12e Jaar, N° 7 - 23 Mei 1931 12e Année, N° 7 - 23 Mai Chambre de Discipline - Weekblad het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de I'Arrondissement d Ypres On feut s'abonner dan* tout les bureaux de poste Beiges COMPOSITION DES NOTAIRES de ('arrondissement d'Vpres pour l'exercice 1931*1932 PrésidentMc Gaston Lahousse, Notaire a Ypres. Syndic Me Victor Pieters, Notaire a Reninghe. Rapporteur Me Pierre De Simpel, Notaire a Warnêton. Secrétaire Me Jacques Ramault, Notaire a Wervicq. Trésorier Me Maurice Van Issacker, Notaire a Hooglede. Membres M' Paul Degryse, Notaire a Becelaere et Me Prosper Therry. Notaire a Neuve-Eglise. Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper Verslag der Vergadering van 10 Hei 1931 De vergadering wordt te i5 u. geopend on der het voorzitterschap van den Heer advo caat Arth. Butaye, bijgestaan door den Heer Dr H. Brutsaert, volksvertegenwoordiger, en den Heer C. Lemahieu, schepen der stad Yper. De Heer Deleu, burgemeester vanMeessen, heeft zich laten verontschuldigen de vergade ring niet te kunnen bijwonen, daar hij, in zijne hoedanigheid van onder-voorzitter der mutualiteitsvereenigingen van Kortrijk-Yper, door een andere vergadering te Kortrijk weer houden is. De Afbraak der Onderstanden De Heer Voorzitter geeft lezing van den laatsten ministerieelen omzendbrief betrekke lijk het afbreken der onderstanden en vraagt aan de tegenwoordige afgevaardigden of zij daarover eenige opmerkingen te maken heb ben. Deze omzendbrief werd deze laatste dagen door de zorgen van het ministerie naar al de gemeentebesturen gezonden die nog onderstanden op hun grondgebied bezitten, en is eveneens in Het Ypersche van 9n dezer opgenomen geweest. Daar is, onder meer, in gezegd dat de lijst der onderstanden, die de gemeenten verplicht zijn naar het ministerie te zenden vooraleer tot de aanbesteding over te gaan, de schuil plaatsen niet moet vermelden die gelegen zijn op de eigendommen der Commissie van Open baren Onderstand van Yper. Alles doet veron derstellen dat er daar een vergissing is en dat men daardoor niet mag verstaan dat deze onderstanden niet zullen mogen afgebroken worden aan dezelfde voorwaarden als de an dere. Te Zillebeke zijn er, op de goederen van den Openbaren Onderstand alleen, ig3 onder standen af te breken en de aanbesteding, die deze gemeente heeft uitgeschreven voor de vernieling van al de onderstanden die zich op haar grondgebied bevinden, zal binnen kort door het ministerie goedgekeurd worden. Men doet ook nog opmerken dat deze om zendbrief bepaalt dat de aannemer, die met de af braakswerken gelast wordt, enkel gehou den is de stukgeslagen betonstukken aan den voet zelf van den onderstand te verzamelen. Wanneer er zoo wordt te werk gegaan, dan zullen de onderstanden, na hunne afbraak, een even groote, zooniet grootere ruimte be dekken dan vroeger. De afgevaardigde van Houthem deelt mede dat de' aanbesteding, die deze gemeente heeft uitgeschreven en bij middel van weekbladen van Yper en Poperinghe heeft aangekondigd, den volgenden uitslag heeft gegeven ig fr. den m3 voor de afbraak der onderstanden alleen en 3g fr. den m3 het vervoer van het betonafval op een maximum afstand van i5oo m. meêgerekend. Gevolg aan deze aanbe steding, heeft de gemeente Houthem het bezoek ontvangen van den Heer Venneman, toezichtscommissaris, die verklaarde dat ze aan hare aanbesteding geen ruchtbaarheid genoeg gegeven had en dat ze het ministerie aanstonds moest laten weten hoeveel landge- bruikers er zijn die het beton van de afbraak voortkomende zelf wenschen te gebruiken, hoeveel onderstanden moeten behouden blij ven, hoeveel er reeds afgebroken zijn doch waarvan het afval nog moet weggeruimd wor den, en ook welke hoeveelheid beton de ge meente zelf wenscht voor het herstellen harer wegen. Naar hetgeen de Heer Venneman uitdrukkelijk bevestigd heeft, zou de Staat er in toestemmen het vervoer van het beton te betalen tot op een afstand van hoogstens i5oo m. Het ware goed vanwege deze ge meente de schriftelijke bevestiging van deze verklaring te vragen. Een