Nationale Maatschappij Buurtspoomgan iPJAMHAI Déclaratipnr Passavant Salon de Coiffure pour Dames Melle Marguerite Weyne Een Voorsmaak Bolder snieu ws Lijn: YPER-KEMMEL Prijs Heen en Terug 5 Fr. Allerhande Nieuws Yper. Lijken van Gesneuvelden. Landlooper. De 67 jarige Deweerdt Arthur, van Poperinghe, heeft zich alhier Za terdag namiddag op het politiebureel komen aangeven ener verklaard zonder middelen van bestaan te zijn. Hij werd denzelfden dag voor onbepaalden tijd naar Hoogstraeten gezonden. De werkstaking die Maandag in het Noorden van Frankrijk is uitgebroken treft nogmaals een groot deel onzer werkersbevol king. De autobussen, die Maandag morgen zooals naar gewoonte met werkvolk naar Frankrijk trokken, zijn meest allen onverrich ter zake teruggekeerd en hebben zelfs, uit vrees van moeilijkheden of gewelddaden van wege de stakers, de grens niet durven over steken. Eerlijke daad.Descamps Gaston, auto geleider, wonende in de Tempelstraat, heeft deze week een brieventesch-gevonden die een zekere som geld bevatte. Daar de eenzelvig- heidskaart van den eigenaar er eveneens in zat verhaastte hij zich het gevonden voorwerp naar dezes woning, Meenensteenweg, te dra gen doch de man was reeds verhuisd en men kon hem aldaar het nieuw adres van dien per soon niet aanwijzen. De eerlijke vinder ging alsdan den brieventesch in het politiebureel afgeven, alwaar de eigenaar korts nadien heel gelukkig was terug in 't bezit van zijn goed te mogen komen. Nieuw Orgel. De wijdingeninhuldiging van het prachtig, nieuw orgel onzer S' Maar tenskerk, een meesterstuk dat naar het ont werp van M. Coomans, stadsingenieur, door het huis Anneessens van Meenen vervaardigd werd, zal op Zondag 14 Juni a. s. plaats heb ben. De Heeren Vanhoutte, gewezen orgelist onzer kathedraal, en Hanoulle, de onlangs benoemde orgelist, zullen dien dag het machtig instrument bespelen. Zillebeke. Smartelijk Ongeluk. Komen. Lijk opgehaald. Schippers hebben uit de Leie het lijk opgehaald van Godelieve Beckaert, 27 jaar oud, die sedert eenigen tijd van haar echtgenoot Remi Coey- man gescheiden leefde en in een herberg in de Molenstraat woonde. Het lijk droeg kwetsu ren aan het hoofd en een koord was rond den hals gesnoerd. Het onderzoek heeft uitge maakt dat de vrouw reeds dood was toen zij in het water geworpen werd. De kwetsuren aan het hoofd schijnen voorts te komen van hamerslagen en aan de koord om den hals had men waarschijnlijk een zwaren steen gebon den om het lijk onder water te houden. Het onderzoek wordt voortgezet en men zoekt thans een Algeriaan op met wien de vrouw vroeger betrekkingen had en die nu spoorloos verdwenen is. Alles doet verhopen dat die Wervick. Verkeersongeval. De vraagt R MUM Opgepast voor de Rupsen MIDDELPRIJZEN PRIX MOYENS 41, Rue de Dixmude, YPRES Het zoontje van een der meest vooraan staande nationalisten van Yper was eens, zoo als het ook wel eens met de braafste kinders gebeurt, op school gestraft geweest en moest een honderdtal reken schrijven Ik zal nooit meer spreken in de klas Dit alles is tot nu toe nog maar weinig mel denswaardig, het is een alledaagsche gebeur tenis en we herinneren ons wellicht allen eens dezelfde straf te hebben opgeloopen of ten minste verdiend Doch hier begint het fijne van de historie. Ih plaats van de hem opge legde straf te volbrengen, moest de jongen van zijn vader honderd maal schrijven Ik zal nooit een franskiljon worden maar altijd vlaming zijn Zooals men wel denken kan, heeft de meester, en met recht, de straf ge scheurd en den jongen doen herbeginnen. Deze echter heeft voor de tweede maal eenige blaadjes papier met denzelfden onzin volge krabbeld en aan zijn meester overhandigd. Over