Gemeenteraad van Yper Verslag der Zitting van 30 Maart 1931 (vervolg) 8. Stadsbegrooting voor iq3 r. M. Sobry. Het is dringend noodig dat onze begrooting gestemd worde. Immers de wet zegt dat de begrooting vóór den io De cember moet ingediend zijn en dat er naar de nalatige gemeenten een bijzonderen commis saris zal gezonden worden op de kosten der gemeenteoverheden. M. Missiaen. Wie zijn die gemeente overheden M. Sobry. Dit staat in de wet. M. Missiaen Ik weet het wel. M. Sobry. Gij moet het mij dan niet vragen. De heer Gouverneur heeft ons ook reeds verscheidene malen naar de stadsbe- grooting gevraagd en op onze brievën, waar bij we de toelating vragen om meer dan de diie twaaifsten, die ons vroeger toegestaan werden, te mogen gebruiken, krijgen wij geen antwoord. Dit alles duidt aan dat het hoogdringend is onze begrooting op te maken, zooniet zullen wij met I April aanstaande geen betalingen meer kunnen doen. Tijdens de bespreking der gewone uitgaven werd artikel 69 met 5ooo fr. verminderd, terwijl de arti kelen 98 met 1000 fr. en 126 met 3ooo fr. ver meerderd werden, zoodat er in de uitgaven een verschil in min is van 1000 fr. Daar de gewone dienst met een tekort van 245.410,91 fr. sloot, stelde het schepencollege voor dit tekort aan te vullen door het stemmen der volgende taksen taks op de honden, i5.ooo fr. op de gewone voertuigen, 18.000 fr. op de rijwielen, i5.ooo fr. verhooging van de taks op 't water, 5o.ooo fr. der begrafenis rechten, 1.700 fr en der gemeenteopcen- tiemen, 145.710 fr. gr, hetgeen samen de som van 245.410 fr. 91 uitmiek. Den i3n Maart laatstleden stemde de raad enkel drié dezer voorstellen, 't zij een som van 34.700 fr. en alzoo een tekort latende van 210.7m fr. 91. De heer Soete verlaat hierop de raadszaal. M. Sobry. Hoe dit tekort nu aangevuld Gezien men een onderscheid mag maken tus- schen pachterlijke en groote herstellingen, stelt het schepencollege thans voor alleen het jaar lijksch herstel der gebouwen en eigendommen van de stad in den gewonen dienst te behou den en de andere heistellingen in de buitenge wone uitgaven te schrijven. Zoo zou er voor artikel 16 maar 25.000 tr. in de gewone uitga ven ingeschreven blijven en 25.000 lr. in een nieuw artikel naar de buttengew ine uitgaven verplaatst worden. Voor artikel 17, 40.000 fr. in den gewonen en evenveel in den buitenge wonen dienst, voor artikel 2t ook 5o 000 fr. langs weerszijden, voor artikel 29, 5.ooofr. in de gewone en 5.000 fr in de buitengewone uitgaven, voor artikel 3o, 8.5oo fr. en 8 5oo fr. en eindelijk voor artikel 40, 65.noo fr. in de gewone en evenveel in de buitengewone uit gaven. Alzoo zou er in de buitengewone uit gaven een som ingeschreven worden van ig3.5oo fr. ter ontlasting van den gewonen dienst. Moésten wij daarbij nog de pensioenen van onze gewezen politiebedienden en 3 stads- werklieden elk met t2oo fr. verminderen, dan zou dit samen met de hiervoren voorgestelde ontlasting van ig3.5oo fr. de som uitmaken van 210.000 fr. en de gewone dienst zou in evenwicht sluiten. Om nu den buitengewonen dienst in evenwicht te brengen, stellen wij voor artikel 90 der ontvangsten, vermoedelijk achterstel van stads aandeel in Staats cedu laire belastingen der opvolgende opcentiemen over afgesloten dienstjaren, met ig3.5oo fr. te verhoogen. M. Missiaen. Ik geloof dat er niemand onder ons is die dit voorstel ernstig zal opne men. De daar zooeven aangeduiie midde len om de begrooting schijnbaar in even wicht te brengen zijn geen middelen. Het is een ellendige plantrekkerij, daar men op voorhand wel weet dat dit middel on wettelijk is en dat men daardoor de lasten zal doen drukken op dezen die na ons komen. Noem mij een werk uit de artikelen, die gij daar komt op te sommen, dat niet tot den gewonen dienst behoort en niet jaarlijks terugkomt. Wanneer men mij het bewijs kan geven dat dit buitengewone werken zijn, dan zal ik aanvaarden die sommen in de buiten gewone uitgaven te schrijven, maar dan zal ik er ook onmiddellijk aan toevoegen dat de begrooting opgemaakt werd zonder het minste onderzoek. Het is ook niet 245.000 fr. deficiet waarmede de begrooting sluit, het is veel meer. Wanneer gij cijfers wilt discuteeren, dan moest gij eerst over al de artikelen stemmen en dan ook zoudt gij weten waaraan u te houden. Ik heb het u reeds vroeger gezegd, in uwe begrooting is er nog steeds een post voorzien van 80.000 fr. waarop gij thans niet meer moogt rekenen. De voorziene opcentiemen, die niet verhoogd werden, moeten