DE KEIZER", Statiestraat, Yper. BAISSE SENSIBLE Merkelijke AFSLAG u Met Kosmos op Bedevaart naar Lourdes AVIS Nous vendons nos produits au prix du jour sur tous nos VÊTEMENTS. Wij verkoopen onze producten aan den prijs van den dag op alle KLEEDINGSTUKKEN. De Firma Kosmos te Yper en Beveren- Rousselare heeft, met haar eerste bedevaart per luxe-autocar naar Lourdes vanuit West- Vlaanderen, een proefkracht van ongemeene beteekenis gesteld, die beslist een groote opschudding en een ongewone belangstelling in de geestelijke en wereldlijke middens ver wekt heeft. Deze Bedevaart-reis is een succes geweest over de heele lijn waarvoor, in eersten aanleg, de Firma Kosmos, die de bedevaart georgani seerd heeft, en den heer André Verstraete, die de leiding ervan heeft waargenomen, dienen aansprakelijk gesteld te worden. (Wie met Kosmos reist, reist veilig). Het vertrek greep plaats op Dinsdag 5 Mei te Rousselare aan het Station, om 8 ure. Wij reden vlug naar het nijverige Frar.sche Noor den. Eenmaal voorbij Rijssel bolden wij over de effen gladde Route Nationale Zuidwaarts naar Arras, dwars door de oude slagvelden naar Doullens. Te Amiens werd er genoen- maald. Een uur later vertrokken wij op Poix, over Neufchatel, de wereldbekende kaasstad naar het oude Rouen, de stad alwaar Jeanne d'Arc op den brandstapel gestorven is. Door de Seine vallei gereden, kwamen wij in het prachtige La Londe bosch terecht. Lisieux, de stad van de Heilige Theresia, werd te 19 ure bereikt, 's Anderdaags rond 10 ure in den voormiddag, nadat de bede vaarders in de kerk van de Karmelietessen een Godsdienstige oefening bijgewoond had den en het huis van de Heilige Theresia Les Buissonnets bezocht hadden, ging de tocht verder door de heuvelachtige streek via Argenton, Alengon naar Le Mans.Daar begint de befaamde Loire streek, rijk aan sprookjes, mooie kasteelen uit den glansrijken tijd der groote Fransche Koningen. Deze kasteelen zijn de uitgelezen pleisterplaatsen der Engel- schen en Amerikanen. Tours is bereikt langs de boorden van de Loire. Nu wordt de Indre rivier gevolgd tot aan Sorigny. Nu zijn we op den spiegelweg die loopt tot Chatellerault. Door het bosch bereiken wij Poitiers, de oude vestingstad. Het was 18,3o u. De derde dag moest ons brengen over Ruffec, Angoulème, dwars door de eigen aardige wijnvelden van de streek van Bor deaux. Deze wijngaarden zijn voor de Vlamin gen telkens een merkwaardigheid. Dezen kijken verrassend op, wanneer zij, in stede van de wijdgetakte druivenboomen van bij ons, slechts korte bijna armtierige wijnstokken te zien krijgen maar daar over gansche velden groeiend. En toch zijn deze stokken produ centen van de uitgelezendste Fransche Bor deaux wijnen. Bordeaux was rond den middag bereikt. Daar moesten wij willens nillens Dlijven haperen. Immers de stad biedt, gelegen aan de monding der Gironde, die we reeds bewon derd hadden, een kunstwerk van bruggen bouw, een massa van bezienswaardigheden aan. De haven was het voorwerp van onze aandachtige belangstelling, per autocar reden wij rond de stad, door de parken, naar Musea en kerken. Onder de döme St Michel wachtte ons een verrassing daar zijn in een donkere krocht de lijken tentoongesteld van menschen, waaronder een priester, gestorven rond de jaren 1100. Deze lijken zijn thans heelemaal als