Gemeenteraad van Yper ['Inauguration dos Nouvelles Orgues de la Cathédrale de St-Martin 5 6. Openbare Onderstand V er pachting uit'der hand van landgoederen. Lijkplechtigheden van den Heer Georges Vandenberghe La Cérémonie religieuse. A 3 heures de l'après midi, de nombreux musiciens et ama teurs venus des villes et communes environ- nantes emplissent, avec les autorités, la foule des Yprois et des étrangers de passage, les vastes nefs de la Cathédrale. Zitting van Maandag 22 Jail 1931, aa 17 aar DAGORDE 1. Proces-verbaal der zitting van i Juni iq3i. 2. St Jacobskerk Mobilair Plannen. 3. St Jacobskerk Verpachting van twee huizen 4. St Jacobskerk Verkoop van grond. 5. Openbare Onderstand Begrooting voor iq3i Overschrijving van kredieten. 7. Openbare Onderstand Heropbouw van 2 woonhuizen in de Godelievestraat Plan tten, bestekken en lastkohier. 8. Financiën Aanvraag tot kredietope ning- a) Vernieuwing der loopende rekening van 500.000 fr. ter Bank van Kortrijk b) Ver hooging der kredietopening bij 't Gemeentekrediet van België. 9. Overeenkomst voor Oorlogsschade Stedelijke feestzaal. 10. Waterverzorging van Dickebusch Lastkohier betreffende de uitbreiding der pomp- inrichting en de tlectrische verlichting der ge bouwen. 11. Belastingen Interesten wegens, ver toef in de betalingWijziging. 12. Tuindag feesten Krediet. 13. St-Joriskerk Begrooting voor ig3o. 14. Belasting op de honden Herziening 80 gemeenteopcentiemen op de provinciale be lasting. 15. A) 70 gemeenteopcentiemen op Staats belasting op het Mobilair B) 25 gemeenteop centiemen op Staats belasting op weddenloonen en bensioenen. 16. Verblijf taks op vreemdelingen Belas tingen op autovoertuigen Radios Balkons ■en loggias Dienstpersoneel Standgeld voor ■doorreizende autos op markt en statieplein. 17. Stadsbegrooting voor iq3i. 18. Mededeelingen. flBEËg'CTif.vIli'gi?" Donderdag laatst had, te 10 uur, in Sint- Maartenskathedraal, en onder een grooten toeloop van volk, de plechtige uitvaart plaats van den Heer Georges Vandenberghe, die, na «en pijnlijke en lange ziekte, aan de liefde <ier zijnen ontrukt werd in den jeugdigen •ouderdom van 26 jaar. In den treurigen lijkstoet' gingen tal van vrienden mee om den Heer Georges Vanden berghe naar zijn laatste rustplaats te begelei den. De hoeken van het baarkleed werden gehouden door vier zijner gewezen studie makkers uit 't College van Poperinghe. In naam dezer laatsten werd bij het kille graf, door den Heer Michel Van Acker van Yper, de volgende lijkrede uitgesproken Achtbare Familie, Het is in naam van al de studenten van 't College te Poperinghe, dat wij hier een laatsten vaarwelsgroet toesturen aan onzen teerbeminden vriend Georges Vandenberghe. Nooit vergeet ik den indruk welke mijn laatste bezoek bij hem op mij maakte, het gevoel van aandoening en medelijden dat mijn hart om klemde. Wij hadden hem gekend bloeiend en blozend van gezondheid, vol levenskracht en levenslust en nu lag hij daar, door de ziekte ondermijnd, overstelpt met ellenden. Vroeger als een eikeboom rijzend in Gods vrije, blije lucht, in heerlijke groeizaamheid en veelbelovende vruchtbaarheid nu geknakt, ineen gestort en ten ondergang gedoemd. 'k Zou hem beklaagd hebben ware het niet geweest dat hij zelf niet klaagde en zijn lijden droeg kalm, rustig en christelijk ge laten. Hij wist dat hij uitverkoren is wien God beproevingen overzendt en doorstaat Beatus qui suffert lentationem Alhoewel de dood de verlossing zou wezen van zijn ellende en kwellingen is het droevig nochtans een deugdzame vriend te zien heengaan in den bloei des levens. Van jongsaf heeft Georges zich laten uit schijnen midden zijne studiemakkers. Ora et labora bidden en werken is de kenspreuk van 't college te Poperinghe, waar wij samen onze studiën hebben volbracht en niemand meer heeft deze hoofdplicht bewerkstelligd dan onze vriend Georges. Wij hebben hem allen gekend innig vroom in zijn godsvrucht, rusteloos aanhoudend aan het werk, met die stevige, stoere arbeidzaam heid die ons meermalen verbaasde en die bij hem als een tweede natuur was geworden. Hij is gevallen slachtoffer van zijn ijver en werken. Hier begint zijn Calvarie alhoewel hij vroeger reeds het Hofken van Oliveten had bewandeld. Hij heeft geleden het pijn lijkste wat een mensch op aarde lijden kan Het scherpste zielenleed tot in de fijnste vezels van zijn minnend harte te voelen sner pen en schrijnen en dat leed moeten ver kroppen in stilte. Gelouterd in het vagevuur van zijn lijden en geholpen door onze gebeden gaat hij nu de belooning ontvangen van een leven van ellende en liefde. Beatus vir qui sujfert tentationem quoniam, cum probatus fuerit, accipiet coronam vita. En dat is onze troost, dat is uwe troost be droefde en beproefde familie. Nu is hij heengegaan, maar gij hebt hem niet verloren in den Hemel leeft uw zoon en broeder, wakend over U, blijvend uw troost en uw zegen, U afwachtend allen totdat gij bij hem, weer vereenigd, samen gelukkig zijt. En voor ons zijne studiemakkers is het een reden tot fierheid te ^bedenken