21-3-1931 Het Ypersche-2e Bijvoegsel-JLa Région d'Ypres N° 50 Gemeenteraad van Yper Werkmanswoningen te Yper De Maatschappij voor het bouwen van gced koope woningen Ons Onderdak te Yper, heeft pas twintig schoone en geritfiijke werk manswoningen opgericht te Yper en reeds zijn ervan dertien verkocht. Deze huizen zijn gelegen in de Tegelstraat, op de plaats der oude ruiterij kazerne. Hij ieder huis is een schoon stuk hoving. A) Voordeelen van de koopers. i. De koopprijs is zoo laag mogelijk gesteld hetzii een en dertig tot twee en dertig duizend frank. 2. De kooper is verplicht onmiddellijk de som van vijftien honderd frank te storten op afkorting van de koopsom en dit als waarborg voor de uitvoering van de overeenkomst welke hij met de maatschappij aangaat. 3. De koopers hebben gemak van leening aan een lagen intrest bij de bestaande krediet maatschappij Eigen Heerd te Yper. 4 De koopers die in de voorwaarden ver- keeren genieten de premie van Staat, Pro vincie en Gemeente. Deze premie is aarzien- lijk en bedraagt voor Staat, Provincie en Gemeente. 425o fr. voor een gezin zonder kinderen. 4675 fr. met een kind. 5ioo fr. twee kinderen. 5g5o fr. drie 63oo fr. vier 765o fr. vijf enz. 5. Gemak van vereffening van het aan de kredietmaatschappij geleende kapitaal bij middel van maandelijksche afkortingen welke weinig de maandpacht van een pachter te boven gaan hetzij van 190 tot 225 fr. per maand. Daar de kooper meteen verzekerd is op het leven zou het huis- en de gron 1, in geval hij komt te sterven, onmiddellijk den vollen eigendom worden der weduwe al zou ér maar vijf honderd frank betaald zijn geweest. 6. De koopers bekomen ouk verminde ring van de registratierechten op de leening en zijn vrij van grondbelastingen gedurende tien jaar. B) Kosten van'den Notaris. Buiten den voormelden koopprijs moet de kooper bij het verlijden der verkoopakte aan den Notaris de som van ongeveer dertien honderd frank betalen Die som komt niet in afkorting van de koopsom maar dient erbij gevoegd, dus r 32.000 -)- i.3oo 33 3oo. C) Waar en tot wien zich wenden. De kandidaat koopers kunnen zich aanbie den bij een der afgevaardigde beheerders, den Heer Htctor Vermeulen, Dixmu iestraat, te Yper en den Heer Leon Vandevoorde, Bestuurder van verzekeringen, Elverdinghe straat. Yper, die alle noodige inlichtingen zullen geven. D) Pleegvormen voor het aanvragen der Staatspremie. Men moet per aangeteekenden brief zijn aanvraag sturen aan het Ministerie van Nij verheid en Arbeid 2d' afdeeling, Goedkoope woningen, te Brussel. De veikoopende maat schappij Ons Onderdak belast zich ook die aanvraag op te maken. Het Ministerie zal er aan den aanvrager ontvangst van melden en een volgnummer aan de vraag geven. Vervolg van het Verslag der Zitting van 6 3 1931 5. Eeredienst. 74) Woonstvergoeding aan de bedienaars van den Eeredienst (6.3oofr.) 6. Wetenschappen en Kunsten. 75) Toelage der stad aan de Middelbare School (75.i52 fr. 67) M. Sobry. -- Dit artikel mag op 3z.5g5 fr. gebracht worden, daar de stad van een deel der kosten van de Middelbare School ont last is. 76) Aandeel der stad in de kosten van het kosteloos lager onderwijs a) stadsjongens- school (3o.28o fr.) M Sobry. Dit krediet moet tot op 3i.i8o frank gebracht worden, 't zij dus een verheo- ging van 900 fr. 77) b) Stadsmeisjesschool, Rijse'strsat (3o.2oo fr.) M. Sobry. Hier ook is een kleine ver hooging noodig, die $om moet nu 3o.5oo fr. zijn 78) c) Stadsmeisjesschool, Sint Janstraat (21.000 fr.) 79) d) Aangenomene St- Aloysiusschool (4 000 fr.) M Sobry. Dit artikel moet thans 10.400 frank bedragen in plaats van 4.000 fr. M. "MissiaenIs