12e Jaar, N° 11 - 20 Juni 1931 Muziekkring Ypriana 12e Année, N° 11 - 20 Juin - h Weekblad het Arroocfissement Yper Journal hebdomadaire de I'Arrondissement d Ypres Handels- en Nijmheidskamer van Yper BERICHT HuisKolen, Anthraciet, enz. •WBS»» HET YPERSCHE ar Vwamtgtng der Getetotorden. Ier Tpewch» Club», enz. LA REGION D'YP Or«nne de 1'Association des Sinistréa, des Clubs Yproia, etc. Beheer, Opstel en Aankondigingen 15. Boterstraat, 15, Yper Abonnement18 £r. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men ion insa/irffreu In alle Belgtuhe postkantoren Tel. 500 35 ct. het nummer Hannlooee artikel» i esreigeré Rèdaction, Administration et Publlcité 15, rue au BeurreYpr. 8 Abonnement 18 fr. 00 par an Etranger 32 fr. On pent t'abonner dan» tons les bureaux de poste Beiges 35 ct. Ie numéro Tél. 500 Let articles non stgnis sent refusts Den i5 Juni ig3i. Aan de Heeren Burgemeester en Schepenen der stad Yper Mijnheeren, Het bestuur der Handels en Nijverheids kamer heeft, in zitting van heden, besloten Ued. den volgenden wensch te laten geworden Overwegende dat het nieuw Schepen college voor eerste taak heeft te zorgen dat de begrooting voor ig3l in evenwicht gebracht worde Aangezien de toenemende crisis die op handel en nijverheid weegt Aangezien de nieuwe belastingen welke van Staatswege handel en nijverheid zullen treffen Het Bestuur der Handels- en Nijver heidskamer van Yper dringt aan bij het Schepencollege opdat de stadsbelastingen, die op handel en nijverheid drukken, niet zouden vermeerderd worden en drukt den wensch uit dat het evenwicht der begrooting zou bekomen worden door besparingen. Gelieft te aanvaarden, Mijnheeren, onze beleefde groeten. Voor het Bestuur De Schrijver, De Voorzitter Ed. Toussaert. H. Vermeulen. Den i5 Juni ig3l. Aan de Heeren Van Caerteghem en Van Isacker Minister van Openbare Werken en Minister van het Vervoerwezen. Mijnheeren, Wij hebben de eer uwe welwillende aan dacht te trekken op het volgendeDe werken van herstel der vaart Yper-Yzer gaan thans goed vooruit en alles laat voorzien dat, met November aanstaande, de baggerwerken van het bovenpand zullen kunnen aangevangen worden. Dit zal het slotwerk zijn om aan Yper den eeuwenouden waterweg terug te geven welke, zeventien jaren geleden, als vesting der vrijheid van het Vaderland opgeofferd werd. Maar deze baggerwerken kunnen niet uitge voerd worden zoolang de ijzerenwegbrug van Boesinghè niet hersteld wordt. Deze herstel ling was verleden jaar het onderwerp van onderhandelingen tusschen het Ministerie van Openbare Werken en de Nationale Maat schappij, en de Héér Van Caeneghem liet bij brief van 28 Januari 11. weten Dat zijn departement eens was met de Nationale maatschappij der Belgische Spoorwegen aangaande de verdeeling der uitgaven waartoe de herstelling der ijzeren- wegbrug van Boesinghe aanleiding zal geven en dat het werk eerlang in aanbe- steding zal gegeven worden. Wij zijn thans half Juni en de aanbesteding is nog niet bekend gemaakt. Eenige weken meer en de uitvoering der werken zal slechts toekomende jaar kunnen plaats grijpen. In dit geval zou het weldra twintig jaren moeten duren, vooraleer het Vaderland aan Yper het werktuig zal teruggegeven hebben, welke het tot zijne verdediging bezigde Wij weten, weliswaar, dat het bestuur der Openbare werken het recht heeft den voor- loopigen ijzerenwegdam te Boesinghe door te breken om zijne verdere werken uit te voeren, aldus voor een onbepaald tijdperk alle ver keer op de lijn Yper Oostende schorsende Maar om welke reden zou er hier, en hier alléén, tot dit uiterste middel moeten overge gaan worden Het is daarom, Heeren Ministers, dat wij de eerbiedige vrijheid nemen Ued. dezen toestand voor oogen te leggen, met de hoop dat het Ued. zal believen de noodige maat regelen te treffen, opdat de herstelling der ijzerenwegbrug te Boesinghe nog dit jaar uitgevoerd