5 ■oppositie geweest, 'dan zouden wij voorgesteld hebben de ontlaste som op te drijven tot 25.000 fr. M. M. Missiaen en Lemahieu. Dit is niet mogelijk volgens de wet. M. Missiaen.— Er kan hier thans geen kwes tie meer zijn van ontlast minimum, daar het ons volgens de wet maar alleen meer toege laten is gemeenteopcentiemen op de Staatsbe lastingen te leggen. M. Sobry. - Wij gaan over tot de stem ming over het voorstel om 25 gemeenteopcen tiemen te heffen op de Staatsbelasting op wedden, loonen en pensioenen. Stemmen ja de heeren Missiaen, Lema hieu, Delahaye, Bonnet, Coutelle en Sobry neen de heeren Capoen, Laton, Leuridan en Soete onthouden zich de heeren Vergracht, "Vermeulen en Vandamme. l6. Verblijftaks op vreemdelingen Belas tingen op autovoertuigen Radios Balkons en loggias Dienstpersoneel Standgeld voor doorreizende autos op markt en statieplein. M. Missiaen. Ik heb mij voorbehouden de reglementen later op te maken, daar ik niet weet of die voorgestelde taksen zullen ge stemd worden en ik niet geerne werk verricht voor den koning van Pruisen. Thans is het dus enkel het princiep der belastingen dat we stemmen, doch indien ze goedgekeurd wor den zal ik mij aanstonds met het opmaken der reglementen belasten. Als verblijftaks op de vreemdelingen stel ik voor io °/0 te heffen op het gebruik der slaapkamers, dus de avond malen of ontbijten niet meegerekend. M. Sobry. Ik stel voor daarover te stem men. Stemt ja de heer Missiaen,... M. Lemahieu. Welk is de prijs der ka mers in de hotels M. Missiaen. Dat verschilt, g'hebtervan i5 tot 5o fr. M. Coutelle. Ik ken er ook nog van een minderen prijs. M. Missiaen. Hoe minder de prijs be -draagt, hoe geringer de te betalen taks zal mjn. M. Lemahieu. En wat wordt er elders gedaan M. Missiaen. Het is overal io M. Bonnet. Voor wat de toepassing dier taks betreft in andere plaatsen, is het de ge meente die daarvoor speciale zegels vprkoopt .aan de hoteliers. Deze zegels bestaan uit twee -deelen waarvan het bovenste op de factuur -dient geplakt te worden die men aan den kliënt aflevert, terwijl het onderste gedeelte in het boek geplakt wordt. Deze manier v>>.n taks inning is bijna in alle badsteden in gebruik en zeer eenvoudig van toepassing. M. Sobry. De stemming is reeds begon nen, laat ons als 't u belieft voortdoen. Stemmen nog ja de heeren Lemahieu, De lahaye, Bonnet, Coutelle, Vandamme en So bry neen de heeren Capoen, Laton, Leuri dan, Soete, Vergracht en Vermeulen. M. Sobry. De belastingen op autovoer- tuigen werd door den heer Missiaen ingetrok ken, wij moeten er dus niet meer over stem men. M. Missiaen.Op deradios stel ik voor een taks te leggen van 5o fr. per jaar voor de posten met 4 lampen en minder en van 7-5 fr. voor deze met meer dan 4 lampen. M Lemahieu. Deze taks is niet vatbaar voor goedkeuring, daar de gemeentetaks nooit hooger mag zijn dan de Staatsbelasting, en deze bedraagt slechts 60 frank voor de posten met lampen. Ik zou voorstellen 70 opcentie men te heffen op de Staatstaks. M. Missiaen. Waarom geen 80 opcentie men zooals op de honden De heer voorzitter legt hierop dit laatste voorstel van 80 opcentiemen ter stemming. Stemmen ja de heeren Missiaen, Lema hieu, Delahaye, Bonnet, Coutelle, Vandamme en Sobry neen de heeren Capoen, Laton, Leuridan, Soete, Vergracht en Vermeulen. M. Missiaen. Voor de balkons en loggias zou ik volgende belasting voorstellen in de straten der eerste categorie, volgens de rang schikking die gedaan werd