- HET YPERSCHE- L,A RÉGION D'YPF loadagrast - Repos domiaical Wekelijksch Overzicht Amitiés Frangaises 12e Jaargang, Nr 14 - A A Juli 1931 12' \nnée, N" A 4 A A Juillet 1C31 Bijvoegsel Supplement Onderscheidingen Rijks Midd lbare Jongensschool te Yper EXAMENUITSLAGEN Nieuws T Z I ELM iTs EnT- Duitschland, Amerika en Frankrijk hebben eindelijk, na onrustwekkende schom melingen vrede met elkander gekregen door het aanvaarden van het beruchte Hoover- voorstel, mits enkele wijzigingen aan het oor spronkelijk plan. Om de zaak duidelijk te maken, is het wenschelijk hier een kortbon- dige samenvatting te geven van het betalings stelsel van het Youngplan. De gezamenlijke som, die door Duitschland aan zijne schuld- eischers jaarlijks moest betaald worden, be liep tot 1988 millioen reichsmark, gedurende 37 jaar. Óp die som zijn er 660 millioen mark die door maandelijksche betalingen moesten afgekort worden zonder recht op schorsing. Het overige deel, zijnde 1328 millioen mark, is ook bij maandelijksche betalingen af te kor ten, maar mits deze beperking dat, in geval van zware moeilijkheden, deze aflossing mag geschorst worden. Op de 660 eerstgenoemde millioen, zijn er 5oo te leveren aan Frank rijk mits voorwaarde dat dit land er een waar borg fonds mede belegge in de Internationale Bank, om dit te benuttigen in geval van uit stel der voorwaardelijke betalingen. Dit alles werd nu geregeld door de jongste overeenkomst en wel als volgtie De betalin gen der vvederlandsche schulden zullen ge schorst worden van 1 Juli ig3i tot 3o Juni 1932. 2' Duitschland zal nochtans de onvoor waardelijke betalingen voortzetten maar Frankrijk verbindt zich zijn deel uit te zetten in de Internationale Herstellingsbank in ge waarborgde bons op de Duitsche spoorwegen. 3e Al de geschorste betalingen zullen in trest opbrengen volgens bijzondere bepalingen en afl jsbaar zijn in 10 jaar. Men hoopt door deze overeenkomst het Reich uit zijn hopeloozen toestand te redden en de overblijvende schuldvorderingen te ver zekeren. De spanning tusschen Italië en 't Vati kaan treedt eene nieuwe baan op. Nadat de Paus getracht had de zaak in der minne te re gelen, en na alle mogejijke inlichtingen inge wonnen te hebben over de ware toedracht der zaak, heeft hij besloten aan gansch de wereld te verkonden hoe de zaken staan en protest aan te teekenen tegen de handelwijze van het fascisme eene breed uitvoerige en cycliek werd de wereld ingezonden. De fascis tische regeering van den heer Mussolini en al hare dagbladen, die den mond gesnoerd werden, hebben er over gezwegen gedurende verscheidene dagen. Nu wordt hun de toek- ting gegeven er een woord over te reppen, maar men ziet genoeg dat zij alle volgens een gegeven ordewoord schrijven de Kerk strekt tot algemeenheid maar de Staat werkt alleen voor de natie. Daarmede wil het fascisme de jeugd meester zijn en haar onttrekken aan alle ander gezag zelfs dat van den godsdienst. Men vraagt zich af wat er uit dezen strijd moet spruiten. In Spanje hebben de verkiezingen plaa's gehad, maar ze zijn niet uitgevallen naar de vooruitzichten der Republiekijnen alhoewel de algemeene uitslag de toetreding tot de Repu bliek bevestigt. Maar de algemeene strekking helt sterk naar de linkerzijde de socialisten zullen de meerderheid hebben, met ongeveer i3o afgevaardigden daarnaast komen de ra dikalen van den heer Lerroux met een honderd tal de republiekijnsche rechterzijde komt slechts op de derde plaats. Intusschen heeft de nieuwe regeering een zwaren last op den hals met immer toenemen de werkstakingen, zelfs is de haven van Bar celona heelemaal stop gezet. De Balkanstaten hebben heden veel moeilijkheden op oeconomisch en politiek ge bied. De koningen zijn gedwongen de demo cratische beweging, die immer sterker en woeliger wordt, in te volgen. Daar ook, zoo als in Jougoslavie, vreest men de separatis tische bedreigingen en de Diktatuur werd er ingesteld door toedoen van koning Alexander. In Roemenie zal weldra hetzelfde moeten gebeuren, terwijl Bulgarie een koning heeft die er niet aan houdt maar er misschien zal toe gedwongen worden. RIK. De Zilveren Medalie van de Orde van Leopold II werd toegekend aan de Heeren Caenepeel Edmond en Gruwez Aimé, voor de groote diensten die zij bewezen hebben aan het werk der Oorlogsinvaliden. Het Ypersche biedt hen zijne hartelijkste gelukwenschen aan. De oud leerlingenbond van de Rijks Middel bare Jongensschool te Yper, noodigt vriende lijk al zijne leden uit op de plechtig jaar- lijksche prijsuitreiking aan de leerlingen uit gemelde school, op Dinsdag 14 Julie, k., te 10 uur voormiddags, in de. feestzaal der heropgebouwde hallen. Hunne aanwezigheid zal een blijk van waar deering zijn voor de toewijding van het bestuur en het personeel der school en tevens een gelegenheid tot een heraanknoopen van oude vriendschapsbar den onder elkaar. Alle belangstellenden zijn verder welkom op de plechtigheid. Le comité des A. F. fait un pressant appel aupiès de tous ses memmes pour que, Mardi piochain, 14 juillet, jour de la fête nationale franqtaise, ils pavoisent leurs maisons. Nos voisms du Nord, qui vjennent tous les ans en foule visiter ce jour la notre ville, leur en seront