Statiestraat, BAISSE SENSIBLE Merkelijke AFSLAG Nous vendons nos produits au prix du jour sur töus nos VÊTEMENTS. Wij verkoopen onze producten aan den prijs van den dag op alle KLEEDINGSTUKKEN. Deull en 12 heures Rouw In 12 uren dient dus niet alleen voor het verzet maar ook en vooral voor de opvoeding, en het is daarom dat die taks mij tegen de horst stoot. Het is niet het aangename dat hier boven kraait of het meest moet aanzien worden, maar wel net nutttige. M. Missiaen. Ik vraag of dit punt op de dagorde staat. M. Leuridan. Ik heb enkel gebruik ge maakt van de gelegenheid door de vraag van den heer Vandamme aangeboden om deze op merking te maken. M. Missiaen. Ik heb reeds gezegd dat ik op de bemerkingen over de taksen niet meer antwoorden zal en daarbij de taks op de radios staat op de dagorde niet. M. Lemahieu Alswanneer de Staat een belasting legt op de radios, hij die even goed zooniet beter als gelijk wien de opvoedkun dige waarde ervan kent, waarom zouden wij daarop geen taks mogen leggen M. Leuridan. Hetgeen de Staat doet betalen is eigenlijk geen taks. In 't fransch noemt men het redevancd», en de 9/10 ervan, dus 54 fr. op 60 fr. zijn ten voordeele van het nationaal radio instituut om het toe te laten zijne werking te volmaken en de uitzendingen te kunnen bekostigen. Dit is dus geen taks die de Staat heft en ik meen zelfs dat die reden, te weten het opvoedkundig nut der radios, een hinderpaal zal zijn voor de goedkeuring uwer gemeentetaks. M. Sobry. Dit staat op de dagorde niet. M. Leuridan. Ik weet wel dat dit een vervelende afwijking is voor ons nieuw socialis tisch katholiek schepencollege. M. Missiaen. Wilt gó de herziening dier taks op de dagorde doen brengen mij kan het niet maken, maar thans vraag ik eenvoudig aan den heer Burgemeester met onze dagorde te willen voortdoen. M. Vandamme. Ik wil alleen nog uwe aandacht er op vestigen dat, van de 60 fr. die voor ëen radio aan den Staat moeten betaald worden, er alleen maar een klein deel van 6fr. als taks kan aanzien worden en ik vraag of de 80 gemeenteopcentiemen zullen berekend wor den op die taks van 6 ff. ofwel op de 54 fr. M. Missiaen. Neen, maar op gansch de taks van 60 fr. M. Vandamme. Dit zal voorzeker niet goedgekeurd worden. M. Lemahieu. De hoogere overheid zal beslissen. 8. Siadsbegrooting vopr.ig.3it M. Sobry. De stemming der begrooting artikel per artikel, zooals dit door de wét wordt voorgeschreven, werd reeds gedaan doch er zijn aan sommige artikels wijzigingen gebracht en het ware misschien nuttjg gansch de.begrooting eens te overloopen. M. Vandamme. Ge zult een glas water bij u moeten hebben, zoo ge al die artikelen wilt lézen. M. Sobry. Het is om aan de wet te vol doen. M. MissiaenHet ware misschien best enkel de volgnummers der artikelen en de voorziene sommen te lezen Al de raadsleden verklaren hiertegen geen bezwaar te vinden en de heer Burgemeester begint de lezing der stadsbegrooting, die in .ontvangsten een honderdtal artikelen en in uitgaven meer dan 200 artikelen telt. Over 't algemeen is de begrooting dezelfde als deze die we vroeger gegeven hebben, wanneer ze op 't einde van verleden jaar breedvoerig besproken werd. Slechts hier en daar een kleine verandering. Zoo, onder meer, in de ontvangsten, wordt artikel 6,verpach ting van bebouwde eigendommen, van 7000 fr. tot op 8400 fr. verhoogd artikel 7, ver pachting van onbebouwde eigendommen, van 23.5oo fr. tot op 24.100 fr. artikel 18, opbrengst van 't openbaar slachthuis, 60.000 fr. in plaats van 54.000 fr. artikel 24, aan deel in Staats belastingen op roerende zaken, 3ooo fr., blijft behouden. Vroeger voor artike len 23, 24 en 25 was er 5oo.ooo fr. voorzien, doch ten gevolge der nieuwe "wet van 22 Januari 11. zijn artikelen 23, aandeel in Staats grondbelastingen, en 25, aandeel in Staats bedrijfsbelasting, vervallen en wordt er alleen nog 3ooo fr. voorzien voor artikel 24. Artikel 27, aandeel in Staats taks op cinemas en ver tooningen, wordt gebracht op 40.000 fr. in plaats van 25.000 fr. artikel 28bis, is een nieuw artikel, aandeel in Staatsbelasting op de spelen en weddenschappen, 5ooo fr. artikel 29'ois, belasting op de gewone voertui gen, 18.000 fr. artikel 3o, gemeenteopcen tiemen op Staatsbelasting op het inkomen, 745.3i8 fr. 83, 't zij 9000 fr. meer dan hetgeen vroeger voorzien was. M. Missiaen. Verleden week sloot de begrooling nog met een tekort, dat nog met I2.700 fr. verhoogd werd voor zekere ver meerderde uitgaven, doch wij hebben nadien gezien dat er in de Kamers §en wet ter be spreking is waarbij het nog niet verhoogd kadastraal inkomen met 5o zal mogen ver hoogd worden. Zonder twijfel zal die wet gestemd worden en het is