6 M Declercq. Er zijn reeds een honderd tal watermeters geplaatst in de huizen waar het meest water gebruikt wordt. M. Missiaen. De belasting, zooals ze thans per kunieken meter vastgesteld is, zal voor veel nijveraars, die een groot waterver bruik hebben, hoog oploopen en ongetwijfeld zullen veel industriêeJen het voordeeliger vin den een artisischen put te maken voor hun eigen gebruik en ze zullen de stad met haar water laten zitten. M Missiaen. Ge wilt ook doen betalen door me^ schen die in hun huis slechts een kraan hebben en die dus maar enkele emmers water per dag verbruiken. Wanneer zult g nu de watermeters koopen, waarvoor ge een leening hebt aangegaan M. Declercq Overal waar wij zien dat men water verkwist, wordt een watermeter M. Sobry. Ik denk dat de Yperlingen zich mogen gelukkig achten van zoo een vol ledig waterstelsel te kunnen genieten en ik vraag de stemming over het voorstel. M. Vermeulen. Deze gave waarvan ge spreekt is een erfdeel van het vorig geslacht. De leeningen, waarover de heer Leuridan zoo even handelde, hebben gediend om die water leiding aan te leggen. Une Plaque Commémorative ■voorwerp niet uit van een afzonderlijk artikel, maar dit is begrepen in het onderhoud der wegen in 't algemeen. Voor wat mij betreft, ik stem ermede in om de velos, die de werk lieden uitsluitelijk voor hun werk bezigen, te ontlasten. M. Sobry. Hoe zal men dit bepalen Dit zal een oorzaak zijn van twist en tweedracht. Na nog een korte beraadslaging wordt er besloten dit punt uit te stellen om te onderzoe ken of de verwezenlijking van het voorstel van den heer Leuridan mogelijk is. 10. Taksverordening op het water her ziening. M. Sobry. Aangezien de waterdienst meer kost dan hij opbrengt, stelt het schepen college voor de vroeger gestelde voorloopige taks op het water als volgt te veranderen l) beneden, 36 fr. voor I kraan, 2 kranen 33 fr. per kraan, boven de twee kranen 20 fr. meer per kraan 2) op de verdieping, 27 fr. per kraan 3) 75 fr. voor de lansen 4) 1 fr. 5o per m3 voor de burgershuizen en 1 fr. per m3 voor nijverheidsgebruik. M. Soete. Tracht eerst klaar water te geven en spreekt dan van opslag. M. Leuridan. Er steekt daar veel waar heid in hetgeen miin vriend Soete zegt. Ik ben ook niet t'akkoord, Mijnheer de Voorzitter, met uw eerste argument, want die toestand is heel normaal. Overtijd miek Yper een loffelij ke uitzondering op het stelsel van heel het land, maar nu dat de waterkwestie in alle steden een voorwerp van gemeentelijke zorg geworden is, is het ook normaal dat er aan dien dienst geld besteed wordt Alswanneer de hoedanigheid van het water verbeterd wordt dan zoudt ge wat meer kunnen doen betalen, maar htt is beschamend nu meer te durven vragen voor de soort soep die we nu als wa ter krijgen. Daar straks hebt ge ook mijn naam vernoemd en gezegd hoeveel ik meer zou te betalen hebben, doch het is niet omdat ik daar persooi lijk bij gemoeid ben dat ik mij ertegen verzet, maar voor de menschen die slechts een kraan bezitten, die dus het mini mum water gebruiken, zou ook de taks van 27 fr. op 36 fr. genracht worden. Ik stel voor daar geen oogenblik onze aandacht aan te schenken, later wanneer het water klaar en zuiver zal zijn, dan kunnen we zien. M. Missiaen. Ik sluit mij volledig aan bij de gezegden van den heer Leuridan. Die voor loopige taks duurt lang, ge hebt vroeger een leening aangegaan om watermeters te koopen doch ge hebt dit geld nogmaals niet gebruikt. M Sobry. Iedereen is vrij putten te maken en niemand is verplicht het water der stad te nemen, maar het is toch redelijk een kleine belasting te vr gen voor het groot voordeel dat de stad geeft. Men betaalt wel zooveel waarvoor men niets ontvangt, terwijl men hier in ruiling der taks water ontvangt tot op alle verdiepingen van het huis. M Sobry. Maar die leening bestaat niet, daar zij niet toegestaan werd. M. Vermeulen. Ik ben ook niet t'akkoord om de taks te verhoogen omdat de water- dienst met een tekort sluit, nu bijzonderlijk dat het zooveel te wenschen laat. Vóór