4 ik er altijd aan toegevoegd dat het noodzake lijk was een meerderheidsschepencollege te vormen en dat het mij tegen de borst zou stuiten met de katholieken alleen samen te besturen. Het stuit me tegen de borst dit te moeten doen, doch we zijn zoo laf niet ons te verduiken achter weggeloopen jongens. Ieder een zal moeten betalen, zegt ge. Wij weten het en we zijn zelfs bereid zekere toegevingen te doen omdat het belang der stad zulks eischt. Kunt gij meer besparingen doen, stel er dan voor, wij vinden er geen meer. Verle den week heb ik hier hetgeen vroeger zeker nog niet gebeurde dat de belanghebbenden geroepen werden bij den schepen van finan cièn om hunne opmerkingen te doen een vergadering gehad met de hoteliers en een afvaardiging van het bestuur der Handels kamer. Ze zijn gekomen en weet ge wat ze gezegd hebben heft alle belastingen die ge wilt als ze ons maar niet treffen. Hewel neen, dat is kinderachtig en moest men naar zulken praat luisteren van mannen die verlegeh zijn vijf franken te moeten betalen, dan zou men nievers geraken. Zij hadden een voorstel en dat was de belasting te doen bqtalen door het werkvolk, meer niet. Neen, alzoo niet, wij zijn hier niet gekomen om het programma der liberalen uit te voeren maar wel het pro gramma der socialisten. Laat ze maar tieren en schreeuwen, wij nemen de volledige ver antwoordelijkheid op en zullen hen ter zijde staan om heel de stad in te lichten. Als de raad mijn voorstellen verwerpt, dan blijf ik geen dag langer schepen. Het verwondert mij dat de heer Leuridan, die nochtans met de politieke zaken moet vertrouwd zijn, zoo kinderachtig doet. Het is normaal dat de omverwerper de opvolger wordt die wat beters moet -kunnen in de plaats stellen en toonen dat hij geen afbreker maar een opbou wer is. Thans verdedigen we niets meer, alleen willen we nog alle gevraagde inlich tingen geven. De taksen zijn voorgesteld, ge doet er nu van wat ge wilt. Over enkele maan den greep hier een belangrijke discussie plaats over de aannemingscontracten van nieuwe scholen. We hebben dit bekampt en dan ge zegd dat degenen die deze nieuwe uitgaaf stemden, niet voor de katholieke scholen maar voor katholieke propaganda, ook voor de noodige inkomsten zouden moeten zorgen. Onlangs werden die toelagen nog verhoogd en de liberalen hebben de stemming ervan mogelijk gemaakt door een schuldige onthou ding. Schrabt deze toelagen aan de vrije scholen uit. Ik laat dan nog de taks op de auto's wegvallen daar zij waarschijnlijk door den Staat niet zal goedgekeurd worden, als ook het standgeld voor doorreizende autos op Markten Statieplein, daar ik groote moei lijkheden voorzie voor het innen van dit standgeld, en dan kom ik nog juist tot het evenwicht in de begrooting buiten die 70.000 fr. voor de katholieke scholen. Dat zij die dit gestemd hebben nu hun plan trekken om dien cadeau te betalen. M. Leuridan. Ik had er mij aan verwacht dat de heer Missiaen de moeilijkheid zou ont- loopen met de toedracht over het teniet gaan van het schepencollege verkeerd voor te dra- gen. Hij stelt het voor alsof wij alleen maar de voorwaarde van een vierledig schepencollege zouden bepaald hebben na het wegloopen der liberalen. Opdat het recht weze moet ik hier nogmaals herinneren dat wij van den eersten keer bepaald hebben dat het schepencollege uit de vier partijen moest samengesteld wor den. Daarbij hebben wij nog voor ons den schepenzetel van het onderwijs opgeëischt, doch daar is de breuk niet gekomen, maar wel ■door de socialisten die gezegd hebben dat zij te vinden waren voor een vierledig schepen college, hetgeen de eenige zuivere oplossing zou geweest zijn, en zoo dit niet mogelijk was dat zij nog zoo grootmoedig