres, et de 1914 a 1918, il avait conservé ce com mandement Poperinghe. Les anciens Yprois l'ont toujours considéré comme un homme trés serviable. De Eereleden van den muziekkrirg Ypriana waren nog onder den goeden indruk van het Concert der Symphonie. alswanneer zij reeds tot het tweede Winterconcert der Harmonie werden uitgenoodigd Dit Concert, dar een v/aar Kunstconcert mag genoemd worden, heeft bijzonder veel bijval genoten. De Har monie heeft voor loffelijke gewoonte iets puiks op touw te z°tten. en dit co*""**"-* vvs er nogmaals een welke men overal mag voor dragen. Met zoo een uitgelezen programma en zoo een kunstige uitvoering is men altijd den bijval verzekerd. De leden der. Harmonie met hunnen talent vollen bestuurder, heer Lionel olomme, heb ben gevoeld dat men altijd beloond wordt naar weik. Het was een ware ovatie die de prachtige en onberispelijke uitvoeringen be groette. De Eereleden en hunne familie, de famihen der spelende leden, hebben hunne tocjuiehin gen niet gespaard en zoodoende aan die ware liefhebbers van de schoore en edele muziek kunst de welverdiende aanmoedigingen ver leend De moeilijke Prelude van Parsifal van Wagner, L' Invitation a la Valse van Weber, de Andante der 5' Symphonie van Beethoven en de wals La Housarde van L. Ganne vielen bijzonder in den smaak der toehoorders en dc uitvoering ervan, mjek grooten indi uk- Door die prachtuitvoeringen heeft de Har monie Ypriana bewezen dat zij in korten tijd een merkelijktn vooruitgang heeft verwezen lijkt. Deze die Ypriana onderstem en, hebben weêrom kunnen bestatigen dat de '^armonie Ypriana een van de beste muzieken der streek is, en dat zij reeds ver boven de mid delmatige sterkte g- klommen is. bestuurder en werkende leden werken hand in hand om de beste uitvoeringen te verzekeren. De Har monie Ypriana schijnt voor leuze genomen te hebben Altijd hooger op 1 Wat de artisten betreft, het bestuur der Harmonie heeft een uitermate goede keus gedaan. Madame Van Gheluwe, met hare aange name en machtige stem, bracht de toehoor ders in verrukking ze werd luidruchtig toe gejuicht en herhaaldelijk térug geroepen. M. Van Gheluwe behaalde ook rijkelijk zijn deel en zijn Kermisdag zeer aangenaam aan de jeugd, deed de oudjes glimlachen,. M. De Cock is een buitengewoon talentvol clarinettist. Het Concerto van Mozart was prachtig en de uitvtrering der Solo de Con cours van Messager, was een bewijs dat er voor dien jongen artist op dat speeltuig geen moeilijkheden meer bestaan. Hij ook werd met daverend handgeklap begroet en terug geroepen. Indien in de keus der liederen de groote meesters, zooals Gounod, Wambach, Wagner, Massenet, de eereplaatsen innamen, toch hebben wij met veel genoegen toondichters, ons tot op heden nog onbekend, kunnen toe juichen Wij kregen verscheidene liederen te hooren van onzen stadgenoot heer Lionel Blomme, bestuurder der stedelijke muziek school en der Harmonie Ypriana, en onder die mooie en lieve stukjes melden wij bijzon derlijk La Libellule (woorden van heer Alfred Gaimant) en Op de Hoeve», gtzongen door Madame Van Gheluwe. Tenslotte moeten wij de talentvolle pianiste, Madame Debacker, die voor al die artisten zoo een uitmuntende begeleidster was, van harte gelukwcnschen omdat zij hare moeilijke taak zoo meesterlijk heeft weten te vervullen. De liefhebbers van schoon muziek mogen aan de werkende leden der Harmonie Ypriana, aan den bestuurder en aan het bestuur in 't algemeen, alsook aan de afdeeling der Symphonie hunne hartelijkste bedankingen toesturen, daar allen hunne beste pogingen aanwenden om aan onze bevolking aange name en prachtige winteravonden te ver schaffen. Het Concert der Harmonie Ypriana van Dinsdag laatst heeft ook nog bewezen dat de muziekschool der stad uiterst bekwame en talentvolle leeraars en leeraressen bezit. Madame Van Gheltrwe. die in het Concert zooveel bijval verwierf, is immers leerares van zang en Madame Debacker geeft de lessen-op klavier in onze stedelijke muziekschool. Vor>r het sluiten van het winterseizoen geeft de Harmonie Ypriana haar tweede bal en laatste, winterfeest op Dinsdag 24 Maart a.-s. Alle ware liefhebbers op post om ^een beentje te flikkeren. Wie danst er de Lan- cier met de wife mous'ache Heer Gustave Wenes Pinte en familie, danken vrienden en kennissen voor ie blijken van genegenheid die zij hen betuigden tijdens het afsterven van hunne teerbeminde echtge- noote, moeder en bloedverwante, en voor hunne tegenwoordigheid op den lijkdienst. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal g-zongen worden op Zondag Ï5 Maart, m 7 u., in de parochiale kerk van BrieLn, tot ziele lafenis van Vrouw Julie YSRSAEVEL echtgenoote van Heer Moïs Van Gheluwe. Vrienden en kennissen worden ubg- noo de ZIELMIS bii te wonen die zal gezongen worden op Zondag 15 Maart, om 8 1/2 u., in St-Pieterskerk, töt ztelelalenis van Vrouw Anaise OEPUYDT echtgenoote van Heer Piosper Verhaeghe. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongea worden op Zondag 15 Maart, om 8v« u., in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Jufvrouw Adrienoe DETHOOR dochter van Hr Leopold en Vw Marie Leupe Zonne bekesteen weg Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd deZTELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 15 Maart, om 9 uur, in de kerk der EE. PP. Carmelieten, tot zielelafenis van Vrouw Alix PINTE echtgenoote van Heer Gustave Wenes. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 15 Maart, om 9 u., in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Martin BOLLEYN en Vrouw Lucie MALLENGIER. Vrienden en kennissen wórden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te w»nen die zal gezongen worden op Zondag 22 Maart, om8v« u., in St-Pieterskerk, tot zielelafenis van Jufvrouw Hélène COULEM8IER. Vrienden eri kennissen wordën uitgènoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 22 Maart, om 90., in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Pierre VANDENABEELE echtgenoot van Vw Zenobia Peperstraete. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 22 Maart, om 11 &U in St Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Heer Jules Leon VANO VERBERGHE vanwege de Duivenliefhebbers. De Apotheek van La Pharmacie de Mr S N O E O K Groote Markt o— Grand'Place is ALLEEN OPEN II reste seule ouverte le opZondag 15Maart Dimanche 15 Mars

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 9