- HYPOTHECAIRE - BELEGGINGSBANK 2 19, Arenbergstraat, Antwerpen Grondpandobligatiën 4,75 °/0 netto zouden ontslegen zijn, en een derde verande ring, die voprgesteld wordt, is dat de zwem club 's Zondags gedurende het laatste uur vóór zonsondergang over de zwemkom zal mogen beschikken. Vroeger was dit uur vol gens het reglement den Zondag van i5 tot 16 uur gesteld. Niemand anders werd alsdan in de zwemkom toegelaten en het gebeurde meer malen dat personen uit het omliggende, die gekomen waren om een bad te nemen, onver richter zake moesten terugkeeren. Om die reden ware het dus beter te zeggen dat ook den Zondag, evenals op den Dinsdag en Don derdag, het laatste uur uitsluitend ter beschik king is van de leden der zwemclub. M. Vandamme. Ik ben voorstander der volksontwikkeling en vroeger reeds heb ik gevraagd dat, alsw3hneer de club in de zwem kom is, ook de andere zwemmers toch zouden toegelaten worden en dan ten minste van de kleine zwemkom zouden mogen gebruik maken. Ik vraag nogmaals of dit niet mogelijk is, want vroeger heeft men hier zelfs nog erover geklaagd dat er soms enkel vijf of zes leden van de zwemclub aanwezig waren en dat dit klein getal zwemmers over heel de zwemkom beschikte. Indien dit niet kan toegelaten worden, dan ondergaat de stad daardoor een verlies en ik vraag mij af welke vergelding de club daarvoor aan de stad geeft. M. Delakaye. Het is juist de kleine zwemkom die het meest door de club gebruikt wordt en het is daar dat de jongeren door een zwemmeester het zwemmen aangeleerd wor den. Ik geloof niet dat de stad daardoor een verlies ondergaat, de club zal zich gelasten met het inrichten van openbare zwemfeesten waarvoor ze de clubs van Brugge, Tourcoing en andere goede zwemmers aanwerft. Zulke feesten vergen groote kosten en zijn voor de stad een groot profijt. Daarbij de leden van de club gaan om zeggens iederen dag zwem men, gezien de liefhebberij bij hen van langs om grooter wordt. M. V andamme. Het is omdat er hier vroeger klachten werden uitgebracht. Hetgeen de Heer schepen komt te zeggen bewijst dat er thans een grooter getal leden van de zwem kom gebruik maakt dan verleden jaar. M. Lemahieu. De dagen dat het zeer warm is zijn er veel zwemmers en volgens mij zijn er velen die veel te lang in 't water blijven. Er zijn er die een bad nemen van een uur en zelfs meer. Dit belet aan anderen van in de kabienen te gaan en het belet ook de buffethoudster op tijd over de badkostumen, die zij in uur geeft, te beschikken. Mij dunkt dat een bad van 20 minuten of een half uur meer dan voldoende is. M. Vandamme. De zwemmers blijven niet te lang in 't water, maar zij blijven te l?ng rondloopen. M. Bonnet. Ik zou ermede t'akkoord kunnen gaan dat een tijd bepaald worde en dat dezen die den bepaalden tijd te buiten gaan opnieuw zoüden moeten betalen. M. Delahaye. Wij zijn van oordeel op de muren der zwemkom te doen schilderen dat het aangeraden is niet langer dan 20 minuten in het water te blijven. M. Sobry. Men zou dit in het reglement moeten stellen. M. Delahaye. Voor.de beroepzwemmers die meer dan een uur in 't water blijven, zoudt gij dan een uitzondering moeten maken. M. Vandamme. Nu dat de zwemkom wel bezocht is, zal men er misschien aan denken om toekomende jaar eenige nieuwe kabienen te plaatsen. M. Missiaen. Wij zullen dit werk in de aanstaande begrooting trachten te voorzien. M. Vandamme. Het is toch niet noodig dat deze openbare dienst winst oplevert voor de stad, en zoo er daar inkomsten over zijn mogen zij gebruikt worden om den dienst uit te breiden en te verbeteren. M. Lemahieu. Wij zullen eerst het einde van het jaar afwachten om te weten of er winsten zullen zijn. Anderzijds indien men voorts toelaat dat een zwemmer gedurende twee of drie uren over dezelfde kabien be schikt, dan zullen er nooit geen kabienen genoeg zijn. M. Delahaye. Het mag hiér in 't publiek gezegd worden dat de door de stad aange stelde redder reeds tweemaal iemand uit het water heeft gehaald. M. Lemahieu. Ja, die man doet goeden dienst. Van zoodra hij ziet dat er gevaar is springt hij gansch gekleed in 't water en seffens heeft hij de in gevaar verkeerendé personen meê M. Sobry. Ware het niet goed in het reglement te melden dat de verhuring der badkleederen hoogstens geldt voor een uur. Men doet hierop echter opmerken dat deze bepaling Je zwemmers niet zal treffen die een eigen badkostuum bezitten. M. Leuridan. Het is zeker wel het over dreven gebruik der kabienen dat gij zoudt willen beletten en niet dit der badkleederen. M. Sobry. Ja, het ware dan best te zetten het gebruik der kabien geldt ten hoogste voor een uur. Al die voorgestelde wijzigingen worden hierop met eenparige stemmen besloten. 