zouden geweest zijn in een drieledig schepencollege te treden maar nooit te vinden zouden geweest zijn om met de katholieken alleen te besturen. Maar dejheer Missiaen heeft zich hier voorgesteld als zou hij opdracht gekregen hebben van zijne partij om toch spijts alles in het schepen college te treden, en hij is het die zijn kazak gekeerd heeft. Dit is de historische rechtzet ting van hetgeen hier gebeurd is en daar zoo even door den heer Missiaen kreupel werd voorgesteld. Het zijn de vlaamsche nationa listen die van eerst af gezegd hebben dat het met een vierledig schepencollege alleen moge lijk was. Ook vandaag, in 't vooruitzicht van de instorting van dit kaartenhuisje, is het dit aanbod van een vierledig schepencollege dat wij vernieuwen. De liberalen zijn de eersten geweest, zij die de laatsten hadden moeten zijn, om de eerste daad van afbreuk daar te stellen. Zoo ge nu de vlaamsche nationalisten al te kinderachtig noemt, wanneer zij het spel der liberalen niet willen helpen, dan kunnen we voort met die qualificatie. We geven ugeen acht dagen leven meer als gij met uwe prin ciepen logisch blijft. M. Missiaen. Zelfs geen uui meer, dat hangt af van hetgeen straks zal beslist worden. M. Vermeulen. De heer Missiaen heeft een heel onnauwkeurig varslag uitgebracht over hetgeen hier in de bijeenkomst der hoteliers en handelskamer is gebeurd. M. Leuridan. Le linge sale se lave en familie doch ge maakt ons geweldig nieuws gierig. M. Bonnet Het is heel natuurlijk dat de hoteliers door een brouwer verdedigd worden. M. Missiaen. Hebben zij niet gezegd dat het hen onverschillig was als de lasten maar op hen niet vielen. M. Vermeulen. Dit is een leugen en de heer schepen Lemahieu, die aan het onder houd deelnam, kan het getuigen. Gij hebt de taks op de autos gebruikt als een middel van chantage en, met de bedreiging ervan, ge vraagd welke andere belastingen wij zouden aanvaarden te betalen. Er werd u geantwoord met de dagorde gestemd door het bestuur der Handelskamer, drukkende op de groote crisis die op handel en nijverheid weegt en op de dreigende nieuwe belastingen welke de Kamers zullen stemmen. Besparingen doen, dat zou moeten de dagorde zijn. En een eerste besparing is mogelijk met, gelijk in alle dien sten van Staat, post of ijzerweg, enz. een opof fering te vragen aan dezen die van de stad leven. Overigens dit is mogelijk, vermits de index aan het dalen is. Verders werd er getoond dat de moeilijke financieele toestand voortspruit uit de toepassing der nieuwe gemeentewet. De wet werd in de Kamers door alle partijen gestemd en de heer Missiaen bekende dat hij, indien hij in de Kamers had moeten zetelen, haar ook zou gestemd hebben. De wet ontnam aan de stad zekere inkomsten, maar duidde er andere aan, namelijk de opcentiemen op de bedrijfsbelastingen: Hier in Yper zijn het tot nu toe de neringdoeners, stieldoeners, hande laars, nijveraars en landbouwers alleen die deze opcentiemen betalen en namelijk 70 ten honderd. Indien de heer Missiaen op dit oog punt gelijkheid en rechtvaardigheid uitvoert, dan zijn de handelaars en nijveraars, indien de stad nog in nood is, bereid nog een verdere opoffering te doen. Mijnheer Lemahieu, is dit niet het echt verslag dezer vergadering De heer Lemahieu knikt bevestigend. M. Missiaen. Ja, maar dat is de werk- menschen belasten. M. Vermeulen. Deze die 80.000 fr. 