worde. Gelieft te aanvaarden, Heeren Ministers, de verzekering onzer goede gevoelens. Namens het Bestuur De Schrijver, De Voorzitter, Ed. Toussaert. H. Vermeulen. Emile VAN OVERSTRAETEN te Yper, Statiestraat, 35, heeft de eer zijn geachte klienteel te berichten dat hij zich gelast, zooals vroeger, met het samenstellen van wagons met hoeveelheden van minstens 2000 Kgr. en dat tegen den prijs van den groothandel. Ter gelegenheid der tiende verjaring van het bestaan der maatschappij, worden door de bloeiende afdeelingen Harmonie en Sym phonic grootschefeestelijkheden, waarvan we verder in ons blad het volledig programma geven, op touw gezet. Reeds tien jaar geleden, en nog staat het klein, het moeilijk en het gewaagd begin dier Ypersche maatschappij zoo versch in het geheugen der Yperlingen die hier, in ig20, van de eersten teruggekeerd waren. Enkele vooruitstrevende Yperlingen, waar onder we met veel genoegen de namen ver melden van wijlen M. Hallaert Karei, gewezen eere voorzitter der maatschappij, van MM. Gaimant Arthur, Versailles Georges, Bagein Maurice, Beirnaert Emile, Desramault Gus- tave, Van Egroo Georges en Gruwez Aimé, staken te dien tijde de koppen bijeen en be sloten te Yper, dat nog maar pas aan 't her worden was, een muziek te stichten. De uitslag van een eersten oproep, ver schenen in de maand Juni ig2o in ons blad Het Ypersche dat toen reeds sedert enkele weken verscheen, overtrof de stoutste ver wachtingen. Een twintigtal muzikanten, meestal oude leden onzer drie vooroorlogsche muziekmaatschappijen, en een tiental violo- nisten kwamen zich spontaan aanmelden en stelden hunne kunst ten dienste van het voor- loopig comiteit. De Heer Arthur Gaimant gelastte zich met het bestuur der symphonie, terwijl M. Georges Van Egroo de leiding der harmonie op zich nam. De eerste herhalingen der symphonie had den plaats in de barak van M. G. Van Egroo, en wat later werden alle herhalingen gehou den in de barak der oude voorloopige kerk op het Minneplein. Het is ook daar dat de bestuurraad van Ypriana, op het einde van ig20, een klas van notenleer, met M. Georges Van Egroo als leeraar, voor jongelingen inrichtte, in afwachting dat de stedelijke muziekschool weer kon heropend worden. Mocht Ypriana zich toen nog niet veiheu- gen in een groot getal spelende leden, bezat zij nog de hoeveelheid niet, de hoedanigheid was er. De flinke muzikanten van het eerste uur, zij die om zeggens de kern zijn geweest van de prachtige harmonie Ypriana, die nu niet alleen te Yper van iedereen gekend en bemind wordt, maar die heinde en verre ver maard is geworden, - legden zich vol ijver er op toe om de herhalingen zoo stipt moge lijk te volgen en uit de wenken van hunnen bekwamen en sympathieken bestuurder, M. Georges Van Egroo, het meest mogelijke nut: te trekken. De onverpoosde pogingen van de wakkere comiteitsleden, de bewonderenswaardige vlijt die de muzikanten aan den dag legden, werden spoedig beloond en weldra hadden de reeds teruggekeerde Yperlingen de aangename ver rassing en de groote voldoening een Ypersch muziek, onder het spelen van mooie stap- marschen, de puinen onzer dierbare stad te zien doortrekken. En sedertdien heeft er hier te Yper geen enkele officieele plechtigheid plaats gehad, werd er geen enkele openbare feestelijkheid ingericht, of Ypriana was er bij. Onder de eerste plechtigheden, die de Har monie Ypriana opluisterde, waren de plechtige herdenking der gevallen Helden, op 1 No vember ig20, en het onvergetelijk inhuldi- gingsfeest van den priester held, Z. E. H. Deken Delaere. De afdeeling symphonie bleef, van haren kant, ook niet onledig en met het Ste-Cecilia- feest in ig20 vergastte zij ons reeds, onder de leiding van M. A. Gaimant, op een puik muziekfeest dat den uitbundigsten bijval oogstte. Yper herleefde, dank zij Ypriana.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 1