Gemeenteraad van Yper 3 Verslag der Zitting ran 20 April 1931. De zitting wordt te 17 u. 10 geopend. Zijn tegenwoordig de Heeren Sobry, burgemees ter-voorzitter Declercq, Lemahieu en ü'Huvettere, schepenen Capoen, Laton, Leuridan, Soete, Missiaen, Coutelle, Ver meulen, Vandamme en Delahaye, raadsleden Versailles, secretaris. 1. Proces-verbaal der zitting van 3o Maart ig3i. De heer secretaris geeft lezing van dit proces verbaal, waarna het zonder opmerkingen wordt goedgekeurd. M. D'Huvettere. Ik vraag het woord al leenlijk om te voldoen aan een wetsverplich- ting, volgens dewelke wij u den geldelijken toestand der stadskas alle drie maanden moe ten bekend maken. Hierop deelt de heer schepen van Finan ciën de gedane ontvangsten en uitgaven mede, waaruit blijkt dat er, op 3t Maart 11 nog 70.112 fr. 40 in kas was, som die hij juist be vonden heeft. M. Sobry. Wij komen daar zooeven van wege de Commissie van Openbaren Onder stand het lastenkohier, plan en bestek van de te bouwen knechtenweezenschool te ontvan gen. Ik vraag dit punt bij hoogdringendheid op de dagorde te willen brengen, daar het goed seizoen om de werken te beginnen nu aangebroken is en daar het wenschehjk is dat het weezengesticht zoohaast mogelijk ge bouwd worde. Komt er iemand daartegen op Daar niemand het woord vraagt, verklaart de heer voorzitter dat de hoogdringendheid aangenomen is. M. Sobry. De schatting van het bestek bedraagt de som van 219.741 fr. 24 waarde 1914. M. Declercq. Er werd nog over de hoog dringendheid niet gestemd. M. Sobry. Gezien niemand daartegen opkomt, mag men de hoogdringendheid als aangenomen aanzien. Daar echter een ander raadslid nog aan dringt om dit door een stemming te bekrach tigen, legt de heer voorzitter het voorstel van hoogdringendheid ter stemming. Dit voorstel wordt eenpariglijk door al de tegenwoordige raadsleden gestemd. Vervolgens worden het kohier van lasten, plan en bestek ter stemming gelegd en met eenparige stemmen goedgekeurd. 2. Stadseigendommen Verkoop van grond. M. Sobry. Wij hebben van een notaris van stad een brief ontvangen vragende een stuk grond te mogen koopen aan den instel prijs van 20 fr. den vierkanten meter, gelegen in de Elverdinghestraat en hebbende een straatzijde van 9 m. 5o en een diepte van on geveer g5 m. Deze grond is gelegen nabij het celgevang en maakt deel uit van het gewezen waterkasteel. Dit voorstel van verkoop wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. 3. Openbare Onderstand a) Openbare ver- kooping van taillie en boomenproces-verbaal. Het te verkoopen hout was 6335 fr. geschat geweest en de openbare verkooping, die op 27 Januari 11. gehouden werd, heeft de som van 5770 fr. opgebracht. De toegeslegen koopen werden elk afzonderlijk meer ver kocht dan ze geschat waren. De tegenwoordige raadsleden keuren het proces verbaal'dier verkooping goed. Alleen de heer Missiaen onthoudt zich. b) Vraag om de niet over geslegen koopen in natuur te mogen verbruiken of uit der hand te mogen verkoopen. Daar er van de verschillige te koop gestel de loten sommige niet overgeslegen werden, heeft de Commissie van Openbaren Onder stand besloten aan de hoogere overheid de toelating te vragen om de niet verkochte koopen taillie in haar gestichten zelf te mogen gebruiken en de overgebleven koopen sparren uit der hand te mogen verkoopen. Deze beraadslaging van den Openbaren Onderstand wordt goedgekeurd. Alleen de heer Missiaen onthoudt zich. 4. Openbare Onderstand Openbare ver pachting van grondgoederen. De heer Voorzitter zegt dat de Commissie van Openbaren Onderstand de toelating vraagt om een aantal perceelen land gelegen te Vlamertmghe, Gheluvelt, Voormezeele, Holle- beke, enz. openbaar te mogen verpachten. De verschillige pachters hebben afstand gedaan van hunne pacht die dus met 1" October aan staande ten einde loopt. M. D'Huvettere. De afstand van pacht overeengekomen tusschen eigenaar en pachter is thans volgens de