Un beau Discours i 1 I De Muziekconcerten Fabrikanten, Handelaren Alvorens een Camion, een Tractor, een Autobus te koopen, richt U tot Garage National, 29, Handstraat, Yper Specialist der Vracht Wagens en der Kleppenlooze Motor de Regelmatigste, de Sterkste, de Eenige die zich verbetert bij hét Gebruik Garage National, 29, Hondstraat, Yper getooid. Alle winkels waren met bloemen en groen versierd, de gevels der huizen waren bevlagd en, op Witten Donderdag avond, was het een drukke menigte welke in de straten wandelde om de uitstallingen te be wonderen. De opening der Foor was, op Witten Don derdag, flink bijgewoond, en een groot aantal bezoekers hebben de stands der verschillende lokalen met een bezoek vereerd. Op Goeden Vrijdag had het mooi weder tal van schoolhoofden met hunne leerlingen ertoe bewogen de tentoonstelling te bezoeken. Deze jonge lui, met de gewone bezoekers der Foor, gaven aan de stad een levendigen aan blik en den ganschen dag was het vei keer erg druk. Den Zaterdag, wekelijksche marktdag, namen onze buitenlieden de gelegenheid waar om de Foor te bezoeken en om hunne fortuin met een gratis ticket der Tombola te beproeven. Het weder, dat van af den Zaterdag aan het pronken was gegaan, werd den Zondag morgen steeds erger en erger en rond den middag begon een fijne motregen te vallen die tot 's avonds aanhield. Hoe jammer De concerten der muziekmaatschappijen konden, behalve dit der socialistische Harmonie, op de kiosk niet plaats grijpen en moesten in Lapierre's zaal gehouden worden, waar de toehoorders tchter in groot getal bijeen kwamen om de uitvoeringen toe te juichen. Maandag morgen, laatste dag der Foor 1 Zwarte wolken bedekten den hemeltrans, de wind was in 'i Westen gaan liggen, slecht teeken, angstig keken aller oogen naar den gezichteinder om de lieve zon te ontdekken, die de sluizen des hemels zou stoppen en het aardrijk met zijne milde stralen zou beschijnen. Het moet zijn dat St-Medard, Ste Clara of St Job, de drie regenheiligen, geoordeeld hebben dat het genoeg was, want rond tien uur begon het weder te beteren en rond den middag begroette ons een heerlik lei teweder. De uitgenoodigde muziekmaatschappijen vergaderden 's namiddags op het statieplein en stoetsgewijze werden zij, onder het spelen van eenige opwekkende deuntjes, naar de Markt geleid. Een woord van gelukweDSching aan de ver schillende maatschappijen die beurtelings de aangekondigde uitvoeringen gaven. Het muziek van Merckem vergastte ons op een ware kunstuiivoering en werd luidruchtig toegejuicht. De jonge muzikanten der fanfare van Dranouter deden hun best en bekwamen veel bijval. Het muziek van Vlamertinghe en de Koorzangmaatschappij van Le Bizet bleven in hun taak niet ten achter en de toehoorders waren verrukt over hun muzikalen aanleg. In een woord, een waar festival werd dien namiddag gehouden en bracht een vroo- lijke feeststemming in de gansche stad. Inmiddels bezocht een ware menschenzee de tentoonstelling, er werden veel zaken gedaan en een overgroote reklaam verwezen lijkt. Des avonds werd een feestmaal gehouden in de prachtige zaal van het Hotel Skindies waar spijzen en dranken opperbest waren en zeer billijk van prijs. Om te eindigen een woord van dank aan de jonge commissarissen die gedurende de feestdagen het Comiteit flink ter zijde hebben gestaan. Dit verslag ware niet volledig indien er geen hulde en dank werd gebracht aan onzen onvermoeibaren René JulienTAHON. Men moet bekennen dat het initiatief, door het bestuur der handelsfoor genomen nopens het inrichten van concerten, geheel prachtig is en zeer gelukkig mag worden geheeten. Gedurende twee dagen is het een waar festival, en men moet de beheerders der muzikale kringen van Yper, om hunne wel willende me leweiking tot het opluisteren der Handels oor, gelukwenschen. De bevolking in het algemeen en de nering doeners in het bijzonder, beminnen die over eenkomst en brengen hulde aan al dezen die het hunne ervoor bijdragen. Vroiger hadden wij de Harmonie Ypriana, daarna de Socia listische Harmonie, later de Vlaamsche Har monie en nu de Liberale Harmonie. Het is schoon die toetreding van allen voor het wel gelukken van een Ypeisch feest, het is prach tig die overeenkomst, tot welzijn van de inge zetenen üer stad. Mocht men lange jaren, zeer lange jaren, ter voldoening van eenieder, die vet standhouding bestatigen en bewonde ren. Dank aan allen. Op Paaschdag hadden wij ook nog het ge noegen de Liberale fanfare van VVervick toe te juichen. Jammer dat, ten gevolge van het ongunstig weder, dit concert op de Groote Markt niet kon plaats grijpen. De zaal Lapierre, door M. Viaene kosteloos en gul hartig ten dienste gesteld van het comiteit der Handelsfoor, liet aan die Fanfare toe haar programma uit te voeren. De toejuichin gen lieten zich niet wachten De solisten werden ten volle gewaardeerd en het was onder daverend 3pplaus