de echtheid van dit verhaal twijfelen wij geen oogenblik, want we hoorden het ver tellen van een kind en., de waarheid verneemt men uit den mond der kinderen. Wie van de twee, de meester ofwel de vader, zal nu het laatste woord hebben In alle geval die vermakelijke historie geeft ons een klein voorsmaakje hoe de nationa listen van Yper hun kinderen den eerbied en de gehoorzaamheid aan hunne meesters aan- leeren. Moesten de nationalisten, die hier het on derwijs opeischen als voorwaarde van hunne deelneming in het schepencollege, dit ooit be komen, en moest het lot van de Ypersche kinderen aan het toezicht van zulke mannen toevertrouwd worden, dan zou het er hier lief uitzien en de Yperlingen zouden waarlijk te beklagen zijn. Op Zondag 3i Mei komen de leden van de maatschappij Les francs bouleurs de Tour- coing naar onze stad, een vriendenmatch spelen tegen een ploeg samengesteld uit 2 bolders van elk der lokale maatschappijen die dees jaar speelden voor den beker. 's Voormiddags rond 9 uur komen ze toe per autobussen, aan de Statie bij de Vrije bolders van Falies Daar wordt rond g.3o u. aangevangen met 't spel, 2 van de 3 op 8 punten elk. 's Namiddags komen de lokale maatschap pijen bijeen aan 't Hotel des Brasseurs Colaertplaats en zullen de gevierde bolders leiden in 'n uitstapje door de stad. Met muziek voorop, te i5.3o, bezoek aan den heer Derck, Dickebuschen steenweg, Eerevoorzitter der Francs bouleurs die zich onlangs in stad he£ft gevestigd. Vandaar langs de Statiestraat, Boterstraat naar het standbeeld der Ypersche gesneuvel den, bloemenhulde verders langs de Rijsel- straatnaar den Katholieken Kring en't Postje dan langs de Wenninckstraat, Hondstraat, Méenenstraat naar de Bascule, terug tot de Dixmudestraat naar het lokaal der Coö peratieve Spaarzaamheid Elverdinghestraat, waar de stoet ontbonden wordt na een afscheidsgroet. Vele vrienden bolders worden verwacht om de bezoekers eere aan te doen. Binnen enkele dagen nieuws over de feestviering der kampioenen ig3i. 53, Kortrijksche steenweg, Gent Ter gelegenheid der Feesten te Kemmel op Maandag 25 Mei 1931 (2e Sinxendagj, zullen de volgende plezier treinen ingericht worden Yper, Statie Kemmel, dorp V Keminel Yper V a v a 9.30 10.— 11.05 11.30 13.— 13.30 13.35 14.— 14.— 15.30 17.45 14.30 16.— 18.10 14.45 15.15 N. B. Geen stilstand aan statiën. De andere gewone uurtabel. 16.35 18.15 17.— 18.45 de tusschen- treinen volgen de Het Bestuur. en vente ap jduieau de ce Journal Verleden week vond een landbouwer van St-Juliaan, tijdens het werk op zijn land, de staÉfelijke overblijfselen van een Duitschen soldaat die daar begraven lag. Hij verwittigde dadelijk de Duitsche Overheid, die hier in stad een dienst voor militaire kerkhoven inge richt heeft. Deze stuurde de noodige mannen ter plaats om het lijk weg te nemen en het op een det talrijke duitsche kerkhoven van 't om liggende een waardige begraafplaats te bezor gen, doch bij de opdelvingswerken vond men nog sporen van andere lijken en weldra wer den er 18 gesneuvelde soldaten, die men voor het meerendeel nog kon vereenzelvigen, bovengehaald. Enkele dagen later vond men bij den Kemmelberg ook nog twee lijken van Duitsche soldaten. Maandag, korts na den noen, gingen de twee kindertjes van Ketels, wonende Meenensteen weg, nabij de Kruiskalsijde, terug naar school en stapten, elkander de hand gevende, achter een wagen die hen juist voorafging. Gekomen aan het Hooghe,verlieten de twee kinderen de baan om de school binnen te trekken, doch op hetzelfde oogenblik kwam een fransche auto uit de richting van Meenen aangereden die met geweld het jongste kind omwierp en verscheidene meters ver meesleurde. Oogge