afgevaardigde der gemeente Brielen vraagt dat de landbouwers, die na het weg nemen van de onderstanden den grooten last zullen hebben van het vullen en vereffenen der putten, voor hun werk zouden vergoed wor den. Het lastenkohier voorziet enkel dat de aannemer gehouden is de aarde, die hij rondom den onderstand voor het blootmaken der grondvesten heeft uitgedolven, terug in den put te werpen maar het verplicht hem niet elders aarde te gaan zoeken om den put gansch te vullen. M. Lemahieu zegt dat de stad Yper zinnens is in haar lastenkohier een bepaling te voor- zien waardoor de aannemer zal verplicht zijn al het betonafval op een hoekje land te verza melen, zooveel mogelijk in de nabijheid van een weg, waar het dan ter beschikking van iedereen zou blijven liggen. Want hij is van oordeel dat, zoo men de betonbrokken niet moet wegnemen, deze op de plaats zelf van den onderstand zullen gelegd worden en men alsdan in het meerendeel der gevallen de grond vesten van de onderstanden niet zal uitnemen. Nochtans is het noodig dat deze grondvesten uitgehaald worden tot op een diepte van min stens een meter, zooniet zal het onmogelijk wezen de landen te draineeren. De afgevaardigde van Westroosebeke ant woordt hierop dat de Staat slechts toestaat de grondvesten uit te halen tot op een diepte van 5o cm., of ten hoogste tot op 6o cm in de akkergronden, ea dat hij aanraadt hier en daar rond de gewezen plaats van den onder stand gaten in den grond te boren en erin lichte ladingen poeder te doen ontploffen, ten einde de samengeperste gronden wat te bre ken en de doorzijpeling van het water te ver gemakkelijken. Verscheidene afgevaardigden zijn van oor deel dat dit een slecht stelsel is dat de drai neering der landen onmogelijk zal maken. Het behoort echter aan de gemeenten alle voor waarden van uitvoering te stellen die zij in het belang van den landbouw noodig oordee- len, zij hebben insgelijks het toezicht over de werken en moeten den aannemer maar beta len nadat een of meer onderstanden volledig zijn weggenomen en op voorwaarde dat het werk goed uitgevoerd is geworden. De gemeente Brielen heeft een voorloopig aannemingscontract gesloten voor den prijs vair 25 fr. den m3 zonder vervoer, daar het beton alleen maar aan den voet van den onderstand moet verzameld worden. De Heer Lemahieu zegt dat op sommige hofsteden, die te midden de vuurlijn gelegen zijn, wel een millioen kgr. beton zal weg te nemen zijn. De landbouwers kunnen dit werk niet doen, zij hebben er geen alaam voor, de karren zouden gedurig verzinken en de landen onbruikbaar maken. Dit vervoer kan enkel bij' middel van Decauvillespoor gedaan worden, en 't is daarom dat de stad Yper zich voor stelt in het lastenkohier te bepalen dat het betonafval op een hoek van het land zal moeten opgehoopt worden. Er zal altijd mid del zijn dit zoodanig te schikken dat het vervoer nooit den afstand van 2 tot 3oo m. overtreft. De aannemer, eens dat al het beton daar zou verzameld zijn, zou aan zijn ver plichtingen voldaan hebben, en het beton zou er vervolgens blijven liggen ter beschikking van al dezen die het willen gebruiken. De Heer Lemahieu is insgelijks van oordeel dat het redelijk ware de landbouwers te vergoe den voor het vullen der putten. Dit werk zal slechts ten prijze van groote kosten kunnen gedaan worden daar men, in het meerendeel der gevallen, niet zal weten waar de noodige aarde halen. In de gemeente St-Jan, zegt hij, is men reeds sedert eenigen tijd met de HET YPERSCHE ar Vereenlglng der Getalstarden. émr Tperache Clubs, enz. Beheer, Opstel en Aankondtgingen 15. Boterstraat, 15, Yper Abonnement18 Ir. 00 per jaar Buitenland 32 Ir. Men ka* iusahrtisen in alle Belgisehe postkantoren Tel. 500 35 ct. het nummer Saamloote artikel» geweigerd LA RÉGION D'VP Organe de I'Association des Sinistréa, des Clubs Yprois, etc. Rédactton, Administration et Publlclté 15, rue au Beurre, Yprt s Abonnement 18 f*. 00 par an Etranger 32 fr. 35 ct. Ie numéro Tél. 500 Les articles non stgnés sent refusis DE LA

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 1