Vand evoorde VV V Gemeenteraad van Yper 31, Boterstraat, Yper 2 De VOLDOENING die eene PELS U geeft uit de Firma GROEIT iedere maal gij ze VERGELIJKT Ziet onze uitgelezene Verzameling l'ancien iégime, et plus un sinistié ne sollici- terait le henéfice du remploi. Nous demande- rions tous avec ensemble le gans-remploi payé en or de 1914- Certainement Ie gouvernement ferait alors passer une nouvelle loi, sinon il serait ruiné de nouveau. Vei slag der Zitting van 13 Maait 1931 De zitting" wordt te 17 u. 10 geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Sobry, burgemeester voorzitter Declercq, Lemahieu en D'Hu vettere, schepenen Capoen, Laton, Leqridan, Soete, Missiaen, Bonnet,Coutelle, Vermeulen, Vergracht en Vandamme, raadsleden Ver sailles, secretaris. 1. Processen- verbaal der zittingen van 2 en 6 Maart iq3i. De heer Secretaris geeft lezing van het proces-verbaal der zitting van 2 Maart, dat zonder opmerkingen wordt goedgekeurd, en vei volgens van dit der zitting van 6 Maart. M. Vandamme. lk bemerk dat er in het verslag vermeld staat dat ik mij bij de stem mir g over artikel 60 der gewone uitgaven zou onthouden hebben, ik denk integendeel dat ik neen heb gestemd en vraag dienvolgens dat het proces verbaal in dien zin zou gewijzigd worden. M. Sobry. Die verandering zal gedaan worden. M. Vandamme. De heer Delahaye, nog steeds onpasselijk z jnde, is spijtig de zitting niet te kunnen bijwonen en vraagt hem wel te willen verontschuldigen. MSobry. De heer Delahaye is veront- schulói/d. 2. Grondvergunningen op het stadskerkhof. Een aafital gevraagde grondvergunningen worden, mits betaling der gewone vergoeding aan den Openbaren Onderstand, eenparig toegestaan. 3. Autobusdier.sten a) Yper-Watou (Abeele). M. Sobry. Een persoon vraagt om een regelmatigen en openbaren autobusdienst tusschen Yper en Watou te mogen inrichten. Tijdens het gedane onderzo» k werd hiertegtn geen enkele klacht ingediend. M. Missiaen. Is dit een nieuwe vraag M. Sobry. Ja, zij werd ons onlangs door de hoogere overheid voor advies overgemaakt. M. Lemahieu. Welk is de wegwijzer van dien autobusdienst. M. Sobry Hij vertrekt uit Yper langs Vla- mertinghe, Popeiinghe, naar Watou Abeele. M. Lemahieu. Wie is de aanvrager daar van M. Sobry. Het is de heer Decrock Elie van Yper. Verscheidene leden doen hierop opmerken dat dien dienst reeds sedert eenigen tijd bestaat. M. Sobry. Het is mogtlijk, maar de uit bater moet toch een regelmatige aanvraag doen en thans zijn wij geroepen ons advies er over uitte brengen. M. Missiaen. Maar die persoon heeft reeds de goedkeuring van de bestendige af vaardiging ontvangen. M. Lemahieu. Hoe dikwijls rijdt die autobus M. Sobry. Driemaal per dag heen en terug. De raadsleden brengen hierop een gunstig advies uit. Alleen de heer Vandamme stemt neen. b) Rousbrugge-Kortrijk. M. Sobry. De heer Kesteleyn Cam. van Rousbrugge vraagt de toelating om 's Maan dags een openbaren autobusdienst te mogen inrichten tusschen Rousbrugge en Kortrijk, via Yper. M. Bonnet. Die dienst is reeds sedert twee jaar uitgebaat. Een gunstig Sdvies wordt uitgebracht bij zelfde stemming als hiervoren. c) Rousbrugge-Yper. M. Sobry. Zelfde heer Kesteleyn vraagt om den Zaterdag een openbaren autobus dienst te mogen inrichten van Rousbrugge naar Yper. De heer Voorzitter geeft mededeeling van den weg dien deze autobus