- HET YPERSCHE - LA RÉGION D Zondagrnst - Repos dominical Bijvoegsel z— Wekelijksch Overzicht Da Ragelisig van M Verkeer te Yper Vrouw Weduwe Désiré VerhacK 12e Jaargang, N" 2 A 8 April 1931 12' Anne», N" 2-^18 Avril 1S*31 vsn®swra«w»i«a "zzz Supplément De,algemeene verkiezingen in Spanje heb ben plaats gehad, en de voornaamste uitsjag ervan was dat men eene Republiek verkoos boven het Koningdom. Overal waren de uit slagen ten gunste der republikeinen en de koning, die dadelijk inzag dat hij de gunst des volks verloren had, heeft vrijwillig zijn land verlaten. Dat is dus het natuurlijk gevolg van eene misslaagde en opgedron gen Dictatuur. De Dictator zelf heeft de wraak des volks niet moeten voelen, omdat men, achter hem, al de schuld legde op den koning. Deze heeft, van zijnen kant, geen geweld willen gebruiken om zijn troon te behouden, en heeft vrijwillig vaarwel gezegd aan zijii kroon, om geen geweldig bloedbad te verwekken onder zijne medeburgers. De toe stand van Spanje is echter niet heelemaal ver anderd en verbeterd met het uitroepen eener Republiek. Nu eerst zullen de moeilijkheden beginnen opdagen een eerste kenschetsend feit daarvan is dat er al dadelijk twee repu blieken zijn ontstaan, de Spaansche en de Catalaansche. Natuurlijk zijn ze op dit oogen- blik nog akkoord en werken samen, maar hoelang zal dit blijven duren. Ook is het de meening van politieke ras-mannen dat het niet te verwonderen ware moest het volk zijnen koning na korteren of langeren tijd terug roepen. De koning zelf is met die gedachte heengegaan in het manifest dat hij aan zijn volk heeft overgelaten wijst hij erop dat hij bereid is tot zijn volk terug te komen en dat hij niet wanhoopt, als alles kalmer zal gewor den zijn, teruggeroepen te worden. Hoe het ook zij, België zal niet vergeten welke gunstige en menschlievende rol deze koning uitgevoerd heeft ten gunste van ons land gedurende de bloedige oorlogsjaren. Hetgene wij onlangs lieten voorzien voor het verder verloop' der gebeurtenissen in Engelsch-Indiê, begint zich thans reeds te verwezenlijken. Er is nog geen verdrag aange gaan tusschen Londen en Gandhi en wij heb ben reeds verschillige strekkingen voor han den Openlijk verklaart Gandhi dat hij vrede wil, maar anderzijds spreekt hij vöór zijne aanhangers de bedreiging uit dat het er schrikkelijk zal toegaan indien men zijne voor stellen verwerpt daarenboven wakkert hij zijne vrijwilligersbenden aan, om de wapens niet neer te leggen en zich strijdvaar dig te houden tegen 't eerste noodsein. Moest het nochtans aan deze zijde goed gaan, moest men eene overeenkomst kunnen tot stand brengen tusschen hem en Engeland, dan heft de andere partij den kop omhoog. Zoo heeft de oud-voorzitter van het Musul- mansch pan-indisch Kongres openlijk ver klaard dat de Musuimannen van Gandhi nooit hun recht zullen bekomen en dat hij daarenboven een twiststoker is die de oneenig- heid tusschen zijne tegenstrevers aanvuurt, dat hij bijgevolge een gevaarlijk persoon is voor Indië.' Intusschen heeft hij zijn beste handlanger, Mevrouw Sarojini, belast eene omreis te doen in Europa en Amerika om er de Hindoesche zaak te bepleiten en kenbaar te maken. De Musuimannen hebben op hunne beurt besloten deel te nemen aan de nieuwe conferentie der Tafelronde, welke ook de be slissing zij van Gandhi. Ten gevolge eener kleineerende bekend making in de russische dagbladen heeft Polen besloten de onderhandelingen, die het met de Sovjets moest aanvangen, te verzetten en wel licht volledig te verwaarloozen. Er kon name lijk geene afdoende bespreking plaats grijpen als Moskow op voorhand wilde doen uit schijnen dat Polen niet verder kon dan met hem te onderhandelen en een economisch verbond te sluiten. In zulke voorwaarden wijst Polen alle toenadering van de hand. RIK. Volgens een weekblad uit het omliggende in zijn nummer van verleden Zaterdag meldde, zou een onzer gemeenteraadsleden onlangs gedurende eenigen tijd het verkeer op den hoek der Neermarkt en der Rijselstraat gere geld hebben of ten minste gepoogd hebben het te doen. Naar het schijnt zou hij het niet gemakkelijk gehad hebben en zelfs verschei dene malen op het punt geweest zijn door de aldaar talrijk kruisende autos aangereden te worden. Men beweert ook dat hij daar gekomen was om den dienstdoenden agent allerhande raadgevingen en nuttige wenken te geven, doch men zégt en vertelt zooveel... en wij zijn eerder van oordeel dat hij den agent heeft aangesproken alleen om zich eens van de belangrijkheid van den dienst en van het druk verkeer aldaar te kunnen overtuigen. Doch wat er nu ook van zij, wtj verheugen ons erover dat een gemeenteraadslid in het werk onzer politie- of liever onzer verkeers agenten heeft willen belang stellen, en we verhopen van hem ook dat hij de aldaar opge dane ondervinding zal ten nutte brengen en in