BERICHT 12e Jaar, N° 8 - 30 Mei 1931 12e Année, N° 8 - 30 Mai Inauguration du Cimulière Frargais St-Gliarles i la Polyze Kolen Landbouwkalk Weekblad - het Arrondissement Yper Abonnement18 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men ken intthrljren in alle Belgltthe postkantoren Journal hebdomadaire de I'Arrondissement d Ypres Abonnement 18 fr. 00 par an Etranger 32 fr. 35 ct. Ie numéro Tél. 500 LE DIMANCHE 31 MAI 1931 Emile VAN OVERSTRAETEN, groothandel in laat aan het geëerd publiek weten dat zijne bureelen van af 1 Juni 1931 over gebracht zijn naar de Statiestraat, 35, te YPER. Tegen de Verdoovingsmiddelen HET yPERSCHE ;.j r Vwaeniglng der Getetsterden. he Clubs, Beheer, Opstel en Aankondigingen 15, Boterstraat, 15, Yper Tel. 500 35 ct. het nummer Seanloote artikel* seereUteri LA REGION D'YPRES Organe de ('Association des Sinistréa, des Clubs Yprois, etc. Ridactlon, Administration et Publiclté 15, rue au Beurre, Ypri s On pent t'abonner dans tons les bureaux de poste Beige* Lu articles non stgnis sant rejusés Dimanche 3i mai, a i5 h., aura lieu, sous laprésidence de M. Georges Leygues, député, ancien président du conseil des ministres franqais, l'inauguration du cimetière fran<;ais Saint-Charles, hameau de la Potyze, a Ypres. Le comte de Peretti de la Rocca, ambassa deur de France, et le général Gouraud, gou verneur militaire de Paris, délégué par le ministre de la guerre M. Maginot, honore- ront de leur présence cette cérémonie la musique du 3' régiment de ligne prêtera son concours a cette fête. A l'ombre de croix de marbre aménagées par l'« Idéé franqaise a l'étranger et portant chacune le nom d'un brave, 3,6oo soldats francais dorment leur dernier sommeil. Des délégations d'Invalides beiges et fran cais ont tenu a honneur de participer a la cérémonie. Le comité de.l'« Idéé franqaise a l'Etranger compte sur la présence de nom- breuses sociétés patriotiques beiges et fr.an- Caises avec leurs drapeaux, de nature a laisser un souvenir impérissable de cette manifesta tion de reconnaissance envers les héros, qui ont versé leur sang sur le sol beige devenu ainsi leur seconde patrie. Après les discours officiels, le champ de repos sera béni par Mgr Dugardyn, aumónier en chef de l'armée beige. De nombreux participants arriveront a Ypres par autobus. Quantité de ces voitures quitteront la Grand'Place de Bruxelles a 8 heures du matin. Les invalides de guerre seront transportés gratuitement. Après un déjeuner démocratique servi aux Hotels Britannique et Skindies, les partici pants seront requs a 14 1/2 heures a l'hótel de ville et se rendront ensuite par autobus au Cimetière St Charles. Nous conseillons aux sociétés locales, qui tiendront a coeur de se faire représenter nom- breuses a cette cérémonie du souvenir, de se rendre directement au cimetière S* Charles, afin d'y être pour 3 heures et y recevoir les autorités. IN DEN VOLKENBOND Men verafschuwt den moordenaar, die uit haat, gramschap, een handsvol geld of uit liefdedrift, zijn handen doopt in 't bloed van zijn evennaaste. Men verafschuwt een ontaarde moeder, een geilaard gansche kolommen in de dag bladen vermelden die laakbare aanslagen. Maar er zijn moordenaars, die op vrije voeten loopen en een gansche maatschappij zedelijk, lichamelijk en stoffelijk ten onder brengen wij noemen de handelaars, de smokkelaars, de uitbaters der verdoovings middelen en de regeeringen die hun vervaar diging toelaten en bevoordeeligen. De Raad te Geneve is nu met dit gewichtig vraagstuk bezig. Blijft nu nog te zien indien de machten die met hand en tand dat winstgevend misbruik verdedigen, weeral, gelijk wij verder zullen zien, dat edel streven niet zullen dwars- boomen. Het is te hopen voor de eer en het welzijn der menschheid dat de Conferentie van 1931 niet op een sisser uitloope De opium verbrandt de hersens en gansch het organisch gestel van den rooker, die alle krachtinspanning en zedelijk gevoel