zal volgen en van de uren waarop hij uit Rousbrugge vertrekt en hier te Yper aankomt. M. Lemahieu. Om welk uur zal hij uit Yper vertrekken en waar zal hij hier zijn standplaats hebben? De menschen zouden dit toch moeten weten. MSobry. De vraag vermeldt die inlich tingen niet. Doch dit zijn slechts kleine bijzon derheden die de aanvrager vergeten heeft op te geven, het bijzonderste is dat er een open baren autobusdienst ingericht wordt om volk naar onze markt te brengen. M. Bonnet. Ik steun de vraag van den heer schepen Lemahieu, die inlichtingen zijn van belang en dienen gekend te worden voor het gemak onzer markt MSobry. Begeert men die zaak uit te stellen M. Lemahieu. Ja, totdat de aanvraag duidelijker gedaan worde. De raadsleden sluiten zich bij deze ziens wijze aan. 4. Stadsbegrooting voor ig3r. M. Sobry. Tijdens onze laatste zitting hebben wij de gewone uitgaven onderzocht en bevonden dat er een vermindering is van 5ooo ir.daar de toelage van stad ten voor- deele van het Nationaal Werk voor Kinder welzijn verworpen werd, en een verhooging van 1000 lr. wegens de schoolsoep. Ik denk dat het nuttig ware thans de gewone ont vangsten te overzien om te kunnen nagaan zoo zij met de gewone uitgaven overeen komen. Wij hebben vroeger reeds de uitga ven overloopen, veel artikels ervan, die geen aanleiding tot betwisting kunnen geven, wer den goedgekeurd, doch sommige andere zijn uitgesteld geweest. Alzoo werd het artikel twee uitgesteld. Dit voorziet een ontvangst van 72.121 fr- 20 als interest van i32 417 fr. mobilaire oorlogsschade niet onderhevig aan herbeleg volgens overeenkomst met den Staat goedgekeurd in zitting van 17-8-28 (interest gerekend tot 3i 12 ig3i). M. Missiaen. Dit artikel werd vroeger uitgesteld omdat ik inlichtingen wenschte te bekomen over het verschil der som die nu ingeschreven staat bij die van vroeger, M. Sobry. - De heer Algemeene Bestuur der Verhaeghe heeft ons hoop gegeven die som te ontvangen. Verleden jaar hebben wij ze niet gekregen en wij verhopen ze nu te ontvangen. M. Missiaen. Dit is een truc die ge gebiuikt om uwe gewone ontvangsten te ver hoogen. Het zijn onjuiste cijfers die ge in- schrtjlt, want ik heb nog niet gehoord dat de interesten op oorlogsschadevergoedingen ver hoogd werden. M. Sobry. Dit is de interest van 10 jaar, en zoolang wij die som niet ontvangen moet zij iedermaal met een jaar interesten ver meerderd worden. M. Missiam. Waarom schrijft ge dan die som in de gewone ontvangsten, als gij ze niet krijgt M. Sobry. Omdat we verhopen ze te ontvangen, daarbij dit werd vroeger zoo reeds door de bestendige afvaardiging goed gekeurd. lk stel voor dit artikel te stemmen. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema hieu, u'Huvettere, Capoen, Vandamme en Sobry neen de heeren Missiaen, Bonnet en Coutelle onthouden zich de heeren Laton, Leuridan, Vermeulen en Vergracht. De heer Soete was bij die stemming afwezig. M. Sobry Artikel 14, opbrengst der waterleiding, werd ook voorbehouden. Hier voor verteren wij 227.000 fr terwijl wij slechts i5o.ooo fr. ontvangen voor de watervoor ziening en i5.ooo tr. voor de aansluitingen, 't zij samen Ib5.ooo fr. Er is daar dus een tekort van 62x00 fr. Deze openbare dienst zou minstens zooveel moeten opbrengen als hij kost, en daarom moet die som ver hoogd wofden. Ik denk dat het nu het oogen- blik ware