gelooid, het -vel ervan is lijk leder, men kan het aanraken. Rechtstaand tegen de wan den van den toren berusten zij aldaar reeds i35 jaar. Het bewaren in oorspronkelijken staat van deze lijken is te wijten aan de eigen aardige bodemgesteldheid van het vroegere kerkhof St-Michel die ter oorzake van het sterke kalkgehalte de ontbinding der lijken tegenhoudt. Een werkelijke eigenaardigheid. Van uit Bordeaux, den vierden dag, rijden wij in de nabijheid der Garonne, daarna over de 80 km. lange baan door de sparrebosschen van Zuid - Frankrijk. Als merkwaardigheid moet hier vermeld worden dat er aan ieder sparreboompje een blikken potje hangt, juist onder de insnijdingen in de schors om op deze wijze het afdruppelend terpentijnsap op te vangen. Nu zijn de bergen ten volle aan de beurt. Eens voorbij Aire Sur-l'Adour klimt de baan. Het wordt een weelde van natuurschoon, straks zijn we te Pau, de stad van Generaal Foch en Henri IV. Langs de Pyreneeën, aan den voet van besneeuwde bergen rijden wij naar Lourdes, het eindpunt van onze bede vaart. Het is omtrent 12.3o u. In den namiddag bezoek aan de Grot, den Kruisweg en deelneming aan de namiddag en avondprocessie. 's Anderdaags vrije dag voorbehouden voor Godsdienstige oefeningen. Den derden dag te Lourdes nogmaals vrijaf. De bedevaarders laten de gelegenheid niet voorbijgaan om naar de hooge bergen op te stijgen en aldus Gavarnie te gaan bewon deren. De aftocht wordt geblazen den zevenden dag om 6.3o u. Natuurlijk geschiedt deze over andere wegen. Nog immer in de bergen doen wij Tarbes aan. Nu dalen wij af naar Mirande en Auch. Vlak vóór ons ligt het tooverachtige schoone Fleurance, een eeuwenoud stadje gebouwd op een scherpen heuvel, van waar uit wij een vergezicht over de wijdsche streek over 20 kilometer genieten. Wij loopen vlug naar Marmande, wij staan te Bergerac, de stad waaraan de beruchte neus van Cyrano lang niet vreemd is, rond den middag en proeven daar een eenig wijntje, waarvan wij nu nog de nasmaak op onze tong gewaar worden. Te Périgueux bezichtigen wij de grootsche Kathedraal. Wij zijn meer dan halfweg en zonder eenige hinderpalen wiegt ons de sublieme Minerva auto naar Limoges. Den achtsten dag rijden wij speelgewijze naar de Vienne vallei. Wij loopen nog 5o km. door de Haute-Vienne en na Argenton-Sur-Creuse ligt Chateauroux vóór ons. Te Vierzon wordt de inwendige mensch bedacht en naar behoo- ren vereerd. Orléans wacht ons na het door kruisen van het bosch dat denzelfden naam draagt. Alles herinnert hier aan Jeanne d'Arc en van den 100 jarigen oorlog blijven heerlijke steenen getuigenissen veelvuldig te bekijken. Door de nauwe, enge straatjes kruipt voor zichtig onze car, door allen met bewondering aangekeken, naar buiten. Voorbij Etampes rijden wij gemoedelijk als deftige lieden langs de in razende vaart voor- bijsnorrende elektrische treinen naar de licht stad Parijs. In een uitverkoren hotel aan de Seineboord genieten wij een uiterst verzorgde verpleging. Wij worden er met die zeer kenmerkende Fransche voornaamheid van lekkere spijzen en drank voorzien. Negende dag. Dit is een triomfdag voor onzen leidsman, den heer Verstraete, die meer dan lofwaardig ons over de ongehoord drukke Boulevards loodst met zijn autocar en, zonder een bezienswaardigheid over te slaan, ons beurtelings in de