dat een zoo voorbeeldige vriend tot ons midden behoorde. a rou Moge het leven eft de dóód van onzen vriend Georges strekken tot voorbeeld van al zijn studievrienden. De omstandigheden van tijd of beroep hebben misschien niet toegelaten aan allen, hier tegenwoordig te zijn maar allen zullen het beste aandeel van Georges immer blijven bewaren. Achtbare familie, Het scheidingsuur is gekomen, onze vriend Georges heeft zijn bestemmingsoord bereikt. Wij gaan uiteen en keeren elk tot zijn levenstaak terug. Intusschen beminnen wij elkander en bid den wij samen voor onzen afgestorven vriend. Dat de Heer hem de eeuwige rust schenke en het eeuwig licht late schijnen. Requiescat in Pace La bénédiction et l'inauguration des nou- velles orgues de St- Martin, Dimanche dernier, dans le prestigieux cadre de la Cathédrale d'Ypres, fut une cérémonie liturgique gran diose et une manifestation inoubliable de grand art religieux. Le Nou vel Instrument. Les grandes orgues détruites par les obus allemands ont été remplacées par un instrument d'une remarqua- ble perfection, le plus moderne en Belgique, oeuvre maitresse construitè par la firme beige réputée Jules Anneessens Tang he, facteur d'orgues, a Menin. En ces dernières semaines Mr Anneessens avait procédé lui-même au trivail trés délicat de la mise au point et de l'harmonisation de son chef d'oeuvre qui peut être classé parmi les meilleures orgues existant actuellement en Europe. Les nouvelles orgues sont a système pneu- matique avec soufflerie actionnée par moteur électrique. Elles comprennent trois claviers manuels superposés dont chacun de soixante et une touches a cinq gammes chromatiques, formant le grand orgue, le Récit expressif et le Positif expressif, plus un pédalier avec trente deux notes. Quarante trois Jeux, aux combi- naisons multiples, gardant avec précision leur timbre propre aux jeux de fond, aux jeux k anches et aux jeux de mutation, ont nécessité le placement de trois mille cent et dix tuyaux dont i33 de facade, le plus grand mesurant seize pieds de long étant 1 'Ut le plus élevé de la montre 16 du clavier des grandes orgues. L'Orchestration d'ensemble est d'une sonorité parfaite allant de pair avec une acoustique excellente. La partie architecturale, formant le gracieux buffet d'orgue en chêne, de style gothique, orné de riches sculptures et d'Anges musi- ciens, est l'oeuvre justement admirée de l'éminent restaurateur Yprois de la Cathédrale, M. l'Ingénieur J. Coomans. L'instrument occupe toute la largeur du Jubé monumental, le plus imposant du pays, a l'aile Nord du Transept. Après un Salut Solennel chanté, avec accompagnement d'orchestre, par le choral mixte de St Martin, le cortège religieux monte au Jubé oü, en présence des marguilliers, le Révérend Mr Julien Vermaut, Doyen d'Ypres et Curé de la Cathédrale, procédé a la béné diction des orgues. Le chant d'action de graces du dernier Psaume de David est entonné et la foule recueillie s'associe a cette doxologie sublime dans laquelle le Roi - psalmiste invitait, il y a trois mille ans, son peuple a louer Dieu Laudate Dominum Louez le Seigneur dans sen sanctuaire, Louez-Le dans le firmament de sa puissance. Louez-Le dans les ceuvres de sa puissance Louez-Le selon la multitude de ses grandeurs Louez-Le au son de la trompette Louez-Le sur le psaltérion et sur la harpe Louez-Le sur le tambour et en chceur Louez-Le sur les instruments a corde et sur l'orgue I Louez-Le sur les cymbales sonores Louez-Le sur les cymbales de Jubilation Que tout être qui respire loue le Seigneur, Alleluia. Le Récital d'Orgue. Puis c'est le grand concert d'inauguration donné par notre ancien conmtoyen M. Louis Van Houtte, lauréat de l'Institut Lemmens de Malines et organiste titulaire de l'église St Vaast a Menin, et par son successeur comme orga niste titulaire de la Cathédrale d'Ypres M. Joseph Hanoulle, lauréat de l'Institut Lemmens, ir prix d'orgue du Conservatoire Royal de Bruxelles et Directeur de l'Ecole de Musique de Roulers. Les deux brillants organistes se sont distin- gués dans l'interprétation artistique d'ceuvres choisies de J. S. Bach, César Franck, Lem mens, J. Jongen, Widor, CI. d'Aquin, Reubke, Lemare, L. Vierne et Dallier, faisant valoir tour a tour par une technique personnelle classique ou expressive les qualités mélo- diques, harmoniques et polyphoniques de l'instrument confié a leur belle virtuosité. Ce fut un concert spirituel délicieux. Faut-il ajouter que la fantaisie de L. Van Houtte sur l'air de Notre Dame de Tuine, patronne de la Cité, fit aux Yprois le plus grand plaisir. A certain moment la tornade qui sévissait sur la ville vers 4 1/2 heures, provoquant une obscurité presque compléte, jeta quelque trouble dans l'assemblée, mais le magnifique éclairage électrique de la Cathédrale rapide- ment allumé fit l'admiration générale des nombreux auditeurs qui restèrent jusqu'au bout sous le charme de cette magistrale exécution. Aux deux grands artistes et au compétent

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 5