voor de geveltaks, 60 fr. per jaar voor een balkon of loggia die niet langer is dan 1 m. 5o, 85 fr. voor 2 m. 5o en 110 fr. voor de balkons van meer dan 2 m. 5o. In de straten der tweede categorie 5o fr. voor een balkon van I m. 5o, 75 fr. voor 2 m. 5o en 100 fr. voor meer dan 2 m. 5o, en in de straten der derde categorie, te weten al de straten of deelen ervan die in de vorige reek sen niet begrepen zijn en die door den vuilnis- dienst bediend worden, 40 fr. per balkon of loggia van 1 m. 5o, 65 fr. voor 2 m. 5o en go fr. voor grooter balkons. M. Delahaye. De balkon, om als dusdanig te kunnen belast worden, moet toch minstens 3d cm. uitsteken. M. Missiaen. Het is overal maar 25 cm. M. Leuridan. Dit voorstel is redelijk en moesten wij met u zijn wij zouden het stem men. M. Delahaye. Gij zult u nog bekeeren. De heer Soete begint hierop al met eens den heer Missiaen te verwijten samen te heu len met de katholieken en hij maakt den heer Vandamme uit voor kwast en zot. De heer voorzitter maant aan tot wat meer matigheid en legt de voorgestelde belasting op balkons en loggias ter stemming. Dit voorstel wordt aangenomen met 7 stem men tegen 6, 't zij met dezelfde stemming als hiervoren. M. Missiaen. Als dienstpersoneel aanzie ik de knechten en meiden alsmede de auto voerders die aan den dienst van personen ver bonden zijn, en ik stel voor een belasting te stemmen van 100 fr. per hoofd en per jaar. Voor de serveusen in drank en gasthuizen eveneens 100 fr. per hoofd en 200 fr. voor de serveusen in café's die terzelfdertijd geen hotels noch spijshuizen zijn. Deze taks zou verschuldigd zijn voor de personen die min stens een maand per, jaar in bediening zijn. *1 to imt _i Voor de kindermeidep, wier bezigheid uitslui tend bestaat in het oppassen der kinderen, zou geen taks verschuldigd zijn. M. Leuridan. Het grootste getal meiden zijn volle meid en terzelfdertijd ook kinder meid in de huizen waar kinders zijn. In de burgershuizen wordt meestal een meid geno men omdat er kinders zijn. Deze meid moet daar een weinig alle werk verrichten en daar gij slechts voorstelt de eigenlijke kindermei den te ontlasten die zich met niets anders bezig houden, zoo zult gij een groot deel der burgershuizen treften omdat er kinders zijn. Er zullen slechts enkele heele rijke huizen zijn, waar er benevens andere meiden ook nog een kindermeid of nurse gehouden wordt, die van uwe vrijstelling zullen genieten. Ik had liever gewild dat gij de burgersmeid, in hui zen waar kinders zijn, zoudt vrijgesteld hebben. M. Missiaen. Als gij het wilt kunnen wij dit in het reglement voorzien en erin bijvoor beeld bepalen dat men voor de meiden in hui zen waar er twe'e kinders zijn beneden de acht jaar geen taks moet betalep. M. Vandamme. Ware het niet beter overal de eerste meid vrij te stellen M. Missiaen. Dan mogen we de taks vol ledig afschaffen. Als er in een huis een meid gehouden wordt, 't is dat men er daarvoor de middelen bezit. M. Lemahieu. Ik kan met die taks niet instemmen, 100 fr. per meid is te veel en ik twijfel er zelfs aan of ze zal goedgekeurd wor den. Ik zou ermede instemmen indien de eerste meid ontslagen ware. M. Missiaen. In dit geval trek ik mijn voorstel van belasting in, en ik zal tijdens de aanstaande zitting in de plaats een taks voor stellen op de motor- en stoomvoertuigen. M. Lemahieu. Waarom bepaalt ge uw taks niet op 5o fr. in plaats van 100 fr M. Missiaen. Dit ware de moeite niet waard, de opbrengst ervan