reconniissants. Du reste, a la mairie de la plupart des villes du Nord. on arbore aussi le jour de la fète nationale beige. Puis- que, rompant avec ce qui se iaisait au temps de l'administration Colaert, nos bourgmestre et échevins ont décidé de ne plus arbórer le 14 juillet pour faire plaisir a nos séparatistes (qui ne leur en savt nt nu reste aucun gré, et ils n'ont pas tort), il nous semble que c'est un devoir, pour nous tous, de ne pas man- quer, le 14 juillet, de témoigner de notre sympathie envers la France. Nous sommes fiers d'avoir la croix 3e "la Lézion d'honneur dans nos armoiries, nous sommes h'eureux quand notre mayeur proclame dans des ban quets son admiration et son amour pour la France, mettons done, nous du moins, nos actes d'accord avec nos idéés, et arborons le jour du 14 juillet en l'honneur de nos amis les Frangais. Le Président des Am. Fr. Arth. BUTAYE. Hoogeschool van Leuven Faculteit der Rechten. Graad van candidaat in de rechten met onderscheiding, Breyne Antoon van Yper. Faculteit der Wijsbegeerte en Letteren. Candidatuur voorbereidend tot de rechten en het notariaat. ie proef met onderscheiding, Debyser Albert, van Oostvleteren met vol doening, Werquin Leonce, van Watou. 2' proef met voldoening, Quaghebeur Joseph, van Westvleteren. Faculteit der Rechten. Doctor in de Rechtenie proefmet onderscheiding, Desimpel Jean, van Waasten. Aan allen onze besté gelukwenschen. Yper. Diefstal. In een herberg van den Veurnesteenweg kwam Maandag laatst de leurder Emile Stalen, 60 jaar oud, van Eessen, een kamer huren. Nadat hij boven was gegaan zegde hij nog een boodschap te moeten doen, doch vergat terug te keeren. Deherbergbaas, die argwaan begon te krijgen, ging naar boven zien en hest.itigde dat zijn beste schoenen verdwenen waren. Naderhand kwam men te weten dat de leurder ze in een herberg der Statiestraat aan een vrouw van Roeselaere verkocht had voor 40 fr. De dief wordt opgezocht. Drenkeling. Woensdag namiddag be merkte een visscher dat er een menschenltjk in het water der Kasteelgracht lag, tusschen de zwemkom en de Meenenpoort. De politie werd aanstonds verwittigd en weldra was het lijk bovengehaald. Uit de papieren die de ongelukkige op zich droeg, kon men uitmaken dat het de 22 jarige Duthoo Emile, van Zonne- beke, was. Hij had Zondag het huis per velo verlaten om naar Waasten te rijden, en men vermoedt dat hij, door het onweder ver- achterd en geen licht hebbende, 's avonds in den donker de buitenwandeling zal ingereden zijn bij de Rijselpoort. Hij zal echter de Frenchlaan voorbijgereden zijn en nadien, ziende dat hij reeds te ver was, zal hij ge- poog I heoben te draaien en alzoo het water ingereden zijn. Donderdag morgen, rond 10 u., heeit men de velo van den ongelukkige uit het Water gehaald niet ver van de Meenen poort, lerwijl het lijk, dat een wonde nabij het oog droeg, wat verder werd opgevischt. Naar het schijnt is het een jbngeling die zich heel goed gedroeg en zich aan den drank niet overgaf. Het lijk werd naar het dooden- huis overgebracht. Vrijspraak. De genaamde Roetynck, paardenslachter te Yper, die betrokken was in een zaak van bedorven vleesch, waarvan wij destijds melding gaven, werd Donderdag morgen door de Rechtbank van Yper vrijge sproken, daar de feiten te zijnen laste gebracht niet genoegzaam bewezen waren. Veroordesling Woensdag werd de schepen van den burgerstand veroordeeld tot 255 boeten van 10 fr. uit hoofde van bestaande onregelmatigheden in de boeken van den burgerstand. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 12 Juliom 7 1/2 uur, in St-Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Mau.-ice DETHOOR Les amis et connaissances sont priés de vouloir assister s la Messe de Requiem qui sera célébrée le Dimanche 12 Juillet, a 8 1/2 heures, en la Cathédrale St-Martin, pour le repos de l'ame de Madame Alphonse HOF née Julienne Domicent. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 12 Juli, om S r/2 uur, in St-Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Vrouw Alphonse HOF geboren Julienne DOMICENT. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 12 Juli, om n 1/2 uur, in St-Maartens kathedraal, tot zielelafenis van Vrouw Marie GR YSON echtgenoote van Heer Charles Boutens. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 19 Juli, om 8 t/2 uur, in de kerk van O. L. V. Hospitaal te Yper, tot zielelafenis van Vrouw Martha DEWULF echtgenoote van Heer Isidore Dewilde. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 19 Juli, om 8 1/2 uur, in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Maurice S XMBAE'tE echtgenoot van Vrouw Hélène Déhaène. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 19 Juli, om 9 u., in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Jules MAILLIARD gewezen Machinist. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 19 Juli, om 11 r/2 uur, in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Léon BEDDELEEM echtgenoot van Vrouw Irma Durnez. De Apotheek van I La Pharmacie de M' HOUTEKIER M eenenstt aat o— Rue de Menio is ALLEEN OPEN op Zondag 12 Juli reste seule ou verte le Dimanche 12 Juillet

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1931 | | pagina 9