- HYPOTHECAIRE - BELEGGINGSBANK 2 i r Goedkoope Woningen Een ontzettende ramp in Frankrijk Be tragische schipbreuk ran de S'-Pbifibert Onderscheidingen 19, Arenbergstraat, Antwerpen Grondpandobligatiën 4,75 °/0 netto Y per verrees uit zijne puinen, niet alleen op stoffelijk en maatschappelijk gebied, maar ook op kunstgebied. Aldra won Ypriana de gunst van alle kunst minnende Yperlingen, gedurig zag de maat schappij het getal harer leden, zoo werkende als eereleden aangroeien, en wat M. Georges Van Egroo zoo goed begonnen had, dat kwam zijn betreurden en nooit vërgeten broeder, M. Albert Van Egroo, in I924i v°l" tooien. De vooruitgang, die de harmonie Ypriana onder het talentvol bestuur van dien knappen kunstenaar verwezenlijkt heeft, is onnoemelijk en thans mogen we er fier op gaan een der schoonste en ook der beste muziekmaatschappijen van uren ver in 't ronde te bezitten. Bij elke gelegenheid stelt de harmonie Ypriana zich ten dienste om feesten en plech tigheden op te luisteren, gedurende het win terseizoen vergast zij hare talrijke eereleden ©p kunstconcerten die menige groote stad ons zou benijden, en, daarmee nog niet tevreden, laat zij geen enkele kans voorbij gaan om in andere steden en zelfs in den vreemde den naam en de faam van Yper te doen waardeeren. Deze prachtige uitslagen en deze gedurige aangroei, die voor de zoo verdienstelijke als nederige stichters van Ypriana zeker wel de schoonste belooning uitmaken en in hunne oogen boven allen lof verheven staan, hebben wij grootelijks te danken aan de ijverige wer king der bestuurleden, aan hunne onvermoei bare en grenzelooze toewijding, aan hunne groote dienstvaardigheid, aan al hunne moeite en onbaatzuchtige zelfopofferingen die zij zich voor hunne geliefde maatschappij getroost hebben. Verscheidene dier eerste wroeters, dier pioniers van de herleving der edele muziekkunst in onze stad, zijn nu nog gedurig op de bres voor hun geliefd muziek. Met nog steeds denzelfden ijvir van vroeger bezield, ontzien zij noch tijd, noch moeite, noch kosten ten bate van Ypriana, van Yper en van de kunst, en het is met onnoemelijk veel genoegen dat we een dezer verdienstvolle mannen, die tevens 01 k een der sympathiekste figuren van Yper is, aan het hoofd onzer zoo bloeiende harmonie Ypriana zien staan. Deze machtige bijval, die de maatschappij allengerhand bekwam, is ook nog te wijten aan het steeds getrouw blijven aan het aller eerste doel dat de stichters van Ypriana zich gesteld hadden. Dit doel beoogde namelijk ten eerste, de beoefening der muziekkunst, en ten tweede, door verbroedering onder de leden en het deelnemen aan godsdienstige, vaderlandsche, liefdadigheids en andere open bare feesten bij te dragen tot de heropbeuring der stad. Dat dit programma, dat buiten en boven alle enggeestige politiek staat en de denkwijze van eenieler eerbiedigt, ten volle verwezen lijkt werd, dat het nog steeds gevolgd wordt, dat kunnen alle Yperlingen getuigen, dat is een der oorzaken van den grooten bloei der maatschappij en dat geeft ons ook de meest verkwikkende verzekering voor hare toekomst. Morgen huldigt Ypriana, dat het muziek van Yperlingen en het muziek der Yperlingen geworden is, een nieuw vaandel in voor de Harmonie. Wanneer Yper in feest was, dan was Ypriana er telkens bij, en nu dat het de beurt is aan Ypriana om feest te vieren, nu ook zal en moet Yper meevieren. Niemand blijve ten achter, alle Yperlingen zullen aan de feestelijkheden deelnemen en zoo de groote genegenheid betuigen die zij hun Ypersch muziek toedragen. Leve Ypriana Vraag van den heer volksvertegenwoordiger Piérard Een zeker aantal Fransche burgers, die in grensgemeenten wonen, gehuwd zijn met Belgische vrouwen en waarvan velen oud strijders zijn, hebben een goedkoope woning willen ljoopen of er een willen laten bouwen. Zij hebben aan het ministerie de premie en de gebruikelijke vrijstellingen van belasting gevraagd. Er werd hun geantwoord dat zij die voordeelen niet konden genieten, vermits zij Fransche burgers waren en dat er tusschen de Fransche regeering en de Bel gische regeering geen overeenkomst van wederkeeTigheid bestond in die zaak. Is het waar dat de Luxemburgsche en Hollandsche burgers wel deze voordeelen kunnen genieten Meent de minister niet dat onderhande lingen zouden moeten aangeknoopt worden met de regeering van de Republiek om een eenvormig stelsel te bekomen op al onze grenzen A ntwoord van den heer minister van Nijver heid, Arbeid en Sociale Voorzorg Artikel 5 van het arbeidsverdrag, op 24 December 1924 gesloten tusschen België en Frankrijk, voor ziet dat, voor alles wat den aankoop, het be zit, de overdracht van kleinen landelijken en stedelijken eigendom betreft, de landslieden van detwee Staten, op het grondgebied van den anderen, dezelfde rechten en voordeelen zul len hebben als deze die toegt kend worden aan de eigen landslieden, behalve nochtans voor wat betreft de premiën die, ten kosteloozen titel, door een der beide regeeringen toegekend worden aan de bouwers en koopers van goed koope woningen, evenals de voordeelen toe gekend wegens oorlogsfeiten