den oorlog was het water kosteloos. Dit is een openbare dienst die zoo goedkoop mogelijk moet gedaan worden en dit in 't belang zelf der openbare gezondheid en der nijverheid. De huizen echter, waar er een lans is, zouden een watermtter moeten hebben. Verscheidene raadsleden gaan hiermede t'akkoord en zeggen dat er met die lansen veel water nutuloos verkwist wordt. In sommige huizen waar geen lans is, legt men een darm aan de kraan, die zich in den kelder bevindt, en zoo besproeit men de straat, andere personen gebruiken alzoo het water, zonder dat iemand het weet of ziet, zelfs om hunnen hof te besproeien. geplaatst. Hierop wordt tot de stemming overgegaan. Stemmen ja de heeren Declercq, Lemahieu, D'Huvettere en Sobry neen de heeren Laton, Leuridan, Soete, Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vermeulen, Vergrachten Vandamme. De heer Capoen onthoudt zich. II.— Taksverordening op den begrafenisdienst herziening. M. Sjbry. Aangezien de begrafenisdienst meer kost dan hij opbrengt en er twee nieuwe lijkdragers noodig zijn, stelt het schepen college voor de taks als volgt te bepalen i® klas, dienst van li u., 55o fr. 2e klas, om 10 u. 3o, 440 fr., en om 10 u., 43o fr. 3* klas, 9 u. 3o, 25o fr. 4' klas, 9 u., 140 fr. 5e klas, 8 u. 3o, 100 fr. en 6' klas, om 8 u., kosteloos. M. Vandamme. Ik vind dat de verhou ding niet groot is en dat de twee hoogste klassen wat meer hadden mogen verhoogd worden. Zoodoende zoudt gij dien dienst mogelijks in evenwicht kunnen brengen. M. Lemahieu. Wij weten niet hoeveel menschen er zullen sterven noch of er veel rijken zullen zijn of niet. Wij hebben een middelmatige.verhoogin? van 10 genomen, wij zijn dus niet lastig. Deze verhooging is er noodig, te meer dat wij nu twee nieuwe lijk dragers moeten hebben voor de diensten vanaf 9 u. 3o. Verleden jaar heeft deze dienst 28 385 fr opgebracht, met de nieuwe cijfers zou het nu 3t.5io tr. zijn, het is dus een kleine verhooging en de moeite niet waard daar lang over te spreken. Gij zoudt willen dat de rijken alles betalen, maar gij moet niet bang zijn de werklieden te treffen, want de onvermogenden betalen niet. Bij stemming wordt het gedane voorstel goedgekeurd Alleen de heeren Missiaen, Bonnet en Coutelle onthouden zich. XII. Mededeelingen. 1) De heer Voorzitter zegt verslag ontvan gen te hebben over clen toestand der kas van den Openbaren Onderstand en geeft er mede- deeling van M. Bonnet. De heer Voorzitter, die steeds in alles zoo nauwkeurig de wet wil volgen, zou moeten weten dat dit, om door de hoogere overheid niet afgekeurd te worden, een punt der dagorde moet uitmaken. Dit is geen mededeelirg en ik zou willen dat dit punt op de dagorde der aanstaande zitting gebracht worde, zooals de wettelijke bepaling het ten andere voorschrijft. M Sobry. Wij zullen daarvan rekening hou-1 en. 2) M Leuridan. Ik zou aan den heer Schenen van openbare werken willen vragen of er reeds voldoening gegeven is aan den wensch van de gendarmerie op de Kalfvaart, die vraagt daar een gaslantaarn te plaatsen, 's Avonds is het er pikdonker aldaar en daar bij zou die lantaarn een bijzonder kenteeken moeten hebben aanduidende dat er daar een politiepost is, zooals dit hier aan het politie- bureel het geval is. M. Dec'ercq. Wij hebben daarvoor reeds sedert lang geschreven aan het Beheer der Domeinen te Brugge, maar we krijgen nooit geen antwoord. M. Leuridan. Ik zou liever hebben dat de stad zelf de onkosten daarvan zou doen en die daarna dan van den Staat terugvorderen. M. Declercq. Als wij dat doen, maken wij een slecht voorgaande, want we hebben dan nog gansch de Ligywijk die ook niet verlicht is. M. Leuridan. Ik meen dat men dit niet als een voorgaande zou kunnen inroepen, want ik vraag hier slechts een lantaarn om den gendarmeneDOSt aan te duiden en dit in 't belang van den ordedienst. M. Declercq. - Het is nu reeds zoolang dat wij dit vruchteloos vragen en ik zal in het schepencollege voorstellen een politiemaat regel te nemen om alles te verlichten op de kosten van den