met 225.000 fr. verminderd worden, zoodat dit reeds een tekort uitmaakt van minstens 3oo.ooo fr. En dan laat ik nog van kant de werken die niet als buitengewone werken kunnen aanzien worden en telken jare terugkeeren. Wij moeten eens voor goed een klaren toestand maken, de manier waarop de stad bestuurd wordt is een ramp voor de stad. Wij hebben een schepencollege zonder de minste verantwoordelijkheid, dat op geen meerderheid kan rekenen en soms met 4 tegen 11 staat. Wanneer wij zien dat elke uitgaaf, voorgesteld door geliik welke groep, telkens met groote meerderheid wordt aangenomen en dat daarnevens elk voorstel, uitgaande van het schepencollege om inkomsten te hebben, radicaal geweigerd wordt, dan moet zulke toestand de stad onvermijdelijk naar het failliet leiden. De heer Voorzitter zegde vroeger dat wij de verantwoordelijkheid zouden dragen zoo de stad de noodige inkomsten niet meer had, doch wij willen die verantwoordelijkht id en eischen ze zelfs op. Die toestand in het besturen der stad kan niet l lij ven duren en wij vragen dat elke partij hare verantwoorde lijkheid zou nemen. Want het is toch te ge makkelijk steeds allerhande nieuwe uitgaven voor te stellen als men de noodige inkomsten niet moet stemmen. Dit is volksvleierij, pure demagogie, ik aarzel niet het te zeggen. Als de stad op die manier voort bestuurd wordt, dan is er geen evenwicht mogelijk en dan zal de begrooting sluiten met een tekort van 5oo 000 fr. zooals de rekening van 1929. De begrooting van ig3o sloot met een over schot van 5ooo frank, doch in werkelijkheid was er een tekort van 25o.ooo fr. Er werd alsdan beloofd besparingen te zullen doen, en op onze vraag om te weten welke besparingen men van zin was te doen, antwoordde de heer schepen van financiën dat hij ons ervan aan tijds ging verwittigen. Nu nog altijd wachten wij op zijne verklaringen, dus werden er geen besparingen gedaan en zal er daar een nieuw tekort zijn van 25o 000 fr., het geen, gevoegd bij het tekort der rekening over het diens'jaar 1929, een gezamenlijk tekort geeft van j5o 000 fr. Nu zal de be grooting voor 1 g31 met een nieuw tekort van 5oo.ooo fr. sluiten, zoodat wij dus samen een tekort van i.zóo.ooo fr. zullen hebben. Wij eischen onze verantwoordeliikheid en vragen aan de andere partijen welk hierover hun oordeel is Er moet een verantwoordelijke meerderheid zijn, en wij zeggen tot de kaïho lieken vormt die meerderheid gelijk hoe. Sluit een verbond met de vlaamsche nationa listen of met de liberalen, ons is dit gelijk, wii zijn in de oppositie en zijn dan nog goed genoeg om controle uit te oefenen. Wanneer het niet mogelijk moest zijn op die manier een meerderheid te vinden, dan zullen wij, socialisten, voor de derde en laatste maal ons voors'el hernieuwen van een gerreied schepencollege samen te stellen Gij hebt vroeger niet naar ons voorstél geluisterd en door katholieken, met medewerking der vlaamsche nationalisten, werd er een homo geen katholiek schepencollege gekozen, de liberaDn hebben zich onthouden, alleen de socialisten logisch met zich zelf, hebben hun stem op een anderen candidaat uitgebracht Na het afsterven van den heer Colaert hebben de socialisten hun voorstel vernieuwd, doch niemand heeft geluisterd en er werd een katholieke schepen gekozen met 6 stemmen tegen 6 onthoudingen en 3 stemmen op een anderen candidaat- Alswanneer er zoo voort bestuurd wordt, gaat de stad naar het bank roet. Voor de derde, doch, ik herhaal het, voor de laatste maal zullen wij, socialisten, u die redplank toesteken en voorstellen dat ieder partij in het schepencollege zou verte genwoordigd zijn. Indien dit thans mocht bijgetreden worden, dan zou ik de verdeeling als volgt voorstellen aan de katholieken, de burgemeesteraan de vlaamsche nationalisten, de eerste sterkste groep, de 1' schepen aan de socialisten, de tweede sterkste groep, de 2e schepen en aan de liberalen de plaats van 3* schepen. Dus ieder partij zou er in vertegenwoordigd zijn, en moest er een partij gevonden worden die dit niet aanneemt en vindt dat het gemakkelijker is in de oppositie te blijven, dan zou die beschikbare plaats naar de sterkste groep overgaan zoodat, in dit geval, de katholieken bij de plaats van burgemeester nog deze van 3e schepen zou den bekomen. Op die manier, zou er een ver antwoordelijk schepencollege bestaan, doch in zake besturen zou elke partij hare volledige -—SS- 3 zelfstandigheid behouden en in niets verhon den zijn door die combinatie met de andere