en, onder voor behoud, van de bepalingen voorzien, in het belang van de nationale veiligheid, voor som mige zones of sommige plaatsen door de wet ten op het verblijf en de vestiging van de vreemdelingen. DeFranschen gevestigd in België die de voorwaarden vereenigen vastgesteld door de koninklijke besluiten betreffende deze zaak kunnen dus woningen koopen opgericht door bemiddeling van de maatschappijen erkend do >r de Nationale Maatschappij van Goed koope Woningen. Niets belet dat zij, mits in achtneming van de opgelegde beperkingen, een dezer woon gelegenheden zouden in huur krijgen. Indien zij voor den aankoop van deze ge bouwen, de premiën niet kunnen bekomen, door de regeering verleend om den aankoop van gcedkoope woningen door de bijzonderen te bevorderen, kunnen zij nochtans voor de akte van aankoop van deze eigendommen en voor de akte van de leening die zij zouden moeten sluiten om de verrichting te doen, de vermindering bekomen van de fiskale rechten voorzien door de wet van n October 1919 Zij kunnen insgelijks, in de vastgestelde voorwaarden, de financieele tusschenkomst vragen van de kredietmaatschappijen eikend door de Algemeene Sp ar en Lijfrentekas en leeningen bekomen legen den vastgestelden intrest (thans 4 75 t. h.) Bovendien is de wet van 10 Juni 1928 waar bij, onder sommige voorwaarden, kwijtschel ding wordt verleend van de grondbelasting voor de nieuwe gebouwen, zoowel toepasse lijk op de vreemdelingen als op onze lands lieden. Anderzijds, krachtens het arbeidsverdrag gesloten tusschen België en het Groot- Hertog dom Luxemburg kunnen de Luxemburgers die in ons land wonen en de vereischte voor waarden vereenigenbuiten de hoogervermelde voordeden, aanspraak maken op de verschil lende premiën ingesteld door de regeering om het bouwen of den aankoop van goedkoope woningen door de bijzonderen te bevorderen. Ten slotte kunnen de Hollanders die in België verblijven enkel genieten van de fiskale verminderingen, waarvan sprake is geweest, van de kwijtschelding van de grondbelasting. Ik meen er te moeten bijvoegen dat, bij de bespreking van het ontwerp van verdrag met Frankrijk, België voorgesteld had dat de Franschen die ia België verbleven dezelfde voordeelen zouden genieten als de Belgen op het gebied van goedkoope woningen, maar dit voorstel werd slechts gedeeltelijk aangeno men en de kwestie der premiën werd geweerd. Wij zouden nieuwe voetstappen kunnen doen bij de regeering van de Fransche Republiek. Zondag laatst had van uit S' Nazaire, gele gen aan dé monding der Loire, in het depar tement Loire Inférieure, een plezierboot gela den met een 5oo passagiers van Nantes een uitstapje in zee gedaan naar het eiland Noir- moutier. De heenreis gebeurde in de beste omstandigheden en niets kon de verschrik kelijke ramp doen vermoeden die thans zoo veel families in den rouw dompelt. Bij de terugreis echter stak een hevige storm op, de zee was uiterst woelig alswanneer het schip vooi bij de rotsen van S' Gildas geraakte, alwaar de zee slechts to meter diep is en waar er bij omstuimig weder een geweldige stroo ming bestaat. De passagiers hadden voor het meerendeel aan stuurboord een beschutting tegen regen en wind gezocht, zoodat de Sl Philibert vervaarlijk langs dezen kant begon te hellen, toen opeens woeste baren kwamen aangedreven en het schip volledig omsloegen, zoodat het met man en muis en de kiel omhoog, in enkele seconden, naar de diepte zonk. Men krijgt koude rillingen bij het overden ken der treurige tooneelen die zich alsdan moeten voorgedaan hebben. De dagbladen brachten ons deze week iederen dag steeds nadere en akeliger berichten. Eerst schatte men het getal dooden op 3oo, vervolgens od 45o, en nu bereikt dit getal reeds 5o3, waar onder een 5o tal kleine kinderen. Slechts acht personen van de opvarenden zun kunnen gered worden, voor al de anderen werd de S'-Philibert hun graf. Gancche huisge zinnen kwamen in deze ontzettende ramp om. De verslagenheid die de verspreiding van dit akelig nieuws teweegbracht is algemeen. De tooneelen die zich bij de aankomst der lijken, waarvan het meerendeel nog niet zijn teruggevonden, voordoen zijn hartverscheu rend. Bij de telegrammen van rouwbeklag, die uit meest alle landen bij den burgemeester van Nantes toekomen, voegen wij eveneens de verzekering onzer innige deelneming bij het verlies van zooveel menschenlevens. Maandag 8 11. werd, in tegenwoordigheid van de Heeren leden van het Comiteit van het Rood Kruis, de Medalie van 2' klas van het Rood-Kruis overhandigd aan de Heeren N. D'Hu vettere, voorzitter der Ypersche afdeeling, A. Wullus, schatbewaarder en R. Carette, zulks als belooning hunner zelf opoffering. Aan allen onze hartelijkste gelukwenschen. N. M. Telefoon 254.42 Handelsregister Antwerpen 74 Uitstaande Hypotheken Fr. 120.000.000, Stelt verkrijgbaar voor 5 of iojaar. -Zesmaandelijksche coupons. KASBONS met premie voor hoog stens 5 jaar 3,75 netto. KASBONS, terugbetaalbaar na 6 maand, 3,25 netto. Kostelooze inschrijvingen bij den Heer ROBERT SOU BR Y, Wisselagent Dixmudestraat, YPER.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 2