het schepencollege nog niet van gedacht veranderd sedert de stem ming die uitgebracht werd over de toelagen aan de vrije scholen Uwe begrooting sluit met een overgroot tekort waardoor gij ver plicht zijt nieuwe lasten te leggen. Daarom vraag ik of dit niet van aard is u van gedacht te doen veranderen, want anders zult gij het moeilijk hebben die nieuwe lasten gestemd te krijgen Wat ons betreft, wij zullen geen cen tiem stemmen wanneer dit toch maar moet dienen om nieuwe subsidiën aan de vrije scholen te geven. M. Sobry. Wij hebben een contract met de scholen en wij zijn gehouden het stipt uit te voeren, zooniet zou men de stad een proces kunnen aandoen dat voorzeker in haar voor deel niet zou afloopen. Wij kunnen daarop dus niet meer teiugkeeren. M. Missiaen. Die dit gestemd hebben, zullen betalen. De heer Voorzitter legt het voorgesteld krediet ter stemming. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema hieu, D'Huvettere, Capoen, Laton, Leuridan, Vandamme en Sobry onthouden zich de heeren Missiaen, Bonnet, Vergracht en Ver meulen. De heeren Coutelle en coete hadden voor enkele oogenblikken de zaal verlaten. 80) e) Aangenomene Sint - Michielsschool (625 fr.) M. Sobry. Thans is het 7.800 fr. in plaats van 625 fr. 81) Aangenomene Mariaschool met de eraan gehechte bewaarschool (8.5oo fr M. Sobry. Dit artikel werd op 16.700 fr. gebracht 8 ibis) Aangenomene Sint-Jozefs school (13.400 fr.) 82) Tusschenkomst der stad in den aankoop van schoolgerief voor de a) aangenomene S* Aloysiusschool (i3oö fr M. Sobry. Nu is dit 2814 fr. in plaats van i3oo Ir. 83) b) Aangenomene Mariaschool met de eraan gehechte bewaarschool (3.000 fr M. Sobry. Dit moet gebracht worden op 8 452 fr. 83 bis)-c) Aangenomene S1 Michielsschool (2.142 fr.) 83 ter) d) Aangenomene S' Jozefs school (5 896 fr.) 84) Voorschot der gemeente in de jaar wedde van tusschentijdige onderwijzers en onderwijzeressen (40.000 fr.) 85) Stichtii gen ten voordeele der lagere scholen te weten a) de Looye 1.521 fr. 45) b) Lamotte (1.139 fr74) c) Vandenpeere boom (735 fr. 80)d) 13ouckenaere(37ofr. 44) e) Pype (14 fr. 85) f) Pauwels (74 fr. 08) g) Fiers (26 fr. 46) M. Sobry. Deze sommen dienen thans onderscheidenlijk gebracht te worden op 1.552 fr. 5o, 1163 fr., 740 fr. 60, 378 fr., i5 fr. i5, 75 fr. 60 en 27 fr. M. Missiaen. Ik heb vroeger uitleg ge vraagd over het verschil dat er bestaat tus- schen de ontvangsten en de uitgaven dier stichtingen. Men heeft mij alsdan beloofd de akten in mededeeling te geven, doch tot op heden heb ik hiervan nog niets gezien. M. Sobry. Het is onmogelijk te geven wat mén niet heeft. Al die akten werden door den oorlog vernield, doch die fundaties zijn wettelijk erkend en hebben werkelijk bestaan. Sedert ik hier in den gemeenteraad zetel, heb ik altijd gezien dat er een verschil was tus. schen de ontvangsten en de uitgaven, en dit omdat een deel dier stichtingen bestemd is om de kosten van het onderwijs te dekken. Ik heb dit altijd zoo geweten. M. Missiaen. Het is toch zonderling dat andere akten nog bestaan, zooals die van M. Vandenpeereboom, en dat het juist die akten zijn, waarvan ik begeer kennis te nemen, die niet gered werden. M. Sobry. De akte van M. Vandenpeere boom werd maar gemaakt in 1864 en werd in de hypotheek bewaard. Deze stichting geeft slechts een inkomst van 240 fr., doch de stad heeft 42 aren grond gekregen op voorwaarde ieder jaar een som van 5oo fr. te voegen bij de opbrengst der stichting, en zoo komt het dat 740 fr. ingeschreven wordt, M. D'Huvettere. Er is een gezamenlijk verschil^van 1634 fr. M. Sobry. De stichtingen Lamotte en de Looye dagteekenen van verleden eeuw, wij zouden zeer gelukkig zijn moest men die akten 't zij in de bibliotheek of elders kunnen terugvinden. 