dat. muzikanten en bestuurder, Heer bonneel, over die prachtige en onberispelijke uitvoering geluk werden gewenscht. De saxophonist in het bijzonder werd luid ruchtig toegejuicht. Den tweeden Paaschdag kwamen de maat schappijen van het omliggende. Wij hadden Vlamertinghe, Merckem, Le Bizet en Dra- noutre. Een gulhariig bravo voor allen. Schoon en wel ingestudeerde concerten van Vlamertinghe en Dranoutre, waar goede elementen in te vinden zijn. Dat beide muzie ken hun programma op zeer bt hoorliike wijze hebben uitgevoerd, bewees de bekomen bijval. De chorale van Le Rizet gaf ons eenige aangename oogenblikken. Schoi n programma en onberispelijke uitvoering. Wat is ze toch edel die zangkunst. Mijnheer Vandendriessche, bestuurder, behaalde een welverdiend succes. Maar zonder te veel bloemen te werpen, heeft men toch moeten bekennen dat de Harmonie S,e- Cecilia, van Merckem, de kroone spande. Iedereen was er over ver baasd. Wat een prachtige en flinke Harmonie! Merckem moet niet gauw plaats maken, gelijk voor wie. 't Is. zonder overdrijven, een der beste Harmoniën van Westvlaanderen. Bravo, heer en vriend Deridder, bravo heer Voorzitter, Wel Edele Heer Baron de Corinck de Merckem. Maandag 6 April hebt gij beiden te Yper bewezen dat het werk altijd beloond wordt. De herhaalde toejuichingen hebben u bewe zen dat de talrijke toehoorders uwe kunst naar weerde hebben weten te schatten. Weest fier over uw muziek. Gij zijt de perel van de streek. Onder de kundige leiding van Mr Deridder werd uitgevoerd UArlésienne fantaisie, het openingsstuk van Firenza van Allier, de Marche Ivdienne van Sellenick, Sur un Marché Persan van Ketelbey en een Marche van den bestuurder. Naar men vertelt hebben de inrichters gezegd tot wederziens bravo 't Is te hopen dat gij niet te lang zult wachten om ons terug te keeren. Een liefhebber van schoon muziek. Nous sommes heureux de pouvoir publier ici la traduction du discours prononcé par Lord Wakefielda Vinauguration de la plaque commé- morative dans l'Eglise anglaise d' Ypres, le jour de Pdques dernier. Cette plaque est dédiée aux trois bataillons et hommes du 2L Régiment de Londres Royal Fusiliers), et se trouve placée dans le chccur. L'acte de dédicace auquel nous venons de prendre part est trop grandiose, dans sa sim- plicité, pour me permettre de lui consacrer plus que quelques mots de commentaire. Un sentiment inné nous inspire le désir de laisser ici, dans cette plaque commémorative, un hommage impérissable a ceux des rótres qui ont si généreusement fait le sacrifice de leur vie. Ce sacrifice, qui porte encore les cica trices de sa longue agonie, et nous mêmes, qui avons assisté au drame, en sommes té- moins nous savons tout ce qu'il implique. L'auréole de leur patiiotisme nous sera une inspiration constante, tant que nous vivrons. Mais il viendra des générations pour les- quelles le dur et aride sentier gravi, au seul appel du Devoir, par tant de millions de jeunes gens, élke de la nötre, ne sera plus qu'une donnée historique. Que cette plaque consacre done leur mémoire, qu'elle serve a la postérité tant d'avertissement que d'en- couragement. Cette plaque commémorative, comme tant d'autres monuments qui ornent nos églises et les places publiques afïairées, tant de Bel- gique que d'Angleterre, verra des temps heureusement plus prospères et plus paisibles que le nötre, et constituera a jamais une leqon des inévitables conséquences du mépris de la loi suprème de l'amour du prochain. Puisse-t elle servir de rappel perpétuel, au cours des ages, de cette loi d'airain que tout conflit armé entraine des conséquences qui, toutes dures qu'elles puissent être pour l'agresseur vaincu, coupable de crimes contre la fraternité des nations, n'en imposent pas moins un terrible fardeau a ceux qui relèvent le défi, d'écrasants sacrifices a ceux qui se chargent de la défense du droit. Cependant, le message adressé par cette plaque, porte parole de notre génération a celles qui vont la suivre, possède aussi une signification de joie et d'encouragement. N'avons nous pas le droit d'affirmer bien haut que nous n'avons pas iailli a notre tache, transmis a nos descendants un noble héritage d'héroïsme, montié que nous étio.ns prêts a faire face a tous les dangers dés qu'il s'agis- sait de nous constituer les champions du droit opprimé La preuvre que des décades de prospérité matérielle sans mélange n'ont pu éteindre cette flamme sacrée dans l'ame humaine, la voila Que de fois cette étincelle divine, crue éteinte, n'a-t-elle pas pris les proportions d'un phare de gloire, dont les reflets serviront de guide a l'humanité a tra vers de nouvelles époques de dangers, a tra vers de nouvelles tourmentes I Ramenons nos pensées a notre grande cité de Londres, rattachée par mille liens d'ami- tié a cette terre oü nous nous trouvons, car

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 2