de eerste gemeenteraadszitting de beste ten voordeele onzer agenten zal pleiten. Reeds herhaalde malen werd er gevraagd daar aan den Vijfhoek, een der gevaarlijkste plaatsen van gansch de stad, een klein verhoog en een lantaarn te plaatsen om de agenten te beschut ten en om alle voertuigen te verplichten rechts te rijden. Gedurende de lange winteravonden en bijzonderlijk bij smoorachtig weder is er niet een autovoerder die den agent, aldaar op post zijnde, van ver kan bemerken en ieder oogenblik wordt deze bedreigd omver gere den te worden. Herhaaldelijk werd er vroeger bij de bevoegde overheid aangedrongen om deze weinig kostende maar belangrijke verbetering te bekomen Doch alles bleef tot hiertoe vruchteloos. Laat ons hopen dat het gemeenteraadslid in kwestie gelukkiger zal zijn en bijzonderlijk dat hij zich met geen ij dele beloften zal laten paaien, maar blijven aandringen totdat er aan deze rechtmatige vraag voldoening gegeven worde. Vrouw Weduwe Hector Wenes-Verhack Heer en Vrouw Camille Cornillie-Verhack Heer en Vrouw Camille Dumortier-Verhack Vrouw Weduwe Emile Verhack-Dewulf Heer en Vrouw Valere Verhack-Devos, melden met droelheid het afsterven van geboren CAROLINE DEVOS hunne teerbeminde moeder en schoonmoeder, geboren te Yper, den 8 December 1842, en aldaar godvruchtig overleden, den 11 April 1931. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouw brief zouden ontvangen hebbfjn, worden vriendelijk verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Heer en Vrouw Baudouin Knockaert Simoen Vrouw Weduwe Albert Van Egroc-Weyelan'd Heer en Vrouw Georges Van Egroo-Clerycq Heer en Vrouw Camille Christiaen-Van Egroe De familiën Simoen, Costeur, Baeyen en Knockaert, melden met droefheid het afsterven van hunnen teergeliefden vader, schoonvader, oom en bloedverwant Heer HENRI SIMOEN Rustend Onderwijzer geboren te Zillebeke, den 8 Januari 1860, en godvruchtig overleden te Yper, den 14 April 1931. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouw brief zouden ontvangen hebben, worden vriendelijk verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Bukkerstraat, 2. itouwbarichten De familie Van Wonterghem meldt het afsterven van haar goede en getrouwe dienst meid, die meer dan 40 jaar bij haar in dienst was, Juffrouw Leonie NOYELLE Vereerd met de Burgerlijke Medaille van 2e klas geboren te Vlamertinghe, den 14 Februari 1856 en godvruchtig overleden den 17 April ig3i, te Yper, Dickebuschsteenweg, i36. De Lijkdienst zal plaats hebben op Maart- dag 20 April 1931om 9 u. 3o, in de paro chiale Kerk van St Niklaas te Yper. Vergadering in de Kerk. T>it bericht dient als uitnoodiging. Men verzoekt ons het afsterven te melden van Juffrouw Jeanne EVERS gewezen kokin overleden te Yper, den 16 April ïg3l. Vrienden en kennissen worden vriendelijk uitgenoodigd den Lijkdienst te willen bijwo nen, die zal plaats hebben op Maandag 20 April 1931, om 8 1/2 u., in St-Maartens Kathedraal, te Yper. Vergadering ten sterfhuize, Korte Thou- routstraat, 3r, om 8 uur. Bedanking Vrouw Weduwe Désiré Monnet, geboren Maria Catteeuw en zoontje Vrouw Charles Monnet-Crepeele en familie Vrouw Weduwe Camille Catteeuw-Gry- monprez en familie, danken de vrienden en kennissen voor de talrijke blijken van genegenheid die zij hen betuigd hebben tijdens het afsterven van hun nen teerbeminden echtgenoot, vader, zoon, schoonzoon en bloedverwant Heer Désiré MONNET geboren te Yper. den 16 April igo5 en er godvruchtig overleden, den 23 Maart 1931 alsook voor hunne aanwezigheid op de begrafenis. t ZIELMISSEN Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 19 April, om 8 y« u., in St-Pieterskerk, tot zielelafenis van Juffrouw Alice LAMPS Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 19 April, om 8 y» u., in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Leontine DETHOOR echtgenoote van Heer Camille Ossieur. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wmen die zal gelezen worden op Zondag 19 April, om 8 1/2 u., in St Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Heer Julien DEHAENE zoon van Camiel en Elisa Baelen Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 19 April, om 9 u., in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Jéröme DEPUYDT en overleden familie. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 19 April, om ii V» u., in St-Maarter.s kathedraal, tot z elelafenis van Heer Achille BORIES van wegens de familie Fories. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 26 April, om 11 r/2 u., in St-Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Emile GILLIS-LOUWYCK en |dochters Pauline en Elisa. De Apotheek van La Pharmacie de Mr S N O E C K Groote Markt o— Grand'Place is ALLEEN OPEN II reste seule ouverte le op Zondag 19 April Dimanche 19 Avril

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 9