86) Aandeel der gemeente in de kosten der bewaarschool a) Rijselstraat (6.000 fr.) 87) b) S* Janstraat (4 5oo fr.) 88) Fonds der meestbegaafden (2 044 fr. 5o) 89) Dienst: a) der gemeentehuishoudschool (21.295 fr. 20) M. Sobry. Ingevolge de begrooting die aangenomen is geweest moet die som nu 21.834 fr- 80 zijn. b) van 't stedelijk leerwerkhuis (62.391 fr y5) M. Sobry. Deze som mag verminderd worden op 55.489 fr. 76. go) Vergoeding aan de leeraars van gods dienst en zedeleer in de lagere gemeente scholen (2 700 fr.) 91) Dienst der Nijverheidsschool (80.808.44 frank). 9ibis) Dienst der Nijverheidsschool, aan vullende begrooting voor ig3t (3.874 fr- 68) M. Sobry. Dit is een nieuw artikel dat in de Oegrooting moet geschreven worden. 92) Nijverheidsschool, aanvullend krediet voor licht, vuur, enz (4.000 fr.j g3) Nijverheidsschool, aanvullende wedde huisbewaarder (goo fr.) 94) Stichting Vandenbussche ten voordeele der Nijverheidsschool (6 fr. 35)' g5) Stichting Merghelynck ten voordeele der Nijverheidsschool 11 r fr. 14) M. Sobry. Hier moet een kleine verhoo ging aangebracht worden, thans is het 113.40 frank. 96) Stichting Ceriez ten voordeele der Nijverheidsschool (3o3o ir.) 97) Dienst der muziekschool (6l.3g5 fr.) 98) Schoolsoep (2000 fr M S bry Hiervoor wordt nu voorgesteld 3oon f in te schrijven. M. Missiaen. Ik heb vroeger 4000 fr. voorgesteld, en ik hernieuw thans dit voorstel. M. Sobry. De Comm-ssie van Open baren Onderstand geeft slechts 3ooo fr zij wil alleen maar dezelfde toelage geven als degene die zij aan de vrije scholen verkent. Ik denk dat het dus redelijk is dat de kinderen der stadsscholen op dezelfde manier behan deld worden als die dervrije scholen, al de behoeftige kinders moeten op gelijken voet staan. M Missiaen. Het is redelijker 60.000 fr. te geven aan de vrije scholen dan een kleine toelage te geven voor de schoolsoep aan de behoeftige kinderen onzer stadsscholen. Als- wanneer de Openbare Onderstand een toelage aan de stad geeft, dan is het opdat de stad er iets zou bijdoen, want anders heeft de Ooen- bare Onderstand de stad niet noodig en hij zou zelf de schoolsoep inrichten. M. Declercq. Die som van 4000 fr. die ge voorstelt, is dit voor de drie scholen Dan is dit niet voldoende, het ware alleen goed voor het maken der soep, het aankoopen der noodige groenselen, enz., maar dan blijft er niets over voor de personen die met het bewaken der kinders gelast zijn. M Missiaen. -1- Ik stel voor 4000 fr. te stemmen. M. Vandamme.De heer Missiaen is een zonderling man, hij weigerde straks een druppel melk voor de zuigelingen en nu zou den de kinderen altijd moeten soep eten. M. S )ete. Wie is de zonderlingste, kwast M. Vandamme Stel u tusschen ons ge tweeën, men zal niet lang moeten kiezen. M. Declercq. In de Rijselstraat zijn er omtrent 80 kinderen die 's noens blijven en 65 in de Looye en Justicescholen. Met 2.000 f. voor de soep komt men misschien toe, maar dan moeten wij nog de bewakers betalen. M. Sibry. Ik stel voor de soep te geven- ten laste van den Openbaren Onderstand, doch gezien er een voorstel is van 4.000 fr., leg ik dit ter stemming. De som wordt met groote meerderheid der stemmen aangenomen. Alleen de heeren Le- mahieu en Sobry stemmen er tegen. 99) Betaling door den Staat van de jaar wedden der onderwijzers en onderwijzeressen der lagere scholen (1.089. 25i fr. 60). M. Sobry. Thans moet er r. 262. 081 lr. 60 ingeschreven worden. De Staat betaalt die

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 9