"DE KEIZER", Statiestraat, Yper. BAISSE SENSIBLE Merkelijke AFSLAG Nous vendons nos produits au prix du jour sur tous nos VÊTEMENTS. Wij verkoopen onze producten aan den prijs van den dag op alle KLEEDINGSTUKKEN. Deuil en 12 heures Rouw in 12 uren de kleine zwemkom toch voor het publiek toe gankelijk te laten, en alleen de groote kom voor de club, wier leden meest allen kunnen zwemmen, op zekere dagen en uren voor te behouden. M. Missiaen. Deze verscheidene voor stellen zouden, vooraleer men een beslissing neemt, best eens met den voorzitter van de zwemclub onderzocht worden. M. Lemahieu. Wij zouden toch vandaag moeten stemmen over het bepalen van den openingsdatum, want dit dient vóór i Mei besloten te worden. Doch wij zou len onder- tusschen met den zwemkring kunnen onder handelen. Al de raadsleden stemmen met deze ziens wijze in en de door het schepencollege voorgestelde wijziging wordt eenparig goed gekeurd. 9. Zwemkom Buffet Openbare ver pachting lastenkohier. Het schepencollege stelt voor het buffet in de zwemkom te verpachten bij opbod voor een termijn van 3, 6 of 9 jaren, beginnende ieder jaar van i5 Mei tot i5 September. De huurder zal zich moeten gelasten met het in nen van den ingangsprijs en de aflevering der abonnementskaarten. Als vergoeding hiervoor zal hem IO der gedane ontvangsten toege kend worden, doch voor ieder persoon die niet in regel is zal hij een boete van 5o fr. moeten betalen. Het is hem ook toegelaten badkleederen te verhuren mits die overeen stemmen met het reglement. De openingstaks van het buffet zal door de stad betaald wor den M. Vandamme. Dit lastenkohier ver meldt niet dat de huurder iets anders mag verkoopen. Een buffet is toch niet alleen voor het verhuren van badkleederen. M. Sobry. Het is een herberg, dit is toch wel duidelijk aangezien het lastenkohier be paalt dat de stad de openingstaks te haren laste neemt. De heer Bonnet is intusschen de raadszaal binnengetreden. Het voorgesteld lastenkohier wordt hierop eenparig goedgekeurd. Alleen de heeren La- ton en Soete, die tijdelijk de raadszaal ver laten hadden, nemen aan de stemming geen deel. 10. Financiën a) Gemeenteopcentiemen b) Belasting op wedden, loonen en pensioenen Herziening en verhooging. M. Sibry. Uit het onderzoek der be grooting, zooals ze tijdens de vorige zittingen gewijzigd werd, blijkt dat er 209.710 fr. 91 min gewone ontvangsten zijn dan uitgaven. Vroeger stemde de gemeenteraad slechts 70 opcentiemen en, om de begrooting thans in evenwicht te kunnen brengen, stelt het sche pencollege voor nu 80 opcentiemen te stem men op de cedulaire grondbelasting gtïnd te Yperdoor den Staat, op Staatsbelastingen op de inkomsten der roerende in Belgié aange wende kapitalen, op Staatsbedrijfsbelasting op de in Belgiè gemaakte winsten der nijver heids-, handels en landbouwbedrijven, en op Staatsbedrijfsbelasting op de baten, onder welken naam ook, van de vrije beroepen, ambten of posten en van elke winstgevende betrekking, andere dan van voormelde uitba tingen. M. Leuridan. Ik denk dat de gelegen heid aangebroken is om een woord te zeggen. Ik bewonder de olympische gemoedsrust van het katholiek schepencollege. Het is heldhaftig van hunnentwege niets te zeggen over wat ons allen hier zoo zeer bekommert en over wat geheel Yper bezig houdt. Tijdens de laatste zitting werd door den heer Missiaen een programma voorgesteld dat de belang stelling van alle partijen heeft opgewekt. Alsdan heb ik gezegd dat dit voor ons een verrassing was, dat wij ons voorbehoud mieken en den noodigen tijd wilden hebben om over dit