tuigen namen den kleinen op en de Heer Baron P. de Vinck voerde het in allerhaast naar het hospitaal van Yper. De beste zorgen die het er ontving mochten echter niet baten. Het kind, Roger geheeten en nog geen 4 jaar oud, had een dubbele schedelbreuk opgeloo pen en had een uur later reeds opgehouden te leven. De droefheid der ouders is hartver scheurend en de verslagenheid, die dit pijnlijk ongeval verwekt heeft, algemeen. Het kleine knaapje werd Donderdag morgen door zijn jonge schoolkameraadjes en onder een grooten toeloop van volk naar zijn laatste rustplaats gedragen. duistere zaak weldra volledig zal opgeklaard zijn en dat de ware misdadiger niet lang meer zijne straf zal ontloopen. genaamde Arthur Dewilde, 27 jaar oud, die per moto in de Busbekestraat kwam aange reden, is er aan de kruising van twee straten in botsing gekomen met een auto, die door Henriette Lefebvre, landbouwster, gevoerd was. De motocyclist werd ten gronde geslin gerd en bekwam daarbij een dubbele breuk aan het rechterbeen. Hij werd, na de eerste zorgen ter plaats ontvangen te hebben, naar een kliniek overgebracht. De rijkswacht deed het gebruikelijk onderzoek om de verantwoor delijkheden vast te stellen. Niettegenstaande herhaalde oproepen, werd! op vele plaatsen verwaarloosd in tijds de rup sen te weren. De fruitaanplantingen zijn daar thans erg in gevaar gebracht. Het is nog tijd om den fruitoogst te redden, maar daartoe dienen onmiddellijk krachtdadige middelen aan gewend. Bij het eerste verschijnen der rupsen kunnen deze opgezocht worden, bij vochtig en over trokken weder of tegen den avond, wanneer zij in hoopen onder hare spinsels verblijven p men moet alsdan met de rupsenschaar de nesten weg .nemen en verbranden. Men kan ze ook nog als volgt met een oplossing carboli- neum doorweeken. Een witborstel, vastgemaakt aan het uitein de van een vrij lange lat, wordt gedoopt in een oplossing carbolineum van 20 t. h., hier mede moet men de webben en nesten, waarin de jonge rupsen schuilen goed wasschen. De aangeraakte rupsen sterven onmiddellijk. Maar een klein aantal laat zich op den grond vallen. Om te beletten dat ze terug op de boomen klimmen, moet men rondom den stam, op 1 m. 5o hoogte, een lijmband plaatsen. De rupsen kunnen die hindernis niet over en blijven on der de lijm hangen. Beschikt men nochtans over geen carboli neum, zoo kan men ook de jonge rupsen ver nielen als volgt men neemt een staak met aan het uiteinde er van, een lomp, in benzine of petroleum gedrenkt, en die men vervolgens in brand steekt. Bij middel van dien fakkel worden de rupsen en nesten verbrand. Men vindt.ook rupsenfakkels in den handel. Het is aan te raden onder de boomen een groot doek te plaatsen om de rupsen die gedu rende deze bewerkingen neervallen te 'vangen. Zij dienen zorgvuldig verdelgd. MARKTEN - MARCH ÊS' £3 ÖJD cj s. 8. O c* O. 95 82 80 '88 18,0» 0,47 250 Markten van AnderlecBit 19 Mei Varkensmarkt te koop gesteld 3233 stuks. Gemiddelde prijs per kilo op voet 4,70 5,20 fr. 20 Mei Veemarkt te koop gesteld: 473 ossen aan 7,25 g,25 fr. 287 stieren aan 5,25*7,25 fr., 924 koeien aan 5,oo - 7,25 fr. Totaal 1684 stuks. Entrée Rue Surmont de Volsberghe - Tél. 177 Travail soigné. Prix modèrès. Yper 16 Mei M sr t- <v r s 0 00 Rousselare 19 Mei Veurne 20 Mei Tarwe de 100 kilogr. Proment les 100 kilos 102 83 85 92 105 Rogge ld. Seigle id. 72 75 72 Haver ld. Avoine id. 102 100 107 108. Aardappelen, 100 kil. Pommes de Terre 70 80 80 88 Boter de kilogram Bearre le kilo 19,50 19,00 18,50 18,50 Eieren het stuk CBafs la pièce 0,54 0,54 0,52 0,53 Hoppe de 50 kilogr. Hoablons les 50 kilos

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 8