La FRANCHOMME Depuis le Lundi 13 Avril Hardboagmaatscbapplj Willem Teil GROOTE SCHIETING HandboogmaatschappijYpar - Hoekja v De Plechtige Wijding der Klokken van Sint-Maartens Le Royal Amer et Ie Sitter Zigomar ont tou|ours 616 *t restent les mellleurs des APÉRITIFS I DB BRUXELLES TISSUE, DRAPERIES, LINGERIES, DOUBLURES, etc. a BRUGES, 80, Rue des Pierres. Allerhande Nieuws V.RIENDENSCHIETING Inleg i3.5o Frank Terug 10 Frank Inschrijving van 1 tot I 3/4 uur, begin om 2 uur stipt tot 6 1/2 uur. Oroote Schieting Een der schoonste plechtigheden van de paaschfeesten, die dit jaar met grooten luister in onze Kathedraal gevierd werden, was de wijding der vijf nieuwe klokken. 's Morgens werden de Goddelijke diensten door een groot aantal geloovigen bijgewoond. De driestemmige Mis van Moortgat, gezongen in de Hoogmis met begeleiding van sympho- nisch orkest, werd door het gemengd koor van St-Maartensop meesterlijke wijze vertolkt. Niettegenstaande het ongunstig weder, waren de wijdsche beuken van den heerlijk herbouwden Tempel 's namiddags met een overgroote menigte vervuld. Na afloop der solemneele Vespers, ging de indrukwekkende stoet der geestelijkheid, gekleed met kostbare gewaden, en de merkwaardige groep der peters en meters t'einde de groote beuk waar de klokken, die met mooie kransen van natuurlijk groen en witte bloemen versierd waren, gerangschikt stonden. Terwijl de psalmen en de liturgische gezan gen ten hemel opgingen, werden de nieuwe klokken van St-Maartens achtereenvolgens door den Z. E. H. Vermaut, pastoor der Kathedraal en deken van Yper, gewijd. Daarna keerde de stoet naar het koor terug onder de blijde tonen van het Ypersch lied van O.L.V. vanTuine, en de E.H. Ghyssaert, leeraar in Godsdienst aan het koninklijk atheneum van Brugge, beklom den predikstoel om de beteekenis dezer plechtigheid uiteen te doen. De uitstekende kanselredenaar vertolkte de vreugde der parochianen van St-Maartens en wenschte ze geluk omdat ze zoo talrijk waren opgekomen en daardoor de belijdenis aflegden van hun geloof in de rol die de klokken in het christelijk leven vervullen. De wijding der klokken uitleggende, toonde hij aan hoe zij haar bronzen stem verandert door ze een bovennatuurlijk doel te geven dat zich voegt bij het natuurlijk doel van alle geschapen wezens in de harmonie der natuur de Glorie en den lof van den schepper en van zijn Heiligen zingen, voor de heiliging van het menschdom. Deze onvergetelijke kerkplechtigheid werd besloten met een plechtig Lof, gezongen door de schola van St-Maartens met gemengde koren, orkest en soli die onze verkleefde stadgenoote, Juffer Busschaert, op onberispe lijke wijze wist te vertolken. Daarna had in de Dekenij een ontvangst plaats en de peters en meters teekenden er het gulden boek der Kathedraal op de kun stige bladzijde die deze blijde gebeurtenis herinnert en die door onze talentvolle stad genoote, Juffer Marie-Antoinette Lernould, welwillend werd geteekend. Een overvloedige uitdeeling van suiker amandels heeft de wijding der klokken geken merkt en, ter herinnering van dezen heugnis- vollen dag, hebben de peters en meters het gelukkig initiatief genomen een milde bijdrage te stoften om mede te werken aan de her vorming van de processiegroep van O. L. V. van Tuine, patrones der stad. De grootste klok, wegende 3ooo kgr., heet Martinus en geelt den toon SI. Zij had als peter M. H. Sobry, burgemeester, en als meter Mevr. M. Vergracht. De tweede klok weegt 2i5o kgr., is toegewijd aan O. L. V. van Tuine en geeft den toon DO DIEZE waren peter M. K. Verwilghen en meter Juffrouw Maria Biebuyck. De derde klok heet Andreas,weegt 1524 kgr. en geeft den toon RÉ DIEZE M. Ferdinand Haus was peter ervan en Juffrouw Augusta Beesau meter. Dan volgen nog Jan van Waasten, 1228 kgr., toon MI, met als peter M. Alois Donck en als meter Juffrouw Jeanne Antony; en Margareta van Yper, 875 kgr., toon FA DIÈZE, waar van M. Georges Tack de peter was en Mevr. M. Seys de meter. Deze vijf klokken, waarvan we verleden week reeds de opschriften gaven, wegen te samen ongeveer 9000 kgr. Thans hangen deze zware klokken reeds in den hoogen toren en gister morgen hadden wij het genoegen voor de eerste maal hun zoet geluid te hooren. A OUVERT SES NÜUVEAUX MAGASINS de Yper. Aanrijding. Zondag namid dag, om i u. 3o, wilde de motorijder Camiel Roosebeke, van Yper, op de Maloulaan de auto van M. Alfons Desmet, van Iseghem, voorsteken, juist op het oogenblik dat deze een zijstraat wilde inrijden. De «jongen werd door de auto, die nochtans heel traag reed, gevat en een tiental meters ver meegesleurd. Zijn kleederen waren gansch gescheurd en de moto werd ook nog wat beschadigd, doch hij zelf is er gelukkiglijk zonder erge kwetsuren van af gekomen. Diefstal Met den Hoogdag