zeer ernstig voorstel te kunnen beraadslagen. Ik zeg zeer ernstig voorstel, gezien op den ernstigen en erbarmelijken toestand waarin de stadsfinanciën zich bevin den. Welnu, wij hebben dit gedaan en het is een publiek geheim dat de vlaamsche nationa listische groep een besluit heeft getroffen dat als de bekroning is van het voorstel door de socialisten gedaan. Iedereen onder u kent dit besluit, het is zoo duidelijk omdat het door een partijorgaan gedrukt werd. Doch daar zijn twee voorwaarden aan vast om uit dit conflict te geraken. De vlaamsche nationalisten willen u de hand toesteken mits iedere partij den moed hebbe haar verantwoordelijkheid te nemen en dat het schepencollege vierledig zij. De ondank en de eer der vuile karwei van de bereddering der stadsfinanciën moet door een gemeenschappelijke verantwoordelijkheid ge dragen worden. Als tweede voorwaarde eischen we, gezien we na de katholieken de sterkste groep zijn, het ambt van schepen van onderwijs. Dit zijn twee onvoorwaardelijke bedingen sine qua nonzonder dewelke er voor ons niets gedaan is. Na die beslissing genomen te hebben stelden we een punt en hebben we met serene rust gewacht op het bescheid van de katholieke meerderheidsgroep en van de liberale linkerzijde. Sedert veertien dagen is het iedereen mogelijk geweest na grondig on derzoek een besluit te nemen, en nu is het oogenblik gekomen om dit bekend te maken. We wachten nu op die verklaringen, doch we willen eerst de verklaring hebben van de libe rale linkerzijde, want het spreekt van zelf dat gelijk welke uitlating der katholieken geen belang heeit, zoo we niet vooraf verzekerd zijn van de toetreding of de weigering der liberalen. Onze eerste voorwaarde is dat de toetreding algemeen zij. Wij vragen dus aan de liberalen of ze meedoen om dat vuile, smerig karweitje te volvoeren dat ons opge drongen werd door de onbeholpenheid en de tekortkomingen van de katholieke meerder heid. Ik denk dat hun antwoord ja zal zijn, daar alles wat in het belang is van Yper hun nauw ter harte ligt en zij, de liberalen, het monopolium willen hebben van stadsbeharti- ging. En dan zullen wij, van beide zijden, met groote oogen kijken naar het katholiek sche pencollege dat zal zeggen onze sluiers liggen daar, en morgen beginnen wij het reddings werk van Yper. Is het antwoord neen, dan is er voor ons niets veranderd in den schoot van den gemeenteraad tot aan de aanstaande gemeentekiezingen in 1932. M. Vermeulen. Ik ben verwonderd dat de heer Leuridan ons nog die vraag stelt, daar hij reeds van over 5 of 6 dagen ons ant woord kent. Immers zijne partij heeft mij al de HH. Laton en Houtman afgevaar digd. Ik heb hen duidelijk genoeg gezegd dat wij in het schepencollege niet willen treden. M. Leuridan Er is altijd belang bij in 't openbaar bekend te maken wat tusschen vier oogen gebeurt. M. Laton. Ten andere dat was mogelijks, Mijnheer Vermeulen, uw persoonlijk oordeel. Hier echter vertegenwoordigt gij uwe partij die, zooals alle andere, haar tucht heeft en aan dewelke gij u moet onderwerpen. M. Vërmeulen. Ons antwoord is en blijft neen. De heer Houtman, die een ernstig man is, bekende ook dat hij die rol niet zou willen vervullen. Het is 01 s voldoende de armzalige geest van twist te moeten beleven die heerscht in den gemeenteraad, wij hebben geene goesting hem over te dragen in het schepen college. M. Leuridan. Uwe theorie is de regel rechte negatie van de praktijk. M. Missiaen. We kennen thans het antwoord van een der twee partijen die tot hiertoe zoo stom gebleven waren als karpels. De liberalen missen