dan ook natuurlijk dat wij het evenwicht onzer begrooting her- Stellen met een meerdere opbrengst te voor zien. In die nieuwe verhoogingen, die zich bij het tekort van vroeger zijn komen voegen, is dé verhooging van 5qöo fr, der toelage aan de mutualiteiten ook-begrépen. M; Sobry. De Commissie van Openbarén Onderstand komt een toelage van 20.000 fr. te stemmen voo.r de mutualiteiten, mij dunkt dat het in die voorwaarden voor de stad niet meer noodig i$ nog meer te geven en dat wij daar een bèsparing zouden kunnen doen, M. Missiaen.Hetgeen de Openbare On derstand aan de mutualiteiten geeft is geen cadeau, maar het is een vergelding voor de aanwinst van leden die zij aan de mutualiteiten geeft. Immers de Openbare Onderstand ver plicht de door haar ondersteunde huisgezinnen zich bij de mutualiteit hunner keus aan te sluiten. Het is dus een zeer slechte klienteel die de Openbare Onderstand aan dé mutuali- ten geeft, daar het in de behoeftige huisgezin nen is dat er het meest gevaar van ziekte bestaat, doch die maatregel heeft dit hier als goed en 't is dat hij de menschen leert voor uitziende zijn en dat alle misbruiken zullen belet worden, gezien de mutualiteiten een goede controle op den geneeskundigen dienst uitoefenen. Artikel 3obis, gemeenteopcentiemen op Staats belasting óp het mobilair, 3o.ooo fr. artikel'33, belasting op dé honden, wordt van 7000 fr. op i5.ooo fr. verhoogd artikel 35bis, gemeentetaks op balkonsen loggi.is, 25.ooofr. art. 36bis, gémeentetaks op radios, 20.óoofr.; art. 37bis, verblijftaks op vreemdelingen, 25.DOO fr. art. 40, gemeentebelasting op het straatgebruik, wordt gebracht op i65.ooo fr in plaats van i3o.ooo fr. art. 4obis, belasting op de markiezen, 5oo fr. art. 46, plaatsgeld op marktkramen en uitstallingen, 35.000 fr. in plaats van 33.000 fr. art. 48, opbrengst der zwemkom, 18.000 fr. in plaats van l5 ooó frank art. 5.1, stadsdeel in 't Fonds der gemeenten, wordt van 520.000 fr. tot op 576.000 fr. gebracht volgens inlichtingen dié aan de stad verstrekt werden art. 60, bij drage van den Openbaren Onderstand in de betaling der ouderdomspensioenen, valt weg art 62, teruggaaf door den Openbaren Onder stand in 't bijzonder fonds ten bate van ge- brekkigen en verminkten, valt ook weg'; art. 65, tusschenkomst der provincie en gemeenten in de kosten van den werkrechters- raad, wordt van' 23.5oo tot op 28.400 frank gebracht art. 81 bis, toelage van Staat en provincie aan de Nijverheidsschool, aanvul lende begrooting voor 1931, 3.099 fr- 72- M. SobryIk denk dat wij zullen wel doen ook de kredietopening van 400.000 fr. bij het Gemeentekrediet, die wij verleden week gestemd hebben, te voorzien. Wij zullen immers die som ontvangen en ook uitgeven. De heer Voorzitter vervolgt dan de lezing der begrooting met de verschillige uitgaven op te sommen. Aan art. 33 gekomen, interest op kredietopening bij het Gemeentekrediet van België, stelt hij voor die som naar den buitengewonen dienst te verplaatsen, daar dit volgens hem een buitengewone uitgaaf is. M. Leuridan. Theoretisch hebt gij gelijk, Mijnheer de Burgemeester, maar g'hebt die kredietopening bestendig in gebruik zoodat de te betalen interest feitelijk een gewone uitgave geworden is. M. Missiaen. Dit is zoodanig een gewone uitgaaf en zal nog lang als dusdanig blijven, gezien wij verleden week nog onze krediet opening -verhoogd hebben. Artikelen 38, 39 en 41 van de uitgaven, bijdragen dér stad in de pensioenen van gemeenteleeraars en onder wijzers, der weduwen en weezen van gewezen gemeenteleeraars en onderwijzer^, eft in hét bijzonder fonds ten bate van gebrékkelijken en verminkten, vallen weg gèzieii deze uit gaven ten laöté van den Staat komeü. M. Vandamme. Voor artikel 61,* aan sluitingen der waterleiding, vraag ik 5o0ö fr. in een ander artikel te voorzien gezien een deel dezer aansluitingen 'op oorlögsschadè moeten gedaan worden, en zoo zovf die söiü ovëreenstèmmen met het krediet'dat', vóór dit werk in dé ontvangsten vcforzi'ep is'. De vroegere schepen van openbare werken zegde dat zulke splitsing niet mogelijk rVas, doch thans vraag ik opnieuw dit eens' te willen onderzoeken. t M. Missiaen. Wil nu daarvoor 'Mét aan dringen. Wij zullen daarmede in de aanstaande begrooting rekening van houden, en zoo vyij nu die gansche som niet noodig hebbgn, dan zullen wij ze, ook niet geheel uitgeven. Artikelen 69, toelage der stad aan het Nationaal Werk voor kinderwelzijn, en 73, betaling der ouderdomspensioenen, vervallen daar zij nu ten laste van den Staat komen. Art. i56bis, buitengewoon krediet voor werkloozen, 3o.ooo fr. M. Sobry. Is dit niet wat te ver gaan u 1)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 3