het voorstel van verhooging der taksverordening op het water te bespreken. M. Missiaen. Wat zijn we thans bezig te onderzoeken, is het de begrooting of de her ziening der taksen M. Sobry. Ter gelegenheid der bespre king van het artikel over de waterleiding stel len we voor, wegens ontoereikendheid der ontvangsten, deze met een derde te vermeer deren, ten einde te weten welke som er thans in de begrooting dient geschreven te worden. M. Vandamme. Voor de aansluitingen ontvangt ge slechts i5.ooo fr. en ge geeft 20.000 fr. uit. Gij zoudt ook moeten 20.000 fr. ontvangen. M. Declercq. Er zijn nog menschen die recht hebben op oorlogsschade en wij kunnen die aansluitingen toch niet doen betalen. M. Vandamme. Voor deze aansluitingen zoudt gij dan een afzonderlijk artikel moeten Zilver - Kruis - Witte - Zwarte - Blauwe - Platina - Isabella Vossen Marters Pékans, enz. voorzien. Dit is dan geen gewone uitgaaf ver mits dit op oorlogsschade gedaan wordt. M. Declercq. Maar die splitsing kan on mogelijk gedaan worden, er is niemand die op voorhand weet hoeveel aansluitingen er nog op oorlogsschade zullen moeten gedaan worden. M. D'Huvettere. Laat mij toe den heer Vandamme te bedanken voor zijne medewer king om de b#grooting te doen kloppen. (Gelach). M. Vandamme. Wij zijn hier niet geko men om een kluchtspel te spelen. M. Sobry. ,In afwachting van het plaatsen der watermeters, stelt het scnepencollege voor de taksverordening op het water, den 5 De cember 1929 gestemd, voorloopig te vervan gen door de volgende voor het water bene den 36 fr. voor 1 kraan, 33 fr. meer voor 2 kranen, en voor 3 kranen of meer 20 fr. meer per kraan op de verdiepingen 27 fr. per kraan j5 fr. voor de lansen, en waar er reeds watermeters geplaatst zijn 1 fr. 5o den kubie- ken meter voor de burgershuizen en I fr. den m3 voor nijverheidsgebtuik. Als voorbeeld, om zich van de voorgestel de verhooging een gedacht te kunnen vormen, geeft de heer Voorzitter mededeeling van het geen de heeren Declercq, D'Hu vettere, Laton en Leuridan meer zouden te betalen hebben, doch hij wordt in zijn lezing door den heer Bonnet onderbroken. M. Bonnet. Wat is me dat nu, we mogen in de openbare zitting aan geen persoonlijk heden doen. Wij zijn nog bezig met punt vier der dagorde te bespreken en nu zijn wij opeens aan punt tien gekomen. Ik vraag wat de raad zal doen M. Soete. Ik stel voor te beginnen aan artikel vijf der dagorde en daarna de begroo ting te bespreken. M. Sobry. Ik heb gevraagd of het noodig was artikel per artikel der begrooting te be spreken, en daar wij nu bezig zijn aan de waterleiding ware het toch best te weten wel ke som daarvoor moet ingeschreven worden, om daarop dan later niet meer te moeten terugkeeren. M. Bonnet. Ik stel vast dat het de raads leden niet zijn die de dagorde hebben opge steld, maar het is wel het werk van het sche pencollege geweest en zoo gij dit nu wilt wij zigen, moet gij dan ook het voorstel doen om eerst artikel 10 der dagorde te bespreken. M. Sobry. Vroeger heeft men ons voor gesteld eerst de uitgaven te onderzoeken voor aleer over de nieuwe voorstellen van lasten te stemmen, en nu wij, gevolg aan dit voorstel eerst de uitgaven willen bespreken om te zien hoeveel het tekort zal zijn, schijnt men ons er een verwijt van te maken. Hoe moeten wij

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 2