nieuwe wet niet meer geldig. Alhoewel, in geval van wederzijdsch akkoord, het dom is daarvoor kosten te ver oorzaken, moet de afstand van pacht door een deurwaarder beteekend worden of voor den vrederechter geschieden. M. Missiaen. Al die afstanden van pacht werden bij den vrederechter gedaan, en er zijn daar geen kosten aan vast. De gevraagde toelating wordt hierop toege staan. Alleen de heer Missiaen onthoudt zich. 5. Autobusdienst tusschen Yper en De Panne Dagelijkscke dienst in plaats van Zomerdienst. De stad heeft vanwege het provinciebestuur een brief ontvangen waarbij haar advies ge vraagd wordt over de vraag van de heeren Slosse en Ryon, van Yper, die de toelating vragen om gansch het jaar door, in plaats van gedurende drie maanden zooals vroeger, een autobusdienst tusschen Yper - Veurne- De Panne te mogen verzekeren. M. Vandamme. Bijna in iedere zitting hebben wij over de eene of andere vraag van autobusdiensten te beraadslagen Alhoewel ik niets tegen deze vraag heb, moet ik toch doen opmerken dat de taxis, die hier te Yper bij de statie stand nemen, aan de stad een jaarlijk- sche taks van i5o fr. moeten betalen, terwijl de autobussen die hier van te allen kante toe komen aan de stad geen sou betalen. Ik vraag dat dit verschil van behandeling tusschen de eenen en de anderen eens zou overwogen worden, zooveel te meer dat de taxis hun klienten in zekere mate door die talrijke auto bussen afgenomen worden. M. Sobry. Wij zullen die zaak eens onderzoeken. M. Lemahieu. Er is daar toch een merke lijk verschil. De autobussen verzekeren, een openbaren dienst die door den gouverneur der provincie toegelaten wordt en uitsluitend van hem afhangt, terwijl de taxis alleen voor particulieren dienst doen. Ik geloof zelfs dat het niet wettig zou zijn een taks op de auto bussen te leggen. M. Vandamme. Ik vraag niet dat er een taks zou gelegd worden, maar alleen eens dit verschil te willen onderzoeken. Bij stemming wordt op de vraag van de heeren Slosse en Ryon eenpariglijk een gun stig advies uitgebracht. M. D' Huvettere. Reeds maanden geleden hebben wij gestemd over een Vraag van auto busdienst Yper Dixmude-Oostende, en sedert dien werd er daaraan nog geen gevolg gege ven. Die aanvraag belet misschien een ander de vraag te doen om dezen dienst te mogen verzekeren, endaar de stad Yper er onder alle opzichten voordeel bij heeft rechtstreeks door een autobusdienst met Dixmude en Oostende verbonden te zijn, vraag ik eens aan den heer Gouverneur te schrijven om te. weten wat er van die aanvraag geworden is. M. Leuridan. Niets zegt ons dat het de aanvrager is die in gebreke blijft. Het provin ciaal bestuur stopt alle aanvragen daar de wet, die de autobusdiensten moet regelen, nog voor de Kamers aanhangig blijft. Volgens mij is het omdat Brugge de toelatingniet geeft, dat de aanvrager zijn dienst niet inricht. Er is voor hem weliswaar mogelijkheid den dienst aan te vangen, er zijn er zooveel die beginnen zonder toelating, maar het is misschien uit vrees voor latere moeilijkheden dat hij het niet doet. Zoo deze autobusdienst thans nog niet ingericht is, niets zegt ons dus dat dit de schuld is van den aanvrager. M. D'Huvettere. Als wij aan den heer Gouverneur schrijven, zullen wij dit weten. 6.. -Brandweer Rekeningen over het dienstjaar iq3o. De rekeningen, die, in ontvangsten en uit gaven, de sommen voorzien van x 1.258 fr. 80 voor het pompierskorps en 7998 fr. 3o voor het onderhoud van het gereedschap, worden bij afzonderlijke stemming eenparig goedge keurd. De heer Vergracht komt de raadszaal binnen. 