Staat. Wij zouden de Domei nen kunnen beteekenen dat zij de verlichting moeten doen binnen een bepaald getal dagen, zooniet dat de stad zelf dit werk zal doen uit voeren op de kosten van den Staat. Wij heb ben de lantaarnen en de buizen zijn reeds gelegd. M. Sobry. Maar ge kunt dat niet doen. M. Declercq. De heer Burgemeester Surmont heeft vroeger nochtans de Recht bank doen ontruimen. MSobry. Dat was een politiemaatregel omdat het gebouw bouwvallig en een werke lijk gevaar was, doch hier is a it niet het geval. M. Leuridan. Ik vraag niet dat gij zoover zoudt gaan, ik vraag maar enkel een lantaarn. M. Sobry. En ik vraag geld. M. Vermeuten. Er bestaat een reglement op het maken van nieuwe straten en het is- daarin vermeld dat dé eigenaars verplicht zijn voor de verlichting dezer straten te zorgen. M. Sobry Wij doen niets anders dan vragen, doch niets baat. Alles zou door die stad moeten gedaan worden en dit is niet mogelijk. 3) M. V er gr acht Het stadstheater zal weldra in aanbesteding gegeven worden en ik heb klachten vernomen nopens de betaling- Men beweert dat zij in titels zal gedaan worden. M. Sobry. De stad wordt alzoo in titels betaald, zij kan toch maar uitgeven hetgeen zij ontvangt. Die titels zijn nu aan 98 ge- kwoteerd, er is dus gelukkiglijk niet veel verlies op. M. Ver gracht. Kan de stad zelf die titels niet verkoopen en de aannemers in geld be talen M. Sobry. Dan zou de stad eraan moeten toesteken. M. Soete. Het gevolg daarvan zal zijn dat de aannemers 5 meer zullen rekenen. 4) VL Vermeulen. Heeft de stad reeds nieuws ontvangen over het statiegebouw M. Sobry. Ja, maar 't is slecht nieuws- Men heeft ons geantwoord dat de statie van Ypér aan de tegenwoordige vereischten van het verkeer nog voldoet en er althans geen spraak kan zijn van een nieuw gebouw te zetten. M. VermeulenIk zou voorstellen dat het schepencollege een onderhoud zou vragen met den heer eerste minister Jaspar, om hem over die kwestie te spreken. M Vandamme. De heer minister Lippens is van oordeel dat de huidige statie van Yper nog goed is tot in ig35. 5) M. Missiaen. Tijdens de openbare ven- ditie.s wordt e-- goed toezicht gehouden dat er geen nieuwe koopwaren ve kocht w. rden Naar het schijnt worden er in de verkoopin- gen veel nieuwe meubels bij de oude gevoegd. M. Sobry Wij zullen de aandacht der politie daarop vestigen. M. Vermeulen. Ik vraag dat de wet op het verkoopen van nieuwe koopwaren streng zou toegepast worden. Hetzelfde geldt voor de openbare verkoopingen van wijnen, deze mogen alzoo slechts in vaten vei kocht worden en men verkoopt ze in flesschen. Daardoor wordt aan den plaatselijken handel groot na deel berokkend. 6) M. Soete. Hoe is het thans met de be slissing van verleden week aangaande de autobussen M. Sobry. Dit is geen wet, maar enkel een wensch door den raad uitgedrukt. 7) M. Bonnet Ik zou een bemerking wil len maken tot den heer schepen Declercq. Ik ben eens in de school der S* Niklaasstraat geweest en ik heb moeten bestatigen dat die school zoo slordig en vuil is. De heer Bestuur der kan niets meer dan hetgeen hij doet, de personen aangesteld voor het reinigen doen het niet.'Ik meen dat het schepencollege daar zou moeten maatregelen nemen. M. Leuridan. Wanneer men niet betaalt mag men ook geen werk eischen. M. Declercq. Ik heb die school ook be zocht en zal er in de eerstkomende zitting van het schepencollege over spreken. M. Sobry. De mededeelingen zijn uitge put, willen we thans de bespreking der begroo ting hervatten M. Lemahieu. Ik stel voor de begrooting tot een volgende zitting te verdagen. De raadsleden sluiten zich bij dit voorstel aan en de openbare zitting wordt te 20 u. opgeheven. Le jour de Paques, arrivera a Ypres une délégation d'environ 5o anciens soldats dm 2d régimenf anglais City of London L'après midi aura lieu a 3 h., en l'Eglise Anglicane St-Georges, l'apposition d'une plaque commémorative en cuivre en souvenir des soldats de ce régiment morts au fronti d'Ypres: 1

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 6