- HET YPERSCHI 3 - LA RÉGION D'YPF We&elijksch Overzicht HET YEER Belangrijk Bericht aan de Winkeliers Handboopaalscliippij Yper-Hoekje Zoadagrast - Repos dominical 12e Jaargang, Nr 3 25 April I93I 12' ^nnée, N° 3 25 Avril 1931 Btjvnag«e| Supplément Dans les Ordres Nationaux De prijs van MelK en Vleesch BRUQQE Oroote Schietïng STAiDi YPÉR BtirgerlijKe Stand van Yper Bedanking t ZIELMISSEN reste seule ouverte le Dimanche 26 Avril Verleden Woensdag kwamen in België twee Duitsche afgevaardigden af die eene zaak komen vereffenen, die na den oorlog geweldig veel inkt heeft doen vloeien het betreft de overgenomen Duitsche Marken 1 Deze 4 mil liard marken lagen sedert den wapenstilstand grootendeels in de kelders der nationale Bank te Brussel en gedeeltelijk in het bijhuis van Antwerpen. Nu werden zij, in tegenwoordig heid der Duitsche afgevaardigden, weer voor den dag gehaald om op groote autowagens naar Genval vervoerd te worden. Het gewicht dezer bankbriefjes bedraagt niet minder dan 140 000 kilo, die men thans zal samensmelten om er ander papier mede te vervaardigen. Deze vernietiging werd voorzien na het akkoord van i3 Juli ig2g, waarbij Duitsch- land de verbintenis aannam er de terugbeta ling van te doen door jaarlijksche afkortingen. De kalmte is weer teruggekeerd in Spanje, na de beroerde dagen die het uitroepen der Republiek vergezelden. Een dagbladschrijver, die eene omreis in Spanje gedaan heeft, ver haalt dat men niet zou zeggen dat er iets in dit land veranderd is, ware 't niet dat de Koninklijke vlag door deze der Republiek ver vangen werd. Koning Alphonso XIII en zijne familie hebben zich, na hunneafreis uit Spanje, dadelijk naar Parijs begeven en thans hebben zij besloten zich voor goed te vestigen te Fontainebleau, nabij Parijs. Intusschen is de gewezen koning eene reis gaan doen naar Engeland, waar hij een geestdriftig onthaal ontving, evenals toen hij in Frankrijk aan kwam. De Spaansche Procureur der Repu bliek heeft aan al de magistraten laten weten dat het voortaan niet meer geoorloofd is den gewezen koning nog te noemen met zijn voor- maligen titel van koning, majesteit, of prins voor de leden zijner familie. Verders hebben de voornaamste landen en mogendheden de nieuwe Republiek als zoodanig herkend, bui ten Duitschland dat zulkdanige openlijke her kenning overbodig vindt, maar deze in feite aanneemt In Frankrijk komt men een gewichtig geval van spioendienst tegen de landsverdedi ging te ontdekken te Strasburg. Het is reeds sedert een maand dat men op het spoor was eener uitgebreide vertakking van spioenen, maar om de zaak met den besten uitslag te kunnen vervolgen werd alles tot nu toe geheim gehouden. Thans zijn er talrijke personen, die aan dezen bespiedersdienst hulp verleenden, gekend en de krijgsoverheid zal weldra nevens de burgerlijke wethouders optreden. Men zou op zekere tijdstippen van 't jaar kunnen denken dat er oproer in de lucht hangt en dat omwentelingsgeest aanstekelijk is. Zoo ontstonden, na de politieke omkeering in Spanje, andere, maar bloedige muiterijen en opstand in de kleine Staten Nicaragua en Honduras. In Nicaragua zijn het meer ban dietenstreken, die uitloopen op moord, opstand en plundering, maar aangezien men de aan voerder der opstandelingen komt aan te hou den, hoopt men den toestand spoedig meester te zijn. In Honduras is het moeilijker om eene omwenteling te doen slagen, aangezien er slechts 700.000 man bevolking is, voor eene uitgestrektheid die vijf maal zoo groot is als België. Nochtans bericht men dat de vreem delingen bedreigd werden en dat men hunne vrouwen en kinderen heeft moeten aan boord brengen der vreemde schepen die in de haven lagen. De Voorzitter denkt nochtans spoedig den toestand meester te zijn. RIK. LEEST VERSPREIDT Extrait du Moniteur O Ministère de la Defense Nationale o Est promu Officier de l'Ordre de la Couronne le Capitaine de réserve Vanhecke Georges. Nos bien sincères félicitations. De wet van 3o Juli 1923, die de winkeliers verplicht de prijzen der waren van eerste noodzakelijkheid, die zij in 't klein verkoopen, op zichtbare wijze in hunnen winkel uit te hangen, is nog steeds van kracht. Een rondschrijven van het Ministerie heeft onlangs de aandacht der openbare besturen nogmaals op die verplichting gevestigd en er zal streng opgetreden worden tegen alwie ze niet toepast. Dat allen dus, zonder