6. Taksverordening op het verhuren van gemeubelde kamers. M. Sobry Ik vraag den heer schepen van financiën zijn voorstel te willen uiteen zetten. M. Missiaen. Verleden week werd er in princiep aangenomen een taks van 10 te heffen op het verhuren van gemeubelde kamers. Nu stel ik voor de volgende verorde ning te willen goedkeuren. De heer Missiaen geeft hierop lezing der voorgestelde taksverordening waaruit blijkt dat die taks van 10 verschuldigd is voor de gemeubelde kamers die in hotels en gast hoven voor 24 uren of min verhuurd worden en dat zij na 24 uren opnieuw verschuldigd is. De hotelhouders die zulks begeeren zullen in eens een gansch jaar mogen betalen door het storten eener forfaitaire taks berekend op een gemiddeld gebrrnk der kamers van 100 dagen per jaar. Die taks zal geïnd wor den door het afleveren van genummerde ticket- ten waarvan de stamboekjes door de stad ge leverd worden. De stad zal alle noodige con trole middelen mogen aanwenden en de over treders zullen kunnen gestraft worden met een boete van i5 fr. per overtreding. M. Ver gr acht. Ik vind dat die taks veel te hoog is en in geen enkele stad van gansch België alzoo bestaat. Te Gent is het 5 °/o en te Roeselaere is het slechts 1 fr. Een belasting van 10 o is veel te veel. M. Leuridan. - Ik heb me zelfs laten zeg gen dat de stad Oostende die taks komt af te schaffen. Het is dus wanneer andere steden zien dat dergelijke taks nadeelig is, dat men hier die belasting instelt. M. Bonnet. Eens dat wij hier een Casino zullen hebben als Oostende, dan zal het ons misschien mogelijk zijn nog andere taksen af te N. M. Telefoon 254.42 Handelsregister Antwerpen 74 Uitstaande Hypotheken Fr. 120.000.000, Stelt verkrijgbaar voor 5 of iojaar.-Zesmaandelijksche coupons. KASBONS met premie voor hoog stens 5 jaar 3,75 netto. KASBONS* terugbetaalbaar na 6 maand, 3*26 */0 netto. Kostelooze inschrijvingen bij den Heer ROBERT SOUBRY, Wisselagent Dixmudestraat, YPER. schaffen. M. Missiaen. Verleden week heb ik ge zegd dat ik niets meer verdedigde. Ge neemt het aan of niet, mij is het gelijk. M. LeuridanDie taks is reeds gestemd. M. Missiaen. En nu is het alleen maar de toepassing ervan die we voorstellen. M. Sobry. De voorgestelde verordening is dezelfde die elders officieel werd vastge steld. M. Leuridan. Wij betwisten de bewoor dingen van die taksverordening niet, het is alleen maar den grond der zaak die ons niet behaagt. M. Sobry. Ik leg dus de voorgestelde verordening ter stemming Stemmen ja de heeren Missiaen, Lema hieu, Delahaye, Bonnet, Vandamme en Sobry; neen de heer Vergracbt. Onthouden zich de heeren Capoen, Leuridan, Soete en Coutelle. 7- Taksverordening op balkons en loggias. De heer schepen Missiaen geeft lezing van het ontwerp van verordening. Deze taks op balkons en loggias, waarvan het bedrag ver leden week werd bepaald en gestemd, wordt voor een termijn van 5 jaar voorgesteld. De lengte der balkons en loggias zal langs binnen gemeten woraen, en voor de balkons en log gias gelegen boven een eersten balkon wordt een vermindering van 25 toegestaan wan neer de eerste balkon reeds de hoofdbelasting betaalt. M. Lemahieu Wie is het die volgens uwe bedoeling die taks moet betalen Is het de pachter of de eigenaar M. Missiaen. De eigenaar. M. Lemahieu. Zoo is het best, het is immers deze aan wien het gebouw toebehoort die er het meest profijt van heeft. De heer schepen Missiaen vult hierop de voorgestelde verordening in dezen zin aan met -er bij te voegen dat de belasting door den eigenaar van het gebouw verschuldigd is. M. Leuridan. Hetgeen nu voorgesteld wordt is maar het formeel opstel van hetgeen verleden week gestemd werd. Gezien we tegen het beginsel dier taks zijn en er vroeger tegengestemd hebben, boezemt ons die veror dening thans geen belang meer in en zullen wij ons bij de stemming erover onthouden. De heer Voorzitter vraagt de voorgelegde verordening te willen goedkeuren. Stemmen ja de heeren Missiaen, Lema hieu, Delahaye, Bonnet, Coutelle, Vandamme en Sobiy neen de heer Vergracht. Onthou den zich de heeren Capoen, Leuridan en Soete. M. Vandamme. Verleden week hebben wij een gemeentetaks gestemd op de radios. Ik denk dat wij wat overhaastig te werk zijn gegaan en ik vraag aan den heer schepen van financiën of hij niet van oordeel zou zijn die taks eenigszins te wijzigen. Die belasting heeft veel misnoegdheid verwekt onder de kleine lieden. Voor die menschen is het bezit van een radiotoestel een persoonlijke voldoe ning, terwijl de hotels en cafés integendeel een radio hebben om het volk in hunne inrichting meer en meer aan te lokken. Ware het niet mogelijk die taks te leggen alleen op de radio's in hotels en herbergen M..Missiaen. Deze betalen reeds daarvoor. M. Leuridan. Er is ook nog een andere beschouwing die deze taks onaannemelijk maakt. Immers een radio dient niet alleen beschouwd te worden als een persoonlijk genot voor de menschen die zoo een toestel bezitten, maar veel meer als een element van opvoeding, van onderwijs en kennis. De radio wordt van langs om meer gebruikt voor de opvoeding en is zoo wijd als de school eng is. Een radiotoestel mag dus niet zoodanig als een weelde artikel aanzien worden, en ik denk wel dat de optelling der radios, die gij zult gedaan hebben, u met verbazing zal geslagen hebben. Daar zult gij gezien hebben hoeveel radios er zijn en bij welke soort menschen, en dat er zelfs zijn van zeer nede- rigen rang die een radiotoestel bezitten. Dit

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 2