den moed om een deel der verantwoordelijkheid op zich te nemen. Van dekatholieken verwacht ik geen antwoord maar wel van den raad zelf. Alswanneer de raad weigert de inkomsten te stemmen, dan staat er de katholieke partij niets anders te doen, dan moet het schepencollege er van onder trekken. Als de liberalen thans den moed niet hebben en zij, de eenige ware Yper- lingen, het voorstel weigeren te aanvaarden, dan blijft er de andere groepen niets anders over dan zelf het stadsbestuur in handen te nemen en, zooals mijn voorstel het voorzag, wanneer een der groepen het niet wil bijtre den, dan bekomt de talrijkste groep een twee den man in het schepencollege. Wij, van onzen kant, willen alles beproeven om de stad te redden. Zijn de liberalen t'akkoord om de katholieken door dik en door dun te steunen, ons is het goed. Wij blijven in de oppositie, maar alsdan zal er een verantwoordelijke meerderheid zijn. Zoo dergelijk akkoord niet mogelijk is, dan kunnen ae katholieken met de nationalisten een verbond sluiten, om samen een meerderheid te vormen. M. Leuridan. Het is natuurlijk dat het eindwoord van den heer Missiaen voor ons belang heeft, doch we moeten hem dadelijk ontgoochelen en zeggen dat we niet bereid zijn af te gaan van onze eerste voorwaarde, waarbij we eischen dat eikendeen den last helpe dragen en dat het schepencollege vier ledig zij. Wij willen van nu tot de aanstaande kiezing geen scherp vliem geven in de handen van schijnheiligen, wien het maar al te gemak kelijk zou zijn aan hun kiezers wijs te maken dat de nieuwe lasten uitsluitend door katho lieken, socialisten en vlaamsche nationalisten gestemd werden. Wij willen hun dit leedver maak niet gunnen, wij hebben liever dat zij mede verzuipen met ons in het verdienstelijk maar onpopulaire werk van het stemmen der noodige inkomsten. Zoo zij daartoe den moed niet hebben, dat ze dan stikken in hun onmacht. M. Lemahieu. Men spreekt hier steeds van de danige ontredderde stadsfinanciën, alsof de stad naar den dieperik gaat en wij het geld zouden buitensmijten. Wat is de oorzaak van den toestand waarin de stad zich thans bevindt M. Missiaen. Geen verantwoordelijkheid in het stadsbestuur. M. Sobry. Gij hebt het woord niet. M. Missiaen.Ik antwoord op zijne vraag. M. Lemahieu. Ik zal voort spreken. Dit is het gevolg van de toepassing der nieuwe wet op de gemeente fiscaliteit, die aan de stad een mindere ontvangst geeft van 160.000 fr. M. Missiaen. Dit is niet waar, ge zegt zelf, in de nota die ons door het schepen college werd overhandigd, dat die wet slechts toekomende jaar in voege treedt. M. Sobry. Ik verzoek u den spreker niet telkens te onderbreken. Daar de heer Missiaen echter niet wil luisteren maar integendeel van larnjs om meer lawijd maakt, wordt hij door den heer Voor zitter tot de orde geroepen. M. Missiaen. Gij moogt mij honderdmaal tot de orde roepen. M. Lemahieu. De wet treedt in voege den I Januari ig3i. M. Missiaen. Dan weet ge niet wat ge zegt. M. Sobry, tot den heer Missiaen. Zwijg. M. Lemahieu. ne heer Missiaen, die steeds zoo gezapig wil zijn, maakt nu al met eens zooveel geweld. M. Missiaen. Omdat ge liegt. De heer Vooizitter belt herhaaldelijk en roept Ik gebied u te zwijgen, M. Missiaen. M. Missiaen. Laat mij gerust, gij. M. Lemahieu. Ge bedoelt zeker de ver mindering der grondbelasting van 10 op 7 0/o die slechts geleidelijk zal in voege treden Zoudt gij durven beweren dat de aanslagen der grondbelasting, die niet geperequateerd zijn, op 7 zullen gebracht worden

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 4