zou wellicht de inningskosten niet dekken. M. Lemahieu. Dan zullen wij die taks. maar laten vallen. M. Sobry. De heer Missiaen heeft insge lijks zijn voorstel van standgeld op de door reizende autos ingetrokken. M. Lemahieu. Dit zou waarschijnlijk niet goedgekeurd worden. M. Leuridan. Dergelijke taks wordt nochtans elders toegepast. M. Lemahieu. Ja, onder meer te Kortrijk op de marktdagen maar dan moeten de autos geparkeerd worden, terwijl we hier te Yper den Zaterdag de autos van de Markt ver wijderen. M. Sobry. Die taksen die nu gestemd werden zijn nog onvoldoende. Thans zou ik nog willen weten of aide raadsleden t'akkoord zijn met de voorgestelde verminderingen. M. Delahaye. Het is niet noodig die nog maals een voor een te bespreken, laat ons ze liever in blok stemmen. M. Sobry. Ik vraag dus de voorgestelde vermindering van 64.500 fr. te willen goed keuren. Al de raadsleden stemmen ja. M. Sobry. Thans moeten wij ook nog stemmen over de 5o.5oo fr. meer inkomsten die voorgesteld werden. M. Leuridan. Dit is geen nieuwe vondst, doch alleen maar een aanpassing van hetgeen reeds bestond. M. Sobry. Deze verhoogde inkomsten zijn 5.000 fr. aandeel op de taks der vertoo ningen, 20.000 fr. van het fonds der gemeen ten, 6.000 fr. voor de slachtrechten, iS.ooo fr. voor de straattaks, 3.000 fr. die uit den gewo nen dienst verdwijnen, dan nog r.5oo fr. voor het verhuren van twee huizen en' 600 fr, voor het verpachten van twee eilanden. Dit voorstel wordt met eenparige stemmen goedgekeurd. M. Sobry. Thans kunnen wij nog niet zeggen of de stadsbegrooting in orde zal zijn. Het ware dus best het punt 17 der dagorde tot aanstaanden Maandag uit te stellen. 18. Mededeelingen. 1) M. Sobry. Een vonnis van den rechter in zake oorlogsschade beveelt de aanstelling van deskundigen om te onderzoeken of de werken, die aan de grondvesten van ons Belfort moe ten uitgevoerd worden, ja of neen het gevolg zijn van een oorlogsfeit. 2) Een vonnis van het Hof van Beroep te Gent kent aan de stad een vergoeding toe van 448.356 fr. zonder her beleg voor het verlies van hare archieven. 3) Het Hof van Beroep heeft een tweede vonnis geveld waarbij er voor de rijschool 75o.ooo fr. toegestaan wordt met vrij herbeleg doch zonder interest. Voor de overige vergoe ding wordt er interest toegekend vanaf 1 Janu ari 1920. 4) Een brief van den Bestuurder v$ui den dienst der gebrekkelijken en verminkten be richt de stad dat de uitkeering'van de toelagen voor den tweeden semester ig3o aangevangen is. 5) De heer gouverneur heeft op aandringen van den heer minister van binnenlandsche zaken, een brief aan de stad gestuurd waarin hij zegt dat het niet aannemelijk is dat de stadsbegrooting hem nog niet overgemaakt werd en dat er geen nieuwe twaalfsten meer zullen toegestaan worden. Zoo de begrooting hem voor x Juli ig3i niet toegezonden wordt, zal hij zich verplicht zien de strafmaatregelen die de wet voorziet, toe te passen. De heer voorzitter verhoopt dat de begroo ting tegen Maandag toekomende zal gestemd worden en dat de stad aldus aan dit schrijven zal kunnen voldoen. 6) M. Leuridan. Ik zou willen weten of het 't inzicht is van het schepencollege de zaak van den stadsbouwmeester en van den bestuurder der nijverheidsschool te laten blij ven aanslepen. Werd er daarover nog niet be raadslaagd M. Sobry. Wij zullen dit in het schepen college overwegen. 7) M. Capoen. Ik vraag dat de heer sche-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 5