verwijl, zich met die wet in regel stellen, zoo zij uit dien hoofde geen moeilijkheden willen hebben. Alle huishoudsters hebben met groote vol doening bestatigd dat de melk, sedert Maan dag laatst, met 20 centiemen is afgeslegen. Thans kost hij hier te Yper 1 fr. 80 den liter. Dit is een eerste stap, wat later verhopen wij wat meer. Wanneer krijgen wij eindelijk afslag op het rundvleesch, de dieren zijn ook merkelijk af geslegen, de prijzen die men ons deze week noch voor geslegen vleesch opgaf zullen wij liefst nog niet inlasschen. De wereldberoemde H. Bloedprocessie die dit jaar, door de zorg van de Edele Confrérie gansch vernieuwd is geweest, zal uitgaan den Maandag 4 Mei, omstreeks 11 uur, na de Pontificale Hoogmis in de Kathedrale. De plechtige Stoet zal opgeluisterd worden door de aanwezigheid van HH. DD. Excel lenties Mgr Waffelaert, Bisschop van Brugge, Mgr Lamiroy, Hulpbisschop van Brugge, Mgr Cawet, Hulpbisschop van Namen, Mgr Van Cauwenbergh, Wijbis schop van Mechelen. De Pontificale Hoogmis zal gezongen wor den door Z. Excellentie Mgr Cawet. Na de processie wordt de zegen met het H. Bloed op de Burgplaats gegeven omstreeks l3 y. uur. STAD FBBt ZONDAG 26 APRIL 1931 aan de staande pers Oppervogel 80 fr. 2 Zijdvogels, ieder 40 fr. 80 fr. 2 Kallen, ieder 20 fr. 40 fr. 80 Kleine vogels van 10 fr. 800 fr. Alle vijf schutters een primé van 5 fr. meer Inleg 12 Fr. Terug 10 Fr- Boven de 100 schutters een vogel van 10 frank meer en beneden de 100 schutters een vogel min. Inschrijving in 't lokaal Yper-Hoekje bij de We Maurice Dumortier, van 1 3/4 tot 2 1/4 uur, om ten 2 1/2 uur stipt te beginnen schieten tot 6 uur. Bij slecht weder wordt de schieting op het liggende spel gegeven. Woensdag 6 Mei 1931, om i5 uur, ten Stadhuize, openbare verpach'ing van het Buffet der Zwemkom, voor 3, 6 of 9 jaren. Zie 't lastenkohier in 't Gemeentesecretariaat. De Burgemeester H Sobry. Vèrklaringen van den 16 tot den 22 April ip3r. Geboorten Creus Norbert, a. Merghelynckstraat, 13. Verschoore Bertha. Bukkerstraat, 51. De Gandt Robert, Hondstraat, 21. Mortier Maurits, Kauwekijnstraat, 2. Versailles René, Boterstraat, 14. Cuvelier René, Hond straat, 21. Huwelijken Kesteloot Albrecht, aardewerker en Hahn Alixia, fabriekwerkster, beiden te Yper. Dassonneville Maurits, fabriekwerker en Hoornaert Rachél, fabriekwerk ster, beiden te Yper. Overltjdens Desmit Cyriel, 5 m. 16 d., Mondstraat. Priem Ludovica, 58 j. z.b ecbtg. Pvck Julianus, Zonnebeke- steenweg, 61. Evers Jenneken, 57 j., kookster, ongehuwd. Korte Thouroutstraat, 31. Noiel Leonia, 75j.z.b., onge huwd, Dickebuschsteenweg, 136. Rosseel Polydorus, 66 j., vuurstoker, echtg. Liebaert Maria, Pennestraat. Paret Cle mentina, 74 j z. b., wed. Doorn Désiré, Rijselstraat, 85. Coffyn Virginia, 2 j. 4 m., Lombaardstraat, 25 Huwelijksbeloften Daniel Moriion, bankbediende, en Clementina Hanseei, z. b.. beiden te Yper. Maurits Muiier, bode, en Joanna Hoorelbeke, fabriekwerkster, beiden te Yper. Arthur Masells, fabriekwerker, te Boesinghe en Feiicie Ghesquiere, fabriekwerkster, te Yper. Georges Deparcq, eerste wachtmeester van gendarmerie, te Yper en Marie-Louise Smekens, z. b., te Varssenaere. De familie Pyck Priem danken de vrien den en kennissen voor de talrijke blijken van genegenheid die zij hen betuigd hebben tijdens het afsterven van Wouw Louisa PRIEM ech'genoote van Heer Jules PYCK geboren te Yper, den 4 October 1872, en er overleden den i5 April 1931. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 26 April, om 8 1/2 u., in St Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Heer Poiydore BARATTO van wege de Congregatie der Jongelingen van St-Maartenskring. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 26 April, om 9 u., in de Kerk der EE. HH. Paters Carmelieten, tot zielelafenis van Heer Ferdinand BREYNE Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 26 April, om 11 1/2 u., in St-Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Emile GILLIS-LOUWYCK en dochtérs Pauline en Eiisa. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 3 Mei, om 8 1/2 u., in St-Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Heer Camiel LARNOU echtgenoot van Vrouw Hélène Messiaen. De Apotheek van j La Pharmacie de M' HOUTEKIER Meenenstiaat o— Rue de Menin is ALLEEN OPEN op Zondag 26 April

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 9