verliest. De pijp is doodend in haar zwart kopje, evenals bij een giftige cobra, zijn er xo giften, allen even wreedaardig, verborgen. De morphinomanie, ingevoerd door de Duitsche geneesheeren, die gedurende de oorlogen van 1866 en 1870 misbruik maakten van de inspuitingen, wordt een medische ziekte genoemd, omdat men ermee behebt wordt door onvoorzichtige voorschriften en het medisch personeel zich eraan overgeeft in 40 tot 5o der gevallen. De morphine- liefhebber kent geen ouders of vrienden meer. De dronkenschap van den opiumverbruiker is een waanzin der verbeelding de morphine doodt de kracht en het werk, noodzakelijke voorwaarden van het geluk en den vooruit gang. De héroïne, een afleidsel van opium, is de eigendom van een Duitsch huis. De invoer werd in IQ23 door het Amerikaansch Congres verboden en zijn gebruik werd reeds verwezen door de Amerikaansche medische vereeniging, die 90.000 leden telt. Het gebruik dat de Fransche geneesheeren ervan maken bij de behandeling der ademhalingsorganen bewijst niets. De cocaïne, uittreksel van de bladeren van coca, is een gift dat werkt op de grijze massa der hersens en van haar slachtoffers echte waanzinnigen maakt, wier nachten niets anders zijn dan afgrijzelijke droomgezichten, om ze te brengen tot epileptische kwaadaar digheid. De hachich, getrokken uit kemp, veroor zaakt ook de meeste gevallen van krankzinnig heid in Egypte. Sedert den wereldoorlog is het getal der vergiftnemers van alle slach in de Wester- landen geweldig aangegroeid. Ieder slacht offer maakt zich verspreider dier moordende plaag de misdaden vermenigvuldigen zich de ontucht en de losbandigheid houdt gelijken tred met die ontaarding ellendelingen be dienen zich van het witte poeder om de meisjes tot val te brengen. Niemand betwist deze feiten sla maar de dagbladen open. De zedelijkheid, de recht vaardigheid, de menschheid eischen gebie dend dat krachtige middelen genomen wor den om dien geesel te keeren. De Westersche regeeringen zijn eindelijk: tot bewustzijn gekomen en herkennen het groot gevaar, dat hun bevolkingen bedreigt,, en trachten, zeer laat weliswaar, de besmet ting af te dammen. Maar hun plicht is groo- ter zij hebben het recht niet om hun nijve- raars en makelaars toe te laten dat zij nog langer het vergif, hetwelk zij op eigen grond gebied verbieden, uitstorten bij andere vol keren, zoogezegd van lagere ontwikkeling. Ongelukkiglijk hebben, tot heden toe.de woe kerzucht, een dwaze politiek, die uit de uitba ting van die plaag oneerlijke inkomsten trekt, de verderfelijke invloed van eenige magnaten, al het werk verlamd van mannen met hart en klaarziende geesten, die strijden tegen het mis bruik van opium en zijn afleidsels. Indien Engeland, Frankrijk en Holland weer stokken in 't wiel steken (hun koloniën zijn voorraad schuren van 't modern gift dat hun miljoenen opbrengt) en de Conferentie van 1931 verlammen, dan kan hun zoogezeg de zegepraal zware gevolgen hebben voor den wereldvrede. Het nieuwe China, wat er ook gebeuren moge, zal doorwerken, en als het zijn moet gansch alleen, om met alle middelen te wer ken aan zijn vrijmaking. Amerika zal zonder twijfel zijn partij kiezen. Zal het geneigd zijn om ook ditmaal zijn macht te stellen ten dienste van het recht, zoo wraakroepend gekrenkt Eeuwen waren noodig om van Regeeringen, verblind door het belang, de afschaffing der slavernij af te dringen. Ware het misschien te veel verhopen van onze huidige beschaving, zoo prat op haar overwinningen, dat zij min der tijd besteede om voldoening te geven aan deze, die in naam van de heiligste rechten der menschheid, de radikale uitroeiing van een kwaal, die al de landen der wereld uitkankert en verwoest. Europa heeft groote schuld enhetheidensch Oosten heeft maar een lagen dank van 't kris ten Westen. De Konventie van Shanghaï in 1909 beoogde de algemeene afschaffing van de opiumplaag.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 1