Gemeenteraad van Yper Verslag der zitting van 22 Juni 1931 (Vervolg) 14. Belasting op de honden Herziening 80 gemeenteopcentiemen op de provinciale be lasting. M. Sobry. Den 21 Mei 11. hebben wij van den heef gouverneur een brief gekregen waar in gezegd wordt dat wij onze vorige beraad slaging, volgens dewelke wij de Staatsbe lasting op de honden overnamen, moeten intrekken en die moeten vervangen door het heffen, gedurende drie jaren, van 80 opcen tiemen op de provinciale taks op de honden. Alzoo zullen de bezitters van honden omtrent dezelfde taks te betalen hebben als vroeger. M .Leuridan. Straks heeft de heer Missiaen met harde nagels geslegen toen hij ons het slot- tekort heeft kenbaar gemaakt Nu dat gij in de gelegenheid zijt dit alles te onderzoeken, nu dat gij daar in den serail zit wenschen wij u, M. Missiaen, veel moed en dat gij u er zoudt houden dat uw handen kraken. Wij stellen vast dat uw scherpzinnig oog gezien heeft hoe het er vroeger is toegegaan, die verdienste moeten wij u toegeven. Gij hebt gezien, doch het zal hier niet zijn veni, vidi, vici zooals ten tijde van Julius Cesar. Gij zult niet over winnen omdat gij met een slechte methode begonnen zijt, namelijk de verbreking van uw gegeven woord. Zoo wij nog niet weten welke gruwelijke steen ons in 1932 op landsgebied op het hoofd zal drukken, dan weten wij dit nu reeds door M- Missiaen op stadsgebied. Er werden te weinig uitgaven gera md, de inkom sten waren overschat, men moest gedurig nieuwe bijkomende kredieten stemmen. De bom is reeds gebarsten wanneer het schepen college de pijp aan Marten moest geven, en de bom zal weldra opnieuw barsten alswanneer M. Missiaen ook de pijp aan Marten zal geven. Ik geef het nieuwbakken schepencol lege geen acht dagen tijd meer om te leven, het is samengeflanst, aaneengedriegd met rot garen. Het zal eens te meer blijken dat nach Missiaen noch niemand Yper uit den nood kan helpen omdat er geen eenheid bestaat, omdat 'er, zooals het van eerst af voorgesteld werd, geen vierledigheid is om uit den miserabelen warboel te geraken. Het ziet er lief uit 1 Iede reen zal moeten helpen de gebroken potten betalen. Gij zult trachten al de Yperlingen bloed te laten en wat meer is, gij zult de hen dooden die gouden eieren legt met in zulke hooge mate te snijden en te drukken op allen dienaar Yper komen. Wij zullen daarin niet meedoen. Van artikel 14 tot artikel 17 der dagorde is er niet een meer dat ons nog aan gaat, wij zijn er vierkant gerust in omdat we een gezonde oppositie politiek willen voeren tegen uw samenheulen. Gij zijt nu de meerder heid, zoekt nu het geld. G'hebt het gezocht om u in de oogen der. Yperlingen een lieves- kind te maken, doch ge zijt aan een verkeerd adres terecht gekomen. Wij van onzen kant beamen volledig hetgeen de heer Voorzitter der Handelskamer aan de stad heeft geschre ven, namelijk besparingen te doen. Er is maar dat. Het gebeurt niet veel dat de inzichten der viaamsche nationalisten samenloopen met die der liberalen ot met de handelskamer, waar de liberalen het hooge woord voeren, maar voor deze keer is het zoo. Ik stel voor in te gaan op den brief der Handelskamer liever dan de bevolking van Yper, die reeds zwaar genoeg belast is, een nieuwe aderlating toe te dienen. Met 70.000 fr. te besteden aan de eeuwfees ten hebt gij, Mijnheer de Voorzitter, den put nog dieper gegraven. Om in de gratie te staan van den gouverneur had hij, de spaarzame man, nog 70.000 fr. te verspillen voor feesten die niets beteekenden. Het was juist een oude- wijfs kerkgang omdat het hert van 't viaam sche volk aan die zotternijen, aan dien trala la niet wil meedoen. Wij zullen dan ook in blok tegen uwe voorstellen van nieuwe belas tingen stemmen. M. Lemahieu. Van 2I 'die taksen die nu zullen voorgesteld worden zijn er verschiliige die niet van het schepencollege