Louvre, Tuileries, Troca- déro, Are de Triomphe, op den Eiffeltoren en in de Invalides brengt. Ook de Basiliek van Montmartre wordt tot in de kleinste bijzon derheden bezocht. Door het Bois de St-Cloud komen wij aan te Versailles, juist op het oogenblik waarop in de paleizen de nieuwe president M. Doumer zou verkozen worden. De laatste dag brengt ons terug naar het zoete land van Vlaanderen, voorbij het aristo cratische kasteel van Chantilly via Clermont, Amiens over den in sportieve middens be- faamden berg van Doullens, waarop wij onmerk baar zacht naar boven klimmen. Na Arras zal onze bekwame gids ons het laatste nummer van het,welgevulde programma aanwijzen, de Canadeesche ondergronden te Vimy, die jammer genoeg veel te weinig bekend zijn in ons land en die op zichzelf alleen een bezoek per autocar overwaard zijn. Eenmaal de grens over, stappen te Kemmel, Yper, Zonnebeke, Rousselare en Beveren, de vrienden uit die de heerlijkheid van zoo'n unieke reis samengenoten hebben. We roepen elkaar een hartelijk tot wederziens toe. Ik kan dit zoo onvolledig relaas van deze bedevaartreis niet besluiten zonder den ont werper en bezieler ervan, den heer André Ver straete van Yper, een warm huldebetoon te brengen. Indien de reis een niet onderbroken succes was, dan is dit hoofdzakelijk aan hem te danken. Kosmos Toerisme heeft daarmede haar bekwaamheidsdiploma behaald en moei lijk zal het eenieder vallen op dit gebied iets- beters te presteeren. Nogmaals hartelijk dank. Arrondissement d'Ypres Parquet du Procureur du Roi o Le Procureur du Roi prés le Tribunal de- 1" Instance d'Ypres a l'honneur de porter a la connaissance du public que la nommée DEHONGHERE Adeline-Marie- Cornélie- Alphonsine, Veuve de Lion Henri, sans profession, née a Beveren s/Yser, le i5 Sep- tembre 1875, se disant de nationalité luxem- bourgeoise, fille d'Alphonse et de Verviers- Anne, résidant a Poperinghe, Rue du Nord, 33, ayant résidé antérieurement a Woluwe- St Pierre, a fait par devers lui, le 12 Mai 1931,. une déclaration d'option de nationalité Beige. Le Procureur du Roi procédé a une- enquête sur l'idonéité de la déclarante pré- nommée, conformément a l'article 10 de la lob du i5 mai 1922. Toutes personnes ayant des observations,, éclaircissements ou objections a formuler au propos de la dite option de Patrie, pourront les faire valoir par l'intermédiaire de Mon sieur le Commissaire de Police de Poperinghe». jusqu'a la date du 5 juin ig3l. Le Procureur du Roi rappelle la disposition de l'art. 56o'' du Code Pénal, en vertu de- laquelle, quiconque enlève ou déchire mé- chamment des affiches légalement apposées», sera puni d'une amende de 10 a 20 francs. Le Procureur du Roi, Van Thorenburg. Gemeente Vlamertinghe Gehucht Crommen Eist-Vijverhoefc GROOTE JAARLIJKSCHE Op ZONDAG 24 MEI 1931 (Sinxendag) Velokoers voor Beginnelingen met de medewerking van de Ypersche Wiel rijdersclub. 5o Km. 250 Fr. prijzen en premiën. Inschrijving in Café Frangais om 5 uur. Opgeluisterd door de Muziekmaatschappij De Vlaamscke Vrienden, Vlamertinghe. :o: Op MAANDAG 2° Sinxendag Ringsteklng - ISO Fr. Prijzen Opgeluisterd door de Muziekmaatschappij De Vijverzonen, van Dickebusch. Deull en 12 heures Rouw In 12 uren Een die er bij was. Ypres, le 16 Mai ig3i.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 6