partijen. Voor ons nu is het belangrijkste punt de stadsfinanciën, die in een erbarmelijken toestand verkeeren, in orde te brengen door nieuwe inkomsten te scheppen Het spreekt van zelf dat er daarvoor, zoowel van de zijde der socialisten als van die der andere pariijen toegevingen zullen moeten gedaan worden en dat wij water in onzen wijn zullen moeien doen, doch eens dat de begrooting in even wicht is, dan zou hel aan gelijk wie verboden zijn al de raadsleden zouden hiervoor hun eerewoord geven nog nieuwe uitgaven voor te stellen zonder nieuwe .inkomsten te bezorgen. Op die manier zouden wij tot een gezonde administratie der stad Yper geraken, wij hebben er alles bij te winnen en de bevol king vraagt niets beters dan uit den tegen- woordigen benarden toestand te geraken. Het is alleen bezield met het opperste belang der stad dat ik nu dit formeel voorstel doe opdat eenieder zijne verantwoordelijkheid zou dra gen. M. Leuridan. Hoe onverwachts het ook weze dat de uiterste linkerzijde zoo stellig met die reddingsplank komt vooruitgetreden, toch moet dit ons niet heelemaal verbazen. Inderdaad, wanneer de socialisten dit voor stel doen, geven wij hun volgaarne dit krediet dat het grootste gedeelte hunner bekommer nis is een uitkomst te vinden in den benarden toestand waarin de stad zich bevindt. Maar politieke striid is nu eenmaal zoo en compas sie behoort niet bij dien strijd Als ,de Heer Missiaen nu met zoo zeer klare kaarten op tafel speelt, dan lijkt dit ons iets als van wol- vetrapen en schietgeweren en wij heoóen als een voorgevoel dat ons zegt fronters, schiep, geen vinger in dat wolvennest of geheel uw" lichaam wordt erin meegesletird. Dit is een eerste opwelling. Wij willen echter nog enel- moedig zijn en, zoo wij niet onmiTfi 11, k erin loopen. willen wi; toch, voor uw welzijn, hel pen zoeken naar middelen om een uitkomst te vinden. Mijn- persoonlijk gedacht is dat onze groep, nadat ze rijpelijk en goed over de z tak zal beraadslaagd hebben, beslissen z<l nag met de eenen noch met de andeo n m e te doen en eerder zal geneigd zpn voor te teil -n aan u, socialisten, hernieuwt uw aanbod vin die heele reeks sympithieke, populaire b las- tingen, en aan u daar, katholieke schijnmeer- derhei isgroep, doet een uitlezing ervan en gij zult dan waarschijnlijk wel een meerderheid vinden om die voorstellen van nieuwe inkomstbronnen gestemd te krijgen en uwe zaken kunnen beredderen. Dit is voorloopig het eenige wat ik daarop te zeggen hen, om dat ik niet in staat ben nu dadelijk bescheid te geven over een zoo zware zaak die een ge- heele wijziging zou medebri iigen. Mijn be sluit is dus vooreerst dat de socialisten en de andere leden al hun aandacht zouden wij den aan de kwestie of geen nieuwe belastin gen kunnen gevonden worden, en vervolgens ons den tijd voorbehouden om rijp under elkaar te beraadslagen of wij nog verder aan dacht aan dit prachtig schema moeten wijden. M. Missiaen. Ik wil den heer Leuridan geruststellen en hem zeggen dat het geenszins mijn bedoeling was te vragen nu o-,middellijk stelling te nemen. Ik begrijp dat zulks grondig moet onderzocht worden, daarbij wij kunnën het tegenwoordig schepencollege niet ver plichten ontslag te nemen, dit moec vrijelijk en goed overwogen worden Doch ik moet nog het volgende eraan toevoege.i de heer Leuridan stelde voor dat het schepencollege nota zou houden met mijn vroegere voorstel len van belastingen en ertusschen een selectie zou doen, maar ik moet hierop dadelijk zeg gen dat zelfs onze eigene voorstellen van vroe ger, overgenomen door het minderheidssche pencollege. nu door de socialisten niet meer zouden gestemd worden omdat wij i-een ver trouwen hebben in het schepencollege. Im mers, moesten wij erin ve.rtiouwen hebben, dan zou men de vraag kunnen stellen waarom wij tijdens de kiezing afzonderlijk zijn opgetreden en niet een gemeenschappelijke lijst van een soort gemeentebelangers hebben gevormd. M. Leuridan. De oppositie is altijd een gezond element in een besturend lichaam. M. Missiaen. Gij zijt bereid uw vertrou wen te schenken aan een schepencollege waar in ge absoluut niets te zien noch te zeggen hebt. Er moet een reden zijn waarom de tegenwoordige schepenen zoo hardnekkig aan hunnen zetel blijven vasthouden. Hebt gij daaraan reeds nagedacht Ik wel, en volgens mij moeten er daaraan zekere politieke voor deden verbonden zijn. Wij, van onzen kant, kunnen geen vertrouwen stellen in een

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 3