7. Anglikuansche.kerk StJorisRekening voor iq3o. Deze rekening sluit met een overschot van 18.965 fr. 92 M. Lemahieu. Ik zal deze rekening stem men daar ik er niet tegen ben, doch ik moet doen opmerken dat deze rekening, die wij in het schepencollege hebben onderzocht, gansch in 't fransch is opgesteld. Wij zullen vragen dat dit in 't vervolg volgens de be stuurlijke wet gedaan worde. Die menschen wisten dit waarschijnlijk niet, en daarom zal ik er mij thans niet tegen verzetten. M. Leuridan. Trouw aan onze princie pen zouden wij ons bij de stemming over dit punt onthouden hebben, doch thans zullen wij meer doen dan^ons onthouden en het mes hanteeren dat de heer Lemahieu slechts toe komende jaar zou gebruiken. Wij zullen dus tegenstemmen omdat die rekening niet in orde is met de wet. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema hieu, D'Huvettere, Vermeulen, Vergracht, Vandamme, Delahaye en Sobry neen de heeren Capoen, Laton, Leuridan en Soete onthouden zich de heeren Missiaen en Coutelle. 8. V er ordening op de zwemkom Wijzi ging. M. Sobry. Het schepencollege stelt voor een kleine wijziging te brengen aan de veror dening op de zwemkom en deze slechts te openen op i5 Mei en te sluiten op i5 Septem ber, daar het nutteloos is 5o of 55 fr. dagloon te betalen aan den bewaker die er alsdan niets anders te doen heeft dan op de zwemmers te wachten. M. Vandamme. Zou dit niet kunnen ge stemd worden met dien verstande dat, wan neer het in de eerste dagen van Mei moest schrikkelijk warm zijn, de zwemkom vroeger zou opengedaan worden. M. D'Huvettere. Het schepencollege mag dan voorstellen den openingsdatum te wijzigen. M. Lemahieu. Het is een besparing die de stad doet van een maand loon en andere kosten. Het is dikwijls nog koud vóór den i5 Mei en na den i5 September. Wij, land bouwers, bemerken dit beter dan wie ook, en het gebeurt zeer dikwijls dat het dan geen weder meer is om te zwemmen. M'. Missiaen. Is er geen aanvraag toege komen vanwege den stedelijken zwem kring M.Sobry. Ja, thans wordt gevraagd opdat zijn leden voor niets zouden mogen zwemmen. Vroeger werd er hun toegestaan drie dagen per week voor half geld te mogen gaan zwem men en ik denk dat dit voldoende is, te meer dat wij reeds verscheidene klachten ontvangen hebben van personen van den buiten die, gekomen om te zwemmen op de uren aan de zwemclub voorbehouden, de deuren der zwemkom gesloten vonden. De zwemclub zegt nu te vërzaken aan de uren die haar 's Zondags voorbehouden waren, doch vraagt daarentegen opdat haar leden voor niets zou den mogen zwemmen. M. MissiaenIs de club ook niet bereid af te zien van de toelage die ze van de stad ontvangt voor het inrichten van een feest M. Sobry..— Ze zou in 't vervolg.geen toelage meer vragen, maar dit kan niet opwegen tegen het groot voordeel dat nu gevraagd wordt. M. Missiaen. Ik zou toch vragen dat aan de leden van den zwemkring de gelegenheid gegeven worde vroeger of later, t. t. z.- vóór den l5 Mei en na den i5 September te kunnen zwemmen. Zij moeten zich immers kunnen oefenen, en moesten zij aan een zwem feest, dat bvb. op 1 Juni gegeven wordt, wil len deelnemen, ware het hun onmogelijk zich daarvoor in veertien dagen tijd voor te bereiden. M. Sobry-, Ik moet doen opmerken dat het zwemfeest hier slechts in de Oogstmaand, tijdens het Tuindagfeest, plaats heeit. M. Missiaen. Maar de kring vkn Yper kan aan een z wemkoers, die elders gégeven wórdt, deelnemen. Het is hier alleen niet dat er der gelijke feesten worden ingericht, want dan zouden er ook geen vreemde clubs aan ons feest meedoen. M. Lemahieu. Dit voorstel zou dus geen kosten voor de stad veroorzaken, daar de zwem kom, vóór hare officieele opening en na de sluiting ervan alleenlijk voor de club, en dit op haar geheele verantwoordelijkheid^ toeganke lijk ware. M. Sobry. Het ware toch Wenschelijk dat de club door een zeker getal leden vertegen woordigd zij, soms zijn er slechts twee of drie leden ervan in de zwemkom aanwezig en daar voor moeten de deuren gesloten worden. Dit is niet redelijk, de leden van de club zouden moeten in getal zijn zooals de scholen, en de oefeningen zouden serieus moeten gedaan worden onder het toezicht van een leermeester. M. Vandamme. Ware het niet mogelijk

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 3