's jaars winnen zijn geen werkmenschen en die zijn hier ontlast. M. Missiaen. Er zijn er veel meer die maar 10, 12 of i5.ooofr. per jaar verdienen, en er is hier niemand onder ons die zich met 16.000 fr. per jaar tevreden zou stellen. M. Vermeulen. De stieldoeners betalen reeds belastingen van af 4.600 fr. Gij hebt het zelf verklaard dat gij die wet in de Kamers eveneens zoudt gestemd hebben. Gij moet met uw eigen zeiven logisch zijn en de wet uitvoeren zooals zij door uw vrienden gestemd werd. M. Missiaen. Ik zie dat gij nog veel theorie over gehouden hebt van uw vader zaliger, voor wien ik ten andere veel eerbied heb. Ik heb den mensch wel niet gekend, maar 't is van hooren zeggen. De heer Vermeu len is een geweldige communist geworden, hij wil allen op gelijken voet stellen, iedereen even rijk en evenveel belast. Ah, het is zoo niet, het is maar voor de taksen alleen dat iedereen moet gelijk zijn. M. Vermeulen. Zegt dat aan de hoofd mannen uwer partij, de heeren Vandervelde en Anseele. M. Missiaen. Die komen hier niet van pas Er is hier alleen spraak van Yper. Als- wanneer iedereen geliike inkomsten heeft dan ook kan iedereen evenveel betalen. Het stok paardje van den heer Vermeulen is die 4600 fr. De heer Minister heeft het in de Kamers zelfverklaard dat er elk jaar voor twee mil liard gezeurd wordt. De loontrekkenden kun nen niet achterhouden. Daarbij er is niemand die met 4600 fr. kan toekomen en het zijn dommerikken die een stiel willen doen waar mede ze maar 4600 fr. verdienen per jaar, dat ze dan liever op de fabriek gaan werken. Maar als ze 40.000 fr. op een jaar winnen, dan geven ze maar 4000 fr. aan, dit is alge meen geweten en het is daarom dat dit cijfer zoo laag is bepaald. Daarbij dit staat in de wet niet dat wij daarop gemeenteopcentiemen moeten stemmen. Ik houd staan dat gij zoudt willen dat wij geen taksen leggen op de autos, op de burgerij. M. Vermeulen. Nogmaals een leugen. Doet besparingen. M. Missiaen. Ik heb er voorgesteld. Maar ik zou moeten belastingen leggen op de kasseileggers, op aardewerkers, op menschen die winters, zomers buiten werken. En de bur gers zouden te lafhertig zijn om de kosten der stad te helpen dekken, zij die het meest van al de voordeelen ervan genieten, terwijl de werkmenschen die naar Frankrijk moeten er slechts enkele uren van kunnen genieten. M. Vermeulen. Ge verdraait geheel de wet. Dat heeft niemand gevraagd. Er werd alleenlijk aangedrongen op de toepassing der wet zooals ze door uw vrienden gestemd werd. Maar uw spel is klaar. Gij zoudt hier willen een soort kiezers hebben die voor u stemmen en geene belastingen betalen terwijl deze die voor u niet stemmen alle belastingen zouden moeten dragen. M. Missiaen. Is het 't persooneel der stad dat ge zoudt willen verminderen Het verdient nog te weinig en ik zou het willen verhoogen. M. Leuridan. Hadden we tot een vierledig schepencollege behoord, dan zouden wij de taks op de autos en op de vreemdelingen ge stemd hebben, nu ech er zijn we in oppositie. Spijts we onze meening nopens de opcentie men op wedden,loonenen pensioenen vroeger reeds gewijzigd hebben zouden we thans, om dat we daarover nogmaals verkeerd werden ingelicht, die belasting niet meer gestemd heb ben. M. Sobry.Ik stel voor over de beraadsla ging, waarbij 80 gemeenteopcentiemen gehe ven worden op de provinciale belasting op de honden, te stemmen. Stemmen ja de heeren Missiaen, Lema hieu, Delahaye, Bonnet, Coutelle, Vergracht, Vermeulen, Vandamme en Sobry neen de heeren Capoen, Laton, Leuridan en Soete. i5. A) 70 gemeenteopcentiemen op Staats belasting op het Mobilair. Dit voorstel wordt zonder bespreking ter stemming gelegd en aanvaard met 7 stemmen tegen 6. Stemmen ja de heeren Missiaen, Lema hieu, Delahaye, Bonnet, Coutelle, Vandamme en Sobry neen de heeren Capoen, Laton, Leuridan, Soete, Vergracht en Vermeulen. B) 25 gemeenteopcentiemen op Staatsbelasting op wedden, loonen en bensioenen. M. Leuridan. Hadden wij niet in de

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 4