uitgaan. Er zijn er echter die wel zijne goedkeu ring hebben, namelijk de taks op de hon den waarvoor wij thans geen hoofdbelasting meer mogen heffen maar met opcentiemen moeten werken. De tweede reeks zijn nog voorstellen van het oüde schepencollege, ter wijl de andere voorstellen van belasting op de autos, radios, balkons, verblijfstaks op de vreemdelingen, enz. uitgaan van den heer Missiaen. Hij heeft dat fecht. Er zullen ook besparingen voorgesteld worden, de heer Delahaye zal daarover seffens het woord nemen. Voor wat het rijk mobilair betreft, waarom zouden er daar geen opcentiemen mogen opgelegd worden Wanneer iemand een mobilair bezit dat de huisvrouw met zekere fierheid aan de bezoekers toont, vind ik dat het maar redelijk is dat men daarvoor ook een taks kunne betalen. De overige taksen zijn door het college niet voorgesteld, maar sommige zouden misschien nog, mits eenige wijzigingen, kunnen aanvaard worden. Enkele dezer voorgestelde taksen zijn Zelfs niet vat baar voor goedkeuring. M. Missiasn. Vooraleer te antwoorden op den zondvloed van woorden die de heer Leuridan over mijn hoofd komt te zwaaien, wil ik eerst een overzicht der Stadsbegrooting geven. Tijdens het laatste onderzoek in een vroegere zitting bedroeg het tekort de som van 216.000 fr. Wij hebben toen reeds gezegd dat de opbrengst der opcentiemen op de Staats belastingen overschat was. Uit de gegevens die wij nu reeds voor de vijf eerste maanden van hef jaar bezitten, blijkt het dat die som met 81.000 fr. overschat was, zoodat het te kort der begrooting daardoor nog aangegroeid is Wij moeten besparingen doen, zegt de heer Leuridan. Wij stellen er verschiliige voor, alswanneer hij er nog andere weet hij mag er ook voorstellen. M. Leuridan. Dit is onze rol niet. M. Missiaen. Ik weet het,'als oppositie is het zelfs uw plicht geen zulke voorstellen te doen. Maar déze die nu de oppositie vormen zullen dan moeten optreden, Want van mij hioet men nooit verwachten dat ik zonder meerderheid in het Schepencollege zal blijven. Na onderzoek der verschiliige artikels van de begrooting, hebben wij bevonden dat de kin dertoeslag nog al breed gerekend is. Wij stel len voor dit krediet, artikel 12 der gewone uitgaven, met 11.000 fr. te verminderen. Dit zal geen vermindering der familievergoeding voor gevolg hebben, maar wij mogen toch een lager krediet voorzien omdat de stad nu min der personeel heeft dan vroeger. De som voorzien in artikel 124 der vrijstaande uitga van, voor tijdelijk loon aan zieke stads werk lieden, mag ook met 2.5oo fr. verminderd wórdén. omdat hét voor de werklieden een maatschappelijke plicht is zich bij een mutua liteit aan te sluiten. Wanneer zij het Ongeluk hebben ziek te vallen, dan worden zij door de mutualiteit ondersteund en is het niet meer noodig dat de stad hün nog een deel van hun" loon betale. De werklieden blijven echter gansch vrij zich aan te sluiten bij de mutuali teit hunner keus. Voor het onderhoud der be bouwde eigendommen, iets dat omtrent tel ken jare terugkomt, heb ik reeds nagegaan hoeveel er uitgegeven werd en ik heb bevon den dat er een overschot zal zijn.'Dit krediet, voorzien in artikel 16 der begrooting, mag met 5.000 fr. verminderd worden. Voor het onder houden der wandelingen, hovingen en beplan tingen, rekening houdende met den benarden toestand der Stadskas, stel ik voor het voor ziene krediet met 10.000 fr. te verminderen. Dit is artikel 17 der uitgaven. Artikel 21 on derhoud der straten en openbare plaatsen, wordt met 20.000 fr. verminderd en artikel 60, kosten der waterleiding, met 10.000 fr. Van de som die ingeschreven werd als wedde van den bibliothecaris der stad is er een deel dat niet uitbetaald wordt daar hij nog -. 3 steeds een andere hoofdbediening waarneemt, dit krediet mag dus met 6.000 fr. verminderd worden. Dit maakt samen reeds een besparing van 64.500 fr., dit is een som die reeds'in aanmerking mag genomen worden. Van een anderen kant zijn er ook inkomsten die meer kunnen opbrengen dan hetgeen voorzien was. Ons aandeel in de taksen, op dé vertooningen mag namelijk met 5.000 fr. verhoogd worden, voor 't fonds der gemeenten mogen wij 20.000 fr. meer voorzien, voor de opbrengst der slachtrechten 6.000 fr.voor de straattaks waarvan de inning nu aangevangen is, i5.ooo Ir. Voor den autobusdienst mag het voorzién krediet van 3.ooo fr. naar den buitengewonen dienst overgebracht worden. Daarbij zal dé stad nog i.5oo fr. meer ontvangen door het verhuren van twee woningen en twee eilan den. Dit is samen een meerdere inkomst van 5o.5oo fr. Er werd ook voorgesteld het krediet van 10. 000 fr voorzien voor het "betalen van den intrest onzer kredietopening, naar den buitengewonen dienst te verplaatsen, doch nu werd deze kredietopening nogmaals ver nieuwd en die som zou dus best in de gewone uitgaven blijven. Het initiaal tekort'in de be grooting bedroeg 291.000 fr. en mag nu met li5.ooo fr. verminderd worden, zoodat er nog een tekort blijft van 175.000 fr. Om de be grooting in evenwicht te brengen stellen wij nu verschiliige nieuwe taksen voor. Na dit overzicht der begrooting, moet ik nog ant woorden, zooals ik het vroeger zeg'de. op den vloed van woorden waarmede de heer Leuri dan mij bejegende. Hij 'verwijt me het gege ven woord verbroken te hebben. Ik herhaal het nogmaals dat wij absoluut met niemand een akkoord hebben. Na de kièzingen van 1926, toen wij hier in den gemeenteraad kwa men, hebben wij, socialisten, aanstonds ge vraagd een vierledig schepencollege of ten minste een meerderheidsschepencollege te vormen. De heer Leuridan is alsdan de eerstè geweest die er niet van wilde weten en, oin te beletten dat er een socialist in den schepen- raad zou treden, hebben al de nationalisten het minderheidsschepencollege helpen stem men, gezien de eerste schepenen allen geko zen werden met tien stemmen, 't zij door dé 6 katholieken en de 4 nationalisten. Doch na dien hebben zij ingezien -welke politieke dom migheid zij begaan hadden met een schepen college te stemmen waarin zij niet dé minste controle hadden. Zij hebben gezien hoe abnor maal het is voor een schepencollege, dat géén meerderheid bezit, te besturen tégen den wil der meerderheid van den raad. De nationa listen zijn eerst begonnen met zich te onthou den totdat er eindelijk een zoo groOte klöve bestond en, na eens te meer te hebben laten blijken dat alle katholieken van gelijk welken naam ook een en denzelfden boel vormen, zij definitief in de oppositie zijn getreden. Ook de liberalen zijn in de'oppositie getreden en hebben tegen alle 'inkomsten gestemd omdat ze hunne handen willen wasschen uit den boel dien zij geschapen hebben, want als men weigert de noodige inkomsten te bezorgen dan heeft men schuld aan den warboel die daardoor ontstaat. Ook de socialisten hebben oppositie gevoerd én ik maak er mij een eer van, maar wij zijn logisch gebleven met ons zelf. Wij hebben het voorstel her nieuwd om een vierledig schepencollege te vormen en als er lafaards zijn dan trekken wij ons daar.niets van aan. Wij eischén onze verantwoordelijkheid op. De liberalen trokken zich achteruit en daarom wilden de fronters ook niet meer meedoen uit vrees dat men hen zou verwijten nieuwe taksen te hebben gelegd. En nu komt de heer Leuridan doen hetgeen de liberalen gedaan hebben en zeggen dat het de socialisten zijn die voor t85.ooofr. nieuwe taksen leggen. Dogh wij zullen er zelf voor zorgen aan het volk te zeggen wie den put gemaakt heeft dien wij nu moeten vullen. Ge wilt in het schepencollege niet treden, ik kan het niet helpen. Alswanneer het niet mogelijk was met drie partijen samen te besturen, heb

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 3