van Paschen was Mevr. D., wonende in de Ligywijk, 's avonds met de laatste autobus thuis gekomen en in haar haast had zij haar handzakje, een mooie som geld bevattende, aan de klink van de voordeur harer woning gehangen en daar na er niet meer op gedacht het weg te nemen. Doch een ander heeft daarvoor gezorgd, want 's Maandags, in den vroegen morgen werd de ledige porte-monnaie bij den waterput en het gestolen handzakje op het ander plein der Ligywijk teruggevonden door een persoon die zich verhaastte alles aan de eigenares terug te bezorgen. Deze moest echter tot haar spijt bestatigen dat al het geld verdwenen was, en diende daarop een klacht in. Een ijverig on derzoek werd aanstonds geopend en thans is men den kerel, die dezen gemeenen diefstal pleegde, op het spoor. Wil hij zijne welver diende straf ontloopen, dan zal hij zich moe ten verhaasten het gestolen geld aan de eige nares ervan terug te geven. Voor de Assisen - De genaamde Constant Depont, van Yper, die onder betichting staat van erge feiten, gepleegd in November ig3o, is Dinsdag te Gent voor de kamer van inbe- schuldiging stelling verschenen. Deze heeft hem verzonden voor het Assisenhof van West- Vlaanderen. Zuydschote. Smartelijk ongeval. Verleden week werd de gemeente in beroe ring gebracht door een ..pijnlijk ongeval dat het leven kostte aan Cyriel Huyghe, land bouwer, 42 jaar oud en vader van 5 minder jarige kinderen. Huyghe was den Donderdag in den vooravond met paard en kar naar den molen gereden, doch op den terugweg moet het dier opeens verschrikt ter zijde gesprongen zijn, en de geleider zal alzoo door den geweldigen schok van zijn kar gevallen en onder de wielen ervan terecht gekomen zijn. De werkman Oscar De Corte, die het gespan zag voorbijrijden zonder gelei der, vemoedde dat er iets moest gebeurd zijn en ging verder zien om te weten wat er voor gevallen was. Eerst vond hij twee zakken die van de kar gevallen waren en daarna zag hij landbouwer Huyghe levenloos op den grond uitgestrekt liggen. Een der wielen had den ongelukkige óver den hals en. het hoofd gereden en de dood moet om zeggens oogen- blikkelijk geweest zijn. Het slachtoffer was schepen der gemeente en van iedereen geacht. Zijn familie werd met de noodige omzichtigheid van dit vreeselijk onge luk, dat haar zoo plots en pijnvol komt te treffen, verwittigd. Vlamertlnghe. Diefstal. Tot nu toe nog onbekende dieven hebben den vasten blok, die langs achter ki de kerk hing, weg genomen. Een streng onderzoek is geopend om de stoutmoedige daders van deze heilig- schendende diefte te ontdekken. Poperinghe Omvergereden. Mau: rice Deroo, 20 jaar oud, kwam Zondag avond, rond 6 uur, per velo langs het kerkhof gereden toen hij opeens door een onbekende auto werd aangereden en ten gronde geworpen. Aanstonds kwamen geburen toegeloopen om den öngelukkigen jongeling te helpen. Deze had een erge hoofdwonde bekomen en was bewusteloos blijven liggen. Daar men een schedelbreuk vreesde, werd hij onmiddellijk naar het gasthuis van Yper gebracht, alwaar hem de noodige zorgen werden toegediend. Men hoopt hem te redden. Komenten-Brielen. - Velos gestolen. Zondag avond hadden de genaamden Deleu en Dekers, beiden van Wervick, hun velos aan de deur eener herberg laten staan, doch toen zij wat later terug buiten kwamen, waren hun rijwielen nergens meer te zien. Zij dien den een klacht in en de rijkswacht opende een onderzoek. Reninghe - Boschbrand. - In debos- schen toebehoorende aan M. Pieters, van Re ninghe, en aan M. Dequeker, van Oostvlete- ren, gelegen tusschen de wijken Vossenhol» en Madelierenput is er door een nog on gekende oorzaak brand ontstaan. Ongeveer 5o aren bosch werden gedeeltelijk vernield, doch de brand kon, door het tijdig optreden der geburen, nog al spoedig overmeesterd worden. Een onderzoek werd door den veld wachter en de rijkswacht ingesteld. STA» m JBt ZATERDAG 18 APRIL 1931 om 4 uur namiddag aan de staande pers Dickebuschsteenweg EN ZONDAG 19 APRIL Oppervogel 90'fr. 2 Zijdvogels, ieder 45 fr. 90 fr. 2 Kallen, ieder 25 fr. 5o fr. Alle vijf schutters een primé van i5 fr. Zes vogels min dan schutters. fr ZATERDAG 25 APRIL om 5 uur namiddag WSENDENSCRIETING EN ZONDAG 26 APRIL aan de staande pers Oppervogel80 fr. 2 Zijdvogels, ieder 40 fr. 80 fr. 2 Kallen, ieder 20 fr. 40 fr. 80 Kleine vogels van xo fr. 800 fr. Alle vijf schutters een primé van 5 fr. meer Inleg 12 Fr. Terug xo Fr. Boven de 100 schutters een vogel van-. 10 frank meer en beneden de 100 schutters een vogel min. Inschrijving in 't lokaal Yper-Hoekje bij de We Maurice Dumortier, van i 3/4 tot 2 1/4 uur, om ten 2 1/2 uur stipt te beginnen schieten tot 6 